Відмінності між версіями «Олександрія - моє місто»

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: {{subst:Шаблон:Сторінка проекту "Моє рідне місто або село"}})
 
 
Рядок 1: Рядок 1:
  
  
На цьому місці розмість статтю, у якій висвітліть свій досвід та враження, знайдені матеріали з історії рідного міста або села. Також у статтю добавте посилання на документи, що Ви створили і завантажили у різних ресурсах,  таблицю (зразок поданий у завданні та нижче) та фотографії рідного краю.  
+
'''Олександрі́я''' — місто обласного підпорядкування Кіровоградської області, центр Олександрійського району.
  
При складанні висновків до статті враховуйте, що задача роботи у проекті, дати відповіді на такі запитання:
+
[[Файл:Пам'ятник Леніну в Олександрії.jpg|100x200px|рамка|міні|Пам'ятник Леніну в Олександрії який було знесено під час Революції Гідності]]
 +
=='''ІСТОРІЯ МІСТА ОЛЕКСАНДРІЯ'''==
  
*А ви знаєте історію рідного села?
+
Історія міста починається з тих часів, коли Південь сучасної України був ареною боротьби Золотої Орди, Литовської та Польської держав, Російської імперії, Кримської орди. На місці сучасної Олександрії козаки, які протистояли цим силам, формували зимівники і варти.
*Які відомі люди Ваші земляки?
+
*Які історичні події пов'язані із вашим рідним селом?
+
*Які визначні події, явища і процеси відбувалися на території краю?
+
*Якими пам’ятками археології, історії, архітектури і містобудування, монументального мистецтва багате Ваше рідне місто?
+
*Якими пам’ятками природи багатий рідний край?
+
  
==Рідне місто або село на карті України  [ село Червоновершка
+
Перша згадка про поселення з'явилася в 1746 році. Це був козацький зи­мівник Усівка, який заснував на лівому березі Інгульця запорозький козак Вус. З початком Сербської колонізації (1754) зимівник перетворився у військове укріплення Шанець Бечея, назва якого нагадувала сербам рідні місця.
  
==Таблиця "Найважливіші події на території рідного краю"==
+
У книзі В. М. Кабузан «Заселение Новороссии. 1719-1858 гг.» вказано, що після чергового перепису 1752 року серед 51-го поселення, що вже існували в 40-50-х рр. XIII ст., була й Усівка. У графі «Дата заснування» стоїть 1746 рік, а в 1752 році в Усівці налічувалося 109 дворів. З утворенням у 1784 році Катеринославського намісництва в його складі формувався Олександрійський повіт з центром у поселенні Беча і з перейменуванням його в Олександрію. У 1759 році збудована перша православна церква імені Святителя Хрис­това Миколая.
 +
 
 +
Початок XIX ст. для жителів краю ознаменувався тим, що за поданням губернатора Херсона 14 березня 1806 року ви­дано указ про створення Олександрійського повіту в складі Херсонської губернії. У 1806 році Олександрійський повіт складався з п'яти волостей. Основними заняттями олексан­дрійських міщан та жителів повіту в першій половині та се­редині XIX ст. були: землеробство, городництво та вирощу­вання баштанних культур.
 +
 
 +
Герб міста російського періоду затверджений 7 листопада 1847 р. У верхній частині пересіченого золотом і зеленню щита герб херсонський: чорний двоголовий коронований орел, що тримає у правій лапі лаврову гілку, а в лівій полум'я, на його груди покладений у блакитному щитку золотий хрест із чотирма променями у верхній частині й маленькому перекладі внизу. У нижній частині - три серпи, спрямовані до центру щита своїми клинками і рукоятками звернені: два - до верхніх кутів, а третій - до основи щита.
 +
Звільнення від кріпацтва та ряд інших реформ стимулюва­ли розвиток господарства Олександрійського повіту. Збіль­шується кількість переробних підприємств.
 +
Економічному розвитку міста та повіту в другій половині XIX ст. сприяло будівництво та введення в дію залізничних ліній. У 1905-1906 роках у повіті працювало 12 винокурних заводів.
 +
Перші навчальні заклади в цьому краю з'явилися в 1816 році. Це були повітове та парафіяльне училища. Існували дві гімназії: жіноча - з 1873 року та чоловіча - з 1910 року.
 +
У 1866 році до послуг населення повіту був один лікар та два служителя. У місті працювала лише одна лікарня на кілька ліжок. У 1901 році було збудовано приміщення лікарні на 100 ліжок.
 +
У 80-х роках XIX ст. в Олександрії з'явився театр. У місті народився і починав творчу діяльність відомий співак та ком­позитор Леонід Усачов.
 +
У першому десятилітті XX ст. з'явився в місті кінотеатр «Колізей».
 +
Крім театральної газети, з 1909 року виходили «Известия Александрийского земства». На початку століття в місті було кілька друкарень.
 +
1917 рік був роком величезних соціальних потрясінь. Провінційній Олександрії не раз довелося пережити зміну влади.
 +
З перших днів війни жителі Олександрії піднялися на бо­ротьбу з ворогом. 6 серпня 1941 року фашисти окупували Олександрію, встановивши так званий новий порядок. За час окупації знищено більше 2,5 тис. єврейського населення, розстріляно 320 мирних жителів, більше 5,5 тис. військово­полонених.
 +
6 грудня 1943 року місто звільнено від фашистів. Наказом Верховного Головнокомандуючого 11-ти військовим части­нам, що відзначилися при звільненні міста, було присвоєно найменування «Олександрійських».
 +
У післявоєнний період населення міста поступово зроста­ло. Головною причиною цього став розвиток добувної про­мисловості.
 +
Протягом 1951-1971 років в Олександрії було побудовано 20 промислових підприємств, 9 із них - для видобутку буро­го вугілля.
 +
 
 +
=='''НАЙВАЖЛИВІШІ ПОДІЇ НА ТЕРИТОРІЇ РІДНОГО КРАЮ'''==
  
 
<TABLE BORDER=1>
 
<TABLE BORDER=1>
Рядок 22: Рядок 36:
  
 
  <TR>
 
  <TR>
   <TD  height=24px;>  </TD><TD>    </TD>  
+
   <TD  height=24px;>'''1576'''   </TD><TD>Перші згадки про виникнення Олександрії     </TD>  
 
  </TR>
 
  </TR>
 
   
 
   
<TR><TD height=24px>      </TD><TD>    </TD></TR>
+
<TR><TD height=24px>'''1746'''       </TD><TD>Перша згадка про поселення Усиківка на території міста   </TD></TR>
<TR><TD height=24px>     </TD><TD>   </TD></TR>
+
<TR><TD height=24px>'''1754'''    </TD><TD> Усиківка отримала офіційний статус  </TD></TR>
<TR><TD height=24px>      </TD><TD>  </TD></TR>
+
<TR><TD height=24px>'''1752—1764'''       </TD><TD>В Усівці була розміщена 3 рота новосербського Пандурського полку   </TD></TR>
<TR><TD height=24px>      </TD><TD>  </TD></TR>
+
<TR><TD height=24px>'''1769'''       </TD><TD>Місцеве населення разом з гарнізоном успішно витримало облогу військ хана Керім-Гірея   </TD></TR>
<TR><TD height=24px>      </TD><TD>  </TD></TR>
+
<TR><TD height=24px>'''1764'''       </TD><TD>Нова Сербія була скасована і Усиківка ввійшла до складу Єлисаветинської провінції Новоросійської губернії   </TD></TR>
<TR><TD height=24px>      </TD><TD>  </TD></TR>
+
<TR><TD height=24px>'''1806'''       </TD><TD>Було створено Олександрійський повіт, що входив до складу Херсонської губернії   </TD></TR>
<TR><TD height=24px>      </TD><TD>  </TD></TR>
+
<TR><TD height=24px>'''1869'''       </TD><TD>Вступає в дію залізнична лінія Одеса — Харків, яка пройшла через приміську станцію Користівка   </TD></TR>
<TR><TD height=24px>     </TD><TD>  </TD></TR>
+
<TR><TD height=24px>'''1873'''    </TD><TD>Відкрилась жіноча гімназія   </TD></TR>
<TR><TD height=24px>    </TD><TD>  </TD> </TR>
+
<TR><TD height=24px>'''1901'''     </TD><TD>Залізниця пройшла через місто в напрямку ст. П'ятихатки  </TD> </TR>
<TR><TD height=24px>    </TD><TD>  </TD></TR>
+
<TR><TD height=24px>'''1904'''    </TD><TD>Відкрилась чоловіча гімназія   </TD></TR>
<TR><TD height=24px>    </TD><TD>  </TD></TR>
+
<TR><TD height=24px>'''1910'''     </TD><TD>Відкрилась учительська семінарія   </TD></TR>
 +
<TR><TD height=24px>'''1919'''    </TD><TD>Була центром антибільшовицького повстання під керівництвом отамана Никифора Григор'єва, яке в той же рік біло придушене  </TD></TR>
 +
<TR><TD height=24px>'''6 серпня 1941'''     </TD><TD>Війська Третього рейху зайняли Олександрію без бою   </TD></TR>
 +
<TR><TD height=24px>'''6 грудня 1943'''      </TD><TD>Олександрія була взята радянськими військами  </TD></TR>
 +
 
 +
 
 
</TABLE>
 
</TABLE>
  
[[Зображення:Photo 5.jpg|right|450px|]]
+
 
 +
=='''ГЕОГРАФІЧНЕ РОЗТАШУВАННЯ'''==
 +
Олександрія - місто обласного підпорядкування, центр Олександрійського району - розташоване на 32° 15' схід­ної довготи та 48° ЗО' північної широти, на сході області за 75 км від Кіровограда. Разом з підпорядкованими Олек­сандрії селищами Димитрове, Пантаївка площа міста стано­вить 6 142 га.
 +
[[Файл:Карта олександрії.png|рамка|центр]]
 +
 
 +
=='''ПРИРОДНО-РЕСУРСНИЙ ПОТЕНЦІАЛ'''==
 +
На берегах річок у межах міста виявлені гнейси, граніти, кварцити, різно­манітні піски, глини та суглинки; часто на глибині до 70 км залягають шари бурого вугілля, що сприяє розвитку гірничої справи на Олександрійщині.
 +
 
 +
Водні ресурси міста складаються з підземних вод, річок Березівки та Інгуль­ця, Бешки, ставків та озер, Войнівського водосховища.
 +
 
 +
Частково м. Олександрія забезпечується водою Ново-Пилипівського під­земного водозабору. Протягом останніх 6 років було введено в експлуатацію 7 свердловин, загальним дебітом до 5 тис. м3 на добу. Використовується водоза­бір у районі вуглерозрізу «Костянтинівський» для водозабезпечення вуглероз­різу та с. Березівки. Максимальний дебіт цього водозабору 11 тис. м3 на добу.
 +
 
 +
Водопостачання міста, селищ у кількісному відношенні задовільне. У різні по­ри року середньодобова подача води становить 40-50 м3, що дозволило забез­печити нормативну подачу води для різних категорій водокористування.
 +
 
 +
=='''ВИДАТНІ ОЛЕКСАНДРІЙЦІ'''==
 +
* '''Білль-Білоцерковський Володимир Наумович''' — письменник, драматург.
 +
* '''Гарасюта Микола Федорович''' — винахідник, член-кореспондент Академії наук УРСР.
 +
* '''Голосенко Дмитро Валерійович''' — старший лейтенант Збройних сил України, учасник збройного конфлікту на сході України.
 +
* '''Гороховатський Ярослав Борисович''' — хімік, член-кореспондент Академії наук УРСР.
 +
* '''Григор'єв Никифор Олександрович''' — повстанський отаман Степової України, організатор найбільшого антикомуністичного повстання на Півдні України (1919), самопроголошений Гетьман Вільної України (1919)
 +
* '''Діброва Ілля Данилович''' — ватажок партизанського руху України і Словаччини.
 +
* '''Єфремов Михайло Єфремович''' — учасник боїв за визволення Кіровоградщини, Герой Радянського Союзу (1944).
 +
* '''Єдкін Віктор Дмитрович''' — військовий льотчик, Герой Радянського Союзу (1945).
 +
* '''Заславський Євген Львович''' — білоруський архітектор.
 +
* '''Зейналов Едуард Джангірович''' — політик, державний службовець, народний депутат 5-го і 6-го скликань, губернатор Кіровоградської області (2005–2006).
 +
* '''Козак Микола Михайлович''' — український актор в Татарстані, Росії.[51]
 +
* '''Кошовий Петро Кирилович''' — маршал, двічі Герой Радянського Союзу.
 +
* '''Кравченко Юрій Федорович''' — міністр внутрішніх справ України.
 +
* '''Кулигін Олег Борисович''' — капітан, начальник інженерної служби, військовослужбовець 3-го окремого полку спецпризначення (Кіровоград). Загинув під час обстрілу проросійськими бойовиками аеропорту Донецька.
 +
* '''Молчанов Олексій Петрович''' — організатор евакуації по залізниці в роки Великої Вітчизняної війни.
 +
* '''Ненько Ігор Анатолійович''' — перший українець, який переплив Ла-Манш.
 +
* '''Нечерда Борис Андрійович''' — український поет-дисидент.
 +
* '''Никифоров Василь Миколайович''' — олександрійський священик, історик-краєзнавець.
 +
* '''Охапкін Олександр Ігорович''' — український художник, іконописець.
 +
* '''Півняк Геннадій Григорович''' — доктор технічних наук, ректор Національного гірничого університету України.
 +
* '''Попов Леонід Іванович''' — 47-ий космонавт, двічі Герой Радянського Союзу.
 +
* '''Романов Володимир Павлович''' — географ, мандрівник, декабрист.
 +
* '''Секунда Шолом''' — єврейський композитор США.
 +
* '''Степняк-Кравчинський Сергій Михайлович''' — письменник, народник, революціонер.
 +
* '''Труховська-Ванєєва Домініка Василівна''' — діячка революційного руху.
 +
* '''Туйгунов Леонід Наумович''' — військовий льотчик, Герой Радянського Союзу (1944).
 +
* '''Феденко Панас Васильович''' — політичний діяч, історик, публіцист.
 +
* '''Фокін Вітольд Павлович''' — перший прем'єр-міністр України.
 +
* '''Худякова Антоніна Федорівна''' — військова льотчиця, Герой Радянського Союзу (1945), директор Олександрійського краєзнавчого музею.
 +
* '''Чернов Леонід Кіндратович''' — український поет і прозаїк.
 +
* '''Чижевський Дмитро Іванович''' — славіст і літературознавець.
 +
* '''Цигульський Валентин Володимирович''' — підполковник Збройних сил України, заступник командира 16-ї вертолітної бригади, учасник збройного конфлікту на сході України.
 +
* '''Цівчинська Алла Аполлонівна''' (1912—1997) — українська письменниця.
 +
* '''Шульга Інна Антонівна''' — краєзнавець, засновник і директор Олександрійського музею миру.
 +
* '''Ястржембський Володимир Антонович''' (1866-?) — професор Харківського університету.
 +
* '''Юра Гнат Петрович''' — актор і режисер.
 +
  
 
=='''Ресурси:'''==
 
=='''Ресурси:'''==

Поточна версія на 16:31, 4 жовтня 2016


Олександрі́я — місто обласного підпорядкування Кіровоградської області, центр Олександрійського району.

Пам'ятник Леніну в Олександрії який було знесено під час Революції Гідності

ІСТОРІЯ МІСТА ОЛЕКСАНДРІЯ

Історія міста починається з тих часів, коли Південь сучасної України був ареною боротьби Золотої Орди, Литовської та Польської держав, Російської імперії, Кримської орди. На місці сучасної Олександрії козаки, які протистояли цим силам, формували зимівники і варти.

Перша згадка про поселення з'явилася в 1746 році. Це був козацький зи­мівник Усівка, який заснував на лівому березі Інгульця запорозький козак Вус. З початком Сербської колонізації (1754) зимівник перетворився у військове укріплення Шанець Бечея, назва якого нагадувала сербам рідні місця.

У книзі В. М. Кабузан «Заселение Новороссии. 1719-1858 гг.» вказано, що після чергового перепису 1752 року серед 51-го поселення, що вже існували в 40-50-х рр. XIII ст., була й Усівка. У графі «Дата заснування» стоїть 1746 рік, а в 1752 році в Усівці налічувалося 109 дворів. З утворенням у 1784 році Катеринославського намісництва в його складі формувався Олександрійський повіт з центром у поселенні Беча і з перейменуванням його в Олександрію. У 1759 році збудована перша православна церква імені Святителя Хрис­това Миколая.

Початок XIX ст. для жителів краю ознаменувався тим, що за поданням губернатора Херсона 14 березня 1806 року ви­дано указ про створення Олександрійського повіту в складі Херсонської губернії. У 1806 році Олександрійський повіт складався з п'яти волостей. Основними заняттями олексан­дрійських міщан та жителів повіту в першій половині та се­редині XIX ст. були: землеробство, городництво та вирощу­вання баштанних культур.

