Стаття до проекту "Урок майбутнього!" Дацкої Тетяни
Зміст
- 1 Навчальний предмет
- 2 Тема уроку
- 3 Хід уроку
- 3.1 1. Повідомлення теми, мети і завдань уроку, мотивація учіння школярів.
- 3.2 2. Перевірка домашнього завдання, повторення раніше вивченого матеріалу.
- 3.3 3. Актуалізація і корекція опорних знань, навичок і вмінь; повідомлення теми, цілей і завдань уроку; актуалізація мотивації учіння учнів.
- 3.4 4. Вивчення нового матеріалу (вступні, мотиваційні та пізнавальні вправи).
- 3.5 5. Підсумки уроку.
- 3.6 6. Домашнє завдання
- 3.7 7. Підсумковий контроль
- 4 Методичні та дидактичні матеріали
- 5 Інформаційні ресурси
Навчальний предмет
Всесвітня історія
Вік учнів, клас
10 клас - 15-16 років
Тема уроку
Доба "проспериті" (процвітання) у США. Прояви Великої депресії. "Новий курс" Ф. Д. Рузвельта та його основні підсумки
Тип уроку
Урок засвоєння нових знань
Мета уроку
Навчальна мета визначити зміни у світовому статусі США після закінчення Першої світової війни; схарактеризувати особливості періоду «проспериті» у США ; пояснити причини « Великої депресії» та розкрити її наслідки;
Розвивальна мета розвивати навички причинно-наслідкових зв'язків; сприяти розвитку здатності простежувати вплив подій в окремій державі на хід світового історичного процесу;
Виховна мета виховувати гуманне ставлення до людей , культуру мовлення, активну життєву позицію.
Хід уроку
1. Повідомлення теми, мети і завдань уроку, мотивація учіння школярів.
Вчитель повідомляє тему та мету уроку. Учні записують тему уроку
2. Перевірка домашнього завдання, повторення раніше вивченого матеріалу.
Для перевірки домашнього завдання, учням пропонується виконати вправу [2]
3. Актуалізація і корекція опорних знань, навичок і вмінь; повідомлення теми, цілей і завдань уроку; актуалізація мотивації учіння учнів.
Для актуалізація опорних знань вчитель проводить фронтальне опитування
Бесіда.
1.Що вам відомо про участь США у Першій світовій війні. 2. Як називалася американська програма повоєнного облаштування світу? 3. У чому полягала суть «14 пунктів» В. Вільсона?
Мотивація навчальної діяльності учнів Розповідь вчителя
На сьогоднішньому уроці ми з вами продовжуємо вивчення досить великої і цікавої теми – «Провідні держави світу в 1920-1930-х роках». Продовженням цієї теми є урок «Доба «проспериті» (процвітання) у США. Прояви Великої депресії. «Новий курс» Ф. Д. Рузвельта та його основні підсумки.». Які асоціації виникають у вас ,коли ви згадуєте США? Для переважної більшості присутніх США –це наддержава. Протягом уроку ми спробуємо проаналізувати динамику розвитку США в 20-30-ті роки ХХ століття.
4. Вивчення нового матеріалу (вступні, мотиваційні та пізнавальні вправи).
Зміна статусу США після Першої світової війни
Розповідь вчителя. У свідомості людини будь-який локальний конфлікт цілком природно асоціюється з людськими втратами, економічними збитками , соціальними негараздами, а якщо йдеться про Першу світову війну, то вона взагалі стала жахом початку 20 ст.
Робота з підручником
Опрацюйте діаграму "Частка США в економіці в 1920 р. в підручнику на ст. 174 Блог Дацкої Тетяни
Запитання Яким чином змінилася ситуація в економіці США після Пешої світової війни
Розповідь учителя До зміни світового статусу США призвела внутрішня і зовнішня політика адміністрації президента-демократа В. Вільсона.
Завдання: робота з історичним джерелом
Опрацюйте "14 пунктів" Вудро Вільсона та дайте відповідь на запитання Блог Дацкої Тетяни
Запитання
1. У чому полягала суть «14 пунктів» В. Вільсона?
2. Чому Конгрес США відхилив «14 пунктів» В. Вільсона?
3. Як ви думаєте, чому лауреатами Нобелівської премії світу за 1919 р. і 1920 р. стали американський президент і його дружина?;
Доба "проспериті в США в 1922 - 1929 рр.
«Проспериті»( англ. Prosperiti)- процвітання –період найвищого економічного зростання та підвищення стандартів життя в США в1922-1929рр.
Організація роботи учнів у групах.
Завдання групам:
1. Опрацювати с.175-180 підручника Полянський П. Б. Всесвітня історія 10 клас. Рівень стандарту/Академічний рівень. - Київ, "Генеза", 2010
2. Визначити позитивні зміни в США періоду «проспериті».
1-а група :економічна сфера розвитку США;
2-а група :політична сфера розвитку США;
3-а група :соціальна сфера розвитку США.
Скласти таблицю "Позитивні зміни в США в добу "проспериті" Блог Дацкої Тетяни
"Велика депресія". "Новий курс" Франкліна Рузвельта
Робота над формуванням понять і термінів. Учитель організовує роботу учнів з поняттям «Велика депресія».
Вели́ка депре́сія — загальносвітова потужна економічна криза, яка настала восени 1929 року та тривала до кінця 1930-х років. У різних країнах Велика депресія мала різні хронологічні межі, проте найбільш помітною була в країнах Західної Європи та США. По суті, Велика депресія — це світова економічна криза, а сам термін зазвичай вживається щодо Сполучених Штатів Америки.
Робота над схемою «Передумови економічної кризи» в підручнику на с.181 Полянський П. Б. Всесвітня історія 10 клас. Рівень стандарту/Академічний рівень. - Київ, "Генеза", 2010
Запитання
Розкрийте причини завершення періоду періоду "процвітання" в США та наростання кризових явищ
Заходи «Нового курсу» Франкліна Рузвельта
Учні поділяються на 5 групи, кожна з яких аналізує історичні документи
Завдання для 1-ї групи
Проаналізувати історичні джерела про передвиборчу кампанію Франкліна Делано Рузвельта Хрестоматія. Всесвітня історія. 10 клас
Запитання
1. Проаналізуйте текст доповіді Президента США та сформулюйте власну очку зору.
2. Порівняйте положення передвиборної програми Демократичної партії та програмового виступу Президента.
3. Що в першу чергу виконав Ф.Рузвельт із сказаного?
Завдання для 2-ї групи
Проаналізувати Закон про поліпшення становища в сільському господарстві 12 травня 1933 р. Хрестоматія. Всесвітня історія. 10 клас
Запитання
1. Ознайомтесь із текстом даного закону та назвіть причини його появи.
2. Чому мав такі необмежені повноваження міністр сільського господарства?
3. Як ви розумієте, необхідність зменшення виробництва сільськогосподарських товарів для покращення економічної ситуації?
Завдання для 3-ї групи
Проаналізувати Закон про відновлення національної економіки 16 липня 1933 р. Хрестоматія. Всесвітня історія. 10 клас
Запитання
1. Уважно прочитайте документ та дайте йому оцінку.
2. Складіть перелік основних заходів, запропонованих Президентом США в умовах економічної кризи.
3. Чи згодні ви з такими вирішеннями проблеми, що вказуються в даному Законі?
4. Як ви розумієте поняття чесної конкуренції в даних умовах?
5. Дайте відповідь, яку роль відігравало Надзвичайна федеральне управління громадських робіт?
Завдання для 4-ї групи
Проаналізувати Закон про трудові відносини. (Закон Вагнера) 5 липня 1935 р. Хрестоматія. Всесвітня історія. 10 клас
Запитання
1. Визначте причини появи даного закону.
2. Як ви його оцінюєте?
3. Чи можна назвати запропоновані заходи надзвичайними?
4. Скажіть, чи привели всі ці заходи до бажаного результату в розвитку США?
Завдання для 5-ї групи
Проаналізувати Закон про соціальне забезпечення 14 серпня 1935 р. Хрестоматія. всесвітня історія. 10 клас
Запитання
1. Уважно прочитайте документ та дайте йому характеристику.
2. Чому американська влада звернулася до такого соціального питання?
3. Здійсніть розрахунок пенсії, якщо в жителя США заробітна плата була нижчою 3 тисяч доларів.
5. Підсумки уроку.
Висновки з теми:
США пережила протягом 1920-1930-х рр. піднесення і стрімке падіння, яке зламало багатьох у суспільстві. Для 20-х років в США характерний економічний бум. США асоціювалися із терміном "бізнесова цивілізація". Це призвело до кризи перевиробництва та початку Великої депресії. Реалізація «Нового курсу» Ф. Рузвельта до кінця не досягла успіху. Економіка власне знаходилась у стані застою впродовж 1930-х рр. Зберігалися значне недовантаження виробничих потужностей та масове безробіття. Адміністрації Рузвельта не поталанило оволодіти мистецтвом регулювання ринковою економікою. Але вагомі були соціальні реформи. Держава взяла на себе роль гаранта соціальної захищеності. оцінювання відповідей учнів.
6. Домашнє завдання
Опрацювати §7,8 підручника: Полянський П.Б. Всесвітня історія 1914 – 1939 рр., К.: Генеза, 2010.
Для закріплення вивченого матеріалу виконати вправу [4]
7. Підсумковий контроль
Виконати різнорівневі тестові завдання [5]
Методичні та дидактичні матеріали
- Блог Дацкої Тетяни
- Макет стінгазети "США в 20-30-х роках ХХ століття"
- Тест для перевірки знань учнів (Google Форми)
- Ментальні карти (MindMeister) https://mind42.com/public/d9e24e80-97a0-4d61-b145-e32e30801dfe
- Різні вправи створені в середовищі LearningApps:
Гра "Перший міліон" - США після Першої світової війни;
Гра "Вставте пропуски" - Чинники економічного буму;
Гра "Класифікація" - "Велика депресія";
Гра "Просте упорядкування" - "Новий курс" Ф. Рузвельта;
Гра "Знайти пару" - Презеденти США 20-30-х років ХХ ст..
- Відео-матеріали (змонтовані власноруч) "Велика депресія" в США 1929 рік
- Публікація;Інфографіка
- Електронний журнал
- Методичні або дидактичні матеріали до уроку, що зроблені у ППЗ із фаху (словники, стрічка часу, обчислювальні програми, геосервіси тощо)
Словник понять, термінів та персоналії з всесвітньої історії;
Довідник з всесвітньої історії ХХ століття
- Канал у Telegram, Viber тощо
- .....
Інформаційні ресурси
Друковані джерела
- Иванян Э.Я. 'Белый дом: президенты и политика'
- Полянський П. Б. Всесвітня історія 10 клас. Рівень стандарту/Академічний рівень. - Київ, "Генеза", 2010
- Гриценко А. П. Хрестоматія. Всесвітня історія. 10 клас
- Всесвітня історія. Навчальний посібник. Культура США в 20-ті роки ХХ ст.
- Соціальна складова політики «Нового курсу» Ф.Д. Рузвельта
Відеоматеріали
- США в першій третині 20-х років ХХ століття
- Великий крах 1929
- Велика депресія в США
- Франклін Делано Рузвельт
- "Новий курс" Франкліна Рузвельта
Електронні ресурси
- Яковлев Н. Франклин Рузвельт. Человек и политик. Новое прочтение
- Соціально-економічний розвиток США
- Всесвітня історія. - Навчальний посібник / К: Каравела, 2006
- Атлас Всесвітня історія 10 клас
- [http://enpuir.npu.edu.ua/bitstream/123456789/14895/3/Gonchar.pdf / Вивчення періоду „Нового курсу” Франкліна Д.Рузвельта:
сучасний стан, проблеми і дослідницькі перспективи]
Автор статті
Студентка факультету історії та права 6 курсу, спеціальність "Середня освіта Історія та правознавство"
Центральноукраїнський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка