Форми використання ІКТ.
Форми використання ІКТ
В процесі викладання математики, інформаційні технології можуть використовуватися в різних формах. Використовувані напрямки можна представити у вигляді таких основних блоків:
- мультимедійні сценарії уроків;
- перевірка знань на уроці;
- підготовка до ЗНО;
- позаурочна діяльність
Мультимедійні сценарії уроків Одна з переваг використання ІКТ є різке збільшення часу самостійної роботи. Такий процес навчання дозволяє розвивати мислення, активізувати розумові процеси. Робота буде творчою, якщо в ній проявляється власний задум учнів, ставляться нові завдання і самостійно вирішуються за допомогою знову видобуваються знань.
Електронні підручники
Серед самих основних плюсів формування матеріалу на електронному носії, по-моєму, думку, можна відзначити різнорідність навчального матеріалу (текст, ілюстрації, анімація), інтерактивність, миттєвий пошук. Все це інформаційне багатство, відкриває великі перспективи для вчителя, звичайно, неможливі на папері. Електронний підручник має ряд, безсумнівно, позитивних властивостей, що вигідно відрізняють його від традиційних підручників - текст підручника супроводжується великою кількістю слайдів і відеофрагментів, що підсилюють емоційно-особистісне сприйняття учнями досліджуваного матеріалу, використання такого підручника дозволяє зробити на уроці набагато більше, ніж за допомогою традиційних засобів , підвищити інтерес до предмета математики. На своїх уроках використовую диски навчально-методичної підтримки з математики. Однак, не всі наявні в шкільній медіатеці диски, навчальні програми не завжди відповідають матеріалу, що вивчається, не враховують особливості класу, змісту програми. Тому їх використовую не в повному обсязі, а конкретні теми або завдання.
За функціональним призначенням комп'ютерні програми умовно можна розділити на чотири основних види:
- інформаційно-ілюстративні (замінюють звичайні наочні посібники та традиційні аудіо-візуальні засоби навчання);
- розвиваючі програми (орієнтовані на розвиток пам'яті, уваги, логіки, просторового мислення учнів);
- навчальні програми (припускають дослідницьку роботу учнів за комп'ютером або програми-тренажери для отримання певних навичок);
- контролюючі програми (частіше всього програми тестування рівня навченості учнів. Такі програми передбачають індивідуальний опитування кожного учня).
Контроль знань на уроці
У даному блоці реалізується принцип доступності, комп'ютер виступає в ролі робочого інструменту як засіб підготовки та зберігання завдань і тестів та оцінюванні знань учнів. Тестування з використанням комп'ютера. Учитель заздалегідь вводить в комп'ютери тест і пропонує учням виконати. Учень працює самостійно протягом 5-10 хвилин. Обсяг і характер завдань дозволяють виявити знання за 5-10 хвилин. Подібну роботу на дошці або в зошиті учень здатний виконати протягом 15-20 хвилин. На одне завдання є кілька варіантів відповідей. При помилковому відповіді учня з'являється підказка: відповідне правило і приклади. При повторній помилку з'являється правильну відповідь. Послідовність помилкових дій учня супроводжується виведенням на екран коментарів. Робота закінчується висновком на екран статистичної інформації про кількість помилок і виставленої оцінки. У підсумку, вчитель бачить реальні знання, а в учнів немає претензій до вчителя за виставлену оцінку. Одним з найбільш ефективних методів підготовки до ЗНО є метод вирішення тестових завдань. Практичне застосування тестових технологій при підготовці до ЗНО показало, що учні, знайомі з прийомами роботи над тестами, за своїм рівнем підготовки перевершують школярів, які готувалися за звичайними підручниками і задачника, які, зрозуміло, виключати не можна. Учні, зацікавлені у здачі ЄДІ вже в 10 класі набувають диски з тестами, виконують завдання тестів, тренують себе.
Для контролю знань на уроці крім традиційних контрольно-вимірювальних матеріалів мною використовуються спеціально складені мультимедійні презентації, тести.