Баку - місто вогню, Каспійського узбережжя та.. нафти?
Зміст
Баку - місто де купаються у нафті та малюють з неї картини.
Баку - один з найкрасивіших міст світу, розташований на узбіччі Європи та Азії. Само название столиці трактують як «удар ветра», «місто вітрів» або «холм», «місто на холмі». Місто-порт Баку - культурна, промислова, політична столиця Азербайджану, розташована на західному узбережжі Каспійського моря, на берегах однойменної затоки в південній частині Апшеронного полуострова, багатим своїми нафтовими родовищами.
Місто Баку має тисячолітню історію. Про це свідчать матеріали археологічних досліджень (1932-1936 рр ..), які показали, що на місці Баку за кілька століть до нашої ери існувало поселення. Істотно також, що в VIII в. жителі цих місць добивали нафти.
В XII ст. Баку на непродолжительное час стає столицею ширваншахів. До цього періоду відноситься виведення червоної стіни по всьому світу тодішнього міста. К XII ст. значення Баку зростає і більша популярність придбає Бакинське бухта як хороший порт.
В XV в. Баку стає відомо як резиденція ширваншахів.
К XVII ст. древняя частина міста обноситься двома рядами крепостних стін з мостом.
Дуже велика роль у розвитку Баку зіграла добыча нафти.У записках мандрівників X в. при згадці про Баку говориться про його нафтових джерелах. В ті далекі часи бакинська нафта застосовувалася для освітлення як світлих масел, її лікували больних, а під час війни використовували як інгібірующе средство.
В XV в. в районі міста вже налічувалося близько п'ятисот нафтових колодців. Добуча здійснювалася самим примітивним способом - нафта вийшла з колодців шкіряними мешками. Добываемая нефть морським шляхом через Астрахань переноситься в Росію, а через Персію - в країни Востока. В середині XIX ст. царське правительство сдавало небольшие участки нефтяных промыслов Апшерона на відкуп приватним особам.
В 1807 г. населення Баку складало всього близько 5 тис. людина К 1897 г. вона збільшилася до 112 тис. людина, а к 1920 г. досяг 255,6 тис. людина Баку - одна з найбільших в країні промислових центрів. Його господарський обличчя визначає добычу та переробку нафти.
Будівництво нафтопереробних заводів в цьому районі розпочалося з 1872 р., Коли через наслідки численних пожеж заборонялося будувати заводи в межах міста. Крім видобутку та переробки нафти в Баку концентрується ціла низка інших галузей промисловості, однак всі вони прямо або посередньо пов'язані з нафтою. Баку - центр хімічної, машинобудівної, металообробної, легкої та харчової промисловості.
Найвідоміші особистості міста Баку
- Муслім Магомаєв
Відомий азербайджанський і російський співак, композитор Муслім Магомаєв народився в 1942 році в Баку. Дід Мусліма Магомаєва був відомим азербайджанським композитором, чиє ім'я носить Азербайджанська філармонія. Виступ на молодіжному фестивалі в Гельсінкі принесло Магомаєва успіх, коли йому було всього 19 років. У 31 рік Муслім був удостоєний вищої нагороди - звання народного артиста СРСР. Протягом багатьох десятиліть співак продовжує залишатися кумиром мільйонів. У 2009 році відбулося відкриття пам'ятника Мусліма Магомаєва на його могилі, яка знаходиться на Алеї почесного поховання в Баку.
Визначні місця та памятки міста
Баку - культурний і науковий центр Азербайджану. У місті є Азербайджанський Державний театр опери та балету імені М. Ф. Ахундова, азербайджанський і російський Драматичні театри, Театр юного глядача і багато інших культурних закладів.
Основним ядром Баку, звідки він став рости в усіх напрямках, є Старе місто (фортеця) - Ичери-Шехер, що займає на південному сході Бакинського плато майже центральне положення. На північ, північний захід і північний схід від нього амфітеатром розташувався Байир-Шехер - Зовнішній місто, що складається з невеликих поселень Верхньо-Нагірній та Чемберекенда, Кара Кюлюка, Арменікенда, Завокзального, Заводського, в якому виділився Чорний і Білий місто.
Значна частина внутрішніх будівель і зовнішніх стін Ичери-шехер реставрована. У ньому охороняється цілий комплекс унікальних пам'яток: мінарет Синик-кала XI ст., Дівоча вежа (знаменита Киз-Галаси) XII ст., Мінарет Джума-мечеті, Палац ширваншахов, гранітне будівлю Диван-хана (судилище) з прекрасним порталом, молитовний зал , увінчаний куполом, усипальниця, двокупольний мечеть з витонченим мінаретом (1442 г.), мавзолей математика і астронома Сеїд Яхья Бакуві, перекритий граненим шатром, Східні ворота, овдан і лазні. Палац ширваншахов в даний час перетворений в музей історії. Його оточують дивовижні за своєю красою мечеті.
У південних стін фортеці височіє Киз-Галаси - Дівоча вежа. За переказами, Киз-Галаси була споруджена ширваншаха в честь своєї коханої, яка, дізнавшись про те, що вона його дочка, викинулася з вежі в Каспійське море. Тепер цей переказ лягло в основу азербайджанського національного балету "Киз-Галаси".
Внутрішня частина фортеці являє собою лабіринт вузьких вуличок-провулків і тупиків, забудованих настільки типовими для Апшерону будиночками з плоскими дахами. В даний час ця частина фортеці реконструюється.
