2006 рік

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Матеріал взято з [myrobot.ru]


*Січень

Sony повідомляє про припинення до березня виробництва роботизованою собаки AIBO. AIBO - автономний чотириногий розважальний робот, унікальність якого полягає в тому, що він "дорослішає" і розвивається, а також здатний самостійно приймати рішення. Ведуча нелегку боротьбу за рентабельність, Sony змушена зосередитися на найбільш прибуткових напрямках своєї діяльності, скорочуючи хоча й гарні, але не приносять достатнього прибутку проекти. Одним з таких проектів і стала AIBO.

  • Лютий

Програмне забезпечення компенсації руху розроблено Джорджем Мілонас (George Mylonas) з Імперського коледжу Лондона (Imperial College London) і призначено для хірургічного робота "Да Вінчі" (da Vinci Surgical System). Новий софт синхронізує руху робототехнічних хірургічних інструментів з биттям серця і дозволяє проводити операцію, не зупиняючи і навіть не сповільнюючи його. При цьому операція може проводитися на закритому серці.

  • Квітень

Корейська компанія Robotis на виставці Consumer Electronics Show представляє набір-трансформер Bioloid. Bioloid містить 20 цифрових сервомеханізмів, з яких можна легко зібрати будь-якого робота, будь то гуманоїд, робот-собака, динозавр, краб, змія або міні-екскаватор. Сервомодулі зв'язуються між собою шлейфами за стандартом RS-485 і в сумі закоммутіровать на невеликий головний блок управління. Модулі повідомляють свій статус, тобто поточне становище, а натомість отримують команди на виконання. У кожного такого модуля є свій особистий ідентифікаційний номер, що виключає плутанину.

Національний інжиніринговий робототехнічний консорціум (NREC) університету Карнегі-Меллона представив безпілотний апарат наземний Crusher. Розробка цієї високошвидкісної бойової машини профінансована Управлінням перспективних розробок і досліджень США (DARPA). Crusher здатний перевозити вантажі до 2040 кг і призначений для їх безпечної доставки на передові лінії і в місця, розташовані в небезпечних і важкодоступних районах. Робот може переїхати практично будь-яку перешкоду і навіть продовжувати рухом, перевернувшись на спину. В роботі застосована технологія UPI (UGVC PreceptOR Integrated), що представляє мережу датчиків, встановлених по всьому транспортному засобу так, щоб зрівноважити його сприйняття навколишнього середовища, а також підтримати ті зони на машині, здатність яких до отримання інформації обмежена. Програмне забезпечення дозволяє роботу Crusher навчатися і застосовувати попередньо отриману інформацію до нових перешкод.

  • Травень

Американські вчені зі Стенфордського університету, що проводили дослідження під керівництвом професора Марка Каткоскі, створили робота-гекона Stickybot, здатного самостійно пересуватися по гладких вертикальних поверхнях і навіть скла. Принцип роботи Stickybot запозичений у природи, зокрема у ящірок геконів. Лапки геконів покриті мільйонами щетинок, що звужуються на кінчиках до часток мікрона і з'єднуються з поверхнею на молекулярному рівні. Аналогічно кінцівки Stickybot покриті крихітними синтетичними щетинками з еластомеру, які утримують робота на вертикальній поверхні завдяки силам ван дер Ваальса. Унікальний матеріал розроблений вченими концерну BAE Systems.

Міжнародний інститут передових телекомунікаційних досліджень (ATR), розташований неподалік Кіото, спільно з компанією Honda розробив і продемонстрував у дії новий тип зв'язку між людиною і машиною. Проект заснований на дослідженнях доктора Юкіясу Камітані (Yukiyasu Kamitani) з обчислювальної лабораторії неврології ATR (ATR CNS). Робот-маніпулятор підпорядковувався думкам випробуваного без всякої видимої зв'язку з ним: ні електродів, впроваджених в мозок, і навіть просто контактів. Новий інтерфейс мозок-машина (Brain Machine Interface - BMI) заснований на аналізі щомиті картини активності ділянок мозку, що отримується через магніторезонансної сканування, розпізнаючи їх людиною руху (кисті і пальців). Точність розпізнавання досягає 85%.

В Університеті Південної Каліфорнії (USC), в лабораторії поліморфної робототехніки (Polymorphic Robotics Laboratory), будують систему SuperBot. SuperBot - модульний, багатофункціональний і переконфігуріруемий бот. У теорії він може повзти, як змія або гусениця, перетворюватися на колесо і йти на подібних ніг придатках. Він може сформувати руку-маніпулятор, стати ровера, машиною-альпіністом, щоб спуститися в кратер, або мобільною платформою для житла. В основі системи - автономні, інтелектуальні та самопереконфігуріруемие модулі. Кожен з них зроблений з пари кубиків з алюмінієвого сплаву, з'єднаних один з одним у трьох точках. Гнучкість з'єднання така, що дозволяє згинати і крутити кубики в трьох різних напрямках. Окремо взятий модуль, що має 2 електромоторчіком і комп'ютерний чіп, може самостійно пересуватися, як гусінь, і перевертатися. З'єднатися один з одним модулі можуть у чотирьох місцях з різною орієнтацією. Роботи ведуться під керівництвом професора Вей Мінь Шень (Wei-Min Shen) за участю DARPA. У проекті беруть участь університети Пенсільванії (Modular Robotics at Penn), Гаваїв (SuperBot Project), а також NASA, Lockheed Martin, Raytheon і кілька інших компаній.

Розроблено роботизоване щупальце Octarms, здатне захоплювати великі предмети складної форми. Маніпулятор Octarms нагадує кінцівку восьминога або хобот слона. Як і сьогодення щупальце, пристрій обвивається навколо об'єкта і дозволяє пересувати його. Маніпулятор обладнаний сенсорами тиску на поверхню, а також позиційними сенсорами. У нього також вбудована камера. Це дозволяє пристрою працювати в важкодоступних замкнутих просторах. Щупальцями Octarms передбачається оснастити роботів серії Talon, які використовуються при знешкодженні вибухових пристроїв.

З 15 по 18 травня в Хаммельбурге (Hammelburg) на півночі Баварії (Німеччина) пройшли змагання наземних роботів ELROB (European Land-Robot Trial). У змаганнях взяли участь 20 команд з 5 європейських країн. ELROB показав досягнення європейського співтовариства в області автономних наземних роботів (UGV - unmanned ground vehicles) і був покликаний забезпечити просування прогресивних технологій. ELROB супроводжувався вичерпної виставкою, що представляє широкий ряд аспектів робототехніки.

Оголошено про проведення гонок DARPA Urban Challenge. До участі в гонках в міських умовах будуть допущені машини, які зуміли успішно пройти декілька кваліфікаційних заїздів. Змагання будуть проходити в спеціальному місті-макеті, що істотно ускладнює завдання. Учасникам належить без будь-якої допомоги пройти відстань майже в 100 кілометрів за шість годин. При цьому роботам доведеться дотримуватися правил дорожнього руху, розрізняти сигнали світлофорів і уникати зіткнень з перешкодами. Фінальні змагання відбутися 3 листопада 2007 року.

  • Червень

Microsoft анонсувала Microsoft Robotics Studio, яка представляє собою набір Windows-інструментів, що дозволяють створювати інтелектуальні програми для різних роботів. Microsoft Robotics Studio складається з трьох основних частин: Runtime Library - користувальницької бібліотеки для поширених процесорів; середовища моделювання (робосімулятора), що дозволяє тестувати розроблені програми для роботів; засобів візуального програмування для написання програм. Пропонуючи досить "сирий" продукт (що, втім, характерно), Microsoft мотивує свої дії необхідністю подолати основне з решти перешкод - фрагментарність робототехнічної промисловості, викликану несумісністю існуючих платформ. Запатентований ПЗ від Microsoft спочатку пропонується безкоштовно, щоб спонукати користувачів відмовитися від переважаючих, вільно розповсюджуваних інструментів з відкритим вихідним кодом. Інструменти компанії розроблені так, щоб змусити користувачів працювати на мовах програмування. Net під Windows XP. Експерти відзначають, що вплив і гроші Microsoft можуть поставити робототехніку в центр уваги. Однак деякі попередні спроби великих компаній (Intel) просунутися в цій галузі зазнали невдачі. А сама Microsoft вже робила спроби вийти на ринок робототехніки з вже не існуючих модулем. Net для роботів.

  • Липень

На тестовому полігоні Volkswagen в м. Вольфсбург (Німеччина) пройшли випробування автомобіля-робота на базі Volkswagen Golf, здатного їздити і маневрувати без водія. Машина отримала назву Golf GTi 53 plus 1. Автомобіль використовує для орієнтування на місцевості радари і лазерні сенсори, розташовані на радіаторних гратах. Система супутникової навігації визначає положення машини з точністю до дюйма. Під час випробувань Golf GTi 53 plus 1 точно вписувався в складні повороти траси і розганявся до швидкості в 241 км / ч.

Позашляховик Spirit, перероблений з Jeep Grand Cherokee, самостійно подолав відому 20-кілометрову трасу спортивну підйому на гору Пайкс-Пік (Pikes Peak). Американська команда Axion Racing забезпечила Spirit стереокамерами, системою супутникової навігації, радаром і лазерними далекомірами. Час Spirit склало 47 хвилин і 10,3 секунди. Лідер Axion Білл Кеелі (Bill Kehaly) повідомив: "Ми б могли досягти вершини і швидше, але Spirit був змушений гальмувати, щоб не заважати більш повільним, що були на трасі машинам, керованим людьми". Axion Racing - одна з десяти команд інженерів і програмістів, які 23 вересня 2006 вивели свої творіння на першу щорічну гонку автомобілів-роботів на Пайкс-Пік (Pikes Peak Robot Hill Climb).

  • Серпень

Фахівці лабораторії NEC System Technologies створили робота-дегустатора. Спектрометр, вбудований в руку робота, визначає вміст води, "дізнається" білки та інші речовини. Завдяки цьому, він може розпізнавати сири, фрукти, сорти вина (причому визначати його справжність прямо через скло пляшки), підбирати до вина відповідну закуску і навпаки. Весь процес займає близько 30 секунд. Кумедний казус трапився з роботом на одній з презентацій: коли якийсь репортер, що розповідав про робота, помістив під сканер свою руку, японський дроїд голосно оголосив, що це "бекон". Тоді руку роботові простягнув і телеоператор. У відповідь машина ідентифікувала його як "гостру копчену шинку".

Японські вчені з Університету Цукуби розробляють новий вид робота, який буквально можна буде одягнути на людину. Даний екзоскелет, званий HAL, дає можливість своєму користувачеві піднімати вантаж, у десять разів перевищує норму, яку той міг піднімати без нього. За словами одного з розробників, професора Есіюкі санках (Yoshiyuki Sankai), принцип роботи екзоскелета будується на спостереженні за напругою м'язів людини. Грубо кажучи, він просто повторює рухи користувача. Санкай додав, що командні сигнали мозку людей передаються до м'язів через моторні нейрони, робокостюми здатний виявити їх і, переробивши інформацію, допомогти власникові рухатися. Іноді апарат навіть здатний зробити рух до того, як м'язи людини починають скорочуватися. Вартість таких апаратів складе приблизно 20,000 доларів США.

В університеті Карнегі-Меллона (Carnegie Mellon University) під керівництвом професора Ральфа Холліса (Ralph Hollis) створений робот Ballbot, що балансує на одній-єдиній покритої уретаном металевої кульовій опорі. Це дозволило зробити робота вузьким і високим, з високо розташованим центром ваги, але при цьому дозволило йому вільно переміщатися в будь-якому напрямку. Новому роботу простіше, ніж іншим, переміщатися у вузьких просторах сучасних приміщень і серед людей. Постійний контроль положення, пов'язаний з витратою енергії, не потрібно: у тих випадках, коли робот не використовується, він спочиває на трьох прибираються ногах-опорах. Півтораметрове пристрій важить 45 кг.

Електронний ведмежа для терапевтичних цілей розробляється в Массачусетському технологічному інституті (MIT) групою дослідників під керівництвом Волтера Стіла (Walter Stiehl). Очікується, що він буде здатний надати істотну допомогу пацієнтам та медичному персоналу. Проект називається Huggable, що дослівно перекладається "Такий, що хочеться обійняти". Дослідний зразок ведмедики має більше 1 тисячі сенсорів, сервомотори, мікрофони, відеокамеру, відповідне програмне забезпечення та радіозв'язок. Робот зможе не тільки виявляти присутність людини, але і дізнаватися його в обличчя і навіть визначати настрій пацієнта, наприклад, по тому, як людина обіймає ведмедя. Так, якщо він зустріне когось знайомого, то підніме брови і скаже "привіт", а якщо у пацієнта підніметься температура, або він раптом впаде на підлогу, або довгий час не буде рухатися в ліжку, то ведмідь разом з сигналом тривоги передасть на комп'ютер медсестри відео-, аудіо-та інші дані.

  • Вересень

Професор Такасі Маено (Takashi Maeno) з японського Університету Кейо (Keio University) за підтримки японської косметичної компанії Kao створив шкіру для роботів-андроїдів нового покоління. Новинка була представлена ​​на 24-й щорічній конференції Японського суспільства робототехніки (Robotics Society of Japan). Шкіра складається з двох різних за пружності та іншим параметрам полімерних шарів: внутрішній - силіконовий, товщиною в сантиметр; зовнішній, товщиною 0,2 міліметра - з уретану з тонкою фактурою, що наслідує будові людської шкіри. За зовнішнім виглядом і на дотик шкіра для андроїдів практично не відрізняється від людської.

  • Жовтень

У центрі японського міста Нагоя відкрився перший в світі музей роботів. У ньому представлені роботи з усього світу, починаючи від дитячих іграшок і закінчуючи промисловими гігантами. Загальна площа експозиції займає 2600 кв. метрів.

З 17 по 20 жовтня на ВВЦ в рамках 4-ї Міжнародної виставки "Робототехніка" пройшла друга Російська Олімпіада Роботів. У програму олімпіади був включений новий вид змагань - Кегельрінг. Роботи за найбільш короткий час, не виходячи за межі кола, окреслює ринг, повинні були виштовхнути розташовані в ньому кеглі. Переможцем змагань став Кегельрінг робот "SkyLine" Новікова Євгенія, показав час 13,82 сек.

  • листопаді

Компанія Foxconn Electronics оголосила про розгортання масового виробництва роботів Ugobe Pleo. Представлений широкій публіці на початку року робот-динозаврик Pleo володіє привабливим зовнішнім виглядом і розумною функціональністю: 38 датчиків, здатність автономного взаємодії з господарем за допомогою набору команд, різні настрої перетворюють динозаврика в невибаглива домашня тварина.

Вчені зі Стенфордського університету представили робота STAIR (Stanford Artificial Intelligence Robot), наділеного інтелектом і здатного приймати нестандартні рішення, керуючись закладеними в нього знаннями про навколишній світ. Розроблений під керівництвом Ендрю Енджі (Andrew Ng) алгоритм дозволяє STAIR знаходити знайомі властивості і ознаки у незнайомих об'єктів. Завдяки цьому алгоритму робот може проводити операції з предметами, які ніколи раніше не бачив, але які за своєю формою нагадують відомі йому об'єкти. Спочатку робота навчали в генерується комп'ютером середовищі. Машині були запропоновані п'ять віртуальних предметів: чашка, олівець, цегла, книга і скляний келих. Алгоритм визначав найкраще місце для захоплення того чи іншого об'єкта. У чашки це ручка, у олівця - середина і так далі. Після цих тестів маніпулятору STAIR дозволили попрацювати з реальними об'єктами, тільки разом з уже знайомими по віртуальних випробувань чашкою, книгою і іншим роботу запропонували не бачені їм перш зв'язку ключів, викрутку і рулон клейкої стрічки. "Рулон трохи схожий на ручку чашки і злегка змахує на книгу, - говорить Ендрю Енджі. - Тому програма шукає краще місце, щоб робот міг вхопитися, грунтуючись на комбінації попередніх подій. Таким чином, виробляється гібрид, що поєднує всі відомі стратегії, які робот дізнався до цього ". Проект фінансується Національним науковим фондом США (US NSF), DARPA, Intel, Honda, Ricoh, Google.

У Корнеллського університету в Ітаці (штат Нью-Йорк) створений робот, який пересувається на 4 кінцівках і здатний самостійно оцінювати завдані йому пошкодження і визначати, як пристосуватися для продовження виконання завдання. Робот оснащений датчиками, які дають йому інформацію про просторової орієнтації і дозволяють створювати комп'ютерну модель власної конфігурації і руху. Ця особливість дозволяє змінювати програму, якщо відбувається щось непередбачене.

Прямий інтерфейс між мозком і комп'ютером продемонструвала компанія Hitachi Medical. У проведених експериментах новий пристрій управляло перемикачами масштабної моделі залізниці залежно від думок випробуваного. Новий інтерфейс заснований на просвічуванні і зйомці кори головного мозку в ближньому інфрачервоному спектрі. За допомогою цього просвічування добре визначаються кількість проходить по судинах гемоглобіну (з киснем і без нього) і об'єм крові в тих чи інших ділянках мозку. Зміни в кровотоці, пов'язані з розумовою діяльністю, машина переводить в сигнали, що керують зовнішніми пристроями. Так, в ході експериментів випробовувані активізували перемикач моделі поїзда, вважаючи в розумі і перераховуючи різні предмети по пам'яті. Один цикл вимірювань кровотоку, обчислень і видачі команди займає у системи 0,1 секунди.

  • Грудень

Свою варіацію інтерфейсу керування роботом силою думки представив професор університету Вашингтона Раджеш Рао.


Розвиток автоматики та робототехніки