LUMI

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
Lumi logo.jpg

LUMI - на момент встановлення LUMI є однією з найшвидших у світі комп’ютерних систем із теоретичною обчислювальною потужністю понад 550 петафлопс, що означає 550 квінтильйонів обчислень за секунду. Продуктивність LUMI буде в сім разів більша в порівнянні з одним із найшвидших сьогодні суперкомп’ютерів Європи (Juwels, Forschungszentrum Jülich, Німеччина). LUMI також планують зробити однією з провідних світових платформ штучного інтелекту.

Характеристики

LUMI supercomputer.jpg
Назва LUMI
Дата запуску 13.06.2022
Виробник Hewlett Packard Enterprise
Оператор CSC – IT Center for Science
Спонсори European High-Performance Computing Joint Undertaking
Країна Фінляндія
Архітектура ~200,000 cores, AMD EPYC CPUs, AMD Radeon Instinct GPUs
Потужність 8.5 MW
Оперативна пам'ять 32 терабайти
Обсяг пам'яті 117 петабайт
Швидкість 550 petaFLOPS (максимальна)
Операційна система HPE Cray OS

Архітектура

Виробником є компанія Hewlett Packard Enterprise (HPE), що забезпечує суперкомп’ютер системою HPE Cray EX із 64-ядерними процесорами AMD EPYC наступного покоління та графічним процесором AMD Radeon Instinct. LUMI — це система на базі графічного процесора, і більша частина її обчислювальної потужності походить від ядер графічного процесора, ця архітектура була обрана насамперед через перевагу в ціни та продуктивності. Система оснащена 32 терабайтами оперативної пам’яті, а сховище включає 7-петабайтний розділ флеш-пам’яті в поєднанні з 80-петабайтами традиційного сховища, обидва на основі паралельної файлової системи Lustre, а також 30-петабайтну службу керування даними на основі Ceph. Це дає системі загалом 117 петабайт пам’яті із сумарною пропускною здатністю вводу-виводу 2 терабайти на секунду.

Призначення

LUMI supercomputer2.jpg

LUMI пропонує європейським дослідникам інструмент світового рівня для розуміння складних явищ, таких як зміна клімату. LUMI служить платформою для міжнародного наукового співробітництва та для розвитку штучного інтелекту та квантових технологій. Частина ресурсів комп'ютера буде зосереджена на промислових дослідженнях і розробках. Екологічно чисті рішення LUMI відрізняють його від суперкомп’ютерів, відомих своїм інтенсивним споживанням енергії. LUMI є ключовим інструментом у просуванні цифрового та екологічного переходу в усьому суспільстві.


Системи штучного інтелекту засновані на вимогливому машинному навчанні, що використовує маси даних, які потребують ефективної обчислювальної потужності. LUMI — одна з найдосконаліших платформ штучного інтелекту. Він поєднує обчислювальну потужність, методи штучного інтелекту (особливо глибоке навчання), традиційне великомасштабне моделювання та використання великих масивів даних для одночасного вирішення однієї проблеми. Одним із прикладів досліджень, у яких використовується штучний інтелект, є дослідницька група Університету Тампере, Фінляндія, і Стокгольмського Каролінського інституту, Швеція, яка навчає штучний інтелект для діагностики та класифікації раку простати.

Цікаві факти(P.S.Вони дійсно цікаві)

  • Комп’ютер використовує 100% гідроелектричної енергії, а тепло, яке він генерує, буде вловлюватися та використовуватися для обігріву прилеглих будівель, що робить LUMI одним із найбільш екологічно ефективних суперкомп’ютерів у світі. За 38 років роботи колишньої паперової фабрики UPM, де знаходиться LUMI, було лише одне відключення електроенергії на 2 хвилини завдяки надійному підключенню до національної електромережі.
  • Слово «lumi» в перекладі з фінської означає «сніг».
  • Обчислювальна потужність LUMI еквівалентна сумарній продуктивності 1,5 мільйона сучасних ноутбуків. Вони утворять вежу висотою понад 23 кілометри.
  • Суперкомп’ютер розміщений консорціумом LUMI. Країни консорціуму LUMI (Large Unified Modern Infrastructure) — Фінляндія, Бельгія, Чехія, Данія, Естонія, Ісландія, Норвегія, Польща, Швеція та Швейцарія.

Посилання