2007 рік

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Матеріал взято з [myrobot.ru]


Перший квартал

  • Січень

Компанія iRobot представила програмованого робота iRobot Create. Create орієнтований на студентів, професійних розробників і ентузіастів. Новинка побудована на базі роботизированного пилососа Roomba. iRobot Create оснащений набором інтерфейсів для підключення додаткових зовнішніх пристроїв і має широкі можливості програмування.

Японська компанія Tomy продемонструвала "самого маленького двоногого робота в світі". Зростання i-SOBOT складає всього 165 мм, при цьому важить малюк приблизно 350 р. i-Sobot оснащений 17 сервоприводами, сенсором для рівноваги, балансування. Робот здатний виконувати до 200 різних рухів, самостійно підніматися на ноги при падіннях, знає 180 слів і реагує на нескладні голосові команди.

У Японії презентували перший в світі робот-скейтер. Звуть його Plen. Крім катання на скейті, він вміє кататися на ковзанах з чотирма колесами і носити невеликі предмети. Робот має висоту близько 23 см і працює під управлінням 32-бітного CPU ARM7 на частоті 33 MHz.

Ігрову приставку Nintendo Wii підключили до промислового роботу-маніпулятору фірми Kuka. Завдяки цьому з роботом можна грати не тільки в теніс, але і битися на мечах. Технології, закладені в Wii, починають серйозно розглядатися в якості одного з можливих інтерфейсів керування роботами.

Біолог Баррі Тример (Barry Trimmer) та інженер Девід Каплан (David Kaplan) з американського університету Тафтс (Tufts University) представили унікальний проект "Технології биомиметика для роботів з м'яким тілом". Під м'яким тілом маються на увазі не просто гнучкість або м'якість зовнішньої оболонки, а дійсно м'які машини, не містять твердих елементів. Перший зразок робота-гусениці з силікону з синтетичними м'язами був названий Softbot.

  • Лютий

У НАСА оголосили про успішне завершення процесу віддаленого оновлення програмного забезпечення марсіанських роботів Spirit і Opportunity. Найбільш істотним додаванням є здатність марсоходів дізнаватися вже раз бачений краєвид, незважаючи на зміну кута зору і перспективи. До цього для кореляції отриманих зображень марсохода потрібна допомога з Землі. На момент поновлення апарати НАСА працювали на Червоній планеті вже більше трьох років.

Фахівці з Університету Південної Каліфорнії під керівництвом Вей-Мін Шина (Wei-Min Shen) розробили модульного робота, який може приймати різні форми. Superbot схожий на частини конструктора Lego, які можна з'єднувати разом для одержання найрізноманітніших фігур. Розробники змогли створити кілька систем, у тому числі у формі колеса, павука, багатоніжки, змії, довгих кінцівок. Кожен модуль є закінченою роботизовану систему, що має джерело енергії, контролери, сенсори та засоби комунікації.

Розробка самозбирається роботів swarm-bots здійснена під керівництвом професора Марко Доріго (Marco Dorigo). Безліч ідентичних, невеликих за розміром міні-роботів можуть приєднуватися одне до одного за допомогою спеціальних затискачів без участі зовнішнього командного центру. Міні-роботи здатні до самоорганізації: кожен робот-модуль (s-bot) взаємодіє з такими ж модулями в безпосередній близькості від нього. Якщо в якихось модулях виникають неполадки, це ніяк не позначиться на роботі всієї спільноти.

Фахівцями Швейцарського федерального інституту технологій та Університету Лозанни продемонстровані мініатюрні роботи-колективісти, здатні взаємодіяти один з одним та обмінюватися інформацією. В експериментах використовували два типи об'єктів - "їжа" і "отрута". Завданням кожного бота був пошук їжі. У кожного бота був довільний набір параметрів - "генів", що визначали поведінку. У процесі досліджень вчені відбирали роботів, найбільш ефективно відшукують їжу. Їх "геноми" потім змішувалися, що призводило до поступової еволюції роботів. В результаті були отримані колонії ботів-колективістів, інформують один одного про виявлення їжі або отрути за допомогою блакитних вогників. Деякі роботи еволюціонували в індивідуалістів, які намагаються ввести своїх родичів в оману і тим самим віднадити їх від їжі.

У китайському дослідницькому центрі роботобудування при Шаньдунської науково-технічному університеті в мозок голуба було імплантовано електронний мікрочіп, який дозволяє керувати птахом. За допомогою радіокоманд вчені стимулювали відділи мозку голуба-кіборга, і той слухняно виконував команди - міняв напрямок польоту і приземлявся на заздалегідь вибране місце.


  • Березень

Японські розробники представили остаточний варіант гуманодного робота HRP-2. Промет (Promete) - так назвав робота аніматор Ютака Ізубучі - вміє рухатися зі швидкістю 2 км на годину, в тому числі по нерівній поверхні, а також самостійно підніматися на ноги у випадку падіння. Руки робота здатні утримувати предмети масою до 2 кг. Promete з легкістю може налити і подати чашку з рідиною, причому не проливши на підлогу ні краплі.

Американська незалежна дослідницька група Anybots представила робота-гуманоїда, який сам вчиться ходити. Робот Декстер зробив свої перші кроки лише кілька днів після того, як навчився стояти. Його конструктори стверджують, що їх дітище може вчитися на своїх помилках. Мета проекту - сконструювати робота, який би зміг адаптуватися до різних умов, подібно людям, а не строго підкорятися певним програмам.

У Південній Кореї розробили спеціальну етичну хартію, регулюючу відносини між людьми і роботами. Нові норми будуть відображати три правила робототехніки Айзека Азімова. Хартія покликана закріпити контроль людини над роботами і запобігти незаконне використання роботів.

Два автономних супутника були запущені з мису Канаверал, Флорида. Супутники побудовані для програми Orbital Express, щоб протестувати можливість автономної дозаправки та ремонту супутників на орбіті. Апарат ASTRO призначений для автономних транспортних операцій і забезпечений маніпулятором для лову супутників. Другий супутник, NextSat, є прототипом наступного покоління орбітальних сервісних супутників. Ці автономні роботи-супутники повинні дозволити розвідувальним супутникам триматися над областями, що представляють інтерес, необхідне для них час.

Новий ізраїльський бойовий робот VIPeR створений для ведення бою в міській місцевості та війни з тероризмом. Робот має унікальні гусениці-колеса і здатний підніматися по сходах. Фахівці з ізраїльської компанії Galileo Mobility Instruments придумали і запатентували колесо Galileo Wheel. У необхідний момент система важелів усередині колеса розкривається в різні боки. Кожен важіль закінчується роликом, який тисне зсередини на гумовий обід колеса. Під дією цієї сили змінюється конфігурація покришки, яка "перетворюється" на звичайну гусеницю. VIPeR управляється дистанційно і озброєний спеціально зробленим для нього міні-варіантом пістолета-кулемета "Узі" калібром 9 мм, на якому встановлений лазерний приціл. >>

У Новосибірську відкрилася друга всеросійська конференції з нанотехнологій - НАНО 2007. У роботі форуму взяли участь провідні вчені Росії та Білорусі. На конференції було представлено понад 400 доповідей. У Росії повним ходом йде розкрутка ідеї нанотехнологічного прориву і виховання нового покоління інженерів. Деякі аналітики вважають, що це черговий проект з відмивання грошей з державної скарбниці.

Найменша у світі рука для робота, поперечник кисті якої (коли вона стиснута в кулак) налічує один міліметр, створена професором Чан-Цзінь Кім (Chang-Jin Kim) і його лабораторією мікромеханічних систем університету Каліфорнії в Лос-Анджелесі (UCLA Micromanufacturing Laboratory) . Мікроскопічний маніпулятор Microhand оснащений чотирма дуже гнучкими пальцями, кожен з яких зроблений з шести кремнієвих пластин з повітряними полімерними камерами, що грають роль мускулів.

Марек Михайлівський (Marek Michalowski) з Університету Карнегі Меллона спільно з Хідекі Козимой (Hideki Kozima) з японського Національного інституту комунікаційних технологій розробили невеликого, схожого на курча робота, який здатен відчувати ритм і танцювати в такт музиці. Робот, названий Keepon, робить дуже винахідливі танцювальні рухи. Цей невеликий жовтий робот є частиною великого проекту зі створення роботів, які можуть синхронізувати свою поведінку з людським партнером. Наприклад, синхронізація темпу голосу і жестів доповідача зі слухачем вважаються запорукою для гладких і комфортабельних взаємодій. 

Представлена ​​новітня розробка російського ВПК - безпілотний авіаційний комплекс "Типчак". Літаючий робот-розвідник здатний кілька годин баражувати над землею і в режимі реального часу передавати відеоінформацію в будь-яку погоду, в тому числі і вночі. Російські конструктори також повідомили про нову секретної розробці - ударному комплексі Ту-300.

Другий квартал

  • Квітень
Фахівці Массачусетського технологічного інституту (MIT) створили робота Domo, здатного взяти у господаря тарілки і покласти їх на полицю. Аарон Едсінгер (Aaron Edsinger), що займається розробкою робота, повідомив, що Domo є наступним поколінням роботів, спроектованих в MIT, попередниками яких були Kismet і Cog. Мозок Domo - 12 комп'ютерів, які аналізують навколишній світ і вирішують, на чому зосередити свою увагу. 

Перші в Росії змагання Національної Ліги Міжнародного Молодіжного Чемпіонату роботів Eurobot пройшли у Великому залі Будинку культури МГТУ імені Н.Е. Баумана.

В університеті Мейдзі створили робота Kansei, який виражає емоції в залежності від того, які слова йому пропонують "прочитати". При слові "Буш" машина демонструє страх і ненависть, а "лимон" викликає у неї радість. При цьому робот реагує на зміст тексту. У його програму закладені 50 тис. англійських слів і їх можливі логічні зв'язки. Усі прикметники розділені на шість емоційних груп. При введенні слова автоматично вибудовуються логічні ланцюжки і його зв'язок з тими чи іншими прикметниками. Залежно від цього вибирається емоція. Логічні ланцюжки для одного і того ж слова щоразу виходять з варіаціями, і емоції також змінюються.

Вчені з університету Джона Хопкінса (Johns Hopkins University) повідомили, що створили перший у світі "повністю інтегрований протез руки, яким можна керувати природним чином і отримувати сенсорну зворотний зв'язок". Протез використовує для зв'язку з людиною пряме з'єднання з нервовою системою, що забезпечує інтуїтивне використання руки і передачу людині відчуття захоплення предмета.

Мозок миші вдалося змоделювати групі американським вчених, до якої входили співробітники IBM Almaden Research Lab і дослідники з університету Невади (University of Nevada). Комп'ютерна модель містила 8000 рейронов, кожен з яких мав 6300 синапсів. Суперкомп'ютер IBM BlueGene / L, на якому була успішно змодельована ця складна система, складався з 4096 процесорів, кожний з яких використовував 256 Мб пам'яті.

  • Травень

Дослідники з Університету Пардью (Purdue University) розробляють новий алгоритм, який допоможе роботам краще орієнтуватися в просторі і припускати особливості невідомої місцевості, грунтуючись на попередньому досвіді. Алгоритм будується на базі так званих "прикордонних областей", наступних відразу за територією, відомої роботу. Якщо робот орієнтується в кімнаті і наштовхується на стіну, то він, грунтуючись на припущенні, що стіна може мати завершення, спробує обійти її. Кожне таке припущення робота отримує ступінь значущості. У тому випадку, якщо воно виявилося вірним, його вага підвищується. У результаті робот отримає базу даних припущень, грунтуючись на яких можна буде відносно точно орієнтуватися в складних умовах.

Глибоководний робот DEPTHX, створений американською компанією Stone Aerospace у співпраці з низкою університетів США, спустився на дно озера Закатон (El Zacaton) в центральній Мексиці (найглибшого на Землі природного колодязя), склавши повну тривимірну карту прямовисних стін цього провалу. Важливість рекордного занурення DEPTHX полягає у перевірці робота, що володіє системою штучного інтелекту, що допомагає йому пересуватися під водою, складати карту місцевості, брати зразки порід, вибирати маршрут руху і повертатися наверх. DEPTHX є прототипом машин, які зможуть досліджувати підлідні океани супутників Юпітера.

Гай Хоффман (Guy Hoffman) і його колеги з дослідницької групи «Робототехнічні життя» медіалабораторіі Массачусетського технологічного інституту (MIT's MediaLab "Robotic Life") створили настільну лампу-робота AUR. AUR має вбудовану систему відслідковування рухів і акуратно направляє світло в потрібне місце. Він може «озиратися» і реагувати на різні дії свого господаря. Лампа, названа "світиться помічником", була створена для дослідження відносин між роботами і людьми.


  • Червень

На Петербурзькому економічному форумі був представлений вітчизняний андроїдних робот AR-100 «Добриня». Робот є зміненим аналогом популярних роботів Robonova-1 і Kondo KHR-2.

Німецька компанія KUKA Roboter представила самого великого і сильного робота в світі - серійний промисловий маніпулятор KUKA KR 1000 "Titan". Робот-маніпулятор може піднімати на витягнутій "руці" одну тонну і поодинці переміщати і повертати автомобільний кузов. >>

15-17 червня в Сан-Франциско пройшли IV Міжнародні Олімпійські ігри роботів ROBOGAMES 2007. У змаганнях брали участь понад 800 роботів з 30 країн світу. RoboGames включали 61 вид змагань. Ігри роботів в Сан-Франциско зафіксовані в Книзі рекордів Гіннеса як "найбільші в світі змагання роботів".

У Португалії створений зоопарк для роботизованих істот. Автор проекту Robotarium X - художник Леонел Моура (Leonel Moura) - раніше вже прославився рядом робіт на стику робототехніки і мистецтва. У новому зоопарку для роботів будуть уживатися автономні механізми різних "видів": багатоніжки, роботи на колесах і плазують роботи. 

Робот-міліціонер, розробкою якого займався МГТУ імені Баумана, став широко висвітлюються в рунеті робототехнічні пристрої. Швидкість пересування робота - 5-10 кілометрів на годину, тривалість роботи без підзарядки - 8 годин. Функціонально робот призначений в першу чергу для попередження громадян. Якщо людина робить чи намагається скоїти злочин, робот видає йому всю правову інформацію і каже, що матеріали зйомки можуть бути використані в суді. Випробування робота проходили у м. Перм.

Третій квартал

  • Липень
Флорентин Вергеттер з Геттінгенського університету та група фахівців зробили робота Runbot, який ходить майже так само швидко, як людина. Робот відтворює механізм ходьби людини і тварин, як його описав в 1930-і роки фізіолог Микола Бернштейн з Росії. Бернштейн зазначав, що головний мозок включається в процес регулювання ходьби, тільки коли задані параметри, такі як рельєф або нахил поверхні, змінюються. Решту часу рухом керують локальні нервові ланцюжки. Раніше створені крокуючі роботи ходять тільки за рахунок того, що прораховують кожний кут і кожну мілісекунду руху. "Runbot від них відрізняється, - каже Вергеттер. - Технічно можна ходити, як ці роботи, але дуже незграбно. Люди так не ходять. Половину циклу ходьби ми нічого не робимо, просто завалюємося вперед. Так ми просуваємо себе знову і знову, як пружина ". >>

Лікарі США почали використовувати роботів з можливістю відеоконференції для обходу своїх хворих, перебуваючи в декількох кілометрах від госпіталю. Майкл Чан, виконавчий директор компанії InTouch Technologies, вважає, що їх новинка дозволяє лікарям бути присутнім відразу в декількох місцях, що підвищує ефективність роботи.

У лабораторіях Гарвардського Університету створено літаючий робот розміром з муху. Вага робота складає 60 міліграм, розмах його крил - 3 см. Траєкторія руху крила нагадує траєкторію руху справжньої мухи. Робот призначений для ведення розвідки і проведення екологічних досліджень. Поки Гарвардська муха може літати, користуючись тільки зовнішнім джерелом енергії.

У Технологічному центрі робототехніки майбутнього (Future Robotics Technology Center - fuRo) японcкого Технологічного інституту міста Чіба (Chiba Institute of Technology) створений восьминогий робот Halluc II. У Halluc II вісім ніг, причому кожна з них закінчується колесом, що дозволяє переміщатися по різноманітним, навіть дуже нерівним поверхням і долати перешкоди. Якщо колесо наїжджає на невелику нерівність, то нога, на якій воно знаходиться, підводиться, повторюючи коліщатком контур поверхні. В іншому режимі Halluc II вивертає свої ноги так, що на землю він спирається їх зворотною стороною, а не колесами. Відповідно, котитися він не може, а замість цього ходить, переступаючи кінцівками.

  • Серпень

ВМФ Росії прийняв на озброєння новітні вітчизняні та закордонні телекеровані підводні роботи "Пантера плюс", "Тайгер", "Фальків", "Огляд-150", "Веном". Вони призначені для пошуку і обстеження об'єктів, що знаходяться на грунті, і підводно-технічних робіт. Пройшов державні випробування мобільний пошуковий комплекс "Кальмар", призначений для визначення координат виявлених підводних цілей. Цей глибоководний робот відмінно показав себе під час пошуку "чорних скриньок" вірменського літака А-320, потерпілого катастрофу в районі аеропорту Адлер.

Маттіас Якобсон (Mattias Jacobsson) з лабораторії майбутніх програм інституту Вікторії (Viktoria Institute) в Гетеборзі (Швеція) побудував групу незвичайних роботів GlowBots, здатних спілкуватися один з одним і своїм власником завдяки зміні картинок, складених з вогників на їх круглих спинах. Коли два роботи зустрічаються, вони обмінюються інформацією про свої вогниках і разом створюють більш складний зразок. У результаті з часом малюнки починають відображати соціальну взаємодію машинок. Якщо торкнутися робота або просто покласти руку на стіл неподалік, то GlowBot в змозі розрізнити всі ці взаємодії і якимсь чином відобразити свої "переживання" в малюнку на спині. Ще цікавіше, що GlowBot ділиться зі своїми родичами тим, що пережив. Це змінює зразки малюнків на спинках сусідів і далі, по ланцюжку, зачіпає вогники на наступних роботах.

Американські війська ввели до Іраку роботів системи Talon Sword, які оснащені автоматичною зброєю. Це перший випадок використання в бойових діях машин, забезпечених системою дистанційного керування. Нові роботи озброєні кулеметом М240 і призначені для проведення рейдів на ворожій території. Управління ними здійснюється за допомогою спеціального лептопа з джойстиком і кнопкою для самоліквідації робота в крайньому випадку.

Напередодні виходу на ринок робота-динозаврика Pleo, якого розробники вважають новою формою життя, Ugobe представила власні Три закони для роботів: форма життя (робот) повинна відчувати і виражати емоції; форма життя (робот) повинна усвідомлювати себе і навколишнє оточення; форма життя ( робот) повинна навчатися, розвиватися і еволюціонізіровать. 

Російський підводний робот "Клавесин" перевірений в льодах Арктики, на глибині більше півтори тисячі метрів. "Клавесин" озброєний найсучаснішою електронікою вітчизняного виробництва. Керувався робот з судна супроводу - атомного криголама «Росія», команди віддавалися через гідроакустичний канал зв'язку. Дальність використання робота - до 15 кілометрів, але він може йти і далі, працювати автономно від апаратури спостереження, після чого повертатися в задану оператором точку.


  • Вересень

Інженер Денніс Хун (Dennis Hong) і його колеги з політехнічного інституту Вірджинії створили трeхногого робота STriDER. Машина максимально повно використовує гравітацію для вчинення кожного кроку, витрачаючи на нього мінімум електрики, і вимагає для управління своїм рухом мінімум «мізків». Коли STriDER намагається зробити крок, одна з його ніг різко подгибается, а круглий корпус під дією сили тяжіння перекидається вниз і перевертається на 180 градусів, прослизаючи за інерцією між стоїть на землі парою ніг. Таким чином, машина виявляється знову на трьох кінцівках. Хоча зовні цей робот не схожий ні на одне жива істота, "хода STriDER", за словами творця машини, "ближче до ходи людини, ніж ходьба більшості двоногих гуманоїдних роботів, які існують сьогодні".

Компанія Boston Dynamics створила унікального чотириногого робота Little Dog, здатного успішно долати складний маршрут по пересіченій місцевості, самостійно обираючи оптимальну траєкторію.

Компанія Omron представила нову технологію - "Програмне забезпечення, що вимірює посмішку". 3D технологія гарантує точне вимірювання усмішки за шкалою від 0% до 100%, навіть якщо людина не дивиться безпосередньо в камеру. 

Четвертий квартал

  • Жовтень

У Єкатеринбурзі успішно завершилася перша в Росії операція, виконана за допомогою робота-хірурга Да Вінчі. Цей момент лікарі першої обласної клінічної лікарні назвали історичним. Робот здатний виконувати так звані операції «замкової щілини» - без великих розрізів, через мініатюрні проколи в тілі пацієнта.

Робот-нянька NANC-E Nannybot здатний повністю взяти на себе турботу про новонародженого. Звичайно, щоб ризикнути і довірити свого малюка няні-роботу, потрібно володіти певним мужністю. 

В рамках виставки-конгресу "Мехатроніка та робототехніка" (МиР-2007), що проходила в Санкт-Петербурзі, відбулися міжнародні змагання «Евробот» ("Eurobot") за участю молодіжних команд з Росії, Бельгії, Угорщини, Румунії, Франції та Чехії. Російський етап змагань отримав назву «Північна зірка».

Американський дослідник ДНК Крейг Вентер (Craig Venter), що сприяв декодуванню людського генома, заявив про те, що йому вдалося синтезувати в лабораторії штучну хромосому комплексну, яка може стати основою для створення першої штучної форми життя на Землі. На основі сполук, виготовлених в лабораторних умовах, Крейг Вентер та його колеги отримали хромосому, яка містить 580 тис. базових пар генетичного коду. Послідовність ДНК базується на бактерії Mycoplasma genitalium, яку група урізала аж до чистих основ необхідних для підтримки життя.

III Російська олімпіада роботів пройшла 17 жовтня в рамках виставки "Робототехніка 2007". Олімпіада була організована інтернет-порталом РобоКлуб і компанією Техновіжн за підтримки Російської виставкової компанії "Експодізайн" - організатора V Міжнародної спеціалізованої виставки "Робототехніка". Учасники Олімпіади змагалися в 4-х видах спортивних змагань. Найбільша кількість учасників зібрали змагання "Кегельрінг". 

На міжнародній виставці "Міліпол" представлені російські роботи "Скорпіон", "Каракурт", "Гюрза" і "Варан" Ковровського електромеханічного заводу. Вітчизняні розробки продемонстрували, що Росія реально здатна протиставити Заходу технічні засоби власного виробництва. Робот "Варан" сьогодні стоїть на озброєнні всіх російських антитерористичних центрів ФСБ. Він може виконувати не тільки завдання виявлення та знешкодження вибухової речовини, але вести розвідку і виконувати ударні функції. При необхідності його обладнають кулеметами і гранатометами автоматичними.

Фахівці з корейського університету Хоннам розробили робота для використання в медицині. Модель настільки мала, що вона може легко подорожувати по судинах. Діаметр мікроробота становить 1 мм при довжині 10 мм. Модель автономна: вона отримує енергію з цукру, присутнього в крові пацієнта.

У японському Національному інституті інформаційних і комунікаційних технологій (NICT) розроблений людиноподібний робот Sarcos, що розуміє і використовує людську мову жестів. Робот оснащений інтелектуальною системою аналізу мови тіла і жестів. Наприклад, він розуміє значення жесту, коли люди вказують на що-небудь пальцем.

  • листопаді

У Каліфорнії завершилася гонка автомобілів-роботів DARPA Urban Challenge, яка стартувала 26 жовтня. У гонці брали участь 35 роботів, які повинні були продемонструвати здатність водіння по вулицях, завантаженим транспортом. Машини-роботи повинні були дотримуватися всі дорожні правила. Переможцем став безпілотний позашляховик Boss, створений в університеті Карнегі-Меллона спільно з компанією General Motors. Приз переможця склав $ 2 млн. Друге місце зайняв автомобіль TBA, розроблений командою Стенфордського університету за підтримки компанії Intel. Приз за друге місце - $ 1 млн. Третє місце і $ 500000 отримав автомобіль Odin, розроблений в Технологічному університеті штату Вірджинія (Blacksburg, VA).

Група європейських учених з University Libre de Bruxelles (Belgium) під керівництвом Хосе Холлоу (Jose Halloy) оголосила про серію експериментів з використанням мініатюрних роботів, запрограмованих на симуляцію поведінки тарганів. Щоб комахи брали роботів за «своїх», вони покривалися спеціальним ферментом. Комахи всупереч інстинктам в 60% випадків слідували за своїми механічними "побратимами".

Компанія Hitachi продемонструвала робота EMIEW 2, який має інноваційну особливість в конструкції своїх кінцівок. Він може пересуватися на двох оснащених колесами ногах і при необхідності вставати на коліна, а також переступати невеликі перешкоди. Фахівці компанії повідомили, що закінчену модель EMIEW2 можна буде використовувати не тільки вдома, але й в офісі, наприклад, для перенесення документів, зустрічі гостей, прибирання в приміщенні і ряду інших не надто складних завдань.

Європейські вчені ведуть роботу над проектом I-SWARM, в ході якого планується створення організованого "колективу" мікро-роботів. Проект координується Йоргом Сейфрід (Jorg Seyfried) з університету Карлсруе (University of Karlsruhe) у Німеччині. Габаритні розміри кожного робота 2 x 2 x 1 мм, при цьому планується, що одночасно поставлене завдання будуть вирішувати одразу тисяч подібних апаратів. Колективне взаємодія повинна забезпечити не тільки можливість розв'язання дуже широкого кола завдань, а й найвищу "живучість" всього "колективу", коли втрата одного міні-робота не позначається на працездатності всієї системи.

Представлений перший у світі андроїд, що імітує біль і реагує на неї. Дана технологія є першим кроком на шляху створення "живих" штучних кінцівок, які наділені фізичними відчуттями. Андроїд отримав ім'я Aiko і є створенням Лі Трунга (Le Trung), який розробив програмне забезпечення, що керує Aiko, її здібностями до читання та математики, а також відповідає за її зір, колірне сприйняття і слух.

У Токіо продемонстровано робот Twendy-One. У робота достатньо сили, щоб підтримати людину, а гнучкі руки дозволяють йому взяти зі столу шматочок хліба і зробити тост. У результаті регулювання сили захоплення Twendy-One здатний утримувати паперові склянки і соломинки, не мнучи їх. Руки робота володіють чотирма пальцями для захоплення предметів. Внутрішня частина рук виготовлена ​​з м'якого пластику й оснащена 240 сенсорами, які здатні визначати твердість об'єктів. Ці сенсори надають роботу можливість регулювати силу захоплення рук для того, щоб утримувати предмети.

Компанія Boeing оголосила про успішне проведення випробувань автономного підводного апарату, вистрілює з торпедного апарату і здатного по завершенні завдання самостійно повернутися в нього.

  • Грудень

Каліфорнійська компанія Ugobe оголосила про випуск робота-динозавра Pleo. Розробка іграшки зайняла 21 місяць. Динозавр управляється системою Ugobe Life OS. Мозком Pleo служать два 32-бітових процесора. Ugobe вважає Pleo новою формою життя. >>

Корейський державний інститут науки і технологій (KAIST) представив мобільного робота Securo, здатного орієнтуватися в міських умовах без допомоги оператора. Робот оснащений вбудованою системою глобального позиціонування (GPS), лазерним сканером, компасом і системами контролю рухів. Досі міська середовище було практично недоступна для роботів у силу її звивистості, маси сторонніх об'єктів, пішоходів і машин. Новий робот здатний навіть у разі втрати супутникового сигналу GPS покладатися на власні алгоритми дії, пам'ять і камери, необхідні для оцінки поточної ситуації.

Хіроші Ішігуро (Hiroshi Ishiguro) з Осакського університету представив нову версію свого знаменитого андроїда Repliee. Робот отримав ім'я Repliee Q1Expo. Repliee Q1Expo виглядає, як справжня жінка. Він може дихати, кривитися і рухатися як людина. Самі руху андроїда з пластики практично не відрізняються від людських.

Переможцем конкурсу «Японський робот року» став робот M-430iA виробництва Fanuc, здатний завдяки особливим пластиковим маніпуляторам захоплювати з конвеєра до 120 об'єктів в хвилину. Лауреатом у номінації "Кращий робот" став лікарняний робокурьер компанії Matsushita. Лауреатом конкурсу в номінації Small-To Medium-Sized Venture Award став робот Miuro від ZMP, який програє музику, переміщаючись за господарем. 

Сільвен Калінон (Sylvain Calinon) і його колеги в Швейцарському федеральному технологічному інституті в Лозанні розробили програмне забезпечення, яке дозволяє їм навчати человекподобного робота новим завданням просто вручну, переміщаючи його кінцівки в рамках необхідних рухів. Дитину навчають схожим чином, наприклад, коли показують, як тримати ложку. Калінон сподівається, що розроблене програмне забезпечення дозволить користувачам самостійно навчати домашніх роботів нових обов'язків.

Британські фахівці з лондонського Імперського коледжу створили хірурга-робота i-Snake, завдяки якому лікарі зможуть здійснювати складні процедури. Прилад, створений вченими, являє собою довгу трубку, в яку поміщені датчики, мікромотори та інструменти для відеоспостереження. Лорд Дарзі Ара, заступник міністра охорони здоров'я Великобританії і відомий хірург, пояснив, що доступність і чутливість i-Snake дозволять досягти незрівнянних висот в діагностиці та терапевтичних процедурах.

Продемонстровано російський зенітний ракетний комплекс ТОР-М2. За оцінками військових, установка ТОР-М2 є фактично "бойовим роботом", здатним приймати рішення при веденні бойових дій. На відміну від зарубіжних зразків, ТОР-М2 здатний ефективно вести боротьбу з високоточною зброєю, зокрема крилатими і протирадіолокацій ракетами.


Розвиток автоматики та робототехніки