Стаття до проекту "Моє рідне місто або село" Плачинди Надії

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук


Історія

Флаг Яремче

:Яре́мче — місто обласного підпорядкування в Україні, Івано-Франківській області, утворене в 1787 році. За переказами, понад двісті років тому тут поселився втікач від феодального тиску Ярема Годованець. З його іменем і пов’язується назва міста. Яре́мче розташоване на річці Прут, на автошляху Івано-Франківськ — Рахів — Ужгород. Залізниця зв'язує місто з обласним центром, Тернополем, Києвом та Львовом. До Яремче приєднано два стародавні села — Дора та Ямна, які розташовані відповідно нижче і вище за течією річки Прут. Яремче — найвідоміший кліматичний курорт Прикарпаття, туристичний центр Івано-Франківщини та цілої Гуцульщини; центр «зеленого» туризму Прикарпаття, також називають обличчям гірськолижної країни Буковель. Статус міста має з 1963 року. 14 грудня 2006 року ВР України уточнила назву міста — з Яремча на Яремче.

Географічне розташування

Яремче і регіон розташовані в міжгірній улоговині Українських Карпат, у межах гірського масиву Ґорґан (гори, які мають асиметричні схили й гострі гребені). Яремче розташоване у південно-західній частині Івано-Франківської області, неподалік від Покутсько-Буковинських Карпат та Чорногори. Висоти гір коливаються від 400 м до 1542 м. Яремче оточено горами зусібіч: з півдня і південного заходу хребет Явірник, з заходу — Щивка, Чорногориця, Синечка, зі сходу — Маковиця.

IMG 20170817 113951.jpg

На території Яремчанського краю розташований Карпатський національний природний парк, створений 3 червня 1980 року, який має загальнодержавне значення і входить до складу природно-заповідного фонду України. Площа парку становить 50 495 га. Рельєф території національного парку формувався протягом тривалого часу: близько 35 мільйонів років тому на цій території існував океан Тетіс. На дні океану нашаровувалися пісок, глина, вапняк, які після відступу води скам'яніли та під дією природних зовнішніх факторів утворили сучасні гори. Яремче Івано-Франківської області віднесено до категорії міст обласного підпорядкування з включенням в його межі таких населених пунктів: м. Яремче з мікрорайонами Ямна та Дора, смт. Ворохта, с. Татарів, с. Микуличин, с. Яблуниця, с. Вороненко, с. Поляниця. На базі сіл утворені Татарівська, Микуличинська, Яблуницька та Поляницька сільські ради та Ворохтянська селищна рада. В межі Яблуницької сільської ради входить с. Вороненко. Тому територія м. Яремче з підпорядкованими населеними пунктами називається територією Яремчанської міської ради.

Природний світ

Флора

На території Яремчанського краю налічується близько 1100 видів рослин (54% усієї флори українських Карпат). Основним видом рослин Карпатського парку є хвойні ліси, зокрема смерекові, соснові, а також ялиці білої. Окрім хвойних дерев у національному парку поширені букові ліси, переважно у басейні річки Прут. Трав'яна рослинність національного парку представлена різними деревами, чагарниками і чагарничками, серед останніх поширені чорниця, брусниця, журавлина, сланка верба, насельниця. Чимало видів рослин, зокрема коренебульбистих і цибулинних — підсніжник звичайний, білоцвіт весняний, шафран Гейфелів, занесено до Червоної книги України. Статистика свідчить: із 132 видів вищих судинних рослин Карпат, які занесено до ІІ-го видання Червоної книги України, 80 ростуть на території Карпатського природного парку.

Фауна

На території Яремчанського краю проживає велика кількість різноманітних видів живих організмів — від найпростіших до ссавців. У парку налічується 48 видів ссавців, 110 птахів, 11 риб, 10 земноводних, 6 плазунів, до Червоної книги України внесено 32 представники фауни. Найпоширенішими у національному парку є велика кількість птахів, гризунів, дещо менше живе хижаків і парнокопитних. Серед птахів звичайними є зяблик, вільшанка, вівчарик-ковалик та інші. Птахи бореального комплексу представлено наступними видами: снігур, горіхівка, глухар, білоспинний і трипалий дятли, золотомушка жовточуба та інші. Із дрібних ссавців поширені: мідиця мала, звичайна та альпійська; рясоніжка мала, миші хатня і мишак жовтогрудий, полівка північна, вивірка карпатська (підвид вивірки звичайної), нориця снігова, щур гірський, вовчок сірий, соня лісова та ліскулька. З парнокопитних найчастіше трапляються олень благородний, сарна європейська, свиня дика. Рідше — куниці лісова і кам'яна, борсук, вовк, кіт лісовий, рись, видра річкова, горностай і ведмідь бурий. У гірських потоках водиться форель струмкова. Із земноводних часто трапляються тритони альпійський і карпатський, саламандра плямиста, жаби — гостроморда і трав'яна, із плазунів — веретільниця, вуж звичайний, мідянка, гадюка звичайна, ящірки прудка і живородна.

Річки та джерела

Основною річкою, що протікає через Яремчанський край є Прут. Витоки річки починаються на північних схилах Чорногори на висоті понад 1750 м над рівнем моря. Основні притоки Прута – Прутець Яблуницький, Жонка кам’янка, Піга, Прутець Чемегівський, Гомулець. Щороку на річці Прут відбуваються міжнародні та всеукраїнські змагання з рафтингу і аматорські сплави на байдарках. На території Яремчанського регіону знаходяться чимало джерел мінеральних вод, зокрема хлоридні, вуглекислі, сульфатні, гідрокарбонатні мінеральні води типу “Боржомі”, “Нарзану”, “Єсентуків”, “Арзні”. Особливо відомі вуглекислі гідрокарбонатно-натрієві та кальцієві води, так звані “Буркути”.

Туристичні об'єкти

  • Водоспади «Пробій», «Жонка», «Дівочі сльози»,
  • Яремчанський каньйон,
  • Блудний грунь (заповідне урочище),
  • Скеля на правому березі ріки Прут,
  • перевал Пересліп,
  • камінь Довбуша,
  • Скелі Довбуша,
  • музей імені митрополита А. Шептицького,
  • музей етнографії та екології Карпатського краю,
  • пам'ятка архітектури — дерев'яний ресторан «Гуцульщина», зроблений без жодного цвяха,
  • 2 сувенірні ринки народного мистецтва Гуцульщини,
  • 2 джерела мінеральних вод,
  • вольєр з оленями та козулями.


IMG 20170816 180852.jpg

25 серпня 1896 року був створений туристичний клуб «Клуб Яремчанський». Силами клубу маркувалися стежки для прогулянок в гори, зроблено сходинки до водоспаду «Пробій», визначено місця для риболовлі. Туристам пропонується велика кількість екскурсій на будь-який смак: пішохідні, кінні, велосипедні ― щоб більше дізнатися про природні багатства краю, тематичні ― щоб краще пізнати побут, звичаї та обряди місцевого населення. Бажаючі можуть навіть узяти участь у місцевих дійствах та святкуваннях. Населення міста зберегло народні звичаї та обряди, найбільш цікаві з них — гуцульська "Розколяда", Андріївські вечорниці, Водохреще, купальське свято "Гуцульська берегиня". Мешканці Яремчанщини приємно здивують Вас своєю гостинністю, працелюбністю, доброзичливістю. Саме тому, у поєднанні з історичними пам’ятками та прекрасними рекреаційними ресурсами вони невід’ємно доповнюють красу сьогоднішнього міста.


Рідне місто або село на карті України Google карти

Яремче

Таблиця "Найважливіші події на території рідного краю"

Дата Історична подія
1787р. Утворення Яремча
25 червня 1896р. Створення туристичного клубу "Клуб Яремчанський"
1963р. Надання статусу міста Яремча
3 червня 1980р. Створення карпатського національного прородного парку
14 грудня 2006р. Уточнення назви з Яремча на Яремче
Photo 5.jpg

Ресурси:

  • Посилання на спільний груповий постер.



Сторінка проекту Проект "Моє рідне місто або село"

Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка