Стаття до проекту "Моє рідне місто або село" Сірик 2017

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук


На цьому місці розмість статтю, у якій висвітліть свій досвід та враження, знайдені матеріали з історії рідного міста або села. Також у статтю добавте посилання на документи, що Ви створили і завантажили у різних ресурсах, таблицю (зразок поданий у завданні та нижче) та фотографії рідного краю.

При складанні висновків до статті враховуйте, що задача роботи у проекті, дати відповіді на такі запитання:

  • А ви знаєте історію рідного села?
 Доісторичний період

Найвизначнішою археологічною пам'яткою, знайденою на цій території, є знаменитий Глодоський скарб — поховання дуже багатого і знатного вождя кінця VII ст. або початку VIII ст. н. е. з великою кількістю золотих і срібних виробів. Обрядова специфіка дає можливість припущення слов'янської приналежності похованого.

 Російський період

У добу Козаччини терен, зайнятий тепер Новоукраїнським районом, входив до вольностей (превільованих земель) Війська Запорозького. Внаслідок невдалої війни з Туреччиною 1710–1713 рр. він потрапив під владу Османської імперії, але після поразки турків у війні 1735–1739 рр. ввійшов до складу Бугогардської паланки Нової Січі.

У 1753 р. (за сенатським указом від 18.08.1753 р.) ця територія була віддана Новослобідському козачому поселенню, з якого 14 травня 1754 року був сформований Новослобідський козачий полк. Від цієї дати починається стабільне заселення майбутньої Новоукраїнщини. Сотенною слободою полку був Сухий Ташлик (Глодоси), у складі полку перебували також поселення Павлівськ (Новоукраїнка), Чорний Ташлик (тепер у складі Новоукраїнки), Рівне.

У 1764 р. Новослобідський козачий полк був переформований у Єлисаветградський пікінерний полк, а його територія ввійшла до складу Єлисаветградської провінції Новоросійської губернії, створеної за указом від 30.03.1764 р. Командував полком Микола Адабаш, що відобразилося у назві місцевості, де тепер розташована однойменна залізнична станція.

У 1769 р. в Єлисаветградській провінції був поселений Молдавський гусарський полк, сформований з турецьких підданих православного віросповідання, які перейшли на сторону Росії під час російсько-турецької війни, розпочатої 1768 року. Полк складався із шістнадцяти поселенських рот. Штаб полку та штаб його 1-ї роти знаходились у Павлівському шанці (укріпленому поселенні), у Чорноташлицькому шанці розміщалася 4-та рота, у Сухоташлицькому — 12-та рота. Командував полком Василь Звєрєв, назва села Звєрєвка в Новоукраїнському районі нагадує про свого колишнього власника.

У 1773 р. Павлівськ (з 1764 р. — Ново-Павлівськ) офіційно отримав статус посаду, тобто неадміністративного міста, хоча фактично був містом з початку свого існування — заснувався як фортеця, що й відрізняло в давнину міські поселення від сільських.

У 1775–1776 рр. провінції Новоросійської губернії були поділені на повіти, більша частина рот Молдавського гусарського полку ввійшла до складу Катерининського (з 1781 р. — Ольвіопольського) повіту Єлисаветградської провінції.

У кінці 1782 р. провінції були скасовані, а 30 березня 1783 р. Новоросійська губернія об'єдналася з Азовською і стала називатися Катеринославським намісництвом, адміністративно-територіальний поділ якого остаточно визначився 22 січня 1784 р.

4 вересня 1784 р. адміністративним центром Ольвіопольського повіту став Новомиргород, а повіт був перейменований на Новомиргородський.

27 січня 1795 р. Новомиргородський повіт увійшов до складу новоствореного Вознесенського намісництва, яке проіснувало до 12 грудня 1796 р. З Вознесенського і Катеринославського намісництв знову була сформована Новоросійська губернія, кордони і поділ якої були остаточно визначені указом від 29 серпня 1797 р., за яким територія Новомиргородського повіту була розподілена між Єлисаветградським і Ольвіопольським повітами.

8 жовтня 1802 р. Новоросійська губернія розділилася на три губернії, територія майбутньої Новоукраїнщини опинилася у Миколаївській губернії, яка 15 травня 1803 р. у зв'язку з переведенням адміністративного центру до Херсону була перейменована на Херсонську.

Після указу 16 квітня 1817 р. про реформування Бузького козацького війська у Бузьку уланську дивізію в усіх, крім Тираспольського, повітах Херсонської губернії почався процес створення військових поселень.

У 1821 р. в Єлисаветградському повіті була розміщена 3-тя Українська уланська дивізія, сформована з полків Українського козацького війська, прославленого в боях Вітчизняної війни 1812 року та закордонних походах 1813–1814 рр. У Новопавлівську (Новоукраїнці) стояв 1-й ескадрон, а в Рівному — 2-й ескадрон 1-го Українського уланського полку (з 1830 р. — Українського уланського полку, без номера), у Сухому Ташлику (Глодосах) — 3-й ескадрон 2-го Українського уланського полку (з 1830 р. — Новоархангельського уланського полку) цієї дивізії. Павлівський посад був полковим поселенням — тут знаходився штаб 1-го Українського уланського полку (колишнього 1-го Українського козацького полку), у зв'язку з чим у 1830 р. місто перейменували на Новоукраїнку. Військові поселення 2-го резервного кавалерійського корпусу, до складу якого входила 3-тя Українська уланська дивізія, були поділені на вісім округів. Новоукраїнка була центром 5-го кавалерійського округу, в якому рахувалося й Рівне, Глодоси підпорядковувалися 6-му кавалерійському округу з центром у Новоархангельську. Ескадронні поселення одночасно були волосними центрами своїх округів. У 5-му окрузі центром 1-ї волості була Новоукраїнка, 2-ї — Рівне, 3-ї — Новоукраїнськ (Злинка). У Глодосах був центр 3-ї волості 6-го округу.

Запровадження військових поселень і передача території у військове відомство привело до скасування Єлисаветградського повіту, що сталося 6 грудня 1828 р. Землі, не зайняті військовими, відійшли до новоствореного Бобринецького повіту.

За указом 4 червня 1857 р. військові поселення почали скасовуватися, згодом відновився Єлисаветградський повіт, правління якого було переведене з Бобринця до Єлисаветграда у 1865 р. Села, в яких стояли кавалеристи, були переведені у стан державних, ескадронні — стали волосними центрами повіту. Новоукраїнка з 1858 р. знову стала називатися посадом Павлівськом (з доданням у дужках уточнення — Новоукраїнка), поселення Глодоси 29 січня 1863 р. отримало статус містечка, відновилося містечко у Рівному, а в Семенастому воно було запроваджене та існувало без змін з 1831 р.

 Радянський період

В подальшому і до радянських часів новоукраїнський терен перебував у складі Єлисаветградського повіту Херсонської губернії.

У травні 1919 р. Херсонська губернія розділилася на дві — Одеську та Херсонську, що було затверджено Всеукрревкомом 28 січня 1920 р. 13 березня 1920 р. Херсонську губернію перейменували на Миколаївську, в складі якої й перебував Єлисаветградський повіт. На VI Єлисаветградському з'їзді Рад, який відбувся 4 — 12 лютого 1921 р., була прийнята постанова про створення районів, для чого вибрана спеціальна адміністративно-територіальна комісія. Постановою міжвідомчої губернської територіальної комісії від 5 квітня 1921 р. Єлисаветградський повіт був поділений на 9 районів, один з яких називався Новоукраїнським. 24 червня 1921 р. районів стало вісім (Єлисаветградський район укрупнився за рахунок ліквідованого Володимирського), а 22 лютого 1922 р. — п'ять, але Новоукраїнський район не скасовувався. 24 травня 1922 р. поширений пленум Єлисаветградського повітового виконкому прийняв постанову про ліквідацію районів і районних адміністративних установ. У липні 1922 р. з ліквідацією районів у Єлисаветградському повіті відбулося укрупнення волостей — замість 40 стало 24. У жовтні 1922 р. Миколаївська губернія злилася з Одеською.

Постановою ВУЦВК від 7 березня 1923 р., затвердженою 2-ю сесією ВУЦВК 12 квітня 1923 р., повіти були скасовані, а губернії поділені на округи та райони. Так, у складі Єлисаветградського округу Одеської губернії виник Новоукраїнський та Рівнянський райони.

8 липня 1924 р. Єлисаветград був перейменований на Зінов'євськ з відповідним перейменуванням округу.

3 червня 1925 р. постановою ВУЦВК губернії були ліквідовані, а округи укрупнені.

У 1930 р. постановами ВУЦВК та РНК УРСР від 13 червня та 12 вересня округи були ліквідовані та встановлена двоступенева система управління (район — центр).

У лютому 1931 р. був ліквідований Рівнянський район, а його територія приєднана до Новоукраїнського.

9 лютого 1932 р. в ряді перших п'яти областей була утворена Одеська область з Новоукраїнським та Рівнянським районами у своєму складі.

У липні 1933 р. частина території Рівнянського району була виділена для формування Компаніївського району.

27 грудня 1934 р. Зінов'євськ був перейменований на Кірове.

У 1937 р. Новоукраїнський район складався з однієї селищної (Новоукраїнської) та 16 сільських рад, Рівнянський район — з 14 сільських рад.

У 1938 р. Новоукраїнка отримала статус міста, втрачений нею в зв'язку з радянськими адміністративними реформами.

10 січня 1939 р. указом Президії ВР СРСР була утворена Кіровоградська область, а Кірове перейменоване на Кіровоград. У склад області ввійшли Новоукраїнський та Рівнянський райони.

Під час німецької окупації (01.08.1941 — 17.08.1944) Новоукраїнський район був у складі Новомиргородського дебіту, а Рівнянський район — у складі Бобринецького дебіту, які входили до Миколаївського генерального округу (генералбезірку), підпорядкованого Райхскомісаріату України.

Після війни Новоукраїнський район складався з 14 сільрад, в яких налічувалося 64 населених пункти, Рівненський район — з 14 сільрад і 61 населеного пункту.

12 листопада 1959 р. Новоукраїнський та Рівнянський райони були укрупнені за рахунок ліквідованих Витязівського та Піщанобродського районів.

У 1962 р. Новоукраїнський район налічував 2 міста (Новоукраїнка та Помічна, яка тоді була в Новоукраїнському районі) та 98 сільських поселень, підпорядкованих 14 сільським радам, Рівнянський район складався з 9 сільських рад, які об'єднували 41 населений пункт.

30 грудня 1962 р. Рівнянський район був ліквідований, а його територія відійшла до знов укрупненого Новоукраїнського району.

4 січня 1965 р. в Кіровоградській області відбулось розукрупнення районів (з 12 створено 18), але Рівнянський район вже не відновився. Цього року Новоукраїнський район складався з однієї міської та 17 сільських рад і мав 94 населених пункти.

05.02.1965 Указом Президії Верховної Ради Української РСР передано Миколаївську Новоукраїнського району до складу Добровеличківського району, а Глодоську Маловисківського району — до складу Новоукраїнського району.[1]

У 1972 р. в районі було 1 міська, 19 сільських рад і 94 населених пункти, у 1977 р. — 1 міська рада, 16 сільських рад і 86 населених пунктів, у 1979 р. — 1 міська рада, 16 сільських рад і 86 населених пунктів у 1986 р. — 1 міська рада, 16 сільських рад і 83 населених пунктів, у 1991 р. сільських рад збільшилося до 21.

Новоукраїнський район — один з найстаріших і найстабільніших районів області. Заснований 5 квітня 1921 року, на відміну від більшості районів, утворених 7 березня 1923 року, він тільки раз, на строк менше року, припиняв своє існування.

  • Які відомі люди Ваші земляки?

Кропивницький Марко Лукич — видатний український драматург, актор, режисер, засновник театру корифеїв.

  • Які історичні події пов'язані із вашим рідним селом?

8 липня 1924 р. Єлисаветград був перейменований на Зінов'євськ з відповідним перейменуванням округу.

3 червня 1925 р. постановою ВУЦВК губернії були ліквідовані, а округи укрупнені.

У 1930 р. постановами ВУЦВК та РНК УРСР від 13 червня та 12 вересня округи були ліквідовані та встановлена двоступенева система управління (район — центр).

У лютому 1931 р. був ліквідований Рівнянський район, а його територія приєднана до Новоукраїнського.

9 лютого 1932 р. в ряді перших п'яти областей була утворена Одеська область з Новоукраїнським та Рівнянським районами у своєму складі.

У липні 1933 р. частина території Рівнянського району була виділена для формування Компаніївського району.

27 грудня 1934 р. Зінов'євськ був перейменований на Кірове.

У 1937 р. Новоукраїнський район складався з однієї селищної (Новоукраїнської) та 16 сільських рад, Рівнянський район — з 14 сільських рад.

У 1938 р. Новоукраїнка отримала статус міста, втрачений нею в зв'язку з радянськими адміністративними реформами.

10 січня 1939 р. указом Президії ВР СРСР була утворена Кіровоградська область, а Кірове перейменоване на Кіровоград. У склад області ввійшли Новоукраїнський та Рівнянський райони.

  • Які визначні події, явища і процеси відбувалися на території краю?

У 1753 р. (за сенатським указом від 18.08.1753 р.) ця територія була віддана Новослобідському козачому поселенню, з якого 14 травня 1754 року був сформований Новослобідський козачий полк. Від цієї дати починається стабільне заселення майбутньої Новоукраїнщини. Сотенною слободою полку був Сухий Ташлик (Глодоси), у складі полку перебували також поселення Павлівськ (Новоукраїнка), Чорний Ташлик (тепер у складі Новоукраїнки), Рівне.

У 1764 р. Новослобідський козачий полк був переформований у Єлисаветградський пікінерний полк, а його територія ввійшла до складу Єлисаветградської провінції Новоросійської губернії, створеної за указом від 30.03.1764 р. Командував полком Микола Адабаш, що відобразилося у назві місцевості, де тепер розташована однойменна залізнична станція.

У 1769 р. в Єлисаветградській провінції був поселений Молдавський гусарський полк, сформований з турецьких підданих православного віросповідання, які перейшли на сторону Росії під час російсько-турецької війни, розпочатої 1768 року. Полк складався із шістнадцяти поселенських рот. Штаб полку та штаб його 1-ї роти знаходились у Павлівському шанці (укріпленому поселенні), у Чорноташлицькому шанці розміщалася 4-та рота, у Сухоташлицькому — 12-та рота. Командував полком Василь Звєрєв, назва села Звєрєвка в Новоукраїнському районі нагадує про свого колишнього власника.

У 1773 р. Павлівськ (з 1764 р. — Ново-Павлівськ) офіційно отримав статус посаду, тобто неадміністративного міста, хоча фактично був містом з початку свого існування — заснувався як фортеця, що й відрізняло в давнину міські поселення від сільських.

У 1775–1776 рр. провінції Новоросійської губернії були поділені на повіти, більша частина рот Молдавського гусарського полку ввійшла до складу Катерининського (з 1781 р. — Ольвіопольського) повіту Єлисаветградської провінції.

У кінці 1782 р. провінції були скасовані, а 30 березня 1783 р. Новоросійська губернія об'єдналася з Азовською і стала називатися Катеринославським намісництвом, адміністративно-територіальний поділ якого остаточно визначився 22 січня 1784 р.

4 вересня 1784 р. адміністративним центром Ольвіопольського повіту став Новомиргород, а повіт був перейменований на Новомиргородський.

27 січня 1795 р. Новомиргородський повіт увійшов до складу новоствореного Вознесенського намісництва, яке проіснувало до 12 грудня 1796 р. З Вознесенського і Катеринославського намісництв знову була сформована Новоросійська губернія, кордони і поділ якої були остаточно визначені указом від 29 серпня 1797 р., за яким територія Новомиргородського повіту була розподілена між Єлисаветградським і Ольвіопольським повітами.

8 жовтня 1802 р. Новоросійська губернія розділилася на три губернії, територія майбутньої Новоукраїнщини опинилася у Миколаївській губернії, яка 15 травня 1803 р. у зв'язку з переведенням адміністративного центру до Херсону була перейменована на Херсонську.

Після указу 16 квітня 1817 р. про реформування Бузького козацького війська у Бузьку уланську дивізію в усіх, крім Тираспольського, повітах Херсонської губернії почався процес створення військових поселень.

  • Якими пам’ятками археології, історії, архітектури і містобудування, монументального мистецтва багате Ваше рідне місто?

1 Житловий будинок 1901 р. м. Новоукраїнка, вул. Покровська, 67 397-Кв 2 Волосне правління к.19 ст. м. Новоукраїнка, вул. Гагаріна,17 395-Кв 3 Млин Варшавського Вигдора Зейлиховича 1894 р. м. Новоукраїнка, вул. Миколи Вороного, 88 418-Кв 4 Пошта к.19 ст. м. Новоукраїнка, вул. Соборна, 53/14 394-Кв 5 Будинок позавідомчої охорони к.19ст.-п.20 ст. м. Новоукраїнка, вул. Соборна, 70 420-Кв 6 Церква Святого Олександра Невського 1847 р. м. Новоукраїнка, вул. Соборна, 71 398-Кв 7 Житловий будинок п.20 ст. м. Новоукраїнка, вул. Шевченка, 22 396-Кв 8 Покровська церква 19 ст. с. Глодоси, пров. Кінний, 1 102-Кв 9 Економія Іванова-Рогальова кінець 19 ст. с. Мала Тимошівка виявлена

У Новоукраїнському районі Кіровоградської області на обліку перебуває 74 пам'ятки історії.

№ пп Охорон. номер Найменування пам’ятки Місцезнаходження пам’ятки Епоха Значення Рішення
1 2409 Приміщення суду м. Новоукраїнка, вул. Покровська, 67 1901 р. місцева № 250-р. від 22..07.1996 р.
2 1024 Пам'ятний знак на честь визволення міста від фашистських загарбників м. Новоукраїнка вул. Миколи Вороного, СШ № 3 1941- 1945 рр. -//- № 301 від 25..06.1982 р.
3 576 Пам'ятний знак воїнам- -землякам м. Новоукраїнка, вул. Миколи Вороного, парк МВК № 1 1941-1945 рр. -//- № 404 від 17..09.1969 р.
4 1167 Пам'ятний технічний знак-танк Т-34 м. Новоукраїнка, вул. М. Вороного, 202 1941 р. -//- № 281 від 16..05.1985 р.
5 1168 Пам'ятник трудової слави-трактор «Універсал-2» м. Новоукраїнка, вул. М. Вороного, 98 1925- 1930 рр. -//- № 281 від 16..05.1985 р.
6 2410 Млин Вигдора Варшавського м. Новоукраїнка, вул. М. Вороного, 88 1894 р. -//- № 250-р. від 22..07.1996р
7 577 Братська могила радянських воїнів. Поховано 409 воїнів м. Новоукраїнка, вул. Соборна, 70 1944 р. -//- № 404 від 17..09.1969 р.
8 578 Братська могила учасників громадянської війни. Поховано 106 чол. м. Новоукраїнка, вул. Соборна, 70 1918-1920 рр. -//- № 404 від 17.09.1969 р.
9 579 Могила Соколова А. Д.- командира 16 мех. корпусу м. Новоукраїнка, вул. Соборна, парк «Партизанський» 1898-1941 рр. -//- № 404 від 17.09.1969 р.
10 580 Пам'ятник воїнам-землякам м. Новоукраїнка вул. Соборна, 1941-1945 рр. -//- № 404 від 17.09.1969 р.
11 2411 Приміщення пошти м. Новоукраїнка, вул. Соборна, 43 1903 р. -//- № 250-р. від 22.07.1996 р.
12 2412 Будинок позавідомчої охорони м. Новоукраїнка, вул. Соборна, 70 Кінець XIX — початок ХХст. -//- № 250-р від 22.07.1996 р.
13 1285 Пам'ятний знак частин і з'єднань, яким присвоєно назву «Новоукраїнських» м. Новоукраїнка, вул. Соборна, 55 1944 р. -//- № 149 від 10..05.1988р
14 2296 Пам'ятний знак жертам голодомору м. Новоукраїнка, кладовище 1932 −1933 р.р. -//- № 104 від 15..04.1991 р.
15 2297 Пам'ятний знак мирним жителям — жертвам фашизму с. Вербівка, Глодоська с/рада, біля школи 1943 -//- № 104 від 15.04.1991р
16 2413 Пам'ятник воїнам-землякам с. Веселий Кут, Новоєгорівська с/р., біля клубу. 1941-1945 р.р -//- № 250-р від 22.07.1996 р.
17 583 Братська могила радянських воїнів. Поховано 34 воїна. с. Воронівка, Сотницькобалківська с/р, біля бібліотеки. 1944 р. -//- № 404 від 17.09.1969 р.
18 585 Братська могила радянських воїнів. Поховано 26 воїнів с. В'юнки, Приютівська с/р., біля магазину 1944 р. -//- № 404 від 17.09.1969 р.
19 585 Братська могила радянських воїнів. Поховано 18 воїнів с. Ганнівка Ганнівська с/р, центр 1944 р. -//- № 404 від 17.09.1969 р.
20 586 Пам'ятник воїнам-землякам с. Ганнівка, Ганнівська с/р., околиця 1941-1945 р.р -//- № 404 від 17.09.1969 р.
21 587 Братська могила радянських воїнів. Поховано 5 воїнів с. Глодоси, Глодоська с/р., сквер 1944 р. -//- № 404 від 17.09.1969 р.
22 2298 Братська могила червоних партизанів. Поховано 19 чол. с. Глодоси, Глодоська с/р., кладовище 1919 р. -//- № 104 від 15.04.1991 р.
23 2299 Братська могила мирних жителів — жертв фашизму. Поховано 16 чол. с. Глодоси, Глодоська с/р, кладовище 1941- 1944 рр. -//- № 104 від 15.04.1991 р.
24 1025 Пам'ятник воїнам-землякам с. Глодоси,Глодоська с/р, біля будинку культури 1941-1944 рр. -//- № 301 від 25.06.1982 р.
25 1169 Пам'ятний знак на місці розстрілу партизан громадянської війни с. Глодоси,Глодоської с/р, кладовище 1919 р. -//- № 281 від 16.05.1985 р.
26 1286 Пам'ятний знак земляку Масенку Т. Г.-українському письменнику с. Глодоси,Глодоська с/р, поліклініка 1903- 1979 рр.. -//- № 149 від 10.05.1988 р.
27 588 Братська могила радянських воїнів. Поховано 13 воїнів с. Григорівка Григорівська с/р. 1944 р. -//- № 404 від 17.09.1969 р.
28 1287 Пам'ятний знак Чорноморцю В.-Герою Радянського Союзу с. Григорівка, Григорівська с/р., адмін.буд. 1943 р. -//- № 149 від 10.05.1988 р.
29 589 Братська могила радянських воїнів. Поховано 194воїнів. с. Димине,Диминська с/р.,біля будинку культури 1944 р. -//- № 404 від 17.09.1969 р.
30 1288 Пам'ятний знак Олексіїву Г. А. — Герою Радянського Союзу с. Димине, Диминська с/р, клуб 1944 р. -//- № 149 від 10.05.1998
31 590 Братська могила радянських воїнів. Поховано 9 воїнів с. Єгорівка, Сотницькобалківська с/р., біля клубу 1944 р. -//- № 404 від 17.09.1969 р.
32 591 Пам'ятник воїнам-землякам с. Захарівка Захарівська с/р., центр 1941-1945 рр. -//- № 404 від 17.09.1969 р.
33 592 Братська могила радянських воїнів. Поховано 9 воїнів с. Захарівка Захарівська с/р., біля с/р. 1944 р. -//- № 404 від 17.09.1969 р.
34 1026 Пам'ятний знак Стеценку І. К.- секретарю 1-го комсомольського осередку на селі. с. Захарівка Захарівська с/р., біля школи 1922 р. -//- № 301 від 25.06.1982 р.
35 593 Братська могила радянських воїнів. Поховано 4 воїна. с. Звірівка,Новоукраїнська м\ р, біля клубу 1944 р. -//- № 404 від 17.09.1969 р.
36 594 594\1 594\76 Військове кладовище. Група могил радянських воїнів, закатованих фашистами у концтаборі. с. Звірівка Новоукраїнська м\р., ст..Адабаш, півн. околиця 1941-1944 рр. -//- № 404 від 17.09.1969 р.
37 595 Братська могила радянських воїнів. Поховано 37 воїнів. с. Іванівка Іванівська с/р., біля с/р. 1944 р. -//- № 404 від 17.09.1969р .
38 596 Пам'ятний знак воїнам-землякам. с. Іванівка Іванівська с/р., біля с/р. 1941-1945 рр. -//- № 404 від 17.09.1969 р.
39 1289 Пам'ятний знак Тарасенку І. І. — Герою Радянського Союзу с. Іванівка Іванівська с/р. біля клубу 1923-1944 рр. -//- № 149 від 10.05.1988 р.
40 599 Братська могила радянських воїнів. Поховано 27 воїнів. с. Квітка Іванівська с/р. парк 1944 р. -//- № 404 від 17.09.1969 р.
41 600 Братська могила жертв фашизму. Поховано 5 чоловік. с. Козакова Балка Козаковобалківська с/р. 0,3  км на схід 1941-1944 рр. -//- № 404 від 17.09.1969 р.
42 602 Братська могила радянських воїнів. Поховано 15 воїнів с. Комишувате, Комишуватська с/р, західна околиця 1944 р. -//- № 404 від 17.09.1969 р.
43 1290 Пам'ятний знак Трудової Слави — трактор «ХТЗ» с. Комишувате, Комишуватська с/р, центр 1932-1950 рр. -//- № 149 від 10.05.1988 р.
44 1171 Пам'ятний знак Кропивницькому М. А. — українському драматургу с. Кропивницьке Кропивницька с/р, центр 1840-1910 рр. -//- № 281 від 16.05.1985 р.
45 1291 Будинок школи, де вчився Колісниченко В. Е.- Герой Радянського Союзу с. Кропивницьке, Кропивницька с/р, школа 1915-1942 рр. -//- № 169 від 10.05.1988 р.
46 604 Братська могила радянських воїнів. Поховано 4 воїна. с. Кропивницьке, Кропивницька с/р., південно-західна околиця 1944 р. -//- № 404 від 17.09.1969 р.
47 605 Братська могила радянських воїнів. Поховано 3 воїна. с. Ліски, Лісківська с/р., біля буд..культ. 1944 р. -//- № 404 від 17.09.1969 р.
48 606 Братська могила радянських воїнів. Поховано 3 воїна. с. Леонтовичі Новоєгорівська с/р. 1944 р. -//- № 404 від 17.09.1969 р.
49 607 Братська могила радянських воїнів. Поховано 6 воїнів. с. Мала Помічна Малопомічнянська с/р., центр 1944 р. -//- № 404 від 17.09.1969 р.
50 1027 Пам'ятник воїнам-землякам. с. Мала Помічна Малопомічнянська с/р 1941-1945 рр. -//- № 301 від 25.06.1982 р.
51 608 Братська могила радянських воїнів. Поховано 22 воїна. с. Мар'янопіль, Мар'янопільська с/р 1944 р. -//- № 404 від 17.09.1969 р.
52 1172 Братська могила радянських воїнів. Поховано 3 воїна. с. Нерубаївка, Семенастівська с/р, центр 1944 р. -//- № 281 від 15.05.1985 р.
53 609 Могила Пархоменка П. А.- радянського воїна. с. Новоєгорівка Новоєгорівська с/р, сквер 1919-1941 рр. -//- № 404 від 17.09.1969 р.
54 2300 Пам'ятний знак воїнам-землякам с. Новоєгорівка Новоєгорівська с/р, сквер 1941-1945 рр. -//- № 104 від 15.04.1991 р.
55 610 Братська могила радянських воїнів. Поховано 10 воїнів с. Новомиколаївка Новомиколаївська с/р, біля буд. культури 1944 р. -//- № 404 від 17.09.1969 р.
56 1292 Пам'ятний знак Різніченку С. Ф.- Герою Радянського -Союзу с. Новомиколаївка Новомиколаївська с/р адмін.буд. 1944 р. -//- № 149 від 10.05.1985 р.
57 611 Братська могила радянських воїнів . Поховано 10 воїнів. с. Новопавлівка, Помічнянська с/р, околиця. 1944 р. -//- № 404 від 17.09.1969 р.
58 2608 Пам'ятний знак євреям — жертвам фашизму. с. Новопавлівка, Помічнянська с/р,. урочище «Гусарське» 1941 р. -//- № 346-р від 30.09.1996 р.
59 1173 Братська могила радянських воїнів. Поховано 4 воїна. с. Подимка, Новомиколаївська с/р, околиця. 1944 р. -//- № 281 від 16.05.1985 р.
60 612 Братська могила радянських воїнів. Поховано 8 воїнів. с. Помічна, Помічнянська с/р, біля школи. 1944 р. -//- № 404 від 17.09.1969 р.
61 613 Пам'ятник воїнам землякам. с. Помічна, Помічнянська с/р, біля будинку культури. 1941- 1945 рр. -//- № 404 від 17.09.1969 р.
62 1293 Пам'ятний знак на честь Ткаченка В. М.- генерала, Героя Радянського Союзу. с. Помічна, Помічнянська с/р, адмін. будинок. 1903- 1983 рр. -//- № 149 від 10.05.1988 р.
63 948 Пам'ятник воїнам — землякам. с. Приют, Приютівська с/р, центр. 1941- 1945 рр. -//- № 300 від 25.06.1982 р.
64 614 Братська могила радянських воїнів. Поховано 36 воїнів. с. Рівне, Рівнянська с/р, сквер. 1944 р. -//- № 404 від 17.09.1969 р.
65 1028 Пам'ятник воїнам — землякам. с. Рівне, Рівнянська с/р, біля будинку культури. 1941- 1945 рр. -//- № 301 від 25.06.1982 р.
66 1174 Будинок, в якому містився ревком. с. Рівне, Рівнянська с/р, 1918 р. -//- № 281 від 16.05.1985 р.
67 1175 Пам'ятник лейтенанту Подчуфарову В. С.- радянському воїну. с. Рівне, Рівнянська с/р, біля лікарні. 1941 р. -//- № 281 від 16.05.1985 р.
68 618 Братська могила радянських воїнів. Поховано 17 воїнів. с. Семенасте, Семенастівська с/р, біля школи. 1944 р. -//- № 404 від 17.09.1969 р.
69 619 Братська могила борців за встановлення радянської влади. Поховано 4 воїна. с. Семенасте, Семенастівська с/р, околиця 1919 р. -//- № 404 від 17.09.1969 р.
70 620 Братська могила радянських воїнів. Поховано 10 воїнів. с. Фурманівка, Фурманівська с/р, біля будинку культури. 1944 р. -//- № 404 від 17.09.1969 р.
71 621 Пам'ятник воїнам- землякам. с. Фурманівка, Фурманівська с/р, біля будинку культури. 1941- 1945 рр. -//- № 404 від 17.09.1969 р.
72 1176 Пам'ятний знак воїнам — землякам. с. Шишкіно, Шишкінська с/р, центр села. 1941- 1945 рр. -//- № 281 від 16.05.1985 р.
73 2414 Житловий будинок Варшавського В. З. м. Новоукраїнка, вул. Миколи Вороного, 88 1894 р. -//- № 250-р від 22.07.1996 р.
74 2415 Економія поміщика Рогальова-Іванова с. Мала Тимошівка ІІ Пол. -//- № 250 від 22.07.1996 р.

Джерела


  • Якими пам’ятками природи багатий рідний край?

Більша частина території району розташована у степовій зоні, крайня північна частина — у лісостепу, поверхня — рівнинна, розчленована долинами річок, балками та ярами, але на півдні розташована найвища точка області — 269 метрів над рівнем моря. Найбільші річки — Чорний Ташлик, Сухий Ташлик і Плетений Ташлик. Ґрунти головним чином чорноземні.

Основні корисні копалини — глина і граніт (кольорові граніти Капустянського родовища, що біля с. Кам'яний Міст, прикрашають архітектуру міст багатьох країн світу).

Найпоширеніші породи дерев — дуб, ясен і липа, кущів — шипшина, глід і терен.

Район має чотири природно-заповідних об'єкти:

Войнівський (с. Новоолександрівка) Явдокимівський (м. Новоукраїнка) Пам'ятка природи Ташлицькі Скелі (м. Новоукраїнка) Заповідне урочище Горіхівська Балка (с. Воронівка) Останнім часом, завдяки чудовому санаторію та природно-оздоровчому центру, все більше відомим стає Гусарське урочище (с. Піддубне), славне своєю цілющою мінеральною водою.

Рідне місто або село на карті України Google карти

Новоукраїнський район

Таблиця "Найважливіші події на території рідного краю"

Дата Історична подія
Photo 5.jpg

Ресурси:

  • Посилання на презентацію у Google Диск;
  • Посилання на власний фотоальбом у Google Диск;
  • Посилання на власний блог у Blogger;
  • Посилання на добірку відеоматеріалів;
  • Посилання на опитування або анкету у Google Форми;
  • Посилання на спільний груповий постер.



Сторінка проекту Проект "Моє рідне місто або село"

Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка