Змістовий модуль 2
Тема 1. Фонетика як розділ мовознавства. Голосні і приголосні звуки' Фонетика як розділ мовознавства. Розділи фонетики. Структура мовленнєвого апарату. Артикуляційна база мови. Класифікація звуків мови. Голосні і приголосні звуки Фонема, її основні функції і властивості. Алофони. Диференційні та інтегральні ознаки фонем. Реалізація фонеми в процесі мовлення. Комбінаторні фонетичні процеси. Позиційні зміни фонем у потоці мовлення. Фонетична транскрипція. Фонетичний поділ мови. Інтонація, її компоненти. Наголос, його види. Склад. Графіка. Орфографія. Принципи орфографії.
Тема 2. Лексикологія та її розділи Слово як основна одиниця мови. Поняття лексеми. Лексичне значення слова та його структура. Співвідношення між предметом та поняттям слова. Значення слова та поняття. Поняття та концепт. Природа виникнення слова. Мотивовані та немотивовані слова. Природа виникнення назви. Утрата мотивування та її причини. Народна етимологія. Система значень слова. Полісемія. Моносемія. Типи лексичних значень слова: пряме, переносне; вільне, зв’язане. Поняття терміна. Синонімія. Класифікація синонімів. Евфемізми. Табу. Антонімія. Класифікація антонімів. Омонімія. Шляхи її виникнення. Типи омонімів. Хронологічний розподіл словникового складу мови: неологізми, історизми, архаїзми. Класифікація лексики за її походженням: рідна, запозичена. Причини та шляхи її запозичення. Пуризм та ставлення до нього. Соціально-територіальна диференціація лексики: загальновживана лексика та лексика обмеженого вживання (діалектизми, професіоналізми, жаргонізми, арготизми, терміни, спеціальні слова). Диференціація лексики за функціональними стилями. Нейтральна та типoвa лексика для різних функціональних стилів. Емоційно забарвлена лексика.
Тема 3. Морфологія Граматичне значення. Граматичні категорії слів. Предмет граматики. Розділи граматики. Основні одиниці граматичної будови мови. Граматичне значення. Граматична категорія. Способи і засоби вираження граматичних значень. Поняття морфеми. Види морфем. Історичні зміни в морфемній будові слова. Частини мови Поняття частини мови. Критерії виділення частин мови. Частини мови в різних мовах. Суть основних частин мови. Морфологічна будова мови як система підсистем (мікросистем).Поділ слів на частини мови. Взаємопереходи в системі частин мови.
Тема 4. Синтаксис. Словосполучення як некомунікативна синтаксична одиниця. Типи синтаксичних словосполучень. Типи підрядного зв'язку у структурі простого речення. Речення. Основні ознаки речення. Типи речень за метою висловлення. Структурно-семантичні типи речень. Складне речення (складнопідрядне, складносурядне, безсполучникове). Структурно-граматичний поділ речення: члени речення. Актуальне членування речення. Структурні типи речень. Прагматика речення. Текст і дискурс. Повернутися на сторінку Навчальний курс "Загальне мовознавство"