Дивовижні і красиві у своїй елегантності за колоритом східного міста райони міста. У місті багато місць, де можна відпочити, розважальних нічних клубів з неповторним шиком пахощів східних страв, з витонченим запахом і смаком вин.
Але не можна не сказати про набережній Баку. Це місце романтичних зустрічей, побачень, спогадів тих, хто бував там. І ще не можна не відзначити один унікальний куточок для відвідування Баку - це Алея пам'яті. Місце, де вічний спокій знаменитих людей Азербайджану бережуть вдячні бакинці.
Легенди
Основні легенди міста пов'язані з Дівочої вежею. Про її виникненні ходить багато легенд, але всіх їх поєднує одна і та ж кінцівка - дівчина з якихось причин (в основному через нерозділене або забороненого кохання) кидається з вершини вежі в море
У православній традиції Баку ототожнюється з містом Албанії, в якому був страчений апостол Варфоломій. Енциклопедичний лексикон 1835 року називає знаходиться по-близькості з Баку місто Албанії головним містом Кавказької Албанії. Однак історик Серафим Юшков локалізував місто Албанії в районі гирла Самура. Згідно з переказами, Варфоломія розіп'яли вниз головою, а потім з нього здерли шкіру за наказом Астиага, брата царя Вірменії Полімія (підтвердження з інших джерел невідомі, але деякі богослови вважають ім'я Астиаг другим ім'ям вірменського царя 91-109 рр. Санатрука).
Слід зазначити, що існують і інші локалізації Албана (в інших джерелах - Албанополь), крім Баку
За даними як древніх авторів, так і сучасних вчених, в зазначений період кордоном Вірменії служила річка Кура. Таким чином, район Баку, що знаходиться на північ від цієї річки, не міг входити до складу Вірменії.
На передбачуваному місці страти апостола, у Дівочої вежі, була збудована церква - за переказами, на місці язичницького храму Арта. У XIX столітті будівля була замінена новим, в 1936 році зруйновано комуністами, так що до наших днів дійшов тільки фундамент.
Цікаві факти
- Назва м.Баку походить від перського باد كوبه bād kubeh - «Бадкубе» - «удар вітру», ймовірно, через тутешніх сильних вітрів, що і послужило народженню вкоріненого прізвиська «Баку - місто вітрів».
- За 65 років населення Баку збільшилася в 33,4 рази, що перевищує всі відомі в світі показники за темпами зростання населення за XIX і XX століття.
3.В Баку проживають і проживали раніше близько 72 національностей, і завдяки цьому місто вважається одним з найбільш інтернаціональних.
- Перша в світі сучасна нафтова свердловина була пробурена в Бібі-Ейбат, Баку. А також вперше в Баку було розпочато видобуток нафти в море. У 1901 місті році було видобуто більше половини всієї світової нефті.Іменно в Баку вченими ще в 1930 році був розроблений визнаний і вживаний у всьому світі новий метод буріння, при якому свердловини робляться не вертикальними, а похилими.
- Нобелівська премія - одна з найбільш престижних міжнародних премій, складається з капіталу, які Альфред Нобель заробив від експлуатації Бакинської нафти. Ця сума приблизно 12% фонду Нобелівських премій.
- Перша електричка СРСР в 1926 році була запущена саме в Баку, по лінії Баку - Сабунчи в 1926 року.
- Метро в Баку було запущено в 1967 році, і одна зі станцій називалася «28 апреля» - на честь дня, коли в Азербайджані була встановлена радянська влада. Після виходу республіки зі складу СРСР станцію «підвищили» рівно на місяць. Тепер вона називається «28 травня» - на честь державного свята Дня Республіки.
- Перша музична опера на мусульманському Сході була поставлена саме в Баку - це була опера "Лейлі і Меджнун".
- Бакінскій цирк був першим в СРСР.
- Азербайджан посідає перше в світі місце за кількістю грязьових вулканів, їх тут налічується близько 350, всього в світі 800. Після вивчення природи Марса, були висунуті теорії про те, що грязьові вулкани країни, схожі за будовою з височинами червоної планети.
- У Баку проходили зйомки фільмів:
Останній дюйм (СРСР, 1958) Людина-амфібія (СРСР, 1961) Айболить-66 (СРСР, 1966) Діамантова рука (СРСР, 1968) Мій добрий тато (СРСР, 1970) Тегеран-43 (СРСР, 1981) І цілого світу мало (The World Is Not Enough; Великобританія-США, 1999) Шлюб за заповітом (Росія, 2009)
Баку на карті Азербайджану Google карти
Таблиця "Найважливіші події на території рідного краю"
Дата | Історична подія |
---|---|
1030 | Напад русів на Баку |
1231 | Підкорення Баку монголам |
1501 | Загарбання Баку і приєднання до Ірану |
1796 | Захват россійськими військами |
1805 | Протекторат Російської Імперії |
1847 | Знайдена перша нефтяна скважина |
1918 | Проголошення республіки Азербайджан |
Ресурси:
- Посилання на презентацію у Google Диск[1];
- Посилання на добірку відеоматеріалів;
- Посилання на опитування або анкету у Google Форми[4];
- Посилання на спільний груповий постер.
Сторінка проекту Проект "Моє рідне місто або село"
Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка