Моє рідне місто Слов'янськ.

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук


Заснування

У 16 ст. на території сучасного Слов'янська почали поселятися селяни-втікачі з інших частин України.

У 1645 для захисту від наскоків татар козаки збудували фортецю Тор; відтоді Слов'янське — центр видобутку солі й торгівлі нею.

Інша версія заснування: Під прикриттям Маяцького острогу в 1664 р. заведено державне (по-татарськи казенне) солеваріння на Торі, яке перебувало під постійною охороною, що, звичайно, сприяло формуванню тут постійного населення, а в 1676 й побудові м. Соляного (Тора) — першого міста Донбасу,[2] в якому на початок 1677 вже проживало 245 родин (25). Таке масове переселення до Тору «черкас» викликала польсько-турецька війна, в ході якої до Туреччини відійшло Поділля, та війною Московії й України проти Туреччини, яка намагалася заволодіти Чигирином. Все це, на наш погляд, дає підстави стверджувати, що до побудови Маяка і Соляного на Торі ніяких укріплених містечок в межиріччі Дінця і Казенного Торця не існувало і не варто брати до уваги цього острогу заснованого 1645 р., оскільки він не поклав початку формуванню постійного поселення.

У битві під козацькою фортецею Тор загинув син Сірка — Петро Сірко.

Відомі люди міста: Анатазій Гонта (Бітюков Опанас Полікарпович) — підполковник Армії УНР. Аніщенко Олександр Григорович (1969-2014) — український спецпризначенець, підполковник групи «Альфа» Служби безпеки України, полковник (посмертно), заступник начальника сумського підрозділу «Альфи». Бабешко Олексій Анатолійович — український історик і статистик футболу. Бєлкін Андрій Володимирович (1977-2014) — український військовик, підполковник, командир вертолітної ланки 16-ї окремої бригади армійської авіації 8-го армійського корпусу Сухопутних військ ЗС України. Біліченко Геннадій Васильович (1972-2014) — капітан Управління Служби безпеки України в Полтавській області, співробітник Центру спеціальних операцій СБУ. Білошкурський Валентин Васильович (1979-2014) — прапорщик, інструктор — старший кулеметник, спецпідрозділ «Ягуар» МВС України. Биков Леонід Федорович — український актор, режисер і сценарист, заслужений артист РРФСР (1965), народний артист УРСР (1974). Богатиков Юрій Йосипович — український і російський співак, баритон. Болдирів Олександр Іванович — підполковник Армії УНР, воїн 14-ї дивізії «Галичина».

Військові дії у 2014

   Докладніше: Війна на сході України та Протистояння у Слов'янську

Починаючи з квітня 2014 місто стало ареною бойових дій між терористичними угрупуваннями і українськими силовиками. Збройний конфлікт розпочався у ніч на 11 квітня 2014 р., коли Сили спеціальних операцій Російської Федерації та озброєні автоматами проросійські терористи та захопили райвідділ міліції у місті і вивісили там прапор РФ.[7] Реакцією української влади стала антитерористична операція, розпочата 13 квітня з метою зупинити терористів. У відповідь терористи оголосили про заборону у місті політичних партій «Батьківщина», УДАР і «Свобода», а також про переслідування україномовних людей, які викликають підозру[8].

До 25 квітня українським військам вдалося оточити місто[9], на що терористи відповіли численними спробами прориву блокади. В ході перестрілок, що тривали протягом наступних місяців, значних ушкоджень зазнавали цивільні об'єкти міста, зокрема житлові будинки, надходили свідчення про загибель мирних жителів від осколкових поранень[10]. Після пошкодження в ході боїв 4 червня ліній електропередач і знеструмлення водонасосних станцій, місто залишилося без електроенергії і водопостачання[11]. Напружена ситуація в місті викликала масовий потік біженців із міста.

9 червня 2014 р. терористи «Русской православной армии» після тортур стратили вірних церкви християн віри євангельської «Преображення Господнє» дияконів Володимира Величка та Віктора Брадарського, а також двох дорослих синів старшого пастора — Рувима і Альберта Павенків.[12][13][14]

5 липня 2014 року українські військовослужбовці звільнили місто від проросійських терористів.[

Місто Слов'янськ є одним із найбільших промислових центрів регіону. В ньому працює 34 промислових підприємства. Провідна роль в економіці міста належить підприємствам машинобудівної галузі. Нині у Слов'янську найважливіші промислові підприємства: завод важкого машинобудування («Словважмаш», основна продукція — коксохімічне та прокатно-опоряджувальне устаткування), содовий комбінат (1972 — 18 виробничих цехів), олійнотовщевий комбінат (з 1954; 1970 вироблено у тисячах тонн: 101,6 олії, 84,6 шроту, 16.6 саломасу, 31,9 мила, 0,5 гліцерину); інші: хлібо- та м'ясний комбінати, заводи: ізоляторний, «Коксохіммаш», солеварний, «Будмаш», фабрика олівців, завод кислототривкої кераміки тощо; ДРЕС.

Тут розташовані унікальні солоні озера карстового походження. Вони розділені між собою невеликими піщаними валами близько 150–200 м завширшки. Озера мають цілющі властивості і є основою санаторно-курортної індустрії міста. Найбільші — озеро Сліпне площею 0,29 км² і глибиною до 2,2 м, озеро Ропне площею 0,22 км² і глибиною близько 7,5-8 м і Вейсове площею 0,16 км² і глибиною до 19 м. З 1975 року ці озера перебувають під охороною як гідрологічні природні пам'ятки загальнодержавного значення. Є також кілька інших озер менших розмірів і глибини. Температура води влітку досягає +22 … +24 °C. Рапа соляних озер збагачена сульфатами і має хлоридно-натрієвий склад. На дні озер знаходяться відкладення мулових грязей, переважно сульфідних.

Рідне місто або село на карті України Моє місто на карті Слов'янськ

Слов'янськ.JPG

Таблиця "Населення міста"

Населення Роки
135,300 1989
124,829 2001
116,694 2014
115,421 2015
Photo 5.jpg

Ресурси:

  • Посилання на презентацію у Google Диск;
  • Посилання на опитування або анкету у Google Форми;
  • Посилання на спільний груповий постер.



Сторінка проекту Проект "Моє рідне місто або село"

Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка