Нью Йорк-місто мрія
На цьому місці розмість статтю, у якій висвітліть свій досвід та враження, знайдені матеріали з історії рідного міста або села. Також у статтю добавте посилання на документи, що Ви створили і завантажили у різних ресурсах, таблицю (зразок поданий у завданні та нижче) та фотографії рідного краю.
При складанні висновків до статті враховуйте, що задача роботи у проекті, дати відповіді на такі запитання:
- А ви знаєте історію рідного села?
- Які відомі люди Ваші земляки?
- Які історичні події пов'язані із вашим рідним селом?
- Які визначні події, явища і процеси відбувалися на території краю?
- Якими пам’ятками археології, історії, архітектури і містобудування, монументального мистецтва багате Ваше рідне місто?
- Якими пам’ятками природи багатий рідний край?
Нью-Йорк (NYC), з населенням більше 8,1 мільйона чоловік, є самим густонаселеним містом в Сполучених Штатах. Місто, як і штат, були названі на честь герцога Йоркського стаття в вікіпедії в 17-му столітті. Розташований на одній з найбільших в світі природних гаваней Нью-Йорк складається з п'яти районів: Бронкс, Бруклін, Мангеттен, Квінз та Стетен-Айленд. Вони були об'єднані в одне місто в 1898 році.
Зміст
Історія міста
Італійський мореплавець Джованні да Верраццано (1485–1528) досяг затоки Нью-Йорк 1524 року, Генрі Гудзон досліджував його 1609 року. Місто засноване як торговельна факторія 1614 року голландцями. 1624 року голландці заснували поселення Мангеттен, від 1626 року — фортеця Новий Амстердам, центр голландської колонії Нові Нідерланди. 1664 року її захопили англійці, які не зустріли опору з боку губернатора Стаувесанта, після чого місто було перейменовано в Нью-Йорк (англ. Новий Йорк), на честь ініціатора захоплення - герцога Йоркського.
Під час війни за незалежність у 1776—1784 англійські війська окупували Нью-Йорк. У період 1785—1789 років він був першою столицею США. Від кінця XVIII століття — важливий порт і осередок торгівлі, промисловості, фінансів, політичного та культурного життя країни. П'ять округів об'єднали 1898 року, і місто зайняло сьогоднішню територію.
Місто на карті
Географія
Місто Нью-Йорк розташоване при злитті річок Гудзон та Іст-Ривер і їх впадіння у затоку Нью-Йорк. Територія міста охоплює острів Мангеттен, острів Стейтен-Айленд, західну частину острова Лонг-Айленд, частину північноамериканського материка — Бронкс, і кілька невеликих островів у Нью-Йоркській гавані. Місто складається з округів:
Бронкс (населення — 1 364 566 осіб) Бруклін (населення — 2 511 408 осіб) Мангеттен (населення — 1 606 275 осіб) Квінз (населення — 2 256 576 осіб) Стейтен-Айленд (населення — 475 014 осіб)
Найвища точка Нью-Йорка — пагорб Тодт-Гілл висотою 125 м, який знаходиться на Стейтен-Айленді. Стейтен-Айленд — найбільш горбистий, просторий і найменш заселений район міста. У густонаселеному Мангеттені навпаки земля обмежена і дорога, що пояснює таку велику кількість висотних будівель і хмарочосів. Згідно з відомостями Бюро Перепису США, місто має площу 1214,4 км², з яких 785,6 км² — суходіл і 428,8 км² (35,31%) — вода.
Згідно з останніми геологічними дослідженнями американських науковців, проведених 2008 року, за 40 кілометрів на північ від міста перетинаються два геологічні розломи, що робить імовірним землетрус магнітудою до 7 балів. Причому місце перетину розташовується поруч з атомною електростанцією. Тому в майбутньому будуть розроблені додаткові заходи захисту будівель і атомної електростанції.
Економіка
Нью-Йорк - найважливіший економічний центр Сполучених Штатів і всього світу. Нью-Йорк, поряд з Лондоном і Токіо, називають одним з трьох основних центрів світової економіки. Валовий регіональний продукт міського регіону Нью-Йорка в 2007 році склав $ 1210,2 млрд, що ставило його на перше місце серед мегаполісів США.
Нью-Йорк є найважливішим фінансовим центром країни та світу, фінансові організації, розташовані в місті, на кінець 2008 року контролювали до 40% світових фінансів. Нью-Йорк обрали місцем розташування своїх штаб-квартир такі фінансові організації як Citigroup, J.P. Morgan Chase - Co., American International Group, Goldman Sachs Group, Morgan Stanley, Merrill Lynch і ін. Крім цього, в місті розташовані штаб-квартири багатьох великих нефінансових корпорацій, серед яких Verizon Communications, Pfizer, Alcoa, News Corp., Colgate -Palmolive і ін. В місті знаходяться такі біржі, як Нью-Йоркська фондова біржа, NASDAQ, Американська фондова біржа, Нью-Йоркська товарна біржа і en: New York Board of Trade. Нью-Йоркська фінансова галузь зосереджена на Уолл-стріт в нижньому Манхеттені.
Важлива роль у міській економіці зберігається і за традиційним виробництвом, хоча частка зайнятих в цьому секторі зменшується. Основні галузі промисловості, розвинені в місті: машинобудування, хімічна промисловість, виробництво текстилю, продуктів харчування. Швидко розвиваються новітні галузі: біотехнології, розробка програмного забезпечення, інтернет-бізнес. Серйозна роль належить будівництва та девелопменту: Нью-Йорк відомий як місто з однією з найвищих цін на нерухомість в світі.
Спочатку Нью-Йорк був центром американської кінематографії, але потім поступився цю роль Голлівуду, однак і зараз в Нью-Йорку продовжують виробляти деякі фільми і телепередачі. Нью-Йорк є столицею моди США, тут знаходяться штаб-квартири багатьох модельєрів. У Нью-Йорку знаходиться безліч видавництв, і тут часто вперше друкуються нові книги. Значного розвитку набула туристична індустрія.
Архітектура Нью-Йорка
Нью-Йорк - місто порівняно молоде (йому менш 400 років), і його планування не обтяжена багатовіковими нашаруваннями історичних і архітектурних епох. Перші два століття його історії залишили свій слід лише на південному краї Манхеттена, приблизно на площі, що відповідає нинішньому Фінансовому округу (близько одного квадратного кілометра). У середині XVII століття територія Нового Амстердама була ще менше: північна межа міста проходила по дерев'яній стіні (уздовж нинішньої Уолл-стріт) і обмежувала територію приблизно в 22 га. Напрями вулиць пролягали уздовж узбережжя Гудзону і Іст-Рівер.
Подальша забудова міста складалася спочатку нерегулярно. Містобудівного плану розвитку Нью-Йорка в сучасному розумінні не було. Район Грінвіч-Віллідж почав забудовуватися західно-східному напрямку. У 1811 році двопалатний законодавчий орган штату Нью-Йорк прийняв т. Н. «Комісійний» план забудови та продажу землі на території штату від сучасної 14-й стріт до північного краю Манхеттена. План передбачав строго ортогональну орієнтацію вулиць по всій незабудованій території острова. Таким чином, місто не отримувало одного яскраво вираженого центру. Хоча план піддавався критиці за монотонність, подальший розвиток урбаністики підтвердило його правильність: автомобільний рух по рівномірно розподіленим вулицях значно менш схильне пробках, ніж в старих європейських містах радіально-кільцевої структури.
Вулиці, паралельні Гудзону, отримали назву «авеню» (від першої до дванадцятої зі сходу на захід і додатково від A до D в районі Іст-Віллідж - «алфавітному районі»), поперечні нумеровались цифрами і називалися «стріт». Весь місто опинилося розбитий на квартали площею близько 2 га. Планувалося створити 16 поздовжніх авеню і 155 поперечних вулиць. У 1853 році між 5-й і 8-й авеню (від 59-ї до 110-ї вулиці) було виділено місце для Центрального парку. Деякі вулиці отримали згодом власні імена (Парк-авеню, Вест-енд та ін.). Інші вулиці були прокладені додатково (Медісон-авеню, Лексінгтон-авеню).
Виняток становить Бродвей: він перетинає практично все місто навскіс і триває в Гарлем і Бронкс. Згідно з легендою, лінія однієї з найзнаменитіших вулиць світу повторює стежку, по якій індіанці гнали худобу на водопій.
В даний час архітектура міста має дві потужні домінанти, підкреслені достатком хмарочосів: Фінансовий округ і Середній Манхеттен. Частина міста на захід від 5-ї авеню (однією з найрозкішніших і найдорожчих вулиць світу) називається західної, інша - східної. Поперечні вулиці мають, таким чином, різне найменування в різних частинах міста, наприклад, 42-я західна і 42-я східна вулиці.
У XVII-XVIII століттях у будівництві переважали дерев'яні каркасні і зроблені з колод будинки, устрій яких було перенесено з Європи тодішніми колоністами. Однак після спустошливої пожежі 1835 року дерев'яне будівництво було обмежено. У XIX столітті місто забудовується будинками переважно з цегли і природного каменю, які завозився з каменоломень Нової Англії. Всі будівлі вище шести поверхів повинні були бути оснащені водонапірними резервуарами для того, щоб знизити необхідний тиск у водопровідних магістралях.
Уорлд білдінг - найвища будівля Нью-Йорка в період з 1890 по 1899 роки.
Основу сучасної архітектури Нью-Йорка становлять хмарочоси, тобто будинку висотою понад 150 м. Хоча перші хмарочоси з'явилися в Чикаго, а зараз поширені в усьому світі, архітектурний вигляд Нью-Йорка по праву асоціюється з надвисотне будівництвом. У місті побудовано понад 5500 висотних будівель, з них 50 мають висоту понад 200 м. За кількістю таких будівель Нью-Йорк поступається лише Гонконгу. Розвитку висотного будівництва сприяла замкнутість території (центр міста стоїть на острові), висока ціна землі, а також наявність міцних скельних порід, що виходять практично на поверхню (наприклад, в Центральному парку).
Через необхідність природного освітлення хмарочоси все ж не стоять «пліч-о-пліч», а чергуються з менш високими будинками. Незважаючи на вимушене схожість, висотні будівлі Нью-Йорка досить різноманітні по архітектурі. Більшість хмарочосів мають власні імена. Так, одне з перших офісних висотних будівель на Бродвеї, що отримало ім'я «Боулінг Грін» (Bowling Green Offices), побудували для судноплавних компаній в 1898 році англійські архітектори брати Вільям Джеймс і Джордж Ешдаун Одслі. 17-поверхова будівля була виконана в лаконічному стилі грецького відродження, з використанням класичних ордеров.Первим же хмарочосом Нью-Йорка вважається не зберігся «Нью-Йорк Уорлд білдінг», побудований в 1890 році. Його висота становила 106 метрів. Хоча це була не перша в місті висотка, але Уорлд білдінг був першою будівлею, який перевершив по висоті 85-метрову Церква Трійці. Уорлд Білдінг залишався найвищим будинком міста до 1899 року, а в 1955 році був зруйнований для того, щоб звільнити місце під будівництво нового в'їзду на Бруклінський міст
Визначні місця
Центральний Парк Нью-Йорка
Як і система підземки міста, великий і величний Центральний Парк, 843-акровий прямокутник відкритого простору в середині Манхеттена, це хороший класовий зрівнювач, який зараз є точно тим, чим йому передбачалося бути.
Створений в 1860-х 70-х роках Фредеріком Лоу Ольмстедом і Кальвертом Воукс, на болотистому північному краю міста, величезний парк був розроблений як місце дозвілля для всіх жителів Нью-Йорка, незалежно від кольору, класу або кредо. Це просто величезний оазис: пишні галявини, прохолодні ліси, квітучі сади, гладкі маси води, лісисті доріжки, забезпечують ту дозу безтурботної природи, яку жадають жителі Нью-Йорка.
Ольмстед і Воукс (які також створили Проспект Парк в Брукліні) планували будувати дороги для пішоходів і транспорту окремо, і для цього вони розумно спроектували міжміський перетин під піднятими дорогами. Те, що такий великий простір головного нерухомого майна залишався неушкодженим так довго, знову доводить, що ніщо не затьмарює серце, душу і гордість, яка формує фонд величі Нью-Йорка. Сьогодні, цей «парк для людей» є все ще однією з найпопулярніших визначних пам’яток міста, скликаючи натовпи жителів Нью-Йорка своїми безкоштовними концертами на свіжому повітрі на Великій Галявині, цінними тваринами в Центральному Центрі Дикої природи Парку і першосортною драмою Шекспіра, яка ставиться Парком щорічно проводиться щоліта у відкритому Театрі Delacorte.
Деякі інші рекомендовані зупинки включають декоративний Фонтан Молитовного будинку, який обрамляє Озеро і його Елінг Loeb, де ви можете орендувати веслові шлюпки або насолоджуватися сніданком в кафе на свіжому повітрі; Сад Шекспіра (західна сторона між 79-й і 80-й вулицями), який має пишні насадження і чудовий вид на горизонт; і «Ramble» (Прогулянка) (середина парку від 73-їй до 79-ої вулиці), лісиста хаща, яка популярна серед орнітологів. У той час як в теплі вікенди деякі частини парку рояться бігунами, ковзанярами, музикантами і туристами, будніми днями тут спокійніше – але особливо в місцях, де не так часто ходять люди типу Harlem Meer і North Meadow.
Люди стікаються в парк навіть взимку, коли хуртовини можуть надихнути на лижний спорт, катання на санях або просту прогулянку через білу країну чудес, і натовпи людей з’являються кожен напередодні Нового року протягом півночі. Центральна Охорона природи Парку пропонує різноманітні екскурсії, включаючи ті, які зосереджуються на громадському мистецтві, дикої природи і на місцях, які цікаві дітям.
Столичний музей мистецтв Нью-Йорку
З більш ніж п’ятьма мільйонами відвідувачів щороку, Мет – найпопулярніша визначна пам’ятка, єдина ділянка Нью-Йорка з одним з найбагатших «казначейств» у світі мистецтв. Мет – окреме культурне місто-держава, з двома мільйонами рідкісних об’єктів в його колекції і щорічному бюджеті в більш ніж 120 мільйонів.
З того моменту, як багатомільйонний проект, який виставив роботи, що довго зберігаються в музеї, відремонтував зали 19-ого століття, картини і скульптури раннього 20-ого сторіччя, розширив стародавні елліністичні та римські області, і блискуче переробив Американське Крило, був завершений, місце стало виглядати більш божественним, ніж коли-небудь – незважаючи на те, що проект проводився під час фінансової кризи, яка призвела до ключевих скорочень платіжної відомості, постачання і різкого спаду пожертвувань. Спогляданням цієї будівлі в часи труднощів ми зобов’язані новому директору Томасу Кампбеллу, британський експерт гобеленів, призначенний на цю посаду після дуже відомої відставки Філіпа де Монебелло, який правив установою протягом трьох десятиліть.
Незважаючи на великі зміни, здатність Мета вражати, заплутувати, надихати і вичерпувати збереглася, оскільки в його масивному списку кураторських відділів є щось для кожного з нас – від американського декоративного та давнього близькосхідного мистецтва до грецького і римського, середньовічного та сучасного мистецтв, а також фотографій, музичних інструментів та інституту костюмів.
Щоб правильно організовувати себе, як тільки ви прибуваєте у Великий Зал, візьміть план експозиції і йдіть до квиткових кас, де ви знайдете список усіх виставок, які закриваються в цей день, поряд з планом спеціальних виступів у музеї. Мет представляє більше ніж 30 спеціальних виставок і установок кожен рік, і ви краще визначтеся з тим, що б ви хотіли побачити, і куди піти перед тим, як ви відчуєте втому, завдяки наявності плану експозиції. Потім ви можете відкласти план в сторону і просто загубитися в процесі повернення до головного входу. Це відмінна можливість натрапити на щось цікаве в дорозі.
Праворуч від Великого Залу, інформаційний стіл пропонує керівництво на декількох мовах (які змінюються в залежності від добровольців), і звукові тури (6$) спеціальних виставок. Мет також пропонує безкоштовні екскурсії по основним визначним пам’яткам музею і спеціальним галереях (Графік роботи спеціальних галерей ви можете перевірити в календарі, який видадуть вам за інформаційним столом). Сім’ї можуть побажати захопити спеціальну брошуру для дітей та календар подій (обидві можна безкоштовно отримати за інформаційним столом).
Якщо Ви не можете вийти через Куперстаун, Нью-Йорк, то виходьте з галереї через двері позаду Храму єгипетського крила Дендур, щоб по дорозі подивитися на спеціальну колекцію бейсбольних карток, яка включає саму рідкісну і найдорожчу карту в світі – 1909 Honus Wagner, яка коштує величезних грошей, а саме 200 000 $. Пройдіть наліво, і ви увійдете в нещодавно відремонтоване американське Крило меблів і архітектури, з тихим, затишним садом; це місце є улюбленим для тих, хто хоче сховатися від орд відвідувачів. Кілька вітражних стекол обрамляють сад, завдяки яким зберігся весь двоповерховий фасад Відділення банку СШ, коли будівля центру міста була знищена на початку 20-ого століття.
Проходячи повз популярне Американське Крило, ви знайдете подібну піраміді добудову, в якій знаходиться колекція творів у стилі імпресіонізму і сучасного мистецтва Роберта Лехмана, яка включає кілька робіт Піррома-Аугуста Реноіра («Купання молодої дівчини), Джорджеса Сєєрата і Пабло Пікассо (включаючи портрет Гертруди Стеін). Несподіваний бонус цієї галереї – тиловий теракотовий фасад будівлі оригінального музею 1880 року, тепер повністю укладеного в кожух пізніших добудов, мовчки стоїть біля нього, нагадуючи власний архітектурний експонат музею. Колекція Рокфеллера містить зразки мистецтва Африки, Океанії і Америки, і потім приводить вас до грецького та римського художнього відділення. Музей нещодавно відновив велику частину його грецьких і римських робіт, включаючи 2-шу-поверхову Кіпріотську Галерею, яка містить деякі з найбільш прекрасних експонатів поза Кіпром.
В іншому місці на 2-му поверсі, ви побачите відому колекцію європейських картин Мета, розташованих у деяких з найстаріших галерей музею, біля колон сходових майданчиків. Виставка представляє роботи, кожна з яких підписана художником, включаючи автопортрети Рембрандта і Ван Гога і Хуана Веласкеса. Весь набір кімнат зосереджується на імпресіонізмі і постімпресіонистському мистецтві. Нова колекція сучасних майстрів розміщена на цьому рівні, так само як і фотографії, нещодавно куплені музеєм і вишукані авуари музичних інструментів музею. Також вас можуть зацікавити скарби Японії, Китаю та Південно-Східної Азії.
Троїцька Церква Нью-Йорка
Ця колишня англіканська парафіяльна церква була заснована Королем Вільгельмом III в 1697, вона здійснювала контроль за кількома установчими каплицями, включаючи Каплицю собору Святого Павла на розі Бродвею Святого Фултона. Величезні земельні угіддя в більш низькому Манхеттані зробили її найбагатшою і найвпливовішою церквою країни 18-ого століття. Сьогоднішня Церква Трійці – третя структура на ділянці. Вона розроблена англійським архітектором Річардом Апджоном, в 1846 ця споруда допомогла основаться мальовничому неоготичному руху в Америці. Дзвіниця заввишки 280 футів зробила церкву найвищою будівлею в Нью-Йорку.
Довгий, темний інтер’єр церкви включає гарний вітраж з вівтаря, маленьку область музею, яка приймає гостей за обертовими художніми виставками. Коли-то мирне, кладовище огороджене, заповнене стародавніми надгробними каменями, згладженими століттями – зараз це чарівне, спокійне місце для прогулянок. Трійця, як інші англіканські церкви в Америці, стала частиною Єпископальної віри після проголошення незалежності Америки від великої Британії.
Одне з найкращих часів, щоб відвідати Церкву Трійці – протягом служб по буднях або під час чудових концертів опівдні, (також вони проводяться в Каплиці собору Святого Павла); за вхідну плату пропонується пожертва у 2$. Трійця також відома її чудовими хоровими концертами, особливо щорічним виконанням Месії Ханделя в грудні.
Парк Колумба Нью-Йорка
Це те місце, де проводиться вуличний маджонг і ігри доміно за столами для бриджу, в той час як деякі практикують tai chi, лірично переміщаючись в режимі сповільненої зйомки під тіньовими деревами.
Люди, які практикують дзюдо і відпочиваючі сім’ї тут теж часті гості, це активне місце, спочатку створене у 1890-их, дуже подобається місцевим жителям. Цікава примітка – П’ять сусідніх Пунктів, були натхненням для бригад Мартіна Скорсеза. «П’ять пунктів» були п’ятьма вулицями, які сходилися тут; тепер можна знайти тільки перетин вулиць Моско, Ворз і Бакстер. Інший привілей Парку Колумба – його суспільна ванна, яка робить це місце ідеальним для піт-стопа.
Висока Лінія: основні місця і підказки надземного парку Нью-Йорк Сіті
На початку 1900-их, західна область навколо району Мітпекінг і Челсі була найбільш індустріальною частиною Манхеттена, і ряд надземних доріг було створено, щоб прибрати фрахт з нагромаджених вулиць нижче. Оскільки Нью-Йорк Сіті розвивався, рейки в кінцевому рахунку стали застарілими, і в 1999 р. був зроблений план для того, щоб перетворити рубцеві металеві мотузки в унікальний надземний громадський зелений куточок. 9 червня 2009 року, частина одного з найбільш облюбованих проектів відновлення міста була відкрита з великою гарячкою, і незабаром це місце стало однією із зоряних пам’яток Нью-Йорка.
В теплий весняний день у 2009, Висока Лінія – повна квітів і зелених дерев у ведучої труби – була відкрита публіці, це перша з трьох запланованих фаз, які одного разу зв’яжуть район Мітпекінг і Центр міста. Секція 1 починається біля вулиці Генсвурт і проходить паралельно до Тенз стріт до 20 Вест стріт. Повна місць для сидіння різної форми – від гігантських залів фаетона до білосніжних уступів – перша секція швидко стала місцем для різних громадських заходів, багато з яких призначалися для стимулювання зростання кількості сімей в околицях. Секція 2 відкрилася в червні 2011, додавши при цьому ще 10 блоків озеленених доріг. Ця заключна секція буде перетинати приватизованний Вест Сайд Рейл Ярдс до 34-ої стріт способом U-like. Переговори щодо реконструкції все ще йдуть повним ходом, і дата офіційного відкриття повинна бути незабаром намічена.
Висока Лінія є не тільки законодавцем моди, прикладом озелененого острова, але і надихаючим пунктом для зустрічей родин і друзів. Коли ви йдете по Високій Лінії, ви зустрінете штатних співробітників, що носять сорочки з підписом подвійна H емблема, які вкажуть вам правильний напрямок або запропонують вам додаткову інформацію про перероблені рейки. Є також незліченна кількість штатних працівників, які негласно організовують громадські художні виставки і сесії заходів для сім’ї та друзів. Групові тури для дітей можуть бути організовані на різноманітні теми від рослинності висотного парку до історії цієї області.
Кілька фактів про Нью-Йорк
В оригіналі голландське назва острова Манхэтен – Новий Амстердам, New Orange.
Незвичайні жителі Нью-Йорка: Джек «Діамантові ноги». Гангстер ери заборон, член Hudson Dusters. Міг танцювати, звідси й прізвисько. Був розстріляний у грудні 1931 року, після того, як він пережив кілька вогнепальних поранень за ці роки.
Відомі жителі Нью-Йорка – Луїс Нэвельсон. Абстрактний скульптор-експресіоніст, народжений в Росії
Найвідоміші персонажі вулиці Сезаму: 1. Велика Птах 2. Оскар-буркотун 3. Елмо 4. Печеньевое Чудовисько 5.Містер Хупер;
Незвичні жителі Нью-Йорка: Теодор Е. Стэнвей. З родини творців фортепіано. Також відомий як філателіст. Був нагороджений Медаллю Лихтэнштейна Клубом колекціонерів Нью-Йорка в 1952 році.
Таблиця "Найважливіші події на території міста"
Дата | Історична подія |
---|---|
1524 | Італійський мореплавець Джованні да Верраццано досяг затоки Нью-Йорк |
1609 | Генрі Гудзон досліджував його |
1624 | голландці заснували поселення Мангеттен |
1776—1784 | англійські війська окупували Нью-Йорк |
1976 | запущена канатна дорога, що сполучає Мангеттен та острів Рузвельта |
1980 | період помірного зростання |
11 вересня 2001 | Терористичні акти |
Ресурси:
- Посилання на презентацію у Google Диск;
- Посилання на власний фотоальбом у Google Диск;
- Посилання на власний блог у Blogger;
- Посилання на добірку відеоматеріалів;
- Посилання на опитування або анкету у Google Форми;
- Посилання на спільний груповий постер.
Сторінка проекту Проект "Моє рідне місто або село"
Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка