Стаття до проекту "Моє рідне місто чи село" (Копієвська Дар'я)

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук


На цьому місці розмість статтю, у якій висвітліть свій досвід та враження, знайдені матеріали з історії рідного міста або села. Також у статтю добавте посилання на документи, що Ви створили і завантажили у різних ресурсах, таблицю (зразок поданий у завданні та нижче) та фотографії рідного краю.

При складанні висновків до статті враховуйте, що задача роботи у проекті, дати відповіді на такі запитання:

  • А ви знаєте історію рідного села?
  • Які відомі люди Ваші земляки?
  • Які історичні події пов'язані із вашим рідним селом?
  • Які визначні події, явища і процеси відбувалися на території краю?
  • Якими пам’ятками археології, історії, архітектури і містобудування, монументального мистецтва багате Ваше рідне місто?
  • Якими пам’ятками природи багатий рідний край?



Історія

Заснована в 1492 році кримським ханом Менглі I Гиреєм як фортеця Іслам-Кермен (кримськ. İslâm Kermen, اسلام كرمان‎; османськ. اسلام كرمان, İslâm Kirmân). Назва в перекладі означає ісламська фортеця. В українських джерелах фортеця також мала назву Аслан-Город. Фортеця неодноразово штурмувалася запорожцями — Дмитром Вишневецьким (1556), Богданом Ружинським (1576), Михайлом Дорошенком (1628), Іваном Сірком (1673). Фортеця була зруйнована Мазепою в 1695 році. У 1771 році на місці старої фортеці було побудовано Шагингирейське укріплення.

В 1791 під орудою полковника Дмитра Матвійовича Куликовського виникла сучасна Каховка, названа на честь відомих російських військових братів Миколи та Василя Каховських. Династії Куликовських та наступних власників — Панкєєвих та Тработі — перетворили її на відоме торговельне містечко, чому немало сприяло його вигідне географічне розташування на перехресті торговельних шляхів, біля відомого колись Таванського перевозу через Дніпро. Каховка відігравала важливу роль постачальника робочої сили до великих маєтків Фальц-Фейнів, Трубецьких, Мордвинових. Саме їхні економії у ці часи визначали обличчя Таврійського краю, як важливої житниці Європи.

Станом на 1886 рік у селі мешкало 611 осіб, налічувалось 99 дворів, існували православна церква, єврейський молитовний будинок, школа, 2 парових млина, 34 лавки, парова лісопильна машина, ковбасний завод, 4 лісових пристані, 4 постоялих двори, харчевня, 3 трактири, ренський погріб, 2 винних склади, відбувався 2 щорічних ярмарки та базар[2]. За 26½ верст — поштова станція, трактир, постоялий двір. За 25 верст — монастир, школа, лікарня, готель, 5 православних церков. За 32 верст — скит, православна церква. За 30 верст — рибний завод.

Наприкінці XIX століття стало розвиватися у місті промислове виробництво. З'явилися заводи сільськогосподарських машин, пивоварний, горілчаний, лісопильний, фабрика безалкогольних напоїв.

На початку XX століття в Каховці діяли 6 шкіл, лікарня, бібліотека (одна з найстаріших в Україні), ілюзіон, народний дім, електростанція.

Бурхливі події громадянської війни вписали в літопис міста історії боїв на Каховському плацдармі. Саме з цими подіями пов'язані імена воєначальників М. Фрунзе, В. Блюхера, Д. Карбишева та відомих лідерів білого руху П. Врангеля, О. Кутепова. Поштова печатка УНР, м. Каховка. Лютий 1919 року

У роки німецько-радянської війни 3600 каховчан нагороджені орденами і медалями, з них 6 — зірками Героїв Радянського Союзу. Більше 4 тис. каховчан загинуло на полях війни.


Економіка

Каховка сьогодні — один з промислових центрів Херсонщини. Лідером промислового виробництва є акціонерне товариство «Каховський завод електрозварювального устаткування». Завод випускає сучасну електрозварювальну техніку, яка поставляється у майже 80 країн світу.

Промислове обличчя міста формують також експериментальний механічний завод, який спеціалізується на випуску експериментальних машин та обладнання для переробної і харчової промисловості, завод «Сільгоспагрегат» з ремонту дизельних двигунів і виробництва запасних частин для сільгосптехніки, флагманом харчової промисловості є ПрАТ «Чумак».

Каховська філія компанії «Cargill» є одним з найпотужніших в Україні підприємств з переробки соняшника в олію. Миколаївське підприємство «Судносервіс» спорудило (2008—2009 рр.) в місті потужний елеватор для зберігання зернових та олійних культур. Місто утримує перше місце в Україні з обсягу іноземних інвестицій на душу населення.

Усього в місті більш як 550 підприємств різних форм власності, в їх числі і малі підприємства. В цьому господарському комплексі зайнято три чверті працездатного населення міста. У загальному обсязі виробництва, виконаних робіт і наданих послуг п'яту частину становить вклад промислових підприємств міста, майже 60 відсотків підприємств малого і середнього підприємництва і бізнесу, близько 10 сфери послуг, більше 10 підприємств торгівлі і понад 5 відсотків будівельних організацій.

Малий і середній бізнес набирає у Каховці широкого розвитку. Нині він зосереджує в обіговому капіталі понад 60 відсотків активів. Це втричі більше, ніж у великих підприємств. Малий і середній бізнес динамічно розвивається, освоює ринковий простір, створює робочі місця для населення міста.

Бізнесові структури залучають у розвиток виробництва щорічно понад 12 мільйонів гривень і більше 2 мільйонів доларів зовнішніх інвестицій. Стабільно забезпечують ринок продукцією, збільшують її випуск та розширюють асортимент такі підприємства, як «Петропласт», «Металдизайн», «Став», «Паритет», «Торнадопласт», «Глобарт», «Май», «Хімтехнологія», «ОПЕНТЕК».

Будівельна галузь представлена підприємницькими структурами та будівельними організаціями. Найпотужніші з них акціонерне товариство «Дорожньо-будівельне управління № 12», ТОВ «БудМайстер».

Культура

На території міста функціонують 6 культурно-мистецьких закладів: три із них є структурними підрозділами відділу культури і туризму Каховської міської ради, які фінансуються за рахунок коштів міського бюджету (МПК, КШМ, ЦБ), а також КП «Екран», КП «Парк культури та відпочинку», які є госпрозрахунковими підприємствами з частковою дотацією з міського бюджету, і Каховський історичний музей філія Херсонського обласного краєзнавчого музею. Саме ці заклади створюють всі необхідні умови культурно-дозвільних, інформаційних потреб населення та реалізовують державну культурну політику. Робота відділу культури і туризму у 2008 році була спрямована на удосконалення діючої мережі закладів культури, зміцнення їх матеріально-технічної бази, фінансування та виконання міської програми «Розвиток культури і духовності на 2007-2012 роки», забезпечення доступу населення до культурних надбань, зростання духовно-інтелектуального потенціалу громади. Було здійснено ретельний аналіз діяльності міського Палацу культури, міської бібліотеки, Каховської школи мистецтв та розроблені заходи з покращення їх роботи. З цією метою упорядковані штатні розписи, поповнено кадровий потенціал трьома спеціалістами (театральна, молодіжна студія, хоровий колектив) переглянуті творчі об`єднання, студії, відділення. Каховська школа мистецтв є організатором проведення конкурсів, концертів, виставок. Традиційними стали «Посвята в музиканти», «А ми до вас у перший клас» та інші. Викладачі та учні приймають участь у міських, обласних, Всеукраїнських та Міжнародних мистецьких заходах. Було відзначено участь вихованців школи мистецтв у обласному фестивалі «Херсонський первоцвіт», який щороку відбувається на базі музичного училища. Переможцями стали: Сергєєв Дмитро (викл. Маракін В.О.) - І місце серед виконавців гри на гітарі, Кудас Катя (викл. Кулікова Н.І., Рудік М.В.) - переможниця теоретичної олімпіади «Золотий ключ», дует у складі Клименко Віки та Задорожньої Лізи (викл. Тринкаль М.В.) - Диплом І ступеня у конкурсі фортепіанних ансамблів, Панова Катя (викл. Губіна І.А.)- ІІ премія у вокальному співі. Не можна не згадати про талановиту молодь художнього відділу. Робота Осінньої Юлії (викл. Шнарова О.О.) представлена на Х Всеукраїнському конкурсі пам'яті Т.Г.Шевченко «Об`єднаймося ж, брати мої...», отримала визнання та подяку. Особлива гордість КШМ - неодноразовий переможець обласного конкурсу «Весняні дзвіночки» хоровий колектив «Перлина» (худ. кер. Губіна І.А., концертмейстер Тринкаль М.В.). В травні «Перлину» було запрошено до участі у фестивалі «Жайвір степу», що відбувся у Катерининському соборі

Географія

Площа: 8.3 км² Координати: 46°47′52″ пн. ш. 33°28′30″ сх. д. Висота над рівнем моря: 29 м

Каховка на карті України Google ПБ.GIF

KAXOBKA.png


Таблиця "Найважливіші події на території рідного краю"

Дата Історична подія
17 березня 1991 рокуПроводиться референдум СРСР з питання збереження Союзу Радянських Соціалістичних Республік.
23 червня 1992 рокуМіськвиконкомом приймається рішення про встановлення пам’ятного знака гетьману Богдану Ружинському.
22 грудня 1993 рокуСтворюється інспекція по захисту прав споживачів.
20 травня 1997 рокуСтворюється державне комунальне підприємство „Парк культури та відпочинку" для опікування засновного ще у 1990 році парку культури та відпочинку.
01 вересня 1998 рокуРозпочала роботу школа нового типу - Каховська гімназія
27 листопада 2001 рокуВиконкомом приймається рішення про стан погашення заборгованості та своєчасної виплати заробітної плати на підприємствах міста
28 травня 2003 рокуНа сесії міської ради затверджений Статут територіальної громади міста Каховки
31 березня 2004 рокуСесія міської ради затверджує Положення про порядок використання символіки міста Каховки
23 серпня 2008 рокуВперше в Каховці проводяться заходи до Дня державного прапора України
27 жовтня 2011 рокуСтворено комунальне підприємство "Каховська керуюча компанія".
31 січня 2013 рокуПриймається Програма розвитку культури і духовності в місті на 2013-2017 роки.
4 березня 2014 рокуПриймається рішення про демонтаж пам’ятника та погруддя В.І. Леніну.
19 лютого 2016 рокуВидається розпорядження міського голови про перейменування вулиць, провулків та площ міста Каховки.


Photo 5.jpg

Ресурси:

  • Посилання на презентацію у Google Диск;
  • Посилання на власний фотоальбом у Google Диск: GOOGLE_Фото;
  • Посилання на власний блог у Blogger.com: Мій Блог;
  • Посилання на спільний груповий постер.



Сторінка проекту Проект "Моє рідне місто або село"

Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка