Амстердам

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Амстердам

Прапор
Герб

Амстерда́м(нід. Amsterdam, МФА: [ˌɑmstərˈdɑm]) — столиця Нідерландів.
Розташований у провінції Північна Голландія в гирлі річки Амстел. Амстердам сполучений з Північним морем каналом.

Символіка

Три хрести Святого Андрія на гербі та прапорі Амстердама позначають три чесноти міста: звитяга, твердість і милосердя. Народна традиція пов'язує ці три хрести ще з трьома погрозами цьому місту: водою, вогнем і епідемією.

Історія

Вважають, що місто заснували в 13-му столітті.

27 жовтня 1275 року — перша згадка про Амстердам. В ній повідомляється про дарування графом Флорісом V Голландським торгових привілеїв для рибальського села, розташованої на дамбі в гирлі річки Амстел. 1287 року, в ході найбільшої повені, піщаний бар'єр в районі Тесела був зруйнований, і Флевонське озеро, на березі якого розташовувався Амстердам, остаточно стало затокою, який отримав назву

Зейдерзе. Це стихійне лихо створило умови для перетворення невеликого села Амстердам в центр морської торгівлі. Амстердам був обраний місцем зустрічей і торгівлі для мореплавців. Статус міста село отримало на рубежі XIII - XIV століть, а його назва набула сучасного звучання.

1369 року став членом Ганзи.

У ході Вісімдесятирічної війни іспанці захопили найбільший порт-конкурент Амстердама, Антверпен (1585 рік), що призвело на масову міграцію до Амстердама торговців Антверпена і ремісників і сили євреїв, що рятувалися від іспанської інквізиції.

17 століття вважають за золотий вік Амстердама. У цей період місто стало найбагатшим у світі. До Амстердама припливали судна з Балтики, Північної Америки, Африки, Батавії, Індії, Шрі Ланки, Бразилії, що зробило місто центром світової торгової мережі. Амстердамські купці мали найбільшу долю у Голландській Вест-Індійській і Голландській Ост-Індійській компаніях. Ці компанії придбали для себе заморські землі, які потім стали нідерландськими колоніями. У Європі Амстердам був пунктом, що до нього стікалися товари з усього континенту, а також провідним фінансовим центром світу. В 1602 році в Амстердамі відкрилася перша біржа.

У XVIII-му столітті Амстердам дещо втратив свої провідні позиції в зв'язку з європейськими війнами, і фінансовий та торговий центр Європи та світу перемістився до Лондона. Однак і донині Амстердам залишається важливим економічним вузлом.

З 1976 в Нідерландах були легалізовані легкі наркотики і Амстердам став центром наркотуризму. В Амстердамі працює коло половини від близько 400 кав'ярень-кофішопів (легальне місце продажу легких наркотиків) країни.

Фізико-географічна характеристика

Географічне розташування

Амстердам розташований на північному заході Нідерландів у провінції Північна Голландія в гирлі річки Амстел на березі затоки Ейсселмер. Амстел, протікаючи амстердамським середмістям, утворює мережу каналів і проток, крім того, окремим каналом місто з'єднане з Північним морем, притому перебуваючи на висоті 2 метри нижче від рівня моря.

Характерною рисою географії Амстердаму є система добре спланованих каналів, спорудження яких активно здійснювалось у XVII столітті, і нині заслужено заробило місту славу «Північної Венеції». До 3 головних міських каналів належать: Геренграхт, Кейзерсграхт і Прінсенграхт. Мережу амстердамських каналів у 2010 році приписали до об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО в Нідерландах.

Територіально Амстердам знаходиться близько до провінцій Утрехт і Флеволанд. Амстердам — високоурбанізоване місто: його загальна площа становить 219,4 км², а густота населення 4 457 осіб на 1 км². Парки та природні заповідники становлять 12% міської території. Сильна урбанізація Амстердама практично знищила природний ландшафт міста і первісні форми рельєфу.

Клімат

Амстердам розташований у зоні помірного клімату, та під великим впливом дії моря клімат змінюється до середземноморського. У місті переважають північно-західні вітри, часто трапляються шквалисті пориви і шторми.

У зимовий період температура рідко падає нижче від 0 °C, заморозки трапляються при переміщенні холодних повітряних мас зі Скандинавії та Східної Європи. Літо в місті тепле, але не спекотне. Середньорічна сума опадів становить 760 мм, при цьому їхня більша частина припадає на період з жовтня по березень.

Амстердам на мапі Google

Амстердам на мапі

Економіка

Фінанси

Амстердам — фінансова столиця Нідерландів. Це одне з найбільших міст Європи щодо кількості банків і корпорацій, після Лондона, Парижа, Франкфурта й Барселони. В Амстердамі розташовані штаб-квартири таких організацій, як ABN AMRO, Akzo Nobel, Heineken, ING Group, Ahold, TNT Express, TomTom, Delta Lloyd Group і Philips. В історичному центрі міста донині діють офіси деяких компаній, але більшість з них винесено на південну околицю.

Амстердамська фондова біржа — найстаріша у світі й одна з найбільших в Європі. Розташована недалеко від площі Дам у центрі міста.

Промисловість

В Амстердамі та його передмістях базуються підприємства електротехнічної промисловості і машинобудування. Особливого розвитку набули: авіабудування, суднобудування, хімічна і деревообробна промисловість, нафтопереробка. Крім того, Амстердам — центр гранування й торгівлі алмазами.

Столиця Нідерландів відома своєю легкою промисловістю. Тут зосереджено близько 50% обороту всієї галузі в країні. Харчове виробництво грунтується на переробці кави, тютюну, какао, кокосової олії, картоплі, зерна та цукрових буряків.

Транспорт

В Амстердамі дуже багато людей їздить велосипедами. У 2006 році в місті налічувалося близько 465 000 велосипедів. Їхня популярність обумовлюється зручністю пересування, відносно невеликою територією Амстердама, багатьма спеціальними доріжками, рівною місцевістю, відносною незручністю використання автомобіля. Громадський транспорт Амстердамський трамвай Розвідний міст

Амстердам має добре розвинену систему громадського транспорту. У місті діє метрополітен, традиційний і швидкий трамваї, автобусна мережа й поромні переправи через річку Ей. Весь міський громадський транспорт перебуває під управлінням організації GVB (Gemeentevervoerbedrijf, тобто «муніципальне транспортне підприємство»). Приміські автобуси, що сполучають Амстердам з околицями, належать іншим операторам, зокрема Arriva й Connexxion.

На всі види міського транспорту діють магнітні транспортні картки та проїзні квитки.

Автотранспорт

Через місто проходять автостради A1, A2, A4, A6, A7, A8, A9 і A10:

  • A1: Амстердам — Гілверсум — Амерсфорт — Апелдорн — Девентер — Генгело — Німеччина;
  • A2: Амстердам — Утрехт — Гертогенбос — Ейндговен — Верт — Гелен — Маастрихт — кордон з Бельгією у Візе;
  • A4: Амстердам — Схіпгол (аеропорт) — Лейден — Гаага — Делфт;
  • А6: Амстердам — Алмере — Лелістад — Еммелорд — Яуре;
  • А7: Амстердам — Занстад — Пюрмеренд — Горн — Мідденмер — Афслейтдейк — Снек — Яуре — Геренвен — Драхтен — Гронінген — Ніусханс — Німеччина;
  • А8: Амстердам — Занстад;
  • А9: сполучається з А1 — Амстелвен — Гарлем — Бевервейк — Алкмар;
  • А10: кільцева Амстердама.

Повітряний транспорт

Аеропорт Схіпгол розташований на відстані 20 хвилин їзди потягом від центрального вокзалу. Це найбільший аеропорт Нідерландів і 4-й з розміру аеропорт Європи. Його побудовано в 1916 році на місці осушеного Гарлемського озера. Схіпгол має в своєму розпорядженні 6 злітно-посадкових смуг. Розробляють плани з розширення аеропорту.

Освіта і наука

У Амстердамі 2 університети: Амстердамський університет (Universiteit van Amsterdam) і Амстердамський вільний університет (Vrije Universiteit).

Серед інших закладів вищої освіти міста низка мистецьких вищих шкіл — художня Академія Герріта Рітвельда, Амстердамська Вища школа мистецтв, Амстердамська консерваторія, Нідерландська Академія кіно й телебачення та деякі інші. Міжнародний Інститут соціальної історії — один з найбільших у світі осередків документування й досліджень, що стосуються соціальної історії, зокрема дисциплін трудового права та історії робітничих рухів. У місті діють також приватні виші.

В Амстердамі діє 5 незалежних класичних гімназій: Vossius Gymnasium, Barlaeus Gymnasium, Гімназія св. Ігнатія, 4-а Гімназія (Het 4e Gymnasium) та Cygnus Gymnasium. У місті також різноманітні коледжі — від мистецьких до економічних та політичних наук, які зазвичай відкриті для навчання студентів-іноземців.

Розгалужена система закладів початкової (загальної) освіти в Амстердамі представлена в тому числі особливими навчальними комплексами, організація виховного і навчального процесу в яких ґрунтується на особливих педагогічних теоріях, наприклад школи Монтессорі. Крім того, в місті значна кількість релігійних шкіл — в першу чергу католицьких і різноманітних протестантських, а останнім часом зі зростанням мусульманської громади міста й ісламських, декілька єврейських шкіл розташовані у південних передмістях Амстердама.

Амстердам є місцем розташування Нідерландської королівської академії наук.

Культура

Амстердам — культурний центр світового рівня. Тут працюють музеї світового значення, провідні національні установи виконавських мистецтв (театр, опера, класична музика), численні заклади сучасної маскультури і дозвілля — кінотеатри, нічні клуби тощо.

Музеї

До найбільших і найпопулярніших музеїв Амстердама належать:

  • Державний музей (Rijksmuseum);
  • Музей Рембрандта (Rembrandthuis);
  • Музей Ван Гога;
  • Будинок Анни Франк;
  • Міський музей;
  • Єврейський історичний музей;
  • Музей Віллет-Голтгейзен;
  • Музей сучасного мистецтва (Stedelijk Museum);
  • Музей воскових фігур;
  • Музей судноплавства (Scheepvaartmuseum);
  • Музей сексу.

Музика і театр

У 1638 році в Амстердамі був відкритий перший театр — перший балет у ньому дали не раніше 1642 року. У XVIII столітті у місті став популярним французький театр, а у наступному XIX столітті Амстердам перебував під впливом німецької класичної опери, тоді ж з'явилися перші національні опери, а будівля Голландської опери була зведена в 1888 році.

В Амстердамі працює симфонічний оркестр світового класу — Оркестр Консертгебау, що базується в Консертгебау, а також Нідерландський філармонічний оркестр.

Амстердамський оперний театр розташований у прилеглій будівлі до ратуші, через що споруда дістала оригінальну назву Стопера (Stopera від stadhuis «ратуша, міський будинок» і opera «опера»). Цей великий сучасний комплекс, відкритий у 1986 році, є домашнім творчим майданчиком для декількох труп — Нідерландської опери (De Nederlandse Opera), Нідерландського національного балету (Het Nationale Ballet) і Голландської симфонії (Holland Symfonia).

Головним театром Амстердама є Міський театр (Stadsschouwburg Amsterdam).

Сучасна музика

У місті щороку в середині жовтня проходить найбільший у світі фестиваль клубної музики Amsterdam Dance Event. Він об'єднує найкращих ді-джеїв та приваблює приблизно 300 000 відвідувачів зі всього світу.

Таблиця "Найважливіші події на території міста"

Дата Історична подія
1275р Перша писемна згадка про Амстердам
1369р Амстердам стає членом Ганзи
1585р Масова міграція до Амстердама торговців і ремісників
17ст Розквіт, золотий вік Амстердама
1602р Відкривається перша біржа
1638р Відкрито перший театр на території міста
1888р Зведено будівлю голандскої опери
1916р Збудовано найбільший аеропорт Нідерландів Схіпгол
1976рВ Амстердамі легалезовано легкі наркотики

Ресурси:

  • Посилання на презентацію у Google Диск;
  • Посилання на власний блог у Blogger;
  • Посилання на добірку відеоматеріалів;
  • Посилання на опитування або анкету у Google Форми;

Сторінка проекту Проект "Моє рідне місто або село"

Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка