Модуль 1. Дистанційне навчання. Вікі-КДПУ. Хмарка-КДПУ. Цілі, завдання та ресурси тренінгу
Завдання модуля
У цьому модулі учасники:
- Обговорять цілі та очікування від тренінгу «Розробка дистанційних курсів засобами Вікі-КДПУ, Хмарка-КДПУ і Moodle-КДПУ»;
- Сформулюють власні завдання щодо навчання на тренінгу (вхідна анкета);
- Ознайомляться з основними ресурсами тренінгу: робочим зошитом, Вікі-КДПУ та Хмаркою-КДПУ;
- Ознайомляться із загальними засадами дистанційного навчання та нормативними документами щодо його впровадження у ВНЗ;
- Зареєструються на Вікі-КДПУ, створять власну сторінку користувача;
- Ознайомляться зі сторінкою тренінгу на Вікі-КДПУ, заповнять список учасників;
- Створять теку (каталог) для зберігання навчальних матеріалів тренінгу на Хмарка-КДПУ;
- Проведуть рефлексію власного навчання.
Вправа 1. Знайомство
Формулювання власних цілей навчання на тренінгу
- Перегляньте Стислий огляд тренінгу, який містить перелік того, що Ви маєте робити під час тренінгу.Подумайте про те, чому Ви будете навчатися на цьому тренінгу. Які питання тренінгу цікавлять Вас найбільше? Які питання можуть виявитися найскладнішими для Вас?
- Заповніть вхідну анкету тренінгу (вхідна анкета).
Вправа 2. Ознайомлення з поняттям дистанційного навчання. Технологія створення дистанційного курсу
- Чинники, які спричинили появу і розвиток сучасних форм дистанційної освіти.
- Поняття дистанційної освіти.
- З історії дистанційної освіти.
- Система проектування навчання. Основні етапи проектування курсів.
- Переваги використання «належно визначених» цілей навчання. Типові помилки при формулюванні цілей.
- Проектування змісту.
- Елементи дистанційного курсу.
- Структура тексту дистанційного курсу.
- Переваги і недоліки дистанційної форми навчання.
Вправа 3. Ознайомлення з нормативними документами щодо впровадження дистанційного навчання у ВНЗ
1. Положення про дистанційне навчання.
2. Вимоги до вищих навчальних закладів та закладів післядипломної освіти, наукових, освітньо-наукових установ, що надають освітні послуги за дистанційною формою навчання з підготовки та підвищення кваліфікації фахівців за акредитованими напрямами і спеціальностями.
Вправа 4. Ознайомлення з Вікі-КДПУ
Створення власної сторінки користувача у Вікі-КДПУ
Посилання на власну сторінку знаходиться в верхньому лівому куті поряд із зображенням. Текст посилання співпадає з вашим реєстраційним іменем.
Червоний колір посилання вказує на те, що сторінка ще не заповнена. Для заповнення сторінки перейдіть за посиланням на власну сторінку та виберіть "Створити власну сторінку". Після цього ви переходите в режим правки та вносите необхідну інформацію.
З метою спрощення оформлення власної сторінки розроблено "Шаблон:Персональна сторінка викладача". Для того, щоб скористатися шаблоном:
1. В режимі правки в текст вписуєте {{subst:Шаблон:Персональна сторінка викладача}}
2. Натискаєте кнопку "Зберегти сторінку" або "Опублікувати".
3. Клацаєте на вкладці "Редагувати".
4. Вносите потрібні дані у відповідні розділи.
5. Натискаєте кнопку "Зберегти сторінку" або "Опублікувати".
Добавляння учасника у список на Вікі-КДПУ
1. З Головної сторінки Вікі-КДПУ перейдіть у розділ Аудиторіум, потім у розділі "Підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників" виберіть посилання на Навчання за програмою "Розробка дистанційних курсів засобами Вікі-КДПУ, Хмарка-КДПУ і Moodle-КДПУ" (25 січня -5 лютого 2016 року).
2. Зайдіть у пункт меню Учасники.
3. Оберіть свою групу (групи розрізняють по датам проведення тренінгу та тренерам) і зайдіть на сторінку.
4. Клацаєте на вкладці "Редагувати".
5. Скопіюйте і вставте нижче на сторінці рядок:
==[[Користувач:Egutsalo|Гуцало Емілія Ун-Сунівна]]==
5. Замість «Egutsalo» впишіть ім'я під яким Ви зареєструвалися, а замість «Гуцало Емілія Ун-Сунівна» - ім'я, що буде відображатися на сторінці.
Увага! Не вилучайте текст, що збережений на сторінці раніше.
Вправа 5. Ознайомлення з Хмарка-КДПУ
Хмарні сервіси для зберігання даних надали можливість отримувати через інтернет доступ до своїх файлів із будь-якого пристрою. Сервіс Диск Google ми успішно використовували у викладацькій роботі й лише іноді, стикаючись із програмними помилками та новинами про хакерські атаки на Google, iCloud і Dropbox, задумувалися про власний «хмарку», яка б залежала тільки від своїх співробітників і апаратних засобів. Так, у 2013 році на університетських веб-серверах КДПУ був установлений ownCloud (система для організації зберігання, синхронізації й обміну даними, розміщеними на зовнішніх серверах) як пілотний проект. З вересня 2014 року Хмарка-КДПУ (https://owncloud.kspu.kr.ua) почала повноправно функціонувати на платформі OwnCloud 7.
З технологічної точки зору Хмарка-КДПУ побудована за принципом використання ресурсу як сервісу (SaaS – Software as a Service) та доступна користувачам як через веб-браузер, так і програму-клієнт. Така форма не залежить від програмного забезпечення, будь-який документ буде відображатись однаково як на платформі персональних комп’ютерів Windows, так і на платформі мобільних пристроїв Android.
Доступ до сервісу Хмарка-КДПУ
Щоб отримати доступ до веб-інтерфейсу Хмарка-КДПУ необхідно:
- Ввести URL-адресу Хмарка-КДПУ (http://owncloud.kspu.kr.ua) в адресному рядку браузера та перейти.
- Ввести правильне ім’я користувача та пароль. (Увага! Ім’я користувача та пароль видаються адміністратором мережевого сховища.)
- Натиснути кнопку «Войти» (або «Вхід»). У разі, якщо дані користувача введені правильно перед користувачем відкриється веб-інтерфейс системи.
Вправа 6. Завантаження файлів на Хмарка-КДПУ
Завантаження файлів на Хмарка-КДПУ
Поряд із кнопкою «Створити» є кнопка «Завантаження» (схожа на стрілочку), натиснувши на яку користувачу відкривається діалогове вікно вибору файлів для завантаження у поточний каталог мережевого сховища Хмарка-КДПУ. Потрібно виділити файл або групу файлів (папки не завантажуються) і натиснути кнопку «Відкрити». Обрані файли будуть збережені у хмарному сховищі.
Увага! Для відкриття доступу іншим користувачам, у тому числі й анонімним потрібно:
1. Натиснути кнопку «Поділитися» або «Открыть доступ».
2. Встановити прапорець «Поделиться ссылкой» («Опублікувати посилання») і вставити посилання на будь-яку сторінку. Документ буде у доступний для завантаження та перегяду усім, хто має посилання.
Примітка! Веб-інтерфейс Хмарка-КДПУ дозволяє попередньо переглядати текстові файли, документи OpenDocument, зображення та файли у форматі PDF. (Також можливі й інші режими попереднього перегляду, у випадку якщо адміністратор системи їх увімкнув.) Якщо Owncloud не в змозі відобразити вміст файлу, він запропонує користувачеві завантажити його, щоб переглянути засобами свого комп’ютера або іншого пристрою.
Вправа 7. Рефлексія. Аналіз власного навчання
Рефлексія— це обов’язковий елемент у навчанні, проте ним часто нехтують. Щоденна завантаженість викладачів не залишає часу для додаткових серйозних роздумів про якість власної професійної діяльності. Безумовно, педагоги думають про те, що відбувалося із студентами кожного навчального дня. Вони аналізують, які вправи та завдання видалися вдалими чи невдалими, оцінюють ефективність добору методів і засобів навчання.
Разом з тим, викладачі часто глибоко не аналізують переваги інноваційних педагогічних технологій. Скористайтеся цією можливістю та присвятіть деякий час вивченню свого педагогічного досвіду, проаналізуйте протиріччя, які виникають при навчанні.
Заповніть анкету "Модуль1. Рефлексія".
Домашнє завдання
1. Підготовка навчально-методичних матеріалів для розробки дистанційного курсу.
Підготувати електронні версії навчально-методичних матеріалів курсу: робочу програму курсу (модель електронного курсу), конспекти лекцій, методичні рекомендації до практичних (семінарських) занять, завдання самостійної роботи, тестові завдання до тестів, медіа-ресурси, перелік посилань до зовнішніх Інтернет-ресурсів тощо. Продумати форми для проведення анкетування та опитування.
Дистанційний навчальний курс має включити у себе матеріал, достатній для оволодіння студентом повним обсягом знань, умінь і навичок, передбачених навчальною програмою з дисципліни. Обсяг навчально-методичного матеріалу визначається кількістю годин, відведених на цю дисципліну навчальним планом. Мова підготовки матеріалів – українська. Відповідальність за грамотність несе автор.
Структура дистанційного курсу включає:
- Опис курсу: відомості про розробника курсу, викладача, що читає лекції, та викладача, що веде практичні/семінарські заняття, загальні відомості про курс рекламного характеру.
- Навчальну програму дисципліни.
- Робочу навчальну програму дисципліни.
- Зміст лекційного матеріалу.
- Інструктивно-методичні матеріали до практичних (лабораторних, семінарських) занять з критеріями оцінювання.
- Перелік завдань або інструктивно-методичні матеріали до самостійної роботи.
- Теми індивідуальних навчально-дослідних завдань.
- Форми і види контролю знань студентів: завдання для періодичного (модульного) контролю (вправи, в яких є однозначні відповіді і які можна перетворити в тести); екзаменаційні матеріали (білети, судження) – якщо іспит передбачено навчальним планом; пакет комплексних контрольних робіт з критеріями оцінювання, рецензією та зразком еталонної відповіді.
- Тематика курсових та дипломних робіт, якщо вони передбачені навчальним планом.
2. Ознайомлення з навчально-методичними матеріалами на Вікі-КДПУ
Перегляньте навчально-методичні матеріали на Вікі-КДПУ у розділах Аудиторіум та Проекти. Подумайте, яким чином представлений досвід може бути використаний у Вашій педагогічній діяльності? Як Ви можете використати Вікі-КДПУ для організації самостійної роботи студентів? Які завдання та проекти можна запропонувати студентами залучивши Вікі-КДПУ та Хмарка-КДПУ?