Стаття з СІТ в освіті, Етапи та стадії проектування - № 21 група,ФМ ,2015 рік

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Етапи та стадії проектування

Актуальність статті

...

Чи можна в умовах загальноосвітньої школи виконувати творчі проекти? Очевидно, що так, проте вони матимуть певні відмінності у змісті та структурі. Розглянемо докладніше етапи навчального проекту, який ви можете виконувати самостійно чи у співпраці з учителем або однокласниками.

Успішність та ефективність навчального проектування теж забезпечується за умови правильної й послідовної, організаційно спланованої діяльності з виготовлення запланованого виробу. Зміст проектування складається з таких етапів, які взаємопов'язані між собою й найефективніше розкривають послідовність розроблення та виконання проекту, а саме: організаційно-підготовчий, конструкторський, технологічний, завершальний.

Матеріали статті

(Рис. 1)

На кожному етапі має здійснюватися відповідна система послідовних дій у виконанні проекту, які називаються стадіями (Рис. 1).

Проектува́ння — процес створення проекту, прототипу, праобразу майбутнього об'єкта, стану та способів його виготовлення. У проектуванні застосовують системний підхід, який полягає у встановлені структури системи, типу зв'язків, визначені атрибутів, аналізуванні впливів зовнішнього середовища.

Етапи проектування виробу 1.Організаційно - підготовчий етап

  • Визначення проблеми, яка спонукає до роботи.
  • Постановка мети й завдань проекту.
  • Проведення міні - маркетингових досліджень, спрямованих на вибір об'єкта проектування та доцільність його виготовлення.
  • Підготовка історико - технічної довідки про об'єкт проектування
  • Обґрунтування вибору кращої ідеї для реалізації проекту на основі проведених досліджень

2. Конструкторський етап

  • Створення клаузури виробу.
  • Опис зовнішнього вигляду та конструкції проектної моделі.
  • Розробка конструкторсько - технологічної документації, необхідної для виготовлення виробу.
  • Підбір відповідних конструкційних матеріалів, інструментів та обладнання для роботи.
  • Економічне та екологічне обґрунтування доцільності виконання проекту.

3. Технологічний етап

  • Визначення оптимальної технології виготовлення проектного виробу.
  • Складання технологічної карти на виготовлення виробу.
  • Виготовлення об'єкта проектування, дотримання правил безпечної праці під час роботи.

4. Заключний етап

  • Виконання економічних розрахунків собівартості та прибутковості виробу.
  • Екологічна оцінка виробу.
  • Аналіз власної діяльності на кожному з етапів проектування та підведення відсумків роботи над проектом.

Перший етап проектування — організаційно - підготовчий, на якому постає важливе завдання — правильно вибрати об'єкт проектування, адже від цього залежить успіх подальшої роботи. На цьому етапі необхідно обрати і поставити проблему, усвідомити значення майбутнього виробу як для самого себе, так і загалом для суспільства, тобто визначитись у доцільності виконання проекту. Збирають інформацію стосовно обраної проблеми чи виробу, який проектуватимуть, використовуючи довідники, книги, журнали, каталоги, мережу Інтернет. Результатом роботи на цьому етапі може бути реферат з тієї проблеми, яка досліджується в обраному проекті. Проектувальники формують і пропонують різноманітні ідеї, а згодом і варіанти

конструкції, визначають та обговорюють оптимальний варіант запропонованої конструкції, найвдаліші параметри своєї майбутньої конструкції з огляду на умови використання, з власного досвіду та досвіду інших; аналізують різні варіанти конструкцій з метою виявлення параметрів і граничних вимог до об'єкта проектування.

Отже, цей етап проектування складається з таких стадій: пошук проблеми, усвідомлення проблемної сфери, вироблення ідей та варіантів, формування основних параметрів, обґрунтування проекту, аналіз майбутньої діяльності, прогнозування майбутніх результатів. Засобами діяльності (співпраці) є власний досвід, досвід учителя та однокласників, а також засоби масової інформації — журнали, книги, Інтернет тощо.

Наступний етап проектування — конструкторський . На цьому етапі проектувальники складають ескізи можливих варіантів майбутнього виробу, здійснюють функціональний і композиційний аналіз, на основі чого вибирають оптимальну форму чи конструкцію виробу, добирають матеріали та інструменти, визначають найдоцільнішу технологію виготовлення обраної конструкції, виконують економічні, екологічні та міні-маркетингові дослідження і вносять відповідні зміни (пошук недорогих матеріалів чи зменшення кількості виконуваних операцій під час планування технологічного процесу). На цьому етапі також розробляють робоче креслення чи ескіз, на основі якого буде виготовлено виріб.

Засобами діяльності є всі робочі інструменти і пристрої, якими користуються під час розроблення проекту.

Отже, конструкторський етап містить такі стадії: складання ескізних варіантів (клаузура), розроблення конструкторсько-технологічної документації, добір матеріалів, вибір інструментів та обладнання, вибір технології обробки деталей виробу, їх з'єднання, обробка майбутнього виробу, економічне й екологічне обґрунтування, міні-маркетингові дослідження, в яких визначають доцільність виготовлення проекту з погляду економії матеріалів та енергоресурсів для його виготовлення. Перш ніж щось виготовити, слід зважити, скільки коштуватиме пропонована робота, яким буде прибуток чи витрати на виготовлення виробу. Відповіді на ці запитання дають економічні розрахунки. Отже, потрібно знаходити раціональні конструкції, проявляти заповзятість, спритність, кмітливість, щоб виготовити корисну річ з мінімальними матеріальними затратами, з недорогих матеріалів і водночас наділити її низкою переваг.

У проспекті творчого проекту на цьому етапі потрібно подати обґрунтування витрат необхідних матеріалів, засобів, енергії для виготовлення виробу; визначення його собівартості та ціни, передбачуваних прибутку і можливих термінів реалізації.

Наступним моментом цього етапу є екологічна експертиза, де потрібно подати повну характеристику щодо екологічної безпеки виготовлення, не менш важливим є також обґрунтування використаної сировини.

На третьому етапі — технологічному — виконують заплановані операції, здійснюють самоконтроль та оцінюють якість виробу. Засобами є інструменти та обладнання, що заплановані й передбачені у змісті технологічного процесу. Цей етап проектування складається з таких стадій, як виконання операцій, передбачених технологічним процесом, самоконтроль діяльності, дотримання технологічної, трудової дисципліни, культури праці.

На завершальному етапі здійснюють кінцевий контроль, порівняння і випробування проекту, виготовлену конструкцію порівнюють із запланованою. Виявлені недоліки та неполадки намагаються усунути. Виконану роботу аналізують, з'ясовують, чи досягнуто мети, яким є результат праці, роблять самооцінку спроектованого виробу.

На початку роботи слід визначити, який проект буде виконуватися — індивідуальний чи груповий. Якщо проект виконується парою або групою, то вони формуються за інтересами, розподіляються ролі й завдання відповідно до рівня знань, бажаної практичної діяльності в рамках проекту.

Етапи під час виконання творчих проектів можна простежити за схемою, зображеною на рис. 9.

Як відомо, в основі проекту лежить певна проблема, щоб її вирішити, людина повинна мати знання з різних галузей науки, а також володіти певними вміннями: інтелектуальними (робота з інформацією, її аналіз, узагальнення і висновки), творчими (вироблення ідеї, варіантів вирішення проблеми, прогнозування результатів), комунікативними (ведення дискусії, уміння слухати й чути співбесідника, обстоювати свою точку зору, висловлювати власну думку).

Реалізуючи проекти, варто пам'ятати, що кожен виріб, послугу мож

на виконати різними способами — варіантів вирішення кожного завдання є безліч. Тому, перш ніж розпочати виконання проекту, потрібно переконатись у тому, що обраний варіант найбільш технологічний, економічний, екологічний, відповідає вимогам дизайну, найбільше задовольняє вимоги школи, сім'ї чи ринку.

Етапи проектування творчих проектів 2015.jpeg

Список використаної літератури

  1. ...
  2. ...

...

Інтернет ресурси до теми

Інтернет ресурс:

 http://subject.com.ua/textbook/technology/10klas/6.html

Інтернет ресурс:

 https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F

Карта знань до теми: «Єтапи проектування», фізико-математичний факультет, 21 група, 2015:

 https://www.text2mindmap.com/5p9hEFm?controller=frontpage&method=index&map=5p9hEFm

Власний Блог:

 http://trydovenavchanya.blogspot.com/

Додаткові матеріали до теми

Посилання на різні корисні матеріали.

 https://docs.google.com/document/d/1Yz1R1Zz6ldWKpF1DnUWlSiFwhhRv4L8wHhlvFoOJTZ8/edit
 https://www.flickr.com/cameraroll
 https://calendar.google.com/calendar/render#main_7%7Cday-1+23630+23630+23630

Закладки

 https://www.google.com/bookmarks/

Результати вивчення теми

Фотоальбом

 https://www.slideshare.net/secret/2DQhpG83l3MeW7

Опитування за зразком: Вхідне (вихідне) опитування до теми: «Етапи проектування», фізико-математичний факультет, група 21, 2015.

 [1]