Що таке віртуальна память?

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Віртуа́льна па́м'ять — схема адресації пам'яті комп'ютера, при якій пам'ять для запущеної програми реалізується однорідним масивом, в той час як насправді операційна система виділяє пам'ять блоками в різних видах пам'яті, включаючи короткочасну (оперативну) і довгочасну (жорсткі диски, твердотільні нагромаджувачі).

Також під віртуальною пам'яттю часто розуміють файл підкачки (Windows-системи), або окремий розділ на диску (Unix-системи). Ця пам'ять використовується для того, щоб дати можливість системі або користувачу одночасно виконувати більшу кількість програм, ніж це дозволяє фізична оперативна пам'ять.

Віртуальну пам'ять підтримують процесори, що працюють у захищеному режимі, починаючи з 80286, але широко стали використовувати тільки в операційних системах і оболонках для 32-розрядних процесорів (80386+).

Віртуальна пам'ять використовується лише за наявності додаткової пам'яті, а її максимальний обсяг визначається розміром файлу підкачки, що виділяється на жорсткому диску на потреби віртуальної пам'яті. Основний параметр, що має відношення до системи віртуальної пам'яті — розмір файлу (або декількох файлів) підкачки.

Використання віртуальної пам'яті дає ряд переваг:

-спрощення адресації пам'яті клієнтським програмних забезпеченням

-раціонально керувати ОЗП комп'ютера

-ізолювати процеси один від одного (кожен процес «вважає», що монопольно володіє всією пам'яттю)


Віртуальна пам’ять поєднує оперативну пам’ять комп’ютера з тимчасовим простором на жорсткому диску. Коли оперативну пам’ять вичерпано, віртуальна пам’ять переміщує дані з неї до файлу довантаження. Переміщення даних у файл довантаження та з нього звільняє оперативну пам’ять для завершення роботи.

Чим більше оперативної пам’яті має комп’ютер, тим швидше працюватимуть програми. Якщо нестача оперативної пам’яті уповільнює роботу комп’ютера, можна збільшити обсяг віртуальної пам’яті. Однак комп’ютер зчитує дані з оперативної пам’яті набагато швидше, ніж із жорсткого диску, тому краще додати оперативну пам’ять.

Віртуальна пам’ять і повідомлення про помилки

Якщо ви отримуєте повідомлення про помилки, які попереджають про нестачу віртуальної пам’яті, слід збільшити обсяг оперативної пам’яті або файлу довантаження, щоб продовжити роботу з програмами. Windows зазвичай керує цим автоматично, але можна змінити обсяг віртуальної пам’яті вручну, якщо обсягу за промовчанням не вистачає для ваших потреб. Для отримання додаткових відомостей див. розділ Змінення обсягу віртуальної пам’яті.