Стаття до проекту "Моє рідне місто або село" Галушки Інни

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Амстерда́м (нід. Amsterdam, МФА: [ˌɑmstərˈdɑm]) — столиця Нідерландів. Розміщений у провінції Північна Голландія в гирлі річки Амстел. Амстердам сполучений з Північним морем каналом.

Історія

Вважають, що місто заснували в 13-му столітті.

27 жовтня 1275 року — перша згадка про Амстердам. В ній повідомляється про дарування графом Флорісом V Голландським торгових привілеїв для рибальського села, розташованої на дамбі в гирлі річки Амстел. 1287 року, в ході найбільшої повені, піщаний бар'єр в районі Тесела був зруйнований, і Флевонське озеро, на березі якого розташовувався Амстердам, остаточно стало затокою, який отримав назву

Зейдерзе. Це стихійне лихо створило умови для перетворення невеликого села Амстердам в центр морської торгівлі. Амстердам був обраний місцем зустрічей і торгівлі для мореплавців. Статус міста село отримало на рубежі XIII — XIV століть, а його назва набула сучасного звучання.

1369 року став членом Ганзи.

У ході Вісімдесятирічної війни іспанці захопили найбільший порт-конкурент Амстердама, Антверпен (1585 рік), що призвело на масову міграцію до Амстердама торговців Антверпена і ремісників і сили євреїв, що рятувалися від іспанської інквізиції.

17 століття вважають за золоту добу Амстердама. У цей період місто стало найбагатшим у світі. До Амстердама припливали судна з Балтики, Північної Америки, Африки, Батавії, Індії, Шрі Ланки, Бразилії, що зробило місто центром світової торгової мережі. Амстердамські купці мали найбільшу долю у Голландській Вест-Індійській і Голландській Ост-Індійській компаніях. Ці компанії придбали для себе заморські землі, які потім стали нідерландськими колоніями. У Європі Амстердам був пунктом, що до нього стікалися товари з усього континенту, а також провідним фінансовим центром світу. В 1602 році в Амстердамі відкрилася перша біржа.

У XVIII-му столітті Амстердам дещо втратив свої провідні позиції в зв'язку з європейськими війнами, і фінансовий та торговий центр Європи та світу перемістився до Лондона. Однак і донині Амстердам залишається важливим економічним вузлом.

З 1976 в Нідерландах були легалізовані легкі наркотики і Амстердам став центром наркотуризму. В Амстердамі працює коло половини від близько 400 кав'ярень-кофішопів (легальне місце продажу легких наркотиків) країни.

Герб Амстердама

Герб Амстердама (нід. Wapen van Amsterdam) — офіційний символ столиці Нідерландів міста Амстердама, який у властивій геральдиці формі відображає його історичний розвито Герб Амстердама складається з трьох хрестів святого Андрія (хоча покровителем міста вважається Сінт-Ніклас (святий Микола), також ці хрести є складовою прапора міста), які розташовані в ряд вертикально на чорному полі-смужці у червоному щиті. Ці хрести позначають 3 гідності міста: доблесть, твердість, і милосердя. Народна традиція також пов'язує їх із трьома постійними загрозами Амстердамові: водою, вогнем і епідемією.

Також на гербі Амстердама присутня Австрійська Імператорська корона, що вінчає щит із хрестами. Її поява на гербі мала історичне підґрунтя — 1489 року король Максиміліан I на знак подяки за заслуги міста і великі займи дарував Амстердаму право прикрасити свій герб королівською короною, а в 1508 році після коронації Максиміліана I імператором Священної Римської імперії королівську корону замінили на імператорську. У XVII столітті вона була знову замінена на корону Рудольфа II.

Леви, що підтримують з обох боків щит із хрестами та короною над ним, з'явилися на амстердамському гербі в XVI столітті, коли Нідерланди стали республікою.

Нарешті внизу герба розміщена розділена на три частини (на кожне слово) стрічка з девізом міста: Heldhaftig, Vastberaden, Barmhartig («Доблесний, Рішучий, Милосердний»), що був дарований містові в 1947 році королевою Вільгельміною II на знак визнання і вшанування звитяги амстердамців, проявленої під час Другої світової війні. Скачанные файлы.jpg

Географія

Амстердам розташований на північному заході Нідерландів у провінції Північна Голландія в гирлі річки Амстел на березі затоки Ейсселмер. Амстел, протікаючи амстердамським середмістям, утворює мережу каналів і проток, крім того, окремим каналом місто з'єднане з Північним морем, притому перебуваючи на висоті 2 метри нижче від рівня моря. Характерною рисою географії Амстердаму є система добре спланованих каналів, спорудження яких активно здійснювалось у XVII столітті, і нині заслужено заробило місту славу «Північної Венеції». До 3 головних міських каналів належать: Геренграхт, Кейзерсграхт і Прінсенграхт. Мережу амстердамських каналів у 2010 році приписали до об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО в Нідерландах. Територіально Амстердам знаходиться близько до провінцій Утрехт і Флеволанд. Амстердам — високоурбанізоване місто: його загальна площа становить 219,4 км², а густота населення 4 457 осіб на 1 км². Парки та природні заповідники становлять 12 % міської території. Сильна урбанізація Амстердама практично знищила природний ландшафт міста і первісні форми рельєфу. Амстердам_на_карте_Нидерландов.png

Освіта і наука

У Амстердамі 2 університети: Амстердамський університет (Universiteit van Amsterdam) і Амстердамський вільний університет (Vrije Universiteit).

Серед інших закладів вищої освіти міста низка мистецьких вищих шкіл — художня Академія Герріта Рітвельда, Амстердамська Вища школа мистецтв, Амстердамська консерваторія, Нідерландська Академія кіно й телебачення та деякі інші. Міжнародний Інститут соціальної історії — один з найбільших у світі осередків документування й досліджень, що стосуються соціальної історії, зокрема дисциплін трудового права та історії робітничих рухів. У місті діють також приватні виші.

В Амстердамі діє 5 незалежних класичних гімназій: Vossius Gymnasium, Barlaeus Gymnasium, Гімназія св. Ігнатія, 4-а Гімназія (Het 4e Gymnasium) та Cygnus Gymnasium. У місті також різноманітні коледжі — від мистецьких до економічних та політичних наук, які зазвичай відкриті для навчання студентів-іноземців.

Розгалужена система закладів початкової (загальної) освіти в Амстердамі представлена в тому числі особливими навчальними комплексами, організація виховного і навчального процесу в яких ґрунтується на особливих педагогічних теоріях, наприклад школи Монтессорі. Крім того, в місті значна кількість релігійних шкіл — в першу чергу католицьких і різноманітних протестантських, а останнім часом зі зростанням мусульманської громади міста й ісламських, декілька єврейських шкіл розташовані у південних передмістях Амстердама. Амстердам є місцем розташування Нідерландської королівської академії наук.

Музика і театр

У 1638 році в Амстердамі був відкритий перший театр — перший балет у ньому дали не раніше 1642 року. У XVIII столітті у місті став популярним французький театр, а у наступному XIX столітті Амстердам перебував під впливом німецької класичної опери, тоді ж з'явилися перші національні опери, а будівля Голландської опери була зведена в 1888 році[15].

В Амстердамі працює симфонічний оркестр світового класу — Оркестр Консертгебау, що базується в Консертгебау, а також Нідерландський філармонічний оркестр.

Амстердамський оперний театр розташований у прилеглій будівлі до ратуші, через що споруда дістала оригінальну назву Стопера (Stopera від stadhuis «ратуша, міський будинок» і opera «опера»). Цей великий сучасний комплекс, відкритий у 1986 році, є домашнім творчим майданчиком для декількох труп — Нідерландської опери (De Nederlandse Opera), Нідерландського національного балету (Het Nationale Ballet) і Голландської симфонії (Holland Symfonia).

Головним театром Амстердама є Міський театр (Stadsschouwburg Amsterdam).

У місті щороку в середині жовтня проходить найбільший у світі фестиваль клубної музики Amsterdam Dance Event. Він об'єднує найкращих ді-джеїв та приваблює приблизно 300 000 відвідувачів зі всього світу. SetRatioSize1366645-header-het-gebouw.jpg

Амстердам на карті Північної Голландії Google карти

6QnVF1aYKhU.jpg

Ресурси:

Посилання на презентацію Посилання на добірку відеоматеріалів https://www.youtube.com/watch?v=IHcho4zBB_s Посилання на опитування або анкету