Відмінності між версіями «Я люблю New York»

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
 
Рядок 19: Рядок 19:
  
 
У XVII–XVIII століттях у будівництві переважали дерев'яні каркасні і зроблені з колод будинки, устрій яких перенесено з Європи тодішніми колоністами. Однак після спустошливої пожежі 1835 року дерев'яне будівництво обмежили. В XIX столітті місто забудовується будинками переважно з цегли і природного каменю, які завозився з каменоломень Нової Англії. Всі будівлі вище шести поверхів обов'язково оснащувалися водонапірними резервуарами для того, щоб знизити необхідний тиск у водопровідних магістралях.</font>
 
У XVII–XVIII століттях у будівництві переважали дерев'яні каркасні і зроблені з колод будинки, устрій яких перенесено з Європи тодішніми колоністами. Однак після спустошливої пожежі 1835 року дерев'яне будівництво обмежили. В XIX столітті місто забудовується будинками переважно з цегли і природного каменю, які завозився з каменоломень Нової Англії. Всі будівлі вище шести поверхів обов'язково оснащувалися водонапірними резервуарами для того, щоб знизити необхідний тиск у водопровідних магістралях.</font>
 
== Планування міста ==
 
[[Файл:NewYorkCityManhattanRockefellerCenter.jpg|thumb|left|250px|Панорама Нью-Йорка з даху [[Рокфеллер Центр]], фото 1932 року]]
 
 
Нью-Йорк&nbsp;— місто порівняно молоде, його планування не обтяжене багатовіковими нашаруваннями історичних та архітектурних епох. Перші два століття його історії залишили свій слід лише на південному краї [[Мангеттен]]а, приблизно на площі, що відповідає нинішньому Фінансовому округу (близько 1км²). В середині 17 століття територія [[Новий Амстердам|Нового Амстердама]] була ще менше: північна межа міста проходила по дерев'яній стіні (вздовж нинішньої [[Уолл-стріт]]) і обмежувала територію приблизно в 22 га. Напрями вулиць пролягали вздовж узбережжя [[Гудзон (річка)|Гудзону]] й [[Іст-Рівер]].
 
 
Подальша забудова міста складалася спочатку нерегулярною. Містобудівного плану в сучасному розумінні не існувало. Район Грінвіч-Віллидж почав забудовуватися в західно-східному напрямку. [[1811]] року двопалатний законодавчий орган штату Нью-Йорк прийняв «Комісійний» план забудови та продажу землі на території штату від сучасної 14-ї стріт до північного краю Мангеттена.
 
 
План передбачав суворо [[Ортогональність|ортогональну]] орієнтацію вулиць по всій незабудованій території острова. Таким чином, місто не отримувало одного яскраво вираженого центру. Хоча план піддавався критиці за монотонність, подальший розвиток [[містобудування]] підтвердив його правильність: [[автомобіль]]ний рух по рівномірно розподілених вулицях значно менш схильний до [[Дорожній затор|дорожніх заторів]], ніж у старих європейських містах радіально-кільцевої структури.
 
 
Вулиці, паралельні Гудзону, отримали назву «авеню» (від першої до дванадцятої зі сходу на захід і додатково від A до D в районі Іст-Віллидж&nbsp;— «алфавітний район»), поперечні нумерувалися цифрами і називалися «стріт». Все місто виявилося розбитим на [[Квартал (територія)|квартали]] площею близько 2 га. Планувалося створити 16 поздовжніх авеню і 155 поперечних вулиць. У 1853 році між 5-й і 8-й авеню (від 59-ї до 110-ї вулиці) було виділено місце для [[Центральний парк (Нью-Йорк)|Центрального парку]]. Деякі вулиці отримали згодом власні імена ([[Парк-авеню]], [[Вест-енд]] та інші). Інші вулиці прокладені додатково ([[Медісон-авеню]], [[Лексінгтон-авеню]]).
 
 
Виняток становить [[Бродвей]]: він перетинає практично все місто навскіс і продовжується в [[Гарлем]] і [[Бронкс]]. Згідно з легендою, лінія однієї з найзнаменитіших вулиць світу повторює стежку, по якій [[індіанці]] гнали худобу на водопій<ref>Shorto, Russell. [http://query.nytimes.com/gst/fullpage.html?res=9B00E5DD1F3BF93AA35751C0A9629C8B63 «The Streets Where History Lives»], ''[[The New York Times]]'', [[February 9]], [[2004]].</ref>.
 
 
=== Райони ===
 
Нью-Йорк складається з п'яти районів. Кожен з них також є округом. До них відносяться:
 
* [[Манхетен]] (ок New York County, on Manhattan Island)
 
  
 
== <b><font face="Monotype Corsiva" color="green" size=5>Нью-Йорк на карті</font></b> ==
 
== <b><font face="Monotype Corsiva" color="green" size=5>Нью-Йорк на карті</font></b> ==

Поточна версія на 19:55, 8 грудня 2015

New York City

Нью-Йорк — один із найбільших у світі торговельно-фінансових центрів (Нью-Йоркська фондова біржа, транснаціональні корпорації); великий промисловий центр (одяг, поліграфія, транспортні засоби, продукти харчування) США та Північної Америки; конгломератом портів Нью-Йорк сполучений системою каналів з Великими Озерами; великий транспортний вузол (авіатранспорт); численні вищі школи (Колумбійський університет); Метрополітен Опера; великі парки (Сентрал-парк); головна частина міста — Мангеттен (Manhattan, Мангеттен); музеї, мистецькі галереї; пам'ятки архітектури XVII та XIX століть; численні хмарочоси, переважно на Мангеттені; багато пам'ятників (зокрема Т. Шевченкові в Арров-парку); Статуя Свободи. У Нью-Йорку розташовано штаб-квартиру ООН.

За результатами опитування, що провів журнал Forbes серед фахівців у 2010 році, Нью-Йорк потрапив до дванадцятки найкрасивіших міст світу.

Історія

Італійський мореплавець Джованні да Верраццано (1485–1528) досяг затоки Нью-Йорк 1524 року, Генрі Гудзон досліджував його в 1609 році. Місто засноване як торговельна факторія 1614 року голландцями. 1624 року голландці заснували поселення Мангеттен, від 1626 року — фортеця Новий Амстердам, центр голландської колонії Нові Нідерланди. 1664 року її захопили англійці і перейменували на Нью-Йорк.

Під час війни за незалежність у 1776-84 англійські війська окупували Нью-Йорк. В період 1785-89 років він був першою столицею США. Від кінця XVIII століття — важливий порт і осередок торгівлі, промисловості, фінансів, політичного та культурного життя країни. П'ять округів об'єднали 1898 року, і місто зайняло сьогоднішню територію.

Архітектура Нью-Йорка

Нині архітектура міста має дві потужні домінанти, підкреслені великою кількістю хмарочосів: Фінансовий округ і Середній Мангеттен. Частина міста на захід від 5-тої авеню називається західною, решта — східною. Поперечні вулиці мають, таким чином, різне найменування в різних частинах міста, наприклад, 42-а західна і 42-я східна вулиці.


У XVII–XVIII століттях у будівництві переважали дерев'яні каркасні і зроблені з колод будинки, устрій яких перенесено з Європи тодішніми колоністами. Однак після спустошливої пожежі 1835 року дерев'яне будівництво обмежили. В XIX столітті місто забудовується будинками переважно з цегли і природного каменю, які завозився з каменоломень Нової Англії. Всі будівлі вище шести поверхів обов'язково оснащувалися водонапірними резервуарами для того, щоб знизити необхідний тиск у водопровідних магістралях.

Нью-Йорк на карті

New York Map.jpg

Таблиця "Найважливіші події на території рідного краю"

Дата

Історична подія

1524

Італійський мореплавець Джованні да Верраццано досяг затоки Нью-Йорк

1609

Генрі Гудзон досліджував це місто

1614

Місто засноване як торговельна факторія голландцями

1624

Голландці заснували поселення Мангеттен

Від 1626

Фортеця Новий Амстердам

1664

Фортецю захопили англійці і перейменували на Нью-Йорк

11 вересня 2001

Нью-Йорк постраждав найбільше внаслідок атак на Всесвітній торговий центр

Photo 5.jpg

Ресурси:


Сторінка проекту Проект "Моє рідне місто або село"

Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка