Стаття до проекту "Моє рідне місто/село" Мацапури Катерини Василівни

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук


Львів

Історичні відомості

Бурхлива і надзвичайно цікава історія унікального українського міста Львова налічує сім з половиною віків. Львів постав у середині XIII століття, як столиця могутньої східноєвропейської держави – Галицько-Волинського князівства. Завдяки своєму унікальному географічному розташуванню на перетині головних торгових шляхів між Заходом і Сходом, Львів у XV-XVII століттях стає провідним торгівельним центром Східної Європи, найбільшим містом України. Перебуваючи впродовж півтисячоліття в європейському культурному просторі, Львів перетворюється на справжню архітектурну перлину, центр книговидання, ремесел і мистецтв.

Львів5.jpg

У XVIII-XX століттях у складі Австро-Угорської імперії Львів стає відомим, як місто технічних інновацій, зокрема тут вперше у світі винайшли гас і гасову лампу. На початку XX століття Львів став столицею третього у світі регіону за видобутком нафти після США і Росії. У 1939-1991 роках Львів перебував під владою тоталітарного Радянського Союзу. Із моменту здобуття Україною незалежності місто набуває статусу культурної та духовної столиці української держави.

Розташований, як і Рим, на семи горбах, серед лісів у долині ріки Полтви, Львів завжди відрізнявся вигідним стратегічним розташуванням і надзвичайно гарними краєвидами.

Одного разу, проїжджаючи цими місцями, могутній князь Галицько-Волинського князівства Данило Галицький зупинився на мить і зрозумів, що залишиться тут назавжди. Найдавніший хроніст Львова бургомістр Бартоломей Зиморович так пише про це: «Побачивши на самому кордоні своїх володінь вигідну у військовому відношенні гору, захищену внизу немовби кільцем вкритих лісом долин і самою крутістю, яка може стримати ворога, він негайно наказав збудувати тут фортецю і вирішив перенести сюди власну княжу резиденцію». Високий замок було доручено охороняти чисельному загону, щоб зберігати заховані там скарби.

Зміцнюючи міждержавні династичні зв’язки 1248 року Данило Галицький одружує свого сина Лева з принцесою Констанцією, донькою угорського короля Бели IV і дарує молодятам це місто, яке на честь сина назвав Львовом. Констанція була католичкою й часто сумувала за своєю батьківщиною і релігією. Лев вирішив подарувати коханій дружині католицький храм Івана Хрестителя, збудований у романському стилі.

Під Замковою горою стояв княжий палац і придворна православна княжа церква Святого Миколая. 750 років тому на площі Старий Ринок вирувало бурхливе життя, сюди на торг з’їжджалися купці з Європи й Азії: європейці звозили на продаж сукно, шкіру, срібло та зброю, а греки і вірмени – шовк, східне коріння й вино.

У 70-х роках XIII століття український князь Лев Данилович переніс з Галича до Львова столицю своєї могутньої держави, кордони якої сягали від Вісли до Чорного моря. Та історична доля поставилися неприхильно до Галицько-Волинського князівства: ослаблене постійними нападами монголо-татар і міжусобними чварами, воно стало легкою здобиччю польського королівства.

Найбільший розквіт Львова

Вже на початку XVII століття Львів стає найбільшим за кількістю населення містом України, вдвічі більшим від Києва. Відновлюється його торговельна могутність. Ґданський купець Мартин Грюневег 1606 року таким чином описав Львів: «Вся худоба, що її женуть з Поділля і Молдавії до Італії, проходить через це місто. Я об’їздив пів-Європи, побував у найславетніших містах світу, але в жодному не бачив стільки хліба. Тут величезна кількість пива і меду, не тільки місцевого, а й привезеного. Вино привозять з Молдавії, Угорщини, Греції. Інколи на Ринку можна побачити в стосах більше тисячі бочок вина. У цьому місті, як і у Венеції, на Ринку зустрінеш людей з усіх країн світу в своєму вбранні: козаків у великих кучмах, росіян у білих шапках, турків у білих чалмах, німців, італійців, іспанців – у короткому одязі. Кожен, якою б мовою він не розмовляв, знайде тут і свою мову. Місто віддалене на багато миль від моря, але коли побачиш, як на Ринку при бочках малмазії вирує натовп критян, турків, греків, італійців, зодягнених ще по корабельному, видається, неначе тут порт відразу за брамами міста».

Львов krs.jpg

Львівський радник Йоган Альнпек писав про тогочасний Львів: «Це місто в достатній кількості постачає цілому польському королівству різні шовкові тканини, килими і пахуче коріння. Тут є все, що тільки потрібно для людського ужитку, до того ж тут незрівнянно низькі ціни на продукти, що притягає до міста велику кількість людей різних національностей…»

Львів вважався найбільшим складом вина у Європі. Вина грецькі, кіпрські, сицилійські, іспанські, які тоді мали збірну назву малмазії, тисячами бочок складувалися на Ринку і в інших місцях. Потім вино розходилося країнами Європи та Сходу. Тогочасний хроніст відзначає, що будь-який львів’янин: купець, лікар, аптекар чи ремісник або гендлює малмазією, або шинкує малмазією.

Але за часами добрими ідуть часи не дуже вдалі. Наприкінці XVII століття, особливо на початку XVIII, Львів знову занепадає. Облоги, війни, розвал польської держави і вимоги нової історичної епохи знову на певний час ставлять Львів у розряд міст незначних і маловпливових.

Львів є економічним і культурним центром Західної України. Це iсторична столиця Галицького князівства, яка зустрічає гостей у всій своїй середньовічній красі. Тут збереглися забудови XIV-XV століть, готичні храми, вузькі вулички. Увечері місто особливо чарівне - наче у машині часу переносишся на сотні років назад, туди, де тьмяно горять ліхтарі, не чути шуму машин (історичний центр міста - повністю пішохідний), грає орган у костьолі, збудованому в 1391 році. Недарма Львів в радянському кінематографі «виконував роль» європейських середньовічних міст (Михайло Боярський у ролі мушкетера бігав саме за його мощення вулицями, а хто здогадався, що це не Париж ?)... Львів був заснований в середині XIII ст. князем Данилом Галицьким і названий ім'ям його сина Лева. Перша літописна згадка про Львів відноситься до 1256 року. У 1270 році за наказом князя Лева місто стало столицею Галицько-Волинської держави, з 1387 - перебував під владою польських королів, потім Австрії, потім знову Польщі, доки в 1939 році не був захоплений Червоною Армією і не увійшов до складу України. Львів пережив більше 30 війн, осад і пожеж, але кожен раз піднімався з руїн. В архітектурі міста змішалися різні стилі та епохи: готика і бароко, ренесанс і романський стиль, рококо та ампір, сучасні еклектика і конструктивізм. Львівські меценати 16-17 століть запрошували талановитих майстрів з усієї Європи, які створили унікальну перлину архітектури. Історичний центр Львова дуже добре зберігся і внесений до списків світової спадщини ЮНЕСКО.

Особливості міста

«Місто із запахом кави та шоколаду», «Місто серед дощів», «Серце Галицької землі», «Маленький Париж», «Український Лондон», «Культурна столиця Європи», «Місто Лева» – це все імена та епітети справжнього галицького міста під назвою Львів, яке розкинулось в мальовничому Передкарпатті.

H.jpg


Однією з найзнаменитіших історичних споруд міста є Львівський національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької. Це архітектурне диво неоренесансного стилю вабить львів'ян та гостів міста ще з 1900 року. Протягом всього часу свого існування Оперний театр "пройшов" не малий шлях історією.

Львів – місто легенд. Тут кожен дворик, кожен будинок та кожна вулиця дихають власними, неповторними легендами, які тягнуться ще з часів Середньовіччя. Варто лише день провести в цьому місті і це вже теж легенда, Ваша власна, яка навіки запам’яталась стінам львівських кам’яниць.

Місто справжніх українських кнайп, дорогих ресторанів та затишних кав’ярень із приємним запахом львівської кави – це все теж Львів. Тут весна настає не лише за календарем: з початком тепла біля кав'ярень та ресторанів з'являються літні майданчики, над столиками яких розкриваються парасольки. Тут холодними осінніми вечорами можна сидіти пити каву, загорнувшись в плед. Історія львівської кави - невід'ємна частина історії самого Львова.


Рідне місто або село на карті України Львів

Карта львов.png

Таблиця "Найважливіші події на території рідного краю"

Дата Історична подія
1256-1340 Львів у складі Галицько-Волинського князівства
1340-1349 Львів під владою боярської олігархії Дмитра Детька і Данила
1353 Львів під владою литовського князя Любарта Гедеміновича
1378-1387 Львів під владою Угорщини
1387-1772 Львів під владою Речі Посполитої
1772-1918 Львів під владою Австрійської імперії
1914-1915 Львів під владою царської Росії
1918 Львів під владою Західноукраїнської Народної Республіки
1918-1939 Львів під владою Польщі
1939-1941 Львів під владою СРСР
1941-1944 Львів під владою нацистської Німеччини
Від 1991 Львів у незалежній українській державі
Photo 5.jpg

Ресурси:

  • Посилання на власний фотоальбом у Google Диск; Фотоальбом
  • Посилання на власний блог у ЛЬВІВ;
  • Посилання на добірку відеоматеріалів;

10 фактів |PRO| Львів

НАШ ЛЬВІВ

Феномен Львова - фільм про львів'ян

Культурні пам'ятки Львову

  • Посилання на опитування або анкету у Google Форми;
  • Посилання на спільний груповий постер.

Інтернет-ресурси

Львів - культурна столиця України

Про Львів

Львів







Сторінка проекту Проект "Моє рідне місто або село"

Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка