Стаття до проекту "Кулінарні таємниці Туманного Альбіону"

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Кулінарні таємниці Туманного Альбіону.

У кожному куточку цього острова можна знайти щось самобутнє. Кулінарні традиції британців, які беруть свої витоки із культури стародавніх кельтів варті уваги, оскільки, вивчаючи мову країни, варто знати і її побут.

Роздобути давно забуті рецепти соусів, скуштувати традиційні страви в глибинці країни, де дбайливо зберігають спадщину предків, відшукати найоригінальніші інгредієнти - це можливо у Великобританії. Отже, сьогодні ми вирушимо досліджувати кулінарні таємниці Туманного Альбіону.

Англія: чай з молоком і пудинг

Одна з перших асоціацій, яка виникає в європейця при згадці Англії - це, звісно ж, чай. І це насправді так, англійці дуже шанують традицію чаювання, хоча й завезли її зі своєї колишньої колонії - Індії.

Підпис під зображенням

Зверніть увагу - чай у Великобританії п'ють із молоком, часто несолодкий або з однією ложечкою цукру. Якщо ж ви хочете чашку звичного для українця чорного чаю, неодмінно наголосіть: "Black tea without milk, please".

Що на сніданок?

Перший сніданок британця за всіх часів починався традиційно: яєчня, підсмажений шматочок бекону, сосиски або ковбаса, помідори, гриби. Щоправда, сучасний темп життя вніс деякі корективи в ритуал англійського сніданку. Дедалі частіше жителі Великобританії їдять уранці кукурудзяні пластівці з мюслі, шоколадом, родзинками, цукатами або іншими сухими сніданками швидкого приготування.

Якщо ж вас запрошують на "біг ланч" - приготуйтеся повноцінно пообідати рисом із м'ясом і овочами, з'їсти велику запечену картоплю з начинкою, сосиски або іншу смакоту. Традиційно британці використовують мінімум соусів і приправ, зате обожнюють цибулю, моркву, горох та інші овочі у вареному або запеченому вигляді. Саме їх в асортименті й подають на гарнір.

Чи не хочете пообідати?

Той обід, до якого звикли ми, жителі континенту, у британців починається тільки о 19:00, і дуже відрізняється від нашого. Наприклад, в Англії на вечірній обід їдять суп. Але, як правило, це густий суп-пюре з овочами і без м'яса. Буде і друга страва - шматочки курки в соусі карі, індичка або тонко нарізаний ростбіф (запечена яловичина) з гарніром.

Національна англійська кухня дуже стримано ставиться до трав і спецій, але до кожної м'ясної страви вам неодмінно запропонують підливку або спеціальні фруктові та ягідні соуси. Тут відчувається вплив індійської кухні: серед англійців популярний чатні (chutney) - особливий солодкувато-гострий соус із маринованих варених фруктів із прянощами. Що ж до м'яса, то британці завжди із задоволенням їли свинину, баранину, яловичину, телятину. Англійська кров'яна ковбаса, біфштекс із кров'ю, ромштекс добре відомі далеко за межами Великобританії.

Овочів і фруктів британці їдять багато - як сирих, так і у відвареному або запеченому вигляді. Популярні не лише традиційні англійські яблука, сливи, ревінь, гарбуз, селера, листя салату, але й екзотичні апельсини, манго, авокадо та інші, які можна купити на ринку в будь-яку пору року.


Шотландія: вівсянка й гуляш

Наступний пункт призначення нашої смачної подорожі - королівство з дуже давньою і багатою історією. Впливали на Шотландію в різні часи багато країн, що позначилося й на місцевій кухні.І, тим не менше, кулінарні традиції королівства сьогодні - це чудове поєднання спадщини кельтів і національних смакових особливостей інших культур.

Вівсянка, сер!

Колись давно в Шотландії дуже популярною була вівсяна каша. Так, так, саме - "вівсянка, сер". І подавали її виключно на сніданок. Але висміяну в анекдотах вівсяну кашу вам навряд чи запропонують.Насправді рецепт «справжньої» вівсянки («поррідж») родом із Шотландії. У середні віки основною їжею шотландських селян була густа охолоджена вівсяна маса, яку зберігали в спеціальних дерев'яних ящиках і вживали в їжу протягом кількох днів. Щільну вівсяну кашу нарізали скибками і подавали на сніданок або обсмажували на вечерю. За середньовічним шотландським рецептом вівсяна каша повинна готуватися з цільного чи дробленого зерна, тільки на воді, без молока або масла, і навіть без солі. Не допускається ніякого цукру або інших добавок, щоб зберегти особливий горіховий смак вівсянки. Якщо ж дуже хочеться, можна посолити вже готову кашу. Варити поррідж потрібно на малому вогні, постійно помішуючи. Шотландці перемішують кашу спеціальним дерев'яним пристосуванням («спьортл») у вигляді товстої палиці, що нагадує ручку.

Більшість британців дійсно люблять вівсянку і їстимуть із задоволенням каші з будь-яких наших круп, але самі їх практично не готують, вважаючи за краще вівсяні мюслі, пластівці та солодкі батончики.

Єдине, чого не люблять їсти у Великобританії, - гречку. Купити її можна лише в спеціальних магазинах.


Перша страва, друга страва і десерт!

А от чай п'ють жителі Шотландії з дуже популярним пісочним печивом. Воно цікаве тим, що випікається зазвичай у вигляді великого кола, а перед вживанням його ріжуть на невеличкі трикутні шматочки.На відміну від англійців, шотландці значно більше люблять супи. Вони обов'язково повинні бути наваристими. Особливо смачний суп із копченою рибою або м'ясний бульйон з овочами й перловою кашею.

Що стосується других страв, то вельми смачні телячі рубці з потрухами й печеня, гарніром до якої може бути картопля, ріпа, горох. Шотландці зберігають багато різних рецептів подібних страв, і якщо вам пощастить, гостинні місцеві жителі не лише пригостять вас дуже смачним гуляшем (особливим чином тушкованою яловичиною), але й поділяться секретом його приготування.

Та не варто забувати і про десерт! Тим більше що в Шотландії до цієї частини трапези ставляться дуже серйозно. І чого лишень не буває на столі - найсвіжіші булочки з джемом, кекси, різноманітні солодкі пудинги, десерти зі збитих вершків та ягід.

Ну як, вам уже хочеться все це покуштувати? Але це ще не все - ми вирушаємо до кінцевого пункту кулінарної подорожі - до Уельсу.

Уельс: устриці й прянощі

Мабуть, це князівство є одним із найбагатших у Великобританії щодо кулінарних традицій.

Основи валлійської кухні заклали, звісно, кельти. На великих домашніх вогнищах жінки багато століть готували в казані суп-гуляш, який вважався основною стравою. Свинину, яловичину або баранину приправляли травами, вівсом - для надання супу більшої густоти. Втім, овес був основною їжею валлійців у XII-XIII століттях. Але також дуже цінувалися сир, вершки, тим більше на фермах молочні продукти вироблялися у великій кількості.

Сир і риба - найкращі друзі жителів Уельсу

Втім, два-три види сиру на сніданок вам запропонують у будь-якому куточку Великобританії, де дуже розвинене тваринництво. Але в Уельсі обов'язково варто скуштувати знаменитий овечий сир, який місцеві фермери виробляють за стародавніми рецептами своїх предків.

Різноманітність у традиційну валлійську кухню в усі часи привносила риба. Адже морське узбережжя Уельсу багате на різних представників водного світу. Тож у їжу вживалося все, чим радувала місцева фауна: морські гребінці, креветки, устриці, молюски.

Однак жодна рибна страва не було б смачною, якби не різноманітні прянощі, які дуже люблять використовувати валлійці: кріп, чебрець, коріандр, фенхель, м'ята, гірчиця і багато іншого.

Священна Різдвяна традиція

Традиційний Різдвяний пудинг, як і його начинку із миндалю та ізюму готують за місяць до Різдва, щоб дати час аромату та смаку визріти. Якщо згадати історію виникнення пудингу, то найперший пудинг виник у Англії та готувався із залишків вчорашньої їжі. Все, що в сім'ї не з'їдали протягом дня англійці змішували із збитими яйцями та пекли в печі. Все протягом сотні років в двадцять п*яту неділю після Тройці (Stir-Up Sunday) проголошують спеціальну молитву, яка є знаком до приготування різдвяного пудингу.

Хоча в різних куточках Великобританії переважають свої кулінарні традиції, протягом останніх десятиліть британська кулінарія значно змінилася. Китайська, індійська, французька, італійська, тайська, мексиканська та інші кухні світу зараз не менш популярні, ніж традиційні страви.

Не дивуйтеся, якщо в пабі, де раніше подавали лише англійську рибу зі смаженою картоплею - "фіш-енд-чіпс", сьогодні вам запропонують італійську пасту, іспанську паелью, африканський кускус або американські гамбургери з картоплею "фрі". Адже така різноманітність допомагає знайти страви, які сподобаються саме вам!