Стаття до проекту "Моє рідне місто або село" Пастухова Яна

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Смо́ліне — селище міського типу в Україні, в Маловисківському районі Кіровоградської області. Розташоване на річці Кильтень.

Kzcz1BGS UE.jpg

Історія селища


Перші згадки про село Уманське, пізніше перейменоване на Янопіль, а згодом на Березівку з’явились в 1790 році, після закінчення російсько-турецької війни та ліквідації Запоріжської Січі, коли масово почала заселятись територія Дикого Поля. В 1964 році в районі села Березівка геолого-розвідувальною партією № 47 були виявлені декілька радіоактивних аномалій, в результаті чого в 1966 році після проведення попередніх геологічних досліджень і було відкрито промислове місце зародження покладів урану. Поступово почали народжуватись Смолінська шахта та селище для шахтарів, яке від вагончиків та бараків геолого-розвідувальної партії - 47 (згодом геолого - розвідувальна експедиція), розросталось в сучасний населений пункт. В 1971 році було розпочато будівництво піонерського (першого) селища, яке згодом було назване селищем „Будівельників”. Нині це вулиці Будівельників та Шкільна. Офіційною датою створення Смолінської шахти є 28 квітня 1972 року, коли було видано наказ 1-го Головного управління Міністерства середнього машинобудування СРСР про створення рудоуправління №3 Схід ГЗК. 7 червня 1972 року було створено новий колектив шахти №1 в кількості 46 чоловік із числа гірників ГРП-47, які погодились перейти на Схід ГЗК. В подальшому до них приєднались будівельники, гірники, які прибули із міста Жовті Води, з рудників Кривого Рогу та інших уранодобуваючих підприємств Міністерства середнього машинобудування, а також молодими робітниками з місцевого населення. 4 грудня 1973 року було закладено перший блок стін першого житлового будинку населеного пункту, якому 20 липня 1976 року Указом Президії Верховної Ради Української РСР присвоєно найменування – селище Смоліне в честь головного геолога ГРЕ-47, лауреата Ленінської премії Героя соціалістичної праці Смоліна Миколи Васильовича. 10.08.1976 року рішенням виконавчого комітету Кіровоградської обласної ради депутатів трудящих за № 338 селищу було надано статус селища міського типу.

Смоліне на карті

Rfhnf.png

Інфраструктура


Найбільше підприємство, що розташоване поблизу селища і є основним центром зайнятості населення — Смолінська шахта з видобутку уранової руди, котра є складовою державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» (СхідГЗК).

На території смт Смоліне діють: Смолінська медико-санітарна частина, громадська бібліотека, дві загальноосвітні школи, музична школа, два дитячих садки, стадіон і спортивний комплекс «Шахтар», автостоянка, СТО. Селище газифіковане.

Банківські послуги надають 4 філії (Ощадбанк, Промінвестбанк, Приватбанк, Південний).

Також у місті є футбольна команда "Шахтар" .

Смолінська команда була заснована в 1972 році і почала виступати на першість Маловисківського району під назвою "Геолог" з квітня 1972! У 1982 році команда стала носити теперішню назву "Шахтар".

Великих успіхів команда на-гора не видавала. Багаторазовий чемпіон Маловисківського району та володар кубка. Триразовий чемпіон області (по другій групі). Вище досягнення в першій групі - 6-е місце.

У 2002 році команда "Шахтар" офіційно носить назву Футбольний Клуб "Шахтар" (Смоліне).


Визначні дати селища


Дата Історична подія
1971 Pозпочато будівництво піонерського селища
28 квітня 1972 року Cтворення Смолінської шахти
7 червня 1972 року Cтворено новий колектив шахти №1
4 грудня 1973 року Закладено перший блок стін першого житлового будинку населеного пункту
20 липня 1976 року Присвоєно найменування – селище Смоліне
10.08.1976 Селищу було надано статус селища міського типу


Ресурси:

" Посилання на презентацію у Google Диск

Посилання на фотоальбом

Посилання на власний блог ;

Посилання на добірку відеоматеріалів

Посилання на опитування або анкету

Посилання на спільний груповий постер



Сторінка проекту Проект "Моє рідне місто або село"

Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка