Відмінності між версіями «Стаття до проекту "Моє рідне місто"»

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
 
(не показано одну проміжну версію цього учасника)
Рядок 65: Рядок 65:
 
=='''Ресурси:'''==
 
=='''Ресурси:'''==
  
*Посилання на презентацію  у [https://drive.google.com/file/d/0B6dnQKur2ajPWUtfYkdGaU9CZEE/view?usp=sharing];
+
*Посилання на презентацію  у [https://drive.google.com/file/d/0B5qX7K2doX9JNlBxTEljNXRaX3M/view?usp=sharing];
  
 
*Посилання на власний фотоальбом у  '''Google Диск''';
 
*Посилання на власний фотоальбом у  '''Google Диск''';
Рядок 71: Рядок 71:
 
*Посилання на власний блог у [http://www.blogger.com Blogger];
 
*Посилання на власний блог у [http://www.blogger.com Blogger];
  
*Посилання на добірку відеоматеріалів [https://www.youtube.com/watch?v=Me1POQEfIAw]
+
*Посилання на добірку відеоматеріалів [https://www.youtube.com/watch?v=UKiWjI1x_d8]
  
 
*Посилання на опитування або анкету у '''Google Форми''';
 
*Посилання на опитування або анкету у '''Google Форми''';

Поточна версія на 00:41, 26 листопада 2015


  • А ви знаєте історію рідного міста?

Місто Новоукраїнка розташоване на берегах річки Чорного Ташлику та її приток Грузької й Помічної. Період заселення Новоукраїнщини нараховує багато тисячоліть.Землі нинішньої Новоукраїнщини входили до західної окраїни Вольностей війська Запорозького, зокрема до Буго-Гардської паланки Нової Січі2. Власне, багато століть це була частина Дикого Поля, у пізньому Середньовіччі і на початку Нових часів своєрідна нейтральна зона між Річчю Посполитою, Османською імперією, та Московською (Російською) державою. З початком Російсько—турецької війни 1768–1774 років, «прожектом» командуючого другою Російською армією графа Петра Івановича Паніна був заснований Павловський редут з розміщенням у ньому першої роти і штабу Молдавського гусарського поселенського полку, сформованого капітаном Звєрєвим із вихідців з Молдавії3. Місце вибране при впадінні річок Помічної і Грузької у Чорний Ташлик. На правому березі Чорного Ташлика було збудоване таке ж укріплення Чорноташлицьке. Практично обидва укріплення з десятьма гарматами на валах кожного становили серйозний вузол оборони. Навколо них виникли однойменні поселення, які і стали ядром формування сучасного міста Новоукраїнка.

У червні 1774 року академік Йоган — Антон Гільденштедт подорожуючи Єлисаветградською провінцією зазначив: «До 1769 г. местность эта была необитаема, в этом же году основано поселение, которое тепер служит административным центром Молдавскому полку4.»

З приєднанням у 1775 році Криму до Росії та ліквідацією Запорізької Січі оборонне значення Павлівськ втратив та перейменовується у торговий посад Новопавлівськ5.

Етнічні групи, які сформували населення міста молдовани, українці, євреї, росіяни тощо5. В результаті взаємопроникнення і взаємозбагачення різних культур асиміляції в український етнос, сформувалось сучасне населення Новоукраїнки.

З початком бурхливої землеробської колонізації краю Новопавлівськ стає торгово-адміністративним центром та перехрестям сухопутних шляхів, які ведуть з Поділля, Київщини, Черкащини до Причорномор'я та Молдавії.

Після створення військових поселень на Півдні України Новопавлівськ 1821 року передано у відомство ІІІ Української уланської дивізії і тут розміщують штаб І-го українського уланського полку. У зв'язку з чим 1832 року посад перейменовано в Новоукраїнку.

У 1857 році в посаді проживало 6346 чоловік. 1869 року закінчено прокладання залізниці Одеса -Кременчук, та збудовано залізничну станцію Новоукраїнка, що послужило поштовхом для прискореного розвитку різноманітних виробництв — переважно з ремонту сільськогосподарських знарядь та переробки сільськогосподарської сировини. Щорічно відбувалося три ярмарки.

У 1877–1878 році під час Російсько—турецької війни в Новоукраїнці успішно працював лазарет Пермського санітарного загону, який відвідав з інспекцією М. Пирогов.

На початку XX століття зросли соціальні протиріччя, що спричинило успіх роботи серед населення різних революційних груп.

XX століття У 1905–1907 рр. революційні виступи охопили робітників і селян Новоукраїнщини. Перша Світова війна призвела до реального зубожіння основної маси населення і загострення класових протиріч.

У 1921 році Новоукраїнка вперше стає адміністративним центром Новоукраїнського району і після короткої перерви зв'язаної із тимчасовою відміною районної ланки в адміністративному поділі, у 1923 році і до нинішнього часу Новоукраїнка — адміністративний центр району.У другій половині 20-х років, посилюється кооперативний рух , а в 1928 році почалося масовий вступ селян до колгоспів.Лише протягом першого півріччя понад 50 проц.селянських господарств Новоукраїнки обєдналися в чотири колгоспи.


У 1937 році в господарствах району вже нараховувалося 174 трактори,56 комбайнів. За роки довоєнних п'ятирічок у Новоукраїнці було збудовано ТЕС, елеватор, цегельний завод, інкубаторну станцію. Відкрилась райлікарня.

З 1938 року Новоукраїнка одержує статус міста районного підпорядкування.

  • Які визначні події, явища і процеси відбувалися на території краю?

У березні 1932 році до Новоукраїнки прибув голова ВУЦВКУ Г.І.Петровський, у своєму виступи у райвиконкомі він поставив завдання щодо організаційного зміцнення колгоспів та розгортання соціалістичного змагання.А у жовтні до Новоукраїнки прибув перший секретар ЦК КП(б)У С.В.Косіор, він побував в ряді господарств,відвідав МТС , поцікавився виконнанням планів сівби й хлібозаготівель.Через деякий час Новоукраїнська МТС першою в області закінчила весняну оранку і сівбу ранніх зернових і одержала премію Наркомзему УРСР.


  • Якими пам’ятками археології, історії, архітектури і містобудування, монументального мистецтва багате Ваше рідне місто?

Період заселення Новоукраїнщини нараховує багато тисячоліть. Починаючи від доби палеоліту кожна з епох залишала на теренах краю свої відмітки: сліди ямної, катакомбної, ранньослов'янської культур знайдені на території району та безпосередньо на території міста.З розкопок у 1994 році кургану на території селища цукрового заводу Новоукраїнки Кіровоградською обласною археологічною експедицією стала відомою сторінка ямною і катакомбної культури на території міста.

Таблиця "Найважливіші події на території рідного краю"

Дата Історична подія
1770 рік Заснована
1869 рік закінчено прокладання залізниці Одеса -Кременчук, та збудовано залізничну станцію Новоукраїнка
1921 рік Новоукраїнка вперше стає адміністративним центром Новоукраїнського району
1928 рік почався масовий вступ селян до колгоспів
1938 рік Новоукраїнка одержує статус міста районного підпорядкування


Новоукраїнка.jpg

Ресурси:

  • Посилання на презентацію у [1];
  • Посилання на власний фотоальбом у Google Диск;
  • Посилання на власний блог у Blogger;
  • Посилання на добірку відеоматеріалів [2]
  • Посилання на опитування або анкету у Google Форми;
  • Посилання на спільний груповий постер.



Сторінка проекту Проект "Моє рідне місто або село"

Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка