Стаття до проекту "Психологічні особливості сприйняття різних кольорів людиною" Остапенко Анастасії Сегіївни

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Психологічні особливості сприйняття різних кольорів людиною

Веб альбом


Вступ

Концепція кольору була вироблена Ґете: всі темні кольори заспокоюють, світлі збуджують. З темряви виходить першим синій колір, зі світла - жовтий. Це основні кольори, з них виходять інші. Кольори можуть чинити фізичний (надто швидкоплинний) і психічний (при довгому спогляданні на певний предмет) вплив. Кольори сприймаються через асоціацію, наприклад - синій - холодний. Від органу зору сприйняття кольору переходить на інші органи і доходить до тактильних відчуттів.

Гете.jpg

Колір впливає на кров’яний тиск - він підвищується від синього до зеленого, до жовтого і червоного (в сукупності і окремо), зворотний процес при зворотному представленні.

Кожен колір має безліч значень. Існує взаємодія кольору і часу - кожна епоха вибирає свій колір: сірий - пуританство і повоєнна Великобританія,

Карта.png

Стародавній Рим - пурпур, як символ влади. Надто велика різноманітність кольорів - нація процвітає.

Існує також школа зцілення за допомогою кольору. Вперше над цим замислилися древні греки: проходячи через вікно храму колір розбивається на спектр, таким чином людина вбирала той колір, який хотіла. У Стародавньому Китаї на сонці лежали в червоному шовку - лікували сліди від віспи. У 18 столітті в Європі були поширені кольорові вітражі.

Якщо людина втомилася від одного кольору, то треба подивитися на протилежний, тобто стан змінюється на протилежний. Червоний завжди впливає на фізичний стан, жовтий - на розумовий, а блакитний - на емоції. Відповідно впливають і їх відтінки.

Обраний колір дає уявлення про поточний стан, колір, що відкидається, - інформацію про причини, які спонукають робити помилки. Наприклад, блакитний люблять люди, які віддають перевагу відпочинку, і не люблять трудоголіки.

Характеристика кольорів

Білий колір

[1]

Цей колір боїться чорного. Викликає позитивні асоціації, тому що демонструється мала кількість забарвлення.

Позитивні характеристики:


  1. Незайманість
  2. Повнота
  3. Самовіддача
  4. Відкритість
  5. Єдність
  6. Легкість

Здатність виявляти приховане і хибне


Негативні характеристики:

  1. Ізоляція
  2. Безплідність
  3. Нудьга
  4. Манірність
  5. Розчарування
  6. Відчуженість


Білий колір характеризується досконалістю і завершеністю, демонструє абсолютне і остаточне рішення, повну свободу для можливостей і зняття перешкод.

Його фундаментальна якість - рівність, так як вік містить в собі всі кольори, вони в ньому рівні. Він завжди надихає, допомагає, вселяє певну віру (дає свободу). Якщо білого кольору багато - в силу вступають його негативні характеристики.

У міфології білий колір часто використовується в Африці - його носили жерці, - тому що він оберігав і давав можливість зачаровувати. Білий був кольором соціальної злагоди і миру. Якщо принести в жертву білу тварину - це пакт перемир’я з богами (найкраще принести в жертву альбіноса - людину).

Якщо пофарбувати будинок всередині білим - в ньому буде світло, якщо пофарбувати в білий одвірки дверей - людина, заходячи, залишить своє зло зовні.

Білий дуже широко використовується в християнстві, як символ віри, чистоти, істинності і світлості.

Білий колір в одязі означає початок. Біла перука судді - символ справедливості. "Білий лицар" - символ порятунку. Білий халат (у лікарні) вважається також символом порятунку, стерильної чистоти. Білий колір управляє функціями ендокринної і зорової систем. Білий одяг робить шкіру набагато м’якшою і ніжнішою.


Білий колір освітлює, оновлює всі кольори в організмі, допомагає прибрати скутість. Але! Не варто фарбувати у білий колір дитячі кімнати.

Чорний колір

Червоний
,

Існує на противагу білому, поглинає всі кольори навколо і ніколи їх не випускає.

Позитивні характеристики:

  1. Мотивоване застосування сили
  2. Творення
  3. Здатність до передбачення
  4. Змістовність


Негативні характеристики:

  1. Руйнівність
  2. Придушення
  3. Депресія
  4. Порожнеча
  5. Використання сили як прояв слабкості та егоїзму

Чорний завжди приховує в собі все, що несе, тобто він "загадковий" (часто використовується у фільмах жахів). Чорний колір пов’язаний з цікавістю, він притягує до себе. Лякає (страх через загадковість). Чорний колір завжди кидає виклик, щоб людина спробувала звільнити свою суть, тобто людина повинна пройти через чорне, щоб пізнати, як багато в ньому білого.

У міфології також широко використовується в Африці - пов’язаний з сезоном дощів (колір дерев і води) - позначає почуття невідомості, загадковості, працьовитості. Принесення в жертву чорну тварину - виклик дощу. Чорні мітки на тілі - хвороба.

Перевага чорного в одязі - брак чи відсутність у житті чогось дуже важливого - людина закривається чорним кольором. З чорного треба виходить поступово, розбавляючи його іншими кольорами.

Чорний і білий кольори разом гасять один одного і вже не несуть своєї первісної інформації, не чинять тиск на психіку. Слід звертати увагу на вік, в якому відкидається чорний колір. Як правило, чорний колір обирається, коли настає депресія і відкидаються оточуючі.

Червоний колір

[2]

Позитивні характеристики

  1. Лідерство
  2. Завзятість
  3. Боротьба за свої права
  4. Творення
  5. Динамічність
  6. Наполегливість
  7. Першопрохідство

Негативні характеристики

  1. Фізичне насильство
  2. Хтивість
  3. Нетерпимість
  4. Жорстокість
  5. Руйнування
  6. Упертість

Червоний колір уособлює могутність, прорив, волю до перемоги, він завжди домагається того, чого хоче (залежно від відтінку - спосіб досягнення). Він завжди в русі, завжди джерело енергії. Червоний колір любить бути першим, але не завжди може ним бути - це залежить від руйнівних якостей. Девіз цього кольору - "нехай виживе найсильніший". Червоний колір змушує насторожитися під час небезпеки, символізує пристрасть, збуджує пристрасність, тобто пристрасно любить, пристрасно ненавидить і пристрасно вірить. Таким чином, йому властива максимальність в почуттях.

Червоний шукає справедливості, але задовольняється тільки її видимістю. У зв’язку з високою активністю - хороший реформатор. Таку людину треба постійного переконувати, що він перший, якщо ні, то він все зруйнує, затягне війну, не думаючи про жертви (він егоїст). У позитивному аспекті така людина - солдат, що віддає життя за мету; в негативному - тиран і вбивця. Цей колір завжди привертає увагу, він демонстративний.

У міфології червоний колір використовується дуже багато: Бог війни в червоному (аспект жорстокості); в Африці - означав "я тебе люблю безмірно", в червоне одягали в Африці царів і вождів (тільки вони могли винести смертний вирок), червоний колір пов’язували зі спекотною порою року і втратою самовладання. У хрестоносців в геральдиці висловлював любов до Бога, ближніх, але також лють і жорстокість. У християнстві червоний - символ пишноти, пролитої крові. У стародавніх племенах тіло померлого фарбували у червоний колір - активність і після смерті.

Червоний колір сприяє роботі залоз внутрішньої секреції, виробленню адреналіну, пов’язаний з органами розмноження, впливає на температуру тіла (підвищує). Робить м’язи еластичними, а суглоби рухливими.


Жовтий колір

[3]

Позитивні характеристики:

  1. Спритність
  2. Кмітливість
  3. Оригінальність
  4. Радість життя
  5. Сприйнятливість
  6. Терпимість
  7. Чесність
  8. Впевненість у собі
  9. Справедливість
  10. Свобода
  11. Радість
  12. Веселощі

Негативні характеристики:

  1. Уїдливість
  2. Сарказм
  3. Віроломство
  4. Неуважність
  5. Любов до балачок
  6. Критичність
  7. Нетерпимість
  8. Схильність до засудження інших
  9. Колір пліток (жовта преса)

Під впливом жовтого кольору швидко приймаються рішення і миттєво виконуються. Люди, які віддають перевагу цьому кольору, не люблять дурнів, борються з іншими за допомогою слова, люблять щоб ними захоплювалися, не люблять бути загнаними в кут. Їм властиві висока самооцінка, впевненість в собі, діяльність. Жовтий символізує інтуїцію та кмітливість.

У міфології жовтий уособлює собою Сонце, тепло, весну та квіти. У євреїв жовтим кольором таврували, поєднання жовтого і чорного - небезпека (розмальовка тигра, знак радіації), в народі - жовті тюльпани - символи розлуки.

Для лікування - проти меланхолії - цибулини лілії, проти захворювання нирок - безсмертник. Для "підвищення" краси - настій з жовтих квітів (також їм лікують жовтяницю).

В одязі, якщо жовтий переважає, - "більше нема чого одягти", "купив - носи".

Зелений колір

[4]

Позитивні характеристики

  1. Стабільність
  2. Прогрес
  3. Обов’язковість

Негативні характеристики

  1. Егоїзм
  2. Ревнощі
  3. Іпохондрія (постійне відчуття хвороби)

Зелений колір походить від злиття синього і жовтого, при цьому взаємодоповнюються якості того й іншого. Звідси з’являється спокій і нерухомість. У зеленому завжди закладена життєва можливість, він не володіє діючою ззовні енергією, але містить у собі потенційну енергію - не спочиває, а відображає внутрішній напружений стан.

Він виражає відношення людини до самої себе; нічого не вимагає і нікуди не кличе (дивиться повз усіх). У собі приховує всі свої таємниці, надихає стабільність. Символізує процвітання і нові починання.

Люди, які віддають перевагу цьому кольору, як правило, бачать обидві сторони ситуації, уміють зважувати і оцінювати шанси на сприятливий результат; вміють притискувати своїм авторитетом, відрізняються високою працездатністю. Вони пам’ятають тільки те, що потрібно, при цьому вони схильні допомагати іншим людям, навіть на шкоду собі. Вони привітні, але дуже потайливі, у них є свій власний світ, який вони нікому не розкривають.

У негативному аспекті це колір безмовного схвалення і безнадії. Це колір, на який не можна довго дивитися - викликає нудьгу, тому що нічого не дає.

В лікуванні - чинить сприятливу дію на людей, які страждають на клаустрофобію.

Синій колір

[5]

Це - концентричний колір, він присвячує все тільки собі.

Позитивні характеристики

  1. Організованість
  2. Непохитність
  3. Ідеалізм
  4. Сила духу

'Негативні характеристики'

  1. Фанатизм
  2. Підпорядкованість

Люди, які віддають перевагу цьому кольору, намагаються все привести до ладу, систематизувати. Вони завжди мають власну точку зору; віддані тому, що роблять, їх відданість людям може доходити до рабства.

У міфах - синій колір - це божественний прояв, колір загадковості та цінності.

Синій колір - втрата реальності, марення, фанатизм. У синій колір одягнені маги й чарівники. У середньовіччі, люди, що ходили в блакитному, знали істину. У Стародавньому Єгипті піраміду зсередини фарбували синім кольором. Жук - Скоробей синього кольору. Будда і Крішна - синього кольору. Синій колір у прапорах - свобода, об’єднання, приналежність до великого цілого.

Лікування - сприяє відновленню нервової системи, допомагає при неуважності, при посиленому серцебитті, при розладах кишечнику, нервовому перенапруженні, вгамовує розбурхані пристрасті, гасить емоції, знижує артеріальний тиск.

Люди, які відчувають тривалий стрес, напругу, відкидають синій колір. Його також, як правило, відкидають і курці. Вибирають синій колір ті, хто втомився від напруги, хто хоче гармонії з оточуючими, зі своєю нервовою системою.

Коричневий колір

[6]

Позитивні характеристики:

  1. Надійність
  2. Здоровий глузд

Негативні характеристики:

  1. Депресія
  2. Розчарування

Це - затемнений жовто - червоний колір: імпульсивна життєва сила червоного стримується, завмирає. У коричневому залишається життєвість, яка втратила свою активність. Висловлює життєві відчуття тіла. Люди, які віддають перевагу цьому кольору, бажають фізичного відпочинку, спокою. Ігнорується стан здоров’я при відкиданні коричневого кольору.

Коричневий колір уособлює стабільність, відданість (при прийомі на роботу робить позитивний вплив); він увесь на поверхні. Заспокоює, підтримує під час тривоги, хвилювань. Вибирається при нервовому виснаженні, коли людині здається, що ситуація конфлікту нерозв’язна. Відкидається коли людина хоче знайти свою індивідуальність, піти від інстинктів тіла, перестати від них залежати. При цьому людям потрібні категоричність і увага.

Фіолетовий колір

[7]

Утворюється червоним і синім, які гасять один одного. Червоний знаходить свій сенс у синьому, а синій - свій зміст у червоному. Звідси - завуальоване збудження.

Це колір вагітних. Позначає чуттєвість, яка стоїть на межі індивідуальності і визначається як сугестивність. Це - колір ідеалізму, сприяє підвищенню самооцінки.

У міфах - в середньовіччі - колір каяття. У персні кардинала - фіолетовий аметист - символ стриманості.

Приймається 75% дітей, які не досягли статевої зрілості, 85% - розумововідсталими. Цей колір вагітні. Перевага - при потребі в ідентифікації з кимось, сентиментальності. Такі люди повністю віддаються своїм відчуттям. Також цей колір вибирають люди нижчих прошарків, тому що не можуть знайти в собі сили реалізуватися. Цей колір відкидається через схильність до чуттєвості та еротики, такі люди бояться втратити незалежність, у них присутній раціональний контроль своїх емоцій, також критичний погляд на власні емоції та дії.

Дата Історична подія
1810 Ґете виробив концепцію кольору
18 ст. Велика популярність серед вітражів

Блог до проекту

Блог

Презентація

Презентація

Опитування після вивчення теми

Опитування

Інформаційні ресурси

Відеоматеріали:

  1. Відео1
  2. Відео2

Електронні ресурси

  1. Психологія кольору
  2. Психологія


Автор статті: Остапенко Анастасія