Symbian

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
Вікно Symbian

Розробник — Nokia

Родина ОС — Symbian

Стан проекту — закритий.

Модель сирцевого коду — Пропрієтарна

Останній стабільний випуск — Nokia Belle Feature Pack 2

Тип ядра — Реального часу (Мікроядро)

Інтерфейс — Графічний (Nokia Belle)

Ліцензія — Пропрієтарна (Nokia Symbian License)

Symbian — це операційна система для сотових телефонів та смартфонів, яка розроблялася консорціумом Symbian, пізніше — компанією Nokia.

Історія

Система від початку розроблялася консорціумом Symbian Ltd. Консорціум було засновано у червні 1998 року компаніями Psion, Nokia, Ericsson та Motorola. Пізніше до косорціуму приєдналися компанії Sony-Ericsson, Siemens, Panasonic, Fujitsu, Samsung, Sony та Sanyo. У 2008 сформовано некомерційну організацію Symbian Foundation, яка продовжила розробку операційної системи. З осені 2010 розробкою Symbian займається компанія Nokia, в той час як Symbian Foundation опікується лише юридичними питаннями, зокрема ліцензуванням платформи.

Symbian OS є спадкоємцем операційної системи EPOC32, котра була розроблена компанією Psion для своїх кишенькових комп'ютерів. У 1998–2000 роках значну частину системи було переписано з метою оптимізації коду для подальшої роботи на пристроях з обмеженими ресурсами. Розробникам вдалося досягти значної економії пам'яті, покращення кешування коду та, як наслідок, прискорення роботи програм, при знижених вимогах до енерговитрати. З точки зору розробки, виключною особливістю системи є повністю об'єктно-орієнтована архітектура (на рівні API). Починаючи з версій системи 9.х з'явився серйозний механізм захисту — розмежування API відповідно до прав (англ. capabilities) застосунків. Основна мова розробки застосунків — С++, є підтримка Java.

На 2010 рік найбільш розповсюдженою (за кількістю пристроїв) версією була Symbian OS Series 60 2nd Edition. У 2005 році вийшла Symbian OS Series 60 3rd Edition, що призвело до порушення зворотної сумісності з програмами, розробленими для попередніх версій.

  • У 1998 компаніями Ericsson, Nokia, Motorola та Psion була заснована компанія Symbian Ltd.
  • У 1999 компанією Psion випущена операційна система EPOC Release 5, що отримала іншу назву Symbian OS v5. Вона використовувалась в комп'ютерах Psion Series 5mx, Psion Series 7, Psion Revo, Psion Netbook, netPad, Ericsson MC218.
  • У 2000 з'явилась операційна система EPOC5u (Symbian OS v5.1, u = Unicode). Першим смартфоном з її використанням став Ericsson R380.
  • Symbian OS v6.0 та v6.1 (іноді називають ER6). Перший повноцінний Symbian-смартфон Nokia 9210, працював саме на Symbian OS v6.0.
  • У 2003 розробники випустили Symbian OS v7.0 та v7.0s. Ця система підтримувала платформи UIQ (Sony Ericsson P800, P900, P910, Motorola A925, A1000), Series 80 (Nokia 9300, 9500), Series 60 (Nokia 6600), а також FOMA.
  • У жовтні 2003 компанія Motorola вийшла з консорціуму, та продала свою частку компаніям Nokia та Psion.
  • У 2004 компанія Psion продала свою частку в Symbian.
  • У тому ж 2004 зявився перший вірус для операційної системи Symbian — Комп'ютерний хробак Cabir, що вмів самостійно розсилати себе через Bluetooth.
  • Symbian OS v8.0 з'явилась в 2004, особливістю якої була можливість вибору між двома різними ядрами (EKA1 чи EKA2). EKA2 не використовується аж до виходу SymbianOS v8.1b.
  • Symbian OS v8.1 — поліпшена версія 8.0 з підтримкою ядер EKA1 та EKA2.
  • У 2004 вийшла Symbian OS v9.0. З цією версією зупинилось використання ядра EKA1. Однак перші телефони, що використовували нову операційну систему, з'явилась на ринку лиш на початку 2006 року.
  • На початку 2005 з'явилась Symbian OS v9.1.
  • У першому кварталі 2006 з'явилась Symbian OS v9.2 з підтримкою Bluetooth 2.0 та OMA Device Management 1.2.
  • 12 липня 2006 — офіційна дата виходу наступної версії Symbian OS v9.3. Відрізняється підтримкою HSDPA та в'єтнамської мови.
  • 16 листопада 2006 був проданий 100 мільйонний смартфон під керуванням Symbian OS.
  • Symbian OS v9.5 з'явилась у березні 2007 року. З нововведень слід відзначити зниження енергоспоживання на 20-30%, зменшення до 75% часу запуску застосунків, покращену підтримку VoIP, а також підтримку цифрового телебачення (DVB-H, ISDB-T).
  • 24 червня 2008 — до 10-ти річчя Symbian Ltd. було анонсоване створення нової, вільної Symbian.
  • 2 грудня 2008 — Nokia повідомила про завершення придбання акцій Symbian Ltd. Споівробітники Symbian Ltd стали співробітниками Nokia з 1 лютого 2009 року.
  • У 2009 році співробітниками організації S60 On Symbian Customer Operations ОС Symbian була портована з платформи S60 на x86-процесори. В якості тестового ПК була використана система на базі Intel Atom.
  • 4 лютого 2010 Symbian Foundation оголосила, що ОС Symbian стає повністю відкритою (Open Source) і безкоштовною (Freeware).
  • 27 квітня 2010 Nokia офіційно представила свій смартфон Nokia N8, який працює на новій операційній системі Symbian³. Також було оголошено, що Nokia N8 стане останнім апаратом N-серії, який працює на Symbian.
  • В кінці 2012 року закрився веб-сайт «symbian.nokia.com».

Symbian Foundation

Фонд розробників Symbian Foundation був сформований 2008 року компаніями Nokia, AT&T, LG Electronics, Samsung Electronics, STMicroelectronics, Texas Instruments і Vodafone. Члени організації розраховують, що відкриття кодів Symbian OS дозволить підняти популярність програмної платформи серед виробників мобільних пристроїв і привернути до створення ОС нових розробників.

Першим відкритим компонентом Symbian OS, випущеним під ліцензією Eclipse Public Licence (EPL), став пакет безпеки ОС (OS Security Package). В жовтні 2009 Symbian Foundation повідомила про відкриття початкових кодів ключового компоненту операційної системи Symbian OS — мікроядра EKA2.

Ініціатива відкриття Symbian була запущена в червні 2008 року, коли Nokia оголосила, що викупить частину коду в інших вендорів і переведе управління платформою під егіду некомерційного об'єднання Symbian Foundation. В лютому 2010 код операційної системи було відкрито. Вихідний код Symbian буде проходити за умовами Eclipse Public License (EPL), але код, що надходить від компаній, може відноситися до інших ліцензій. EPL не передбачає надання спільноті того коду, який був створений поверх основного, відкритого всім, хоча організація і рекомендує це робити.

Код Symbian³, включаючи програми, проміжний шар і ядро, можна було завантажити з сайту Symbian Foundation. На момент відкриття були відкриті 108 пакетів, що охопили 40 млн рядків коду. Надано та інструменти розробки — Symbian Developer Kit і Product Development Kit.

Symbian поміг Nokia зайняти значну частку ринку телефонів і смартфонів. Проте з появою нових гравців на ринку, таких як BlackBerry OS, Apple iPhoneOS/iOS та Google Android системі від Nokia було важко відповісти на нові виклики, і Nokia стала відчувати поступове, але виразне сповільнення продажів продукції компанії. У 4 кварталі 2010 року смартфони Symbian виробництва Nokia поступилися Android за часткою ринку, хоча з урахуванням інших виробників пристроїв, Symbian все ще посідає перше місце. Станом на 2010 рік Symbian-телефони, яких всього налічується більше 330 млн, випускають Nokia, Samsung, Sony Ericsson, Fujitsu і Sharp.

Восени 2010 компанія Nokia ухвалила рішення про зміну стратегії розробки відкритої мобільної платформи Symbian, відповідно до якої Nokia візьме на себе розвиток і розробку платформи. Штат Symbian Foundation був серйозно скорочений, а діяльність звелася до вирішення питань, пов'язаних з ліцензуванням програмного забезпечення і розпорядженням інтелектуальною власністю, такою як торгова марка Symbian. Оголошено про закриття сайту фонду Symbian.org. Оскільки заснування незалежного фонду не виправдало себе, Nokia вирішила надати власні ресурси для розробки Symbian і продовжити постачання і створення нових моделей телефонів на базі цієї платформи. Основний фокус у розробці Symbian зосереджений на розвитку відкритої кодової бази і використанні Qt в якості основного фреймворку для створення мобільних застосунків.

Наприкінці березня 2011 р. Nokia змінила умови доступу до коду Symbian, за якими його можуть отримати лише для партнери Nokia. Нова ліцензія Nokia Symbian License 1.0, за якою тепер розповсюджується код Symbian, містить обмеження, згідно з якими операційна система є пропрієтарним програмним забезпеченням.

Платформи

Nokia Asha

Телефони під управлінням операційної системи Symbian мають різні інтерфейси користувача, що також виступають у ролі програмних платформ. Їх перелік:

  • Nokia Belle (попередня версія називалася Symbian Anna, до цього — Symbian³). Є результатом об'єднання S60, UIQ та MOAP(S). Зворотно сумісна з S60. Запланована підтримка до 2016 р.
  • Symbian² — наступник платформи MOAP(S).
  • Symbian¹, також відома як S60 (попередня назва — Series 60, кодова назва — Pearl). Вже випущені моделі пристроїв на цій платформі досі продаються та підтримуються, хоча для нових пристроїв використовується Nokia Belle.
  • MOAP(S). У 2010 році платформа замінена на Symbian².
  • UIQ, кодова назва — Quartz. Підтримка платформи припинена у 2009 році.
  • Series 80, кодова назва — Crystal. Підтримка платформи припинена у 2007 році.
  • Series 90, кодова назва — Hildon. Підтримка платформи припинена у 2006 році.

Назви Symbian², Symbian³ та Symbian Anna паралельно були назвами самої операційної системи. У грудні 2011 року компанія Nokia прийняла рішення про повторне розділення, за якого для операційної системи і надалі буде використовуватися назва Symbian, а для позначення інтерфейсу використано бренд Nokia.

За даними Gartner, станом на 4 квартал 2010 року Symbian має найбільшу частку ринку смартфорнів (32,6%) та займає друге місце після Android за кількістю проданих пристроїв (32,6 млн).

З розвитком операційної системи, з'явилась необхідність створення сертифікатів безпеки. Операційна система Symbian на базі платформи S60 3rd Edition жорстко обмежує можливість звернення програми до різних функцій API (системні функції операційної системи та смартфона), що, на думку розробників, можуть мати критичне значення для роботоздатності всієї системи. Існує чотири типи сертифікатів для Symbian OS: Self-Signed, Symbian Signed, Basic Devcert, Phone Manufactured devcert.

  • Self-Signed — сертифікат з обмеженим доступом до API, доступно приблизно 60% базових функцій.
  • Symbian Signed — сертифікат видається розробнику після повного тестування та підпису компанією Symbian та программу підписану данним сертифікатом можна встановити на будь-який мобільний пристрій. Якщо продукт є коммерційним, то компанія розробник оплачує отримання даного сертифікату, для не комерційних продуктів — сертифікат видається безкоштовно.
  • Phone Manufactured DevCert — найповніший сертифікат, що забезпечує доступ до всіх API функцій, даний сертифікат доступний тільки виробникам мобільних пристроїв.
  • Developer Certificate (DevCert) — сертифікат розробника, що призначений для тестування программ на конкретному апараті перед відправкою на підпис в компацію Symbian. Для установки та функціонування программ достатньо мати даний вид сертифікату, він дає можливість встановити підписанну программу на смартфон з одним номером IMEI та отримати доступ до більшої кількості функцій API.

Нещодавно розробники змінили систему підпису сертифікатів: замість DevCert та SymbianSigned тепер зявиться 3 види підпису: Open Signed (відкритий — замість DevCert), Express Signed, Certified Signed (аналог SymbianSigned, тільки з чотирма додатковими можливостями: CommDD, MultimediaDD, NetworkControl, DiskAdmin).Основні зміни: Open Signed, на відміну від DevCert (без Publisher ID) буде розповсюджуватись безкоштовно на 3 роки. Але тепер программу можна буде підписати тільки он-лайн на спеціальному порталі.

Express Signed — це нововведення, що дає доступ до всіх можливостей, що раніше давав Symbian Singed. Потребує Publisher ID.

Certified Signed — також потрібен Publisher ID, аккаунт на Symbian Signed з валідною електронною поштою, щорічний взнос (Publisher ID). Дає доступ до всіх можливостей, окрім: DRM, AllFiles, TCB (потрібно дозвіл виробника телефону).