2001 рік
Матеріал взято з [myrobot.ru]
- Квітень
Побудований в Канаді космічний маніпулятор Canadarm2 успішно почав роботу по завершенню збирання Міжнародної Космічної станції (МКС). Canadarm2 є представником другого покоління канадських маніпуляторів фірми MD Robotics. Маніпулятори першого покоління RMS (Canadarm) вже майже 20 років використовуються на шаттла. Конструктивно Canadarm2 складається з двох «плечей» і має 7 ступенів свободи. Маніпулятор не має жорсткого кріплення на корпусі МКС. Він здатний кріпитися будь-яким з двох кінцевих захоплень-ефекторів LEE за вузли PDGF, що забезпечують інтерфейси електроживлення, управління та передачі відеоінформації. Довжина маніпулятора - 17,6 м.
БПЛА (безпілотний літальний апарат, інакше "дрон") Global Hawk, розроблений компанією Northrop Grumman, став першим автоматичним літальним апаратом, перетнув Тихий океан. Політ тривав 22 години, протягом яких Global Hawk подолав 13,000 км, що розділяють Каліфорнію і Австралію. Всі дії літак виконав без втручання людини.
- травень
Синтія Брезел (Cynthia Breazeal), що працює в MIT Media Lab над проектом соціально організованих роботів, ставить мету - навчити робот KISMET не тільки думати, але й розуміти, що будь-які дії мають наслідки. Так дитина навчається вести себе через взаємодію з іншими дітьми та дорослими. Управляти своїм соціальним поведінкою і виразом обличчя роботу допомагали 15 зовнішніх комп'ютерів.
- Червень
Motorola і софтверна компанія Flashline представили LEGO-робота, дистанційне керування якими здійснюється з мобільного телефону. Керуюча програма виконується на стільниковому телефоні з технологією Java 2 Platform, Micro Edition (J2ME).
- Серпень
Функціональна модель інтелектуального космічного маніпулятора представлена ЦНДІ РТК на Міжнародному авіаційно-космічному салоні МАКС-2001. Робот має модульну побудову і оснащений датчиками очувствленную, системою технічного зору та спеціалізованим захватні пристроєм.
У Центрі перспективних розробок компанії Ectaco в Санкт-Петербурзі створено один з перших в світі кишенькових голосових перекладачів - Universal Translator. Досить сказати фразу рідною мовою, а Universal Translator самостійно розпізнає і переведе сказане. Переклад показується на дисплеї і вимовляється вголос обраною мовою. Налаштування під конкретного користувача не вимагається. Перекладач перекладає з голосу і розпізнає фразу з 90-95% достовірності.
- Вересень
У мюнхенському Інституті біохімії імені Макса Планка створено перший у світі нейрочіпи (neurochip). Мікросхема, виготовлена Пітером Фромгерцом (Peter Fromherz) і Гюнтером Зеком (Gunter Zek), поєднує в собі електронні елементи і нервові клітини. Близько 20 нейронів равлики поміщені в кремнієву мікросхему. Сусідні нервові клітини утворюють контакти один з одним і з мікросхемою. Перші експерименти почалися в 1985 році, коли робилися спроби зареєструвати активність окремого нейрона п'явки за допомогою транзистора.
- Жовтень
У Intelligent Autonomous Systems Laboratory Британського Університету створено перший в світі повністю автономний робот, який живиться слимаками. Робот, що одержав назву SlugBot, здатний збирати до сотні шкідників на годину. Робот заввишки близько 60 сантиметрів пересувається на 4-х колесах, а для лову використовує маніпулятор, на якому розташована "клешня" з трьома захватами. SlugBot знаходить жертву за допомогою інфрачервоних датчиків. Вчені запевняють, що SlugBot безпомилково визначає молюсків-шкідників по довжині інфрачервоної хвилі і може відрізнити слимаків від черв'яків і равликів. Після завершення "робочої зміни" робот поміщає слимаків в спеціальний збірник, де знаходяться бактерії, "переварюють" шкідників з виділенням горючого газу, який потім надходить у паливний елемент для отримання електроенергії. Отриману енергію робот використовує для зарядки батарей власних, і полювання триває. Журнал Time назвав SlugBot одним з кращих винаходів 2001 року.
Fujitsu представляє дослідного гуманоїдного робота Hoap-1 (Humanoid for Open Architecture Platform) на базі RT-Linux. Компанія відкрила внутрішню архітектуру робота, дозволивши розробникам open-source експериментувати і вдосконалювати код операційної системи робота. «Скелет» HOAP має 20 ступенів свободи. Зріст - 48 см, вага - 6 кг. HOAP-1 необхідний у першу чергу дослідникам, які розробляють інтерфейси «робот-людина» і технології прямоходіння. Разом з роботом поставляється програмний емулятор, що дозволяє без натурних випробувань оцінити запрограмовані руху. На щорічному конкурсі систем штучного інтелекту на приз Лебнера вдруге поспіль виграє ALICE - Artificial Linguistic Internet Computer Entity. Система ALICE розробляється з 1995 року д-ром Річардом Уоллесом (Richard Wallace). На конкурсі члени журі ставлять програмі питання, відповідаючи на які програма намагається імітувати людини. Це варіант відомого тесту, запропонованого Аланом Тьюрингом (Alan Turing). Марвін Мінськ (Marvin Minsky), провідник класичної теорії штучного інтелекту, називає цю затію дурною, образливою і непродуктивною і пропонує грошовий приз тому, хто переконає організатора конкурсу Х'ю Лебнера (Hugh Loebner) припинити його.
- грудень
У Xerox PARC створено третє покоління самореконфігурірующіхся модульних роботів PolyBot G3. У кожного модуля (бокс 5x5x5 см) є власний контролер Motorola PowerPC 555 з 1 мегабайтом зовнішньої RAM, електродвигун та засоби для з'єднання з іншими ланками по протоколу CAN. З'єднання може здійснюватися в кількох місцях: наприклад, до центральної ланцюжку можуть приєднуватися своєрідні "руки" або "ноги". На поверхні кожного модуля розміщені інфрачервоні датчики, які допомагають "спілкуватися" модулям в процесі реконфігурації робота.