Редактори і фільтри оцифрованого звуку
Популярний вільний редактор звуку - Audacity.
Він уміє записувати звук відразу у формати WAV, AIFF, AU, IRCAM або MP3. У ньому є всілякі інструменти для редагування записаного звуку, в тому числі вбудований редактор амплітуди, що настроюється режим відображення спектрограми і засоби частотного аналізу звукових доріжок. Вбудовані найпростіші аудіоефекти включають посилення баса, WahWah, видалення шуму і т. д. Audacity підтримує модульні доповнення, в яких зазвичай поставляються більш складні аудіоефекти. У список підтримуваних форматів модулів входять VST, LADSPA і Nyquist.
Sweep - це багатоканальний звуковий редактор, в якому реалізовані всі основні операції, такі як видалення, копіювання, і застосування ефектів, оформлених у вигляді плагінів, до будь-якої частини звукового файлу. Приблизно тими ж можливостями володіють і інші редактори звуку - Rezound, WaveSurfer і GNUSound.
Як і у випадку з іншими мультимедіа - форматами, в Linux існують термінальні утиліти для обробки звуку, які не потребують графічного інтерфейсу. Основний пакет термінальних утиліт для роботи зі звуком називається SOX, в нього входять утиліти для перетворення, запису та відтворення звукових файлів, підтримується безліч форматів.
За допомогою консольних утиліт можна також стискати звукові файли в різні формати з втратою якості. Вміст файлу, стисненого «з втратою якості», може бути неотличимо на слух від вмісту вихідного файлу: алгоритми перетворення враховують людську фізіологію, наприклад, формат MP3 не відтворюватиме надто високих звуків, а надто низькі не поділяє на два канали. Сенс терміна «втрата якості» - в тому, що з упакованого файлу вихідний відновити вже не можна. Стиснення з втратою якості можна налаштовувати на певну потужність потоку упакованих даних: чим більше даних можна передавати в одиницю часу, тим чистіше звук, тому такі формати підходять для передачі по мережі (наприклад, інтернет-радіо).
Основні формати з втратою якості - це MP3 (з ним працюють пакувальники lame / toolame, bladeenc) і OGG Vorbis (утиліта oggenc). Ці формати (особливо OGG) добре підходять для упаковки якісної музики. Файли у форматі OGG, упаковані семикратно (192 kbp/s), майже не відрізняються на слух від вихідних. Якщо необхідно стиснути звук з відчутною втратою якості (але без втрати членороздільності і раз на двадцять), можна використовувати інші формати - gsm, aiff, adpcm, speex (стиснення мови) або bonk. Останній формат - нестандартний, він підтримується однойменної утилітою і відрізняється великою гнучкістю, так як може працювати і в режимі «стиснення без втрат». Для стиснення без втрат розроблений спеціальний формат - FLAC, його розпізнають багато програм (у тому числі і утиліти від авторів цього формату - flac і metaflac) і навіть аудіопристрої.