Стаття до проекту "Соцальні мережі" Гнатюк Анна

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Ресурси:

  • Посилання на власний фотоальбом (веб-ресурс для збереження цифрових фотографій Picasa).
  • Посилання на колекцію закладок у веб-ресурсі БобрДобр;
  • Посилання на презентацію у Slideshare або Google Диск;
  • Посилання на власний блог Blogger)

Таблиця порівнянь

+
МожливостіОднокласникиvkontakteFaceBookМой круг
Користувачі 1 000 000 200000000 1 миллиард 40 миллионов аккаунтов
Пошук людей + + + +
Спілкування + + + +
Обмін миттєвими повідомленнями + + + +
Розмови + + + +
Створення груп + + + +
Розміщення фотографій + + + +
Створення блогу, форуму + + + +
Розміщення аудиозапису + + + -
Розміщення відеофрагментів + + + +
Наявність календаря + + + +
Популярність + + + -
............ - - - -

Соціальні мережі в житті людей

«Молодий єгиптянин назвав свою новонароджену доньку Фейсбук на честь соціальної мережі Facebook, повідомила компанія CNN з посиланням на видання "Аль-Ахрам". Давши дівчинці незвичайне ім'я, Джамал Ібрагім висловив вдячність мережевому ресурсу, який зіграв важливу роль у справі організації масових протестів у Єгипті.» Кожен з нас, фактично не уявляє свого життя без Інтернету, мобільного телефону, комп’ютера. Інтернет є незаперечним благом цивілізації і багато в чому спростив наше життя. Інтернет-магазин дозволяє здійснювати покупки , не виходячи із будинку, он-лайн трансляції замінили нам телевізор, новини. Погода оновлюється кожну хвилину. Останнім часом до цього переліку додалися ще й соціальні мережі. Вони дуже міцно увійшли в наше життя. Кількість користувачів соціальних мереж вимірюється мільйонами. Напевно, багато хто з Вас вже зареєстрований в будь-якій мережі, можливо навіть не в одній. На стадії становлення соціальні мережі використовувались в основному для спілкування та розваг. Але зараз, мережі стали повноцінним інструментом для бізнесу.

Що ж насправді таке соціальна мережа?

По суті соціальна мережа – це віртуальне об’єднання людей, де обмінюються певною інформацією, що в широкому сенсі є характеристикою самого поняття "Інтернет”. Причини її існування очевидні: сьогодні люди проводять величезну кількість часу за комп’ютером і звикли обмінюватися інформацією одне з одним насамперед в електронному вигляді, адже це, як мінімум, економить час. Однак, якщо раніше інтернет був зорієнтований переважно на те, щоб через нього можна було дістати певну інформацію, переслати документи по пошті і т.д., то тепер постав новий аспект — життя у віртуальному світі через такі сайти, як Вконтакте.ру, Facebook.com, Formspring.me і багато інших. З’явившись буквально років 5-6 тому, ці сайти охопили всіх, насамперед молодь, а згодом і представників старшого покоління. Події на цих сайтах стали настільки важливими для кожного, що навіть зустрівшись у житті, всі обговорюють події віртуального, а не справжнього життя, що, як мінімум, виглядає дивно.Адже коли цих сайтів не було, не виникало таких "трагічних” проблем, як проблема, "а чого він не відповів на мій коментар під фоткою” чи "а чого вона не прочитала моє повідомлення” або найстрашніший варіант "видалила/видалив із друзів" і тому подібне. Без перебільшення соціальна мережа стала вагомим елементом буденного життя.

Так чому ж соц.мережі охопили нас?

Кілька років тому, коли з'явилася одна з перших соціальних мереж, це викликало справжній ажіотаж. Кожен прагнув швидше створити свій аккаунт і збільшити кількість друзів. Як того і слід було очікувати, з часом виникла проблема залежності молоді від соціальної мережі.Саме підлітки, яким з різних причин не вистачає батьківської опіки, надані самі собі і перші потрапляють в залежність від соціальних мереж. Чи варто говорити, що таке спілкування в групах не призводить ні до чого хорошого. Навіть затяті противники соціальних мереж іноді потрапляють в залежність від них. І причиною стає доступ до мультимедійних файлів. Завдяки "соціалкам" не доводиться витрачати час на пошук нового фільму або почутої по радіо пісні, тому що все це напевно вже є на чиємусь сторінці. А поки кліп загружається, ви починаєте переглядати картинки, фотографії, а потім і зовсім забуваєте, навіщо власне зайшли. Так ви поступово починаєте "зависати" в інтернеті без потреби. Соціальні мережі, такі як "Фейсбук", "В Контакті", "Твіттер", дозволяють бути в курсі більшості подій, що відбуваються в житті ваших "друзів"Але цікавість бере верх - і ви засиджується допізна, намагаючись не втратити новин і поступово впадаєте в залежність. Чим це загрожує? Відмовою від зовнішнього світу, сприйняттям людей виключно за профілями в соціальних мережах і просто витраченим часом, який можна було провести разом з реальними друзями, дізнатися, як у них справи не по статусах, а за допомогою спілкування.Залежність також викликають флеш-додатки. Особливо часто їй страждають люди, яким будь-які комп'ютерні ігри замінюють все інше. Сюди ж можна віднести маніакальне бажання до підвищення рейтингу в мережі, щоб дарувати віртуальні подарунки, який природно зростає за платні смс-повідомлення. Багато молодих людей стають заручниками віртуального іміджу. У залежність часто потрапляють ті, хто створив свій ідеальний образ, за допомогою облікового запису. Таким чином, люди намагаються самоствердитися, особливо якщо в реальності все не так безхмарно, як на сторінках їх профілю. Такого роду залежність чревата психологічними розладами, замкнутістю і не бажанням виходити на контакт поза мережею.

Психологічний аспект соціальної мережі.

Психологи всього світу констатують факт про те, що фізіологічні залежності поступилися місцем психологічним. Це доводить поширення соціальних мереж по всьому світу з невблаганною швидкістю. Їх популярність легко пояснити. Все життя переїхало на віртуальну платформу, що робить її дуже цікавою. Крім того, соціальні мережі зберігають якийсь елемент несподіванки. Наприклад, тим, хто живе в мережах, здається, що тільки вони покинуть простір віртуального світу, відбудеться щось надзвичайне. Наприклад, прийде нове повідомлення, або в друзі постукає однокласник, контакти з яким були давно і безнадійно втрачені. Але дива не відбувається, і мережа продовжує затягувати. Те, що соціальна мережа дійсно поглинула багатьох із нас — це факт, але виникає логічне запитання: чому? Причин знову ж таки багато і вони стосуються не тільки економії часу, а насамперед таких психологічнихмеханізмів, які стосуються відповідальності,самовпевненості .Із психологічної точки зору інтернет сприймається людиною, чимось на рівні натовпу. А в натовпі, як відомо, обличчя і індивідуальність зникає, а із нею і відповідальність. Не даремно закон жорсткіше карає тих, хто бере участь у груповому злочині. Коли ж ми потрапляємо в інтернет, ми, як і в натовпі, нібито зникаємо, відчуваємо себе анонімними та недоторканними, із легкістю можемо “качати” піратську продукцію, хоча, якщо задуматися, це те саме, що украсти річ у магазині, але ж в житті ми такого не зробимо – ну принаймні переважна більшість із нас. У мережі ми можемо легко написати будь-яку образу. Ми можемо принизити людину. Можемо влаштувати скандал, який затягне всіх, хто в цей час опинився на злощасному сайті і т.д. Але відсутність відповідальності — не єдина причина. Сьогодні, особливо це стосується молоді, сторінка Вконтакті, Facebook чи деінде сприймається чимось на кшталт свого другого Я. Але тільки на відміну від життя, цю віртуальну особистість можна редагувати за мить, чим підвищити свою самовпевненість: покращити світлину в фотошопі, написати драматичні цитати,зробити декілька альбомів. Звичайно, зрозуміло, що така поведінка в інтернеті притаманна переважно молодому поколінню. І це змушує замислиттися над тим, як це вплине на майбутнє його представників, і його психологічний стан, адже, як правило, більшість із тих „VIP-чік” і „Мажорчиків із району”, коли виходить із інтернету, виявляються, так би мовити, „сірими мишками”, яких ніхто не любить і не помічає, а їхня сторінка на сайті виявляється своєрідним „самозахистом” перед високою загальною конкуренцією, яку диктує суспільство.

Деякі дослідження психологів показали: СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ ВИКЛИКАЮТЬ У ЛЮДЕЙ НЕНАВИСТЬ ДО ВЛАСНОГО ЖИТТЯ. Тривале просиджування в соціальних мережах може стати причиною ненависті до власного життя, вважають німецькі дослідники з Берлінського університету ім. Гумбольдта.У дослідженні взяли участь 357 молодих добровольців. Випробовуваних попросили розповісти про те, що викликає у них відчуття заздрості.Близько 30% опитаних зізналися, що таке почуття у них найчастіше виникає після перегляду фотографій друзів у соціальних мережах.Причиною заздрості, як правило, є фото з подорожей, вечірок, сімейних свят. До речі, кількість «Лайка» теж названо предметом заздрості.Психологи прийшли до висновку, що концентруючись на життєвих подіях інших людей, людина починає знецінювати своє життя.

Діти і соціальні мережі.

Недавня поява соціальних мереж відразу викликало великий інтерес у всіх користувачів глобальної мережі Інтернет. Сьогодні соціальна мережа для багатьох користувачів це відмінна можливість знайти друзів за інтересами, всю необхідну для роботи або навчання інформацію, обмінятись новинами і ідеями, послухати музику, подивитися фотографії і відео. І часом дуже складно уявити, як раніше люди могли обходиться без профілю в соціальних мережах. У зв'язку з інтенсивним розвитком інформаційних та Інтернет-технологій, діти досить в ранньому віці вже мають навички роботи з комп'ютером. І в перший клас дитина йде вже непоганим комп'ютерним користувачем. Звичайно, спочатку дитина сприймає комп'ютер як звичайну іграшку, а після того, як він навчиться читати і писати, як засіб реалізації своїх інтересів - у навчанні, в захопленнях, в нових друзях і знайомих. І для цього вони реєструються в соціальних мережах. При цьому батьки дуже часто не контролюють ці процеси. Зареєструватися в соціальній мережі можна безкоштовно або за невелику оплату. І ці нескладні маніпуляції дитина може здійснити самостійно. Доступ до профілю в соціальній мережі дозволяє дитині скористатися як позитивними, так і негативними характеристиками цього явища. Батьки неодмінно повинні знати про відповідальність за вчинки своїх дітей до досягнення ними повноліття. Проблема полягає ще й у тому, що дуже часто батьки мають набагато менші навички «спілкування» з комп'ютером, ніж їх діти. І це позначається на контролі цього боку дитячого розвитку. Встановивши паролі і «батьківський контроль» батьки можуть обмежити доступ своїх дітей до небажаної інформації. Однак іноді такі дії можуть мати і кардинально протилежний результат: заборони завжди стимулювали дитяче цікавість. Формально соціальні мережі повинні виконувати всі законодавчі заборони, але на практиці це не зовсім відповідає дійсності. Варто зауважити, що соціальні мережі негативно впливають на формування мовлення дітей. Занепокоєння батьків викликає і те, що в глобальній мережі дитина може спілкуватися не тільки з вихованими однолітками. На Заході залежність від соціальних мереж останнім часом досягла апогею: згідно із опитуванням проведеним у Сполученому Королівстві, із 2,300 респондентів віком від 11 до 18 років, 45% заявили, що у віртуальному світі вони почуваються щасливішими, ніж в житті, переважно через причини вказані вище та страх перед живим спілкуванням — очі в очі, адже в такому разі тобі недоступна функція все виправити, як це можна зробити за кілька секунд в інтернеті. Така ситуація не на жарт схвилювала західних психіатрів, адже це перш за все означає, що діти виростають із таким світосприйняттям, яке не зможе адекватно адаптуватися до реального життя, що означає, що вони не зможуть ефективно вирішувати нагальні проблеми, вдаватися до серйозних і головне правильних рішень і т.д. Годі і казати, що дитинство та період статевого дозрівання формує людину на всю решту її життя. І якщо дитина проводить його в віртуальному світі, формуючи, по суті, саме в ньому свою особистість та відчуваючи себе щасливішим саме там, то ні до чого хорошого це згодом не призведе, окрім суттєвого послаблення західного суспільства. До того ж слід не забувати, що питання відсутності відповідальності у масі, хиткої самовпевненості та спроби самозахисту через створення фальшивого образу, рано чи пізно може призвести до побудови соціуму схильного до авторитаризму та жорстокості.

Висновок

Залежність молоді від популярних соціальних мереж – бич сучасного суспільства. І слід докласти чимало зусиль, щоб подолати цю проблему. Ось декілька порад, щоб не потратити під владу соціальних мереж: 1. Для початку слід скоротити час перебування в соціальних мережах до мінімуму, можна поступово знижувати час, наприклад, в перший день спілкування посиділи 6:00, у другій на півгодини менше і так далі.Важливо в цей період максимально збільшити спілкування з живими і реальними людьми. 2. Хочете з кимось чимось поділитися? Тоді наберіть номер друга, подруги, поговоріть по телефону,поділіться думками,планами,цілями. 3. Установка ліміту часу перебування з соціальної мережі. Цей пункт особливо важливий, його потрібно виконувати неухильно. Визначили для себе, що на перегляд фотографій, читання і відправлення повідомлень друзів вам потрібно півгодини або максимум годину (на ділі досить і 20 хвилин), почитали, проглянули, оновили і все, вийшли і забули. Так що уважно стежите за часом. В крайньому випадку, встановіть спеціальну програму, яка буде контролювати ваше проведення часу в соціальних мережах. Вона буде не тільки нагадувати, що ваш ліміт на сьогодні закінчений, але і після попередження попросту заблокує доступ до соціальної мережі до початку наступної доби. 4. Останній варіант. Видаляємо всі акаунти. Досить ефективний спосіб в боротьбі з подібною залежністю. Через місяць своєї відсутності ви вже й не згадаєте, що ж ви могли там робити так довго.


Люди, будьте незалежними і вільними людьми.