Стаття до проекту "Моє рідне місто або село" Тай Олександра

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук


Головна синагога

План

  • Що ж таке синагога?
  • Походження синагоги.
  • Елементи синагоги.
  • Опції синагоги.
  • Синагогальна служба.

Походження синагоги

Більшість істориків вважають[Джерело?], що синагоги з'явилися близько двадцяти п'яти століть тому в Вавилоні, за кілька років до руйнування Першого Храму. Євреї, вигнані до Вавилону, стали збиратися в будинках один одного, щоб разом молитися і вчити Тору. Пізніше були побудовані спеціальні будівлі для молитви - перші синагоги. На початку періоду Другого Храму єврейські книжники постановили, що слід молитися в громаді. Кожна громада повинна побудувати «будинок зборів» (Бейт-кнесет або синагога по-грецьки), де б євреї збиралися на молитву в Шабат, свята і будні. Синагоги архітектурно слідували тому місцю і часу, де і коли вони зводилися.

Елементи синагоги

Хоча зовні синагоги відрізняються одна від одної, в основі їх внутрішнього складу лежить конструкція Храму, який у свою чергу повторював склад Скінії, побудованої євреями в пустелі. Це був обгороджений прямокутний простір. Всередині знаходився умивальник, де священнослужителі оправляв руки і ноги перед початком служби, і жертовника для жертвопринесення тварин. Слідом за цим розташовувалося дещо схоже на намет, зване святилищем. Туди могли входити лише священнослужителі. В глибині Святилища, прихована особливою завісою (парохет), перебувала Свята святих. Там стояв Ковчег Заповіту, який містив Скрижалі Заповіту з вирізьбленими на них десятьма заповідями. Коли цар Соломон збудував Храм, він відтворив склад скинії, додавши прилеглий двір, де могли молитися жінки. Синагоги будуються так, що їхній фасад завжди звернений до Ізраїлю, при можливості, до Єрусалиму, де стояв Храм (для європейських синагог це означає орієнтацію на схід). В усякому випаду, стінка, біля якої стоїть Арон кодеш (шафа, в якому зберігаються сувої Тори), завжди направлена в сторону Єрусалиму, і в будь-якому місці земної кулі єврей молиться, звернуться особою до нього. За правилами необхідно прагнути до того, щоб синагога була розташована на найвищому місці в місті. Синагога має звичайно прямокутну форму, для чоловіків і жінок є окремі приміщення (це може бути балкон, бічній або задній межа). Біля входу поміщається раковина, де можна помити руки перед молитвою. У тій частині синагоги, яка відповідає розташуванню Святилища в Храмі, встановлюється великий шафа (іноді в ніші), покритий завісою, званим парохет. Такий шафа називається синагогальним ковчегом (Арон кодеш) і відповідає ковчега у Храмі, в якому зберігалися скрижалі з десяти заповідей. У шафі знаходяться сувої Тори - саме священне надбання синагоги. У центрі синагоги знаходиться узвишшя, зване бімаабоалмемар. З цього підвищення читається Тора, на ньому встановлено стіл для книги. Це нагадує помост, з якого в Храмі читали Тору. Над ковчегом розташовується нер тамід - «невгасимий світильник». Він горить завжди, символізуючи Менору, масляний світильник Храму. У менорі було сім ґнотів, один з яких горів постійно, як сказано: « кадити вічний вогонь перед скрижалями » Поруч з нер тамід розташовується зазвичай кам'яна плита або бронзова дошка, з вигравіруваними на ній десятьма заповідями.

Рідне місто або село на карті України Google

Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка

Таблиця "Найважливіші події на території рідного краю"

Дата Історична подія
1764 Фортеця св. Єлисавети стала осередком Єлисаветинської провінції Новоросійської губернії
1897 В Єлисаветграді відкрито електричний трамвай
1930 Рада Народних Комісарів УСРР прийняла постанову про відкриття у місті інституту народної освіти
1941 Місто було окуповане гітлерівськими військами
1951 Було створено Кіровоградське військове авіаційне училище льотчиків далекої авіації
1959 Було створене Кіровоградське музичне училище
1970 З будівництвом набережної Інгулу було вирішено давню проблему затоплення прибережної міської зони
2000 Реалізується програма заходів з розбудови міста
2008 Міськрада Кіровограда вирішила провести одночасно з позачерговими виборами до Верховної Ради України місцевий референдум про повернення місту назви «Єлисаветград»
Кдпу.jpg

Ресурси:

  • Посилання на власний фотоальбом у [1];
  • Посилання на власний блог у [2];
  • Посилання на добірку відеоматеріалів;
  • Посилання на опитування або анкету у Google Форми[3];
  • Посилання на спільний груповий постер.



Сторінка проекту Моє рідне місто або село

Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка