Стаття до проекту " Моє рідне місто або село" Хлипняч Дарії

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук


Львів (МФА: [ˈʎʋiu̯], Аудіо вимоваопис файлу) — місто обласного значення в Україні, адміністративний центр Львівської області, національно-культурний та освітньо-науковий осередок країни, великий промисловий центр і транспортний вузол, вважається столицею Галичини та центром Західної України. За кількістю населення — сьоме місто країни (станом на 1 січня 2017 року у Львові проживали 727 968 осіб[1]). Центр Львівської агломерації з населенням понад 1 млн осіб.

Львів заснований королем Данилом у середині XIII століття. Близько 1272 року місто стало столицею Королівства Русі (Галицько-Волинського князівства). 1356 року король Казимир ІІІ здійснив повторну локацію міста, перемістивши новий центр на південь від первісного, княжого граду. У добу середньовіччя Львів був важливим торговельним центром. За австрійського панування місто стає осередком українського та польського національно-визвольних рухів. Після розпаду Австро-Угорщини був столицею Західноукраїнської Народної Республіки. До Другої світової війни належав Польщі, за Пактом Молотова — Ріббентропа анексований Радянським Союзом. З 1991 року перебуває у складі незалежної України.

Історичний центр Львова занесено до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. У місті розташована найбільша кількість пам'яток архітектури в Україні[2]. У 2009 році Львову надано звання Культурної столиці України[3]. Місто періодично посідає чільні місця в рейтингах туристичної та інвестиційної привабливості[4][5][6].

Львів на карті України Google карти

45 main ukr.jpg

Таблиця "Найважливіші події на території рідного краю"

Дата Історична подія
1256 р Перша письмова згадка про Львів міститься у Галицько-Волинському літописі
1272 р король Лев I Данилович переніс столицю Галицько-Волинської держави з Холма до Львова
1340 року волинські бояри проголосили правителем Дмитра-Любарта Гедиміновича
1349 р після смерті Дмитра Дедька, Казимир ІІІ удруге захопив Львів і спробував приєднати (за іншими даними приєднав) Галичину до Польщі на автономних правах.
1356 р король Казимир ІІІ здійснив повторну локацію міста, перемістивши новий центр на південь від первісного, княжого граду
1370 р за договором між Казимиром ІІІ і угорським королем Людовиком, Галичина перейшла під владу Королівства Угорського
1379 р Львів, що лежав на важливому відтинку Великого шовкового шляху з Криму до Німеччини, отримав «абсолютне право складу»
1434 р автономія Галичини як Королівства Руського була скасована, а на більшості його земель утворено Руське воєводство з центром у Львові. У XV ст.
1 листопада 1918 р у місті відбулося взяття українцями влади — (Листопадовий чин), унаслідок чого 13 листопада 1918 року була офіційно проголошена Західноукраїнська Народна Республіка зі столицею у Львові.
1939 р згідно з пактом Молотова — Ріббентропа Львів і Галичина були окуповані Радянським Союзом і ввійшли до складу Української Радянської Соціалістичної Республіки.
У листопаді 2013 — лютому 2014 львів'яни брали активну участь в Євромайдані.
1 грудня 2013 р на майдані перед пам'ятником Тарасові Шевченку — традиційному місці проведення міських мітингів — у вічі взяло участь понад 50 тисяч осіб


300px-Лвов Галиција.jpg

Ресурси:

  • Посилання на спільний груповий постер.



Сторінка проекту Проект "Моє рідне місто або село"

Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка