2001 рік: чіпи NVIDIA NV20 і ATI R200

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
Довідник Список використаних джерел Список учасників НОП

2001 ознаменувався випуском чергового чіпа від NVIDIA - NV20, на якому базувалася лінійка відеокарт GeForce 3. Процесор випускався по 150-нм техпроцесу, але цього разу він зазнав значних змін. Справа в тому, що архітектура NV15 повністю вичерпала свій потенціал. Першою відмітною особливістю NV20 стала підтримка движка nFinite FX Engine. Це означало, що відеокарти GeForce 3 підтримували піксельні і вершинні шейдери, які дозволили створювати величезну кількість різних спецефектів. Іншою особливістю NV20 була поліпшена архітектура пам'яті під назвою LMA (Lightspeed Memory Architecture). Відеокарти GeForce 2 якраз відрізнялися неефективною роботою підсистеми пам'яті. Це проявлялося в тому, що в 32-бітному режимі вона банально на справлялася з кількістю переданої інформації. У відкритих GeForce 3 проблема була вирішена. Шина пам'яті нових прискорювачів залишилася 128-бітної, однак тепер вона складалася з чотирьох 32-бітових контролерів, тоді як GeForce 2 використовували один, 128-бітний. Особливо ефективна така система була в деталізованих сценах. Крім цього, NV20 підтримував оптимізацію роботи з Z-буфером зразок технології ATI HyperZ. Також новий чіп краще працював зі згладжуванням завдяки підтримці двох нових алгоритмів: Quincunx і мультісемплінг HRAA. NV20 містити чотири піксельних конвеєра з двома модулями текстур в кожному і один вершинний конвеєр.

Відеокарта GeForce 3 Ti 500

нвідіа.jpg




Лінійка відеокарт складалася з рішень GeForce 3, GeForce 3 Ti 200 і Ti 500. Вони відрізнялися лише тактовими частотами. Цікаво, що за показниками швидкості нові акселератори не завжди випереджали GeForce 2 Ultra. Таке траплялося в додатках, де велику роль грали тактові частоти ядра і пам'яті, які у флагмана минулого покоління були вище. Однак при використанні згладжування вже відеокарти GeForce 3 виявлялися попереду, причому з великою перевагою.
Суперником NV20 був чіп R200, випущений в тому ж році, який не зазнав значних змін і став еволюційним розвитком RV200. Він також випускався відповідно до 150-нм технологічними нормами і містив 60000000 транзисторів. GPU містити чотири піксельних конвеєра, кожен з яких мав по два текстурних модуля. Чіп підтримував кілька нових технологій. Наприклад, Smartshader забезпечувала підтримку піксельних і вершинних шейдеров версії 1.4. А технологія Smoothvision передбачала використання повністю програмованого повноекранного згладжування. Свій розвиток отримала і технологія HyperZ - R200 підтримував другу її версію.
Пристроєм High-End сегмента на базі R200 стала відеокарта Radeon 8500. Спочатку вона оснащувалася 64 Мбайт DDR SDRAM пам'яті, проте трохи пізніше з'явилися і 128-мегабайтні рішення. Прискорювач графіки володів 128-бітної шиною пам'яті. Частоти ядра і пам'яті становили 275 МГц. Radeon 8500 трохи поступалася по продуктивності конкуруючому влаштуванню в особі GeForce 3 Ti 500. Причина програшу полягала (знову) в «кривих» драйверах. З часом, коли проблема була вирішена, Radeon 8500 деколи навіть випереджала GeForce 3 Ti 500. При цьому відеокарта ATI була трохи дешевше.

Цікаво, що Radeon +8500 підтримувала роботу відразу з декількома моніторами.