Linux Debain

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Короткий огляд дистрибутиву Linux Debian

25.png

Проект Debian - це асоціація людей, спільною справою яких є створення вільної операційної системи. Ця операційна система називається Debian. Операційна система - це набір базових програм, які забезпечують працездатність вашого комп'ютера. Основою операційної системи є ядро. Ядро виконує всю основну роботу і дозволяє запускати інші програми.
Debian використовує ядро ​​Linux або FreeBSD. FreeBSD - це операційна система, що включає ядро ​​і інше ПЗ. Тим не менш, ведеться робота по створенню систем Debian на інших ядрах, в першу чергу, на Hurd. Hurd - це набір серверів, які запускаються мікроядра (такого, як Mach) та реалізують різні можливості. Hurd - це вільне програмне забезпечення, створене проектом GNU (GNU Project).
Велика частина основних інструментів, які наповнюють операційну систему, взята з (Проекту GNU (GNU проект). Ці інструменти також є вільними. Debian містить понад 37500 пакунків (завчасно скомпільованого програмного забезпечення в зручному для встановлення на вашому комп'ютері форматі) - і всі вони є вільними.
У деякому роді, все це нагадує вежу. В основі знаходиться - ядро. На ньому всі основні інструменти. Далі йде все програмне забезпечення, яке ви використовуєте на комп'ютері. На самій вершині вежі - Debian - ретельно організовуючи та складаючи все в єдине ціле так, щоб воно працювало разом.
Debian підтримує все більше архітектур комп'ютерів

26.png

Debian буде працювати на всіх персональних комп'ютерах, включаючи самі старі моделі. Кожен новий випуск Debian, як правило, підтримує більше архітектур комп'ютерів.
Підтримується майже все звичайне обладнання. Якщо ви хочете упевнитися в тому, що всі пристрої, підключені до вашої машини, підтримуються, перегляньте HOWTO по сумісності обладнання з Linux (Linux Hardware Compatibility HOWTO.
Є компанії, які не випускають специфікацію для своїх пристроїв і таким чином ускладнюють їх підтримку. Це означає, що ви, можливо, не зможете використовувати їх апаратне забезпечення під GNU / Linux. Деякі компанії надають закриті драйвери, але це теж може викликати проблеми, оскільки компанія може припинити діяльність або припинити підтримку вашого апаратного забезпечення. Тому необхідно купувати апаратне забезпечення тільки тих виробників, що надають вільні драйвери своїх пристроїв.
Debian GNU / Linux працює на таких ядрах

28.png

Debian пропонує повні дистрибутиви двійкових пакетів для наступних ядер операційних систем:
FreeBSD: надається за допомогою переносів kfreebsd-amd64 і kfreebsd-i386 для 64-бітних і 32-бітових ПК, відповідно. Дані переноси вперше з'явилися в Debian 6.0 Squeeze як технологічні проби.
На додаток до них, ведеться робота над перенесенням hurd-i386 для 32-бітних ПК. У даному перенесення буде використана GNU Hurd - нова операційна система, встановлена ​​групою GNU.
Були спроби перенесення дистрибутива на ядро ​​NetBSD, де надавалися ядра netbsd-i386 (для 32-бітних ПК) і netbsd-alpha (для машин Alpha), але ці переноси ніколи не випускалися, і в даний момент робота над ними згорнута.
Debian сумісний з іншими збірками Linux

29.png

Розробники Debian ведуть діалог з творцями інших дистрибутивів Linux з метою досягнення двійковій сумісності між різними дистрибутивами Linux. Більшість комерційних продуктів для Linux також добре працює в Debian, як і на тих системах, де вони були зібрані.
Debian GNU / Linux дотримується Стандарт ієрархії файлової системи. Однак, в правилах стандарту залишилися місця, інтерпретація яких може дещо різнитися між системою Debian та іншими системами Linux.
У Debian GNU / Linux є підтримка ПЗ, розробленого відповідно до Linux Standard Base. LSB - це специфікація, що дозволяє використовувати один двійковий пакет відразу в декількох дистрибутивах. Випуск Debian Etch сертифікований за LSB Release 3.1 див сторінку Linux Foundation Certification. Обговорення та координування зусиль з поліпшення Debian в плані дотримання вимог Linux Standard Base проходить в списку розсилки debian-lsb.
Завантажити останню версію Debian 7.0 можна за посиланням: http://www.debian.org/devel/debian-installer/