MeeGo, Maemo
MeeGo
Розробник — Intel, Nokia, спільнота Meego
Родина ОС — Linux
Стан проекту — Nokia: Harmattan, in development
Initial release — 26 травня 2010
Останній стабільний випуск — 1.2.0.10
Ринкова ніша — мобільні застосування
Менеджер пакунків — RPM Package Manager
Платформи, що підтримуються — ARM та x86
Тип ядра — монолітне (ядро Лінукс)
MeeGo — мобільна операційна система на основі Linux з відкритими кодами, анонсована на Mobile World Congress в Барселоні в лютому 2010 Intel і Nokia на їхній спільній прес-конференції. Метою проекту стало поєднання зусиль Intel з його системою Moblin та Nokia з його Maemo в один проект. Згідно з Intel, MeeGo розробляється через недостатню підтримку процесорів Atom компанією Microsoft у Windows 7. 15 листопада 2010 року на MeeGo-конференції у Дубліні компанія AMD також приєдналася до проекту. MeeGo націлений на різноманітні апаратні платформи, включаючи ручні комп'ютери і комунікатори, інформаційні системи автомобілів, нетбуки і телевізори зі з'єднанням з мережею. Всі платформи будуть використовувати ядро MeeGo, і різні рівні розширень UX (User eXperience) для кожного типу пристроїв.
Архітектура
Каркас інтерфейсу користувача заснований на Qt, але GTK+ і Clutter будуть включатися для забезпечення сумісності із застосунками Moblin[5]. Залежно від пристрою, застосунки будуть забезпечені системою цифрового розповсюдження або Intel AppUp, або Nokia Ovi. MeeGo забезпечує підтримку для процесорних архітектур ARM та Intel x86.
Проектувалася для роботи на різноманітних пристроях. Має три рівні: 1. Рівень користувачів. 2. Рівень програм та інтерфейс програмування програм. 3. Базова система.
Релізи
- MeeGo 1.0, як і планувалося, була випущена 27 травня 2010. Операційна система побудована на ядрі Лінукс 2.6.33. MeeGo 1.0 призначена для установки на нетбуки на основі процесорів Intel Atom, а також на комунікатор Nokia N900. Користувацький інтерфейс надає швидкий доступ до календаря, списку завдань, нещодавно відкритих файлів, до соціальних інструментів тощо. До складу платформи включений браузер Google Chrome, клієнт електронної пошти, медіаплеєр і інші програми для використання в повсякденній роботі. Розробники передбачили спеціальні засоби оптимізації витрати енергії при живленні від акумулятора. Платформа пропонується 16 мовами.
- MeeGo 1.1 вийшов 28 жовтня 2010 і отримав підтримку пристроїв із сенсорними дисплеями, таких як планшети та автомобільні мультимедійні центри.
У червні 2010 компанія Novell анонсувала на виставці Computex 2010 (Тайбей, Тайвань) нову операційну систему SUSE MeeGo на основі програмного коду проекту MeeGo. Як відзначає Novell, операційна система SUSE MeeGo призначена для нетбуків наступного покоління і інших портативних пристроїв. До складу ОС поряд з компонентами MeeGo увійдуть власні напрацювання Novell, що розширюють функціональність і зручність використання платформи. З метою забезпечення підтримки розвитку MeeGo компанія Novell сформувала на Тайвані спеціальний підрозділ OpenLabs. SUSE MeeGo буде доступна виготовлювачам комплектного обладнання (ОЕМ). Перші міні-комп'ютери на основі цієї операційної системи і процесорів Intel, як очікується, з'являться на ринку протягом 12 місяців після анонсу.
Після укладання технологічного альянсу з Microsoft Nokia охолола до платформи MeeGo, оскільки основною стратегічною системою для мобільних рішень Nokia була обрана Windows Phone. У 2011 році на MeeGo був випущений смартфон Nokia N9 з 3,9-дюймовим сенсорним екраном.
Maemo
Розробник — Nokia
Родина ОС — Linux
Модель сирцевого коду — здебільшого відкрите ПЗ з пропрієтарними компонентами
Останній стабільний випуск — 5.0
Ринкова ніша — Nokia N900
Доступні мови — багатомовний
Спосіб оновлення — Advanced Packaging Tool
Менеджер пакунків — dpkg
Платформи, що підтримуються — Архітектура ARM
Тип ядра — монолітне ядро (Linux)
Maemo — програмна платформа для портативних пристроїв, що базується на Debian. Призначена для смартфонів та інтернет-планшетів. Платформа включає операційну систему Maemo та Maemo SDK. Використовується на Nokia 770 Internet Tablet і більше нових пристроях, Nokia N800, N810 і Nokia N900. В основі Maemo лежать компоненти середовища Gnome, у тому числі графічна бібліотека GTK+, яка разом з libhildon відповідає за графічний інтерфейс. Більша частина коду Maemo відкрита і послужила основою для створення Ubuntu Mobile.
Ведеться робота з інтеграції WebKit як ще одного браузерного рушія для Maemo. Таким чином, Maemo підтримує не тільки Gecko. У 2010 році «Nokia» вирішила об'єднати свої напрацювання в області мобільного Лінукса з розробками «Intel» (який має систему Moblin), спільний проект отримав назву MeeGo.
Пристрої на базі Maemo
- Nokia 770
- Nokia N800
- Nokia N810
- Nokia N900
Хоча платформа заснована на вільному ПЗ, деякі компоненти даної платформи (наприклад, модуль екранної клавіатури) або програми поставляються за замовчуванням (наприклад, менеджер файлів або медіаплеєр) є пропрієтарним і недоступні у вигляді вихідних текстів. Поява інших пристроїв, що використовують напрацювання платформи Maemo, стримується даними фактором, що негативно впливає на загальну популярність програмної платформи в цілому. Закритість деяких компонентів призводить до ряду невирішених за довгий час проблем. Наприклад, вбудований медіаплеєр дуже повільний і дуже перебірливий у форматах файлів. У силу відсутності вихідних текстів необхідних компонентів, сторонні програмісти не можуть виправити цю ситуацію, а Nokia працює над поліпшенням пропрієтарних компонентів недостатньо ефективно.
Nokia, будучи основним спонсором проекту Maemo, тим не менше, інколи ігнорує деякі побажання користувачів даної платформи на догоду своїм власним інтересам. Наприклад, Nokia не впроваджує підтримку форматів файлів проекту Ogg в свої пристрої, хоча це один з найбільш часто запитуваних користувачами можливостей, переслідуючи свої власні інтереси. Тим не менш, завдяки відкритості платформи, сторонні розробники можуть самі реалізувати підтримку даних форматів.