Тривимірна графіка

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Для Linux створено кілька програмних пакетів, що працюють з просторовими поданням об'єктів.

Програма Blender

Вихідні тексти одного з найпотужніших пакетів тривимірного моделювання, перерахунку (рендеринга) і анімації - Blender - у 2002 році були відкриті і весь проект повністю переведений під вільну ліцензію. Автори Blender дійшли висновку, що відкрита розробка інструменту більш ефективна і прибуткова для тих, хто цим інструментом (а не його продажем) заробляє. Для цього довелося викупити знаходяться у власності спонсорів частини проекту у господарів за суму сто тисяч євро. Шукану суму надало співтовариство користувачів Blender, вже тоді чимале: кожен вніс скільки зміг, і менш ніж за два місяці грошей на рахунку виявилося достатньо. З тих пір коло користувачів і можливості Blender продовжують постійно зростати.

Для виконання завдань, що суміщаються Blender, є й окремі програмні засоби. Наприклад, популярний пакет трасування променів (тривимірного проектування і сценографії) POV -Ray, за допомогою якого створюються проекти дивовижною складності і краси (наприклад, переклад картини Вільяма Марлоу « Капричо » в тривимірне представлення - з тим тільки, щоб з певної точки повторити її). Багато графічні редактори мають вбудовані засоби анімації, а інші (як, наприклад, CinePaint, називався раніше FilmGimp) спеціально розробляються для покадрової обробки відео.

Не варто забувати, що популярний нині стандарт OpenGL - відкритий; він розроблявся для UNIX- подібних систем і використовується великою кількістю програм для Linux (у тому числі і Blender). На жаль, виробники апаратного забезпечення (відеокарт), як правило, приховують не тільки пристрій своїх карт, але навіть і спосіб їх низкоуровнего використання. Тому у відкритому доступі виявляються лише готові драйвери (без вихідних текстів) до деяких версіями ядра Linux і певним зборках XOrg. Відображення тривимірних об'єктів з перерахунком на програмному рівні поки працює істотно повільніше, хоча нітрохи не гірше, тому використовуючи OpenGL для ігор і інших програм, що вимагають дійсно швидкої роботи графічної підсистеми, потрібно завжди пам'ятати про необхідність отримати - можливо, невільний - драйвер.