Баку - місто вогню, Каспійського узбережжя та.. нафти?

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Баку - місто де купаються у нафті та малюють з неї картини.


Баку - один з найкрасивіших міст світу, розташований на узбіччі Європи та Азії. Само название столиці трактують як «удар ветра», «місто вітрів» або «холм», «місто на холмі». Місто-порт Баку - культурна, промислова, політична столиця Азербайджану, розташована на західному узбережжі Каспійського моря, на берегах однойменної затоки в південній частині Апшеронного полуострова, багатим своїми нафтовими родовищами. максі


Місто Баку має тисячолітню історію. Про це свідчать матеріали археологічних досліджень (1932-1936 рр ..), які показали, що на місці Баку за кілька століть до нашої ери існувало поселення. Істотно також, що в VIII в. жителі цих місць добивали нафти.

В XII ст. Баку на непродолжительное час стає столицею ширваншахів. До цього періоду відноситься виведення червоної стіни по всьому світу тодішнього міста. К XII ст. значення Баку зростає і більша популярність придбає Бакинське бухта як хороший порт.

В XV в. Баку стає відомо як резиденція ширваншахів.

К XVII ст. древняя частина міста обноситься двома рядами крепостних стін з мостом.

Дуже велика роль у розвитку Баку зіграла добыча нафти.У записках мандрівників X в. при згадці про Баку говориться про його нафтових джерелах. В ті далекі часи бакинська нафта застосовувалася для освітлення як світлих масел, її лікували больних, а під час війни використовували як інгібірующе средство.

В XV в. в районі міста вже налічувалося близько п'ятисот нафтових колодців. Добуча здійснювалася самим примітивним способом - нафта вийшла з колодців шкіряними мешками. Добываемая нефть морським шляхом через Астрахань переноситься в Росію, а через Персію - в країни Востока. В середині XIX ст. царське правительство сдавало небольшие участки нефтяных промыслов Апшерона на відкуп приватним особам.

В 1807 г. населення Баку складало всього близько 5 тис. людина К 1897 г. вона збільшилася до 112 тис. людина, а к 1920 г. досяг 255,6 тис. людина Баку - одна з найбільших в країні промислових центрів. Його господарський обличчя визначає добычу та переробку нафти.

Будівництво нафтопереробних заводів в цьому районі розпочалося з 1872 р., Коли через наслідки численних пожеж заборонялося будувати заводи в межах міста. Крім видобутку та переробки нафти в Баку концентрується ціла низка інших галузей промисловості, однак всі вони прямо або посередньо пов'язані з нафтою. Баку - центр хімічної, машинобудівної, металообробної, легкої та харчової промисловості.


Найвідоміші особистості міста Баку

  • Муслім Магомаєв

Відомий азербайджанський і російський співак, композитор Муслім Магомаєв народився в 1942 році в Баку. Дід Мусліма Магомаєва був відомим азербайджанським композитором, чиє ім'я носить Азербайджанська філармонія. Виступ на молодіжному фестивалі в Гельсінкі принесло Магомаєва успіх, коли йому було всього 19 років. У 31 рік Муслім був удостоєний вищої нагороди - звання народного артиста СРСР. Протягом багатьох десятиліть співак продовжує залишатися кумиром мільйонів. У 2009 році відбулося відкриття пам'ятника Мусліма Магомаєва на його могилі, яка знаходиться на Алеї почесного поховання в Баку.


Визначні місця та памятки міста

Баку - культурний і науковий центр Азербайджану. У місті є Азербайджанський Державний театр опери та балету імені М. Ф. Ахундова, азербайджанський і російський Драматичні театри, Театр юного глядача і багато інших культурних закладів.

Основним ядром Баку, звідки він став рости в усіх напрямках, є Старе місто (фортеця) - Ичери-Шехер, що займає на південному сході Бакинського плато майже центральне положення. На північ, північний захід і північний схід від нього амфітеатром розташувався Байир-Шехер - Зовнішній місто, що складається з невеликих поселень Верхньо-Нагірній та Чемберекенда, Кара Кюлюка, Арменікенда, Завокзального, Заводського, в якому виділився Чорний і Білий місто.

Значна частина внутрішніх будівель і зовнішніх стін Ичери-шехер реставрована. У ньому охороняється цілий комплекс унікальних пам'яток: мінарет Синик-кала XI ст., Дівоча вежа (знаменита Киз-Галаси) XII ст., Мінарет Джума-мечеті, Палац ширваншахов, гранітне будівлю Диван-хана (судилище) з прекрасним порталом, молитовний зал , увінчаний куполом, усипальниця, двокупольний мечеть з витонченим мінаретом (1442 г.), мавзолей математика і астронома Сеїд Яхья Бакуві, перекритий граненим шатром, Східні ворота, овдан і лазні. Палац ширваншахов в даний час перетворений в музей історії. Його оточують дивовижні за своєю красою мечеті.

У південних стін фортеці височіє Киз-Галаси - Дівоча вежа. За переказами, Киз-Галаси була споруджена ширваншаха в честь своєї коханої, яка, дізнавшись про те, що вона його дочка, викинулася з вежі в Каспійське море. Тепер цей переказ лягло в основу азербайджанського національного балету "Киз-Галаси".

Внутрішня частина фортеці являє собою лабіринт вузьких вуличок-провулків і тупиків, забудованих настільки типовими для Апшерону будиночками з плоскими дахами. В даний час ця частина фортеці реконструюється.

Дивовижні і красиві у своїй елегантності за колоритом східного міста райони міста. У місті багато місць, де можна відпочити, розважальних нічних клубів з неповторним шиком пахощів східних страв, з витонченим запахом і смаком вин.

Але не можна не сказати про набережній Баку. Це місце романтичних зустрічей, побачень, спогадів тих, хто бував там. І ще не можна не відзначити один унікальний куточок для відвідування Баку - це Алея пам'яті. Місце, де вічний спокій знаменитих людей Азербайджану бережуть вдячні бакинці.

Баку.jpg

Легенди

Основні легенди міста пов'язані з Дівочої вежею. Про її виникненні ходить багато легенд, але всіх їх поєднує одна і та ж кінцівка - дівчина з якихось причин (в основному через нерозділене або забороненого кохання) кидається з вершини вежі в море

У православній традиції Баку ототожнюється з містом Албанії, в якому був страчений апостол Варфоломій. Енциклопедичний лексикон 1835 року називає знаходиться по-близькості з Баку місто Албанії головним містом Кавказької Албанії. Однак історик Серафим Юшков локалізував місто Албанії в районі гирла Самура. Згідно з переказами, Варфоломія розіп'яли вниз головою, а потім з нього здерли шкіру за наказом Астиага, брата царя Вірменії Полімія (підтвердження з інших джерел невідомі, але деякі богослови вважають ім'я Астиаг другим ім'ям вірменського царя 91-109 рр. Санатрука).

Слід зазначити, що існують і інші локалізації Албана (в інших джерелах - Албанополь), крім Баку

За даними як древніх авторів, так і сучасних вчених, в зазначений період кордоном Вірменії служила річка Кура. Таким чином, район Баку, що знаходиться на північ від цієї річки, не міг входити до складу Вірменії.

На передбачуваному місці страти апостола, у Дівочої вежі, була збудована церква - за переказами, на місці язичницького храму Арта. У XIX столітті будівля була замінена новим, в 1936 році зруйновано комуністами, так що до наших днів дійшов тільки фундамент.


Цікаві факти

  • Назва м.Баку походить від перського باد كوبه bād kubeh - «Бадкубе» - «удар вітру», ймовірно, через тутешніх сильних вітрів, що і послужило народженню вкоріненого прізвиська «Баку - місто вітрів».
  • За 65 років населення Баку збільшилася в 33,4 рази, що перевищує всі відомі в світі показники за темпами зростання населення за XIX і XX століття.

3.В Баку проживають і проживали раніше близько 72 національностей, і завдяки цьому місто вважається одним з найбільш інтернаціональних.

  • Перша в світі сучасна нафтова свердловина була пробурена в Бібі-Ейбат, Баку. А також вперше в Баку було розпочато видобуток нафти в море. У 1901 місті році було видобуто більше половини всієї світової нефті.Іменно в Баку вченими ще в 1930 році був розроблений визнаний і вживаний у всьому світі новий метод буріння, при якому свердловини робляться не вертикальними, а похилими.
  • Нобелівська премія - одна з найбільш престижних міжнародних премій, складається з капіталу, які Альфред Нобель заробив від експлуатації Бакинської нафти. Ця сума приблизно 12% фонду Нобелівських премій.
  • Перша електричка СРСР в 1926 році була запущена саме в Баку, по лінії Баку - Сабунчи в 1926 року.
  • Метро в Баку було запущено в 1967 році, і одна зі станцій називалася «28 апреля» - на честь дня, коли в Азербайджані була встановлена ​​радянська влада. Після виходу республіки зі складу СРСР станцію «підвищили» рівно на місяць. Тепер вона називається «28 травня» - на честь державного свята Дня Республіки.
  • Перша музична опера на мусульманському Сході була поставлена ​​саме в Баку - це була опера "Лейлі і Меджнун".
  • Бакінскій цирк був першим в СРСР.
  • Азербайджан посідає перше в світі місце за кількістю грязьових вулканів, їх тут налічується близько 350, всього в світі 800. Після вивчення природи Марса, були висунуті теорії про те, що грязьові вулкани країни, схожі за будовою з височинами червоної планети.
  • У Баку проходили зйомки фільмів:

Останній дюйм (СРСР, 1958) Людина-амфібія (СРСР, 1961) Айболить-66 (СРСР, 1966) Діамантова рука (СРСР, 1968) Мій добрий тато (СРСР, 1970) Тегеран-43 (СРСР, 1981) І цілого світу мало (The World Is Not Enough; Великобританія-США, 1999) Шлюб за заповітом (Росія, 2009)


Баку на карті Азербайджану Google карти

Баку3.png


Таблиця "Найважливіші події на території рідного краю"

Дата Історична подія
1030 Напад русів на Баку
1231 Підкорення Баку монголам
1501 Загарбання Баку і приєднання до Ірану
1796 Захват россійськими військами
1805 Протекторат Російської Імперії
1847 Знайдена перша нефтяна скважина
1918 Проголошення республіки Азербайджан

максі

Ресурси:

  • Посилання на презентацію у Google Диск;
  • Посилання на власний фотоальбом у Google Диск;
  • Посилання на власний блог у Blogger;
  • Посилання на добірку відеоматеріалів;
  • Посилання на опитування або анкету у Google Форми;
  • Посилання на спільний груповий постер.



Сторінка проекту Проект "Моє рідне місто або село"

Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка