Тимчасові характеристики зорового сприйняття

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук


Зорове сприйняття об'єкту, що світиться, формується у людини-оператора з деякою затримкою по відношенню до початку дії зорового подразника і його припинення, що обумовлює ряд особливостей функціонування зорового аналізатора. Ці особливості виявляються як при сприйнятті одиночних світлових сигналів, так і їх послідовності. Знання тимчасових характеристик зору дозволяє обгрунтовано вибирати час експозиції сигналів для забезпечення їх мінімальної помітності і тимчасових інтервалів пред'явлення сигналів в послідовності. Основні тимчасові характеристики зорового сприйняття приведені в таблиці 2.1. Разом з розглянутими вище характеристиками важливе значення для комфортної роботи користувача має спосіб передачі смислового змісту ' інформації, що відображається на екрані.Таблиця 2.1.

Тимчасові характеристики зору

Характеристика Кількісне значення Умови спостереження Суб'єктивно сприймана яскравість при мигтіннях % 200 100 50 Частота мигтіння (Гц): 8...10 16...20 24...28 Критична частота мигтінь для їх роздільного сприйняття, Гц 15 25 50 Яскравість об'єкту (кд/м2): 0,1 1 100

Швидкість виявлення, мс <3 <30 <7 <60 Для об'єктів простій конфігурації Те ж, в поганих умовах спостереження Для знайомих людині зображень (букви, цифри) Те ж, в умовах перешкод


Цей спосіб може базуватися на використанні одного з чотирьох типів знакових систем (або їх комбінації):

  • буквеною
  • піктографічною
  • цифровою
  • геометричною

При виборі знакової системи слід враховувати:

  • легкість пізнання і декодування знаків;
  • необхідну тривалість безпомилкової роботи користувача, зокрема в умовах стресу;
  • рівень перешкодостійкості системи;
  • швидкість запам'ятовування і тривалість збереження алфавіту знакової системи в оперативній і довготривалій пам'яті користувача.

Як інтегральна характеристика знакової системи може використовуватися коефіцієнт оперативності коду, Коп, що є відношенням часу пізнання символу (знаку) до часу його декодування. Значення цього показника для перерахованих вище знакових систем приведені в таблиці 2.2.


Знайома система Значення Коп
Буквена (для одного слова) 0,9
Піктографічна (для піктограми) 0,8
Цифрова (для одного числа, не більше 4 розрядів) 0,6
Геометрична (для однієї фігури) 0,6
ТАБЛИЦЯ 2.2. Значення коефіцієнта оперативності коду



З приведених даних можна, зокрема, зробити висновок, що в критичних ситуаціях числа до трьох розрядних включно доцільно представляти на екрані в текстовій формі (тобто словами). Разом з тим, основні властивості об'єкту або опис необхідних дій ефективніше відобразити у вигляді піктограми. Так, фразу «переслати повідомлення адресата» краще замінити відповідною піктограмою.

Експериментально доведено, що найбільш значущі характеристики об'єкту повинні кодуватися (відображатися) його контуром, а внутрішніми деталями - допоміжні, другорядні. При цьому система пізнавальних ознак форми знаку, вибрана для певних характеристик об'єкту, повинна застосовуватися для всього алфавіту знакової системи.

Кількісні оцінки впливу геометричного контура піктограми на' ефективність її розпізнавання дані в таблиці 2.3.

При розробці знакової системи слід враховувати, що симетричні символи легше засвоюються людиною і міцніше зберігаються в короткочасній і довгостроковій пам'яті.

Як розрізняльні ознаки знаків в межах одного алфавіту не рекомендується використовувати:

  • число елементів в знаку;
  • геометричні розміри знаку (принаймні, більше двох варіантів);
  • відмінність знаків за принципом «позитив - негатив» і «пряме - дзеркальне віддзеркалення».
Показник Значення показника
прості знаки знаки середньої складності складні знаки
Мінімальний час експозиції, с 0.03 0.03 0.05
Середній час декодування
при експозиції 0.03с,с
3.06 2.55 2.76
Вірогідність правильного
декодування
0.80 0.97 0.98
ТАБЛИЦЯ 2.3.Вплив геометричної складності знаку на його декодування

Ще один чинник, згадуваний вище, - кількість інтерактивних елементів, що одночасно відображаються на екрані. Природно, на ефективність роботи з ними впливають і зорові характеристики користувача, і якість використовуваної знакової системи. Проте, при виборі потрібного елементу позначається ще одна характеристика користувача - сенсомоторная. Як приклад в таблиці 2.4 приведені достатньо усереднені значення безпомилковості (Рв) і часу (Тв) вибору необхідного елементу залежно від числа представлених на екрані.

Кількість інтерактивних елементів
на екрані (у активному вікні)
Рв Тв, с
3 0.999 1.5
7 0.997 3.0
10 0.995 4.0
15 0.970 5.0
20 0.94 7.0
60 0.92 10.0

Очевидно, що приведені вище числові показники є вельми усередненими, і в реальному житті, ймовірно, не існує жодної людини, яка б їм повністю відповідала. Проте, вони виявляються справедливі для певних груп (категорій) користувачів. Представники кожній такої групи можуть відрізнятися від представників інший по цілому ряду чинників: по фізіологічних параметрах, по рівню комп'ютерної письменності, по досвіду роботи з конкретним застосуванням і т.д. Саме тому, приступаючи до розробки інтерактивного застосування, необхідно в першу чергу визначити (хоч би приблизно) категорію потенційних користувачів, для яких воно призначене.