2003 рік

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Матеріал взято з [myrobot.ru]


*Січень

Професор Карнегі-Меллонского університету Ханс Моравек (Hans Moravec) представляє вдосконалену систему стереоскопічного зору для роботів. Система Моравека складається з двох цифрових камер, що направляють сигнал в 3D-матрицю. Відстань до об'єктів визначається геометрично з різниці зсуву їхніх зображень, отриманих кожною з камер. Матриця, що складається з 32 млн цифрових елементів, допомагає розібратися з неповними або потенційно недостовірними візуальними даними. Наприклад, об'єкт, видимий для однієї камери, може бути закритий від іншої, або на чистій стіні може не бути ніяких деталей, за які могла б «зачепитися» система тріангуляції. Роботів, оснащених удосконаленою системою зору, Моравек розглядає як початок насувається ери роботизації.

  • Лютий

Mitsubishi представляє колісний робот Wakamaru, який може бути доглядальницею, нянею, прибиральником, охоронцем і просто другом родини. Завдяки відеокамерам і датчикам, вмонтованим у його кулясту голову, робот зростом 1 м може розпізнавати обличчя, голоси і жести, а також вимовляти заготовлені фрази. Крім того, робот під управлінням ОС Linux може підключатися до Інтернету і відправляти листи і відеозображення на віддалені комп'ютери та мобільні телефони. Наприклад, він може подати сигнал тривоги, якщо побачить або почує що-небудь незвичайне.

  • Квітень

Японський винахідник робота-собаки Aibo Масахіро Фудзіта (Masahiro Fujita) з лабораторії Sony виступає з заявою про неприпустимість використання роботів в ситуаціях конфлікту, подібних війні в Іраку. "Поки ще дуже важко зрозуміти, чи можуть роботи битися один з одним, але за допомогою Інтернету хакер або який-інший поганий хлопець може легко керувати ними і шкодити людям", - підкреслив Фудзіта.

  • Травень

Університет Карнегі-Меллона (Carnegie Mellon University) створює "Зал Слави Роботів" (The Robot Hall of Fame) з метою віддати данину поваги як самим роботам (неважливо - реальним або вигаданим), так і їх творцям. Щороку журі експертів, у складі якого такі відомі діячі, як директор лабораторії штучного інтелекту MIT Родні Брукс (Rodney A. Brooks) і письменник-фантаст Артур Кларк, обиратиме роботів в кількох категоріях.

  • Червень

Петербурзька компанія "Нова Ера" представляє перших у Росії гуманоїдних роботів. Людиноподібні машини випущені в двох примірниках - АрнЕо ("Андроїдні роботи Нової Ери") і його механічна "подружка" АрнЕя. Російські роботи вміють "розмовляти" - задавати питання і відповідати на них, ходити, орієнтуватися в просторі, "відчувати" і махати руками. У розробці роботів бере участь група Льва Олександровича Станкевича, завідувача кафедрою робототехніки СПбГТУ. Компанія "Нова Ера" не збирається зупинятися на досягнутому і до 2013 року планує виділити на подальші розробки роботів близько 10 мільйонів доларів.

Американська команія iRobot, яка є одним з найбільших інвестиційних проектів Acer в області робототехніки, представляє робот-пилосос Roomba вартістю $ 200. За даними компанії iRobot, більше половини господарів "Румби" дають йому імена або клички.

  • Серпень

На виставці LinuxWorld-2003 в Сан-Франциско проведена презентація проекту Centibots, метою якого є створення команди роботів, здатних самостійно проводити рекогносцировку місцевості, координуючи свої дії. Зв'язок між роботами здійснюється через мережу PacketHop, розроблену в Стенфордському дослідницькому інституті (SRI) на основі технології Jini від Sun Microsystems. Прийом і передача інформації ведеться черех WiFi-адаптери. Для керування роботами використовується дистрибутив Linux від Debian. Спочатку в зону пошуку висилаються роботи на платформі Pioneer компанії ActivMedia, оснащені лазерними далекомірами і сонарами. Вони складають карту місцевості і передають її через радіозв'язок роботам, побудованим на платформі Amigobot від ActivMedia, які вміють розпізнавати образи. У роботів Centibots немає єдиного мозкового центру: це колективний "розум", гнучко перебудовується в ході виконання завдання. Опинившись біля дверного отвору або перехрестя, робот запам'ятовує їх і вибирає один прохід для вивчення, щоб повернутися до групи пізніше. Створюючи фрагменти карти приміщень, роботи періодично зв'язуються між собою по радіо і звіряють свої дані. У проекті, фінансованому DARPA, беруть участь компанії ActivMedia, Стенфордський дослідний інститут і Університет штату Вашингтон.

  • Вересень

Компанія iRobot у співпраці з Acer Technology Ventures розробила унікального робота-санітара Bloodhound. Робот, призначений для порятунку поранених солдатів, здатний автономно пересуватися по незнайомій місцевості і обходити перешкоди. Діагностичне обладнання Bloodhound складається з відеокамери, електронного стетоскопа і радіопередавача, що дозволяє медику спілкуватися з пораненим. Визначивши ступінь ушкоджень, санітар може надати пораненому першу допомогу допомогою пристроїв по зупинці кровотечі, внутрішньом'язових ін'єкцій (морфій, адреналін, протиотрути і т.п.).

Професор австралійського університету Monash Енді Рассел (Andy Russell) створює робота RAT (reactive autonomous testbed), що розпізнає запахи. Робот діаметром 10 см оснащений чотирма типами датчиків - хімічним, ультразвуковим, повітряним і тактильним. Він здатний слідувати за запахом через побудований в лабораторії лабіринт.

На виставці Sony Dream World 2003 представлений робот QRIO, раніше відомий під ім'ям SONY SDR-4Х. Робот Qrio важить близько 7 кг при зрості в 58 сантиметрів - такий розмір Sony визнала оптимальним і безпечним для гри з дітьми. Завдяки 38 вбудованим сервомотора Qrio володіє достатньою свободою рухів і хорошою координацією. Він може брати предмети, танцювати, підніматися по сходах і невеликий тримати рівновагу, стоячи на одній нозі. Робот знає більше 60,000 слів і володіє зачатками адаптивного поведінки. Рухи та інтелект Qrio контролюють три вбудованих комп'ютера на базі процесора Risc R5000 з 64 мегабайтами оперативної пам'яті кожен. Робот забезпечений стереооб'ектівамі, сім'ю мікрофонами і 36 датчиками руху, з яких сім відповідають за безпеку.

  • листопад

На токійській виставці роботів Seiko Epson представила найменшого в світі літаючого робота. Micro Flying Robot (MFR) схожий на маленький вертоліт і управляється по Bluetooth. MFR може літати, тільки використовуючи кабель електроживлення довжиною 1.5 метра. У майбутньому планується створити ультралегкі батарейку для робота. Розміри MFR: діаметр - близько 130 мм, висота - близько 70 мм, а загальна вага - 8.9 грам.

  • Грудень

SONY повідомляє про нову можливість робота QRIO, якого навчили бігати підтюпцем зі швидкістю 14 метрів на хвилину. "Університети та дослідницькі центри всього світу намагалися створити бігає робота, але ми раді заявити, що зробили це першими", - повідомив віце-президент SONY Тоши Дої (Toshi Doi). Проте фахівці з робототехніки вважають, що Sony просто поліпшила механізм швидкої ходьби і мова не йде про справжній повноцінний бігу, відзначаючи, що до першого бігає робота, як на цьому наполягає Sony, ще далеко. Для Sony основним аргументом на свою користь є те, що робот під час бігу повністю відриває ноги від землі.


Розвиток автоматики та робототехніки