Герб міста російського періоду затверджений 7 листопада 1847 р. У верхній частині пересіченого золотом і зеленню щита герб херсонський: чорний двоголовий коронований орел, що тримає у правій лапі лаврову гілку, а в лівій полум'я, на його груди покладений у блакитному щитку золотий хрест із чотирма променями у верхній частині й маленькому перекладі внизу. У нижній частині - три серпи, спрямовані до центру щита своїми клинками і рукоятками звернені: два - до верхніх кутів, а третій - до основи щита. Звільнення від кріпацтва та ряд інших реформ стимулюва­ли розвиток господарства Олександрійського повіту. Збіль­шується кількість переробних підприємств. Економічному розвитку міста та повіту в другій половині XIX ст. сприяло будівництво та введення в дію залізничних ліній. У 1905-1906 роках у повіті працювало 12 винокурних заводів. Перші навчальні заклади в цьому краю з'явилися в 1816 році. Це були повітове та парафіяльне училища. Існували дві гімназії: жіноча - з 1873 року та чоловіча - з 1910 року. У 1866 році до послуг населення повіту був один лікар та два служителя. У місті працювала лише одна лікарня на кілька ліжок. У 1901 році було збудовано приміщення лікарні на 100 ліжок. У 80-х роках XIX ст. в Олександрії з'явився театр. У місті народився і починав творчу діяльність відомий співак та ком­позитор Леонід Усачов. У першому десятилітті XX ст. з'явився в місті кінотеатр «Колізей». Крім театральної газети, з 1909 року виходили «Известия Александрийского земства». На початку століття в місті було кілька друкарень. 1917 рік був роком величезних соціальних потрясінь. Провінційній Олександрії не раз довелося пережити зміну влади. З перших днів війни жителі Олександрії піднялися на бо­ротьбу з ворогом. 6 серпня 1941 року фашисти окупували Олександрію, встановивши так званий новий порядок. За час окупації знищено більше 2,5 тис. єврейського населення, розстріляно 320 мирних жителів, більше 5,5 тис. військово­полонених. 6 грудня 1943 року місто звільнено від фашистів. Наказом Верховного Головнокомандуючого 11-ти військовим части­нам, що відзначилися при звільненні міста, було присвоєно найменування «Олександрійських». У післявоєнний період населення міста поступово зроста­ло. Головною причиною цього став розвиток добувної про­мисловості. Протягом 1951-1971 років в Олександрії було побудовано 20 промислових підприємств, 9 із них - для видобутку буро­го вугілля.

НАЙВАЖЛИВІШІ ПОДІЇ НА ТЕРИТОРІЇ РІДНОГО КРАЮ


Дата Історична подія
1576 Перші згадки про виникнення Олександрії
1746 Перша згадка про поселення Усиківка на території міста
1754 Усиківка отримала офіційний статус
1752—1764 В Усівці була розміщена 3 рота новосербського Пандурського полку
1769 Місцеве населення разом з гарнізоном успішно витримало облогу військ хана Керім-Гірея
1764 Нова Сербія була скасована і Усиківка ввійшла до складу Єлисаветинської провінції Новоросійської губернії
1806 Було створено Олександрійський повіт, що входив до складу Херсонської губернії
1869 Вступає в дію залізнична лінія Одеса — Харків, яка пройшла через приміську станцію Користівка
1873 Відкрилась жіноча гімназія
1901 Залізниця пройшла через місто в напрямку ст. П'ятихатки
1904 Відкрилась чоловіча гімназія
1910 Відкрилась учительська семінарія
1919 Була центром антибільшовицького повстання під керівництвом отамана Никифора Григор'єва, яке в той же рік біло придушене
6 серпня 1941 Війська Третього рейху зайняли Олександрію без бою
6 грудня 1943 Олександрія була взята радянськими військами


ГЕОГРАФІЧНЕ РОЗТАШУВАННЯ

Олександрія - місто обласного підпорядкування, центр Олександрійського району - розташоване на 32° 15' схід­ної довготи та 48° ЗО' північної широти, на сході області за 75 км від Кіровограда. Разом з підпорядкованими Олек­сандрії селищами Димитрове, Пантаївка площа міста стано­вить 6 142 га.

Карта олександрії.png

ПРИРОДНО-РЕСУРСНИЙ ПОТЕНЦІАЛ

На берегах річок у межах міста виявлені гнейси, граніти, кварцити, різно­манітні піски, глини та суглинки; часто на глибині до 70 км залягають шари бурого вугілля, що сприяє розвитку гірничої справи на Олександрійщині.

Водні ресурси міста складаються з підземних вод, річок Березівки та Інгуль­ця, Бешки, ставків та озер, Войнівського водосховища.

Частково м. Олександрія забезпечується водою Ново-Пилипівського під­земного водозабору. Протягом останніх 6 років було введено в експлуатацію 7 свердловин, загальним дебітом до 5 тис. м3 на добу. Використовується водоза­бір у районі вуглерозрізу «Костянтинівський» для водозабезпечення вуглероз­різу та с. Березівки. Максимальний дебіт цього водозабору 11 тис. м3 на добу.

Водопостачання міста, селищ у кількісному відношенні задовільне. У різні по­ри року середньодобова подача води становить 40-50 м3, що дозволило забез­печити нормативну подачу води для різних категорій водокористування.

ВИДАТНІ ОЛЕКСАНДРІЙЦІ

  • Білль-Білоцерковський Володимир Наумович — письменник, драматург.
  • Гарасюта Микола Федорович — винахідник, член-кореспондент Академії наук УРСР.
  • Голосенко Дмитро Валерійович — старший лейтенант Збройних сил України, учасник збройного конфлікту на сході України.
  • Гороховатський Ярослав Борисович — хімік, член-кореспондент Академії наук УРСР.
  • Григор'єв Никифор Олександрович — повстанський отаман Степової України, організатор найбільшого антикомуністичного повстання на Півдні України (1919), самопроголошений Гетьман Вільної України (1919)
  • Діброва Ілля Данилович — ватажок партизанського руху України і Словаччини.
  • Єфремов Михайло Єфремович — учасник боїв за визволення Кіровоградщини, Герой Радянського Союзу (1944).
  • Єдкін Віктор Дмитрович — військовий льотчик, Герой Радянського Союзу (1945).
  • Заславський Євген Львович — білоруський архітектор.
  • Зейналов Едуард Джангірович — політик, державний службовець, народний депутат 5-го і 6-го скликань, губернатор Кіровоградської області (2005–2006).
  • Козак Микола Михайлович — український актор в Татарстані, Росії.[51]
  • Кошовий Петро Кирилович — маршал, двічі Герой Радянського Союзу.
  • Кравченко Юрій Федорович — міністр внутрішніх справ України.
  • Кулигін Олег Борисович — капітан, начальник інженерної служби, військовослужбовець 3-го окремого полку спецпризначення (Кіровоград). Загинув під час обстрілу проросійськими бойовиками аеропорту Донецька.
  • Молчанов Олексій Петрович — організатор евакуації по залізниці в роки Великої Вітчизняної війни.
  • Ненько Ігор Анатолійович — перший українець, який переплив Ла-Манш.
  • Нечерда Борис Андрійович — український поет-дисидент.
  • Никифоров Василь Миколайович — олександрійський священик, історик-краєзнавець.
  • Охапкін Олександр Ігорович — український художник, іконописець.
  • Півняк Геннадій Григорович — доктор технічних наук, ректор Національного гірничого університету України.
  • Попов Леонід Іванович — 47-ий космонавт, двічі Герой Радянського Союзу.
  • Романов Володимир Павлович — географ, мандрівник, декабрист.
  • Секунда Шолом — єврейський композитор США.
  • Степняк-Кравчинський Сергій Михайлович — письменник, народник, революціонер.
  • Труховська-Ванєєва Домініка Василівна — діячка революційного руху.
  • Туйгунов Леонід Наумович — військовий льотчик, Герой Радянського Союзу (1944).
  • Феденко Панас Васильович — політичний діяч, історик, публіцист.
  • Фокін Вітольд Павлович — перший прем'єр-міністр України.
  • Худякова Антоніна Федорівна — військова льотчиця, Герой Радянського Союзу (1945), директор Олександрійського краєзнавчого музею.
  • Чернов Леонід Кіндратович — український поет і прозаїк.
  • Чижевський Дмитро Іванович — славіст і літературознавець.
  • Цигульський Валентин Володимирович — підполковник Збройних сил України, заступник командира 16-ї вертолітної бригади, учасник збройного конфлікту на сході України.
  • Цівчинська Алла Аполлонівна (1912—1997) — українська письменниця.
  • Шульга Інна Антонівна — краєзнавець, засновник і директор Олександрійського музею миру.
  • Ястржембський Володимир Антонович (1866-?) — професор Харківського університету.
  • Юра Гнат Петрович — актор і режисер.


Ресурси:

  • Посилання на презентацію у Google Диск;
  • Посилання на власний фотоальбом у Google Диск;
  • Посилання на власний блог у Blogger;
  • Посилання на добірку відеоматеріалів;
  • Посилання на опитування або анкету у Google Форми;
  • Посилання на спільний груповий постер.



Сторінка проекту Проект "Моє рідне місто або село"

Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка