РОБОТА З МОДЕМАМИ

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

РОБОТА З МОДЕМАМИ

Основні характеристики модемів
Приведемо основні характеристики модемів для телефонних комутованих і виділених каналів, які необхідно прямо або побічно враховувати при роботі з такими модемами.
Вихідний рівень передачі модемів зазвичай встановлюється в діапазоні від 0 до —15 дБм з точністю ±1 дБм.
Діапазон вхідних сигналів модемів для комутованих каналів складає від 0 до —43 дБм.
Для виділених (орендованих) каналів рівень вхідного сигналу може знаходитися в діапазоні від 0 до —34 дБм, або від 0 до —26 дБм залежно від коефіцієнта загасання сполучних ліній.
Модеми в телефонному комутованому каналі виявляють ту, що несе (формують сигнал ON на лінії 109 інтерфейсу V.24) при рівні такою, що несе в діапазоні від 0 до —43 дБм. При пониженні рівня тієї, що несе до —48 дБм модеми її не сприймають (формують сигнал OFF на лінії 109).
Для модемів, що працюють на некомутованих каналах, критичні значення рівнів виявлення і втрати несе можуть складати — 34 або — 26 дБм і —39 або —31 дБм відповідно. Остання пара рівнів ( —26 і —31 дБм) використовується на виділених каналах високої якості.

Синхронізація передачі

Більшість типів модемів підтримують три режими синхронізації передаваної інформації: > синхронізація сигналом внутрішнього задаючого тактового генератора (Ат&хо); > зовнішнім тактовим сигналом, що поступає від DTE (AT&X1); > тактовим сигналом, що виділяється з сигналу, що приймається, від видаленого модему (Ат&х2).
Вибір режиму синхронізації модему проводиться за допомогою перемикачів на нім або команд, що управляють, від DTE, наприклад АТ-команд.

Параметри захисного і викличного тону

При роботі по протоколах V.22 і V.22bis може передаватися захисний синусоїдальний сигнал. Як правило, при роботі через АТС старих моделей необхідність в нім відпадає. Частота захисного сигналу рівна 1800±20 Гц (AT&G2), 550±20 Гц (AT&G1), або сигнал може бути відсутнім взагалі (AT&GO). Частота встановлюється за допомогою перемикачів або АТ-команд з DTE.
Рівень захисного тонального сигналу частотою 1800 HI на 6 дБ, а рівень сигналу частотою 550 Гц на 3 дБ нижче за рівень інформаційного модульованого сигналу.
Після встановлення з'єднання і підключення до лінії модему, що відповідає, зухвалий модем передає періодичні пакети викличного тону на частоті 1300 FII. Тривалість пакетів і інтервалів між ними рівна 2 с.

Параметри імпульсного набору

Швидкість проходження імпульсів при наборі знаків телефонного номера зазвичай рівна 10 імпульсів в секунду, хоча в деяких модемах можлива установка швидкості 20 імпульсів в секунду. Тут і далі під імпульсом набору розуміється імпульс набору номера, що включає власне імпульс і паузу. Відношення часу паузи до тривалості всього імпульсу (коефіцієнт паузи) може складати значення 67/33 (Ат&ро) або 61/39 (Ат&р1).
Первиї варіант відповідає стандарту, прийнятому у Великобританії і низці інших країн. Другий варіант використовується в Північній Америці, Росії і є найбільш поширеним. У будь-якому випадку тривалість імпульсу рівна 100 мс. Інтервал між набором сусідніх цифр повинен бути не менше 600 мс.

Параметри тонального набору
Тривалість елементу тонального набору також рівна 100 мс. Інтервал часу між сусідніми цифрами тонального набору значно менший, але не менше 100 мс. Таким чином, тривалість циклу передачі однієї цифри складає не менше 200 мс.
Конструкція модемів
Конструктивна більшість модемів виконуються у вигляді зовнішніх або внутрішніх пристроїв. Часто один і той же модем пропонується на ринку у вигляді таких двох рішень.
Зовнішні модеми

Зовнішні модеми випускаються в окремому корпусі і мають вбудований або винесений блок живлення. Зовнішні модеми є мобільнішими, ніж внутрішні, оскільки для підключення їх до іншого комп'ютера досить просто перемкнути один роз'єм. При підключенні внутрішнього модему доведеться розбирати комп'ютер. Крім того, зовнішній модем дозволяє легко визначити його стан по світлових індикаторах, що знаходяться на лицьовій панелі .
Останнім часом широкого поширення набули буквено-цифрові дисплеї, що розміщуються на лицьовій панелі модему. В цьому випадку дисплей виконує всі функції індикації стану модему. У багатьох модемах на лицьовій панелі знаходяться органи управління, що дозволяють управляти модемом і змінювати його конфігурацію. У деяких типах модемів одні і ті ж органи управління можуть виконувати декілька функцій, визначуваних користувачем.
Зовнішні модеми, оснащені внутрішнім гучномовцем, іноді мають регулятор гучності. Гучномовець дозволяє контролювати процес встановлення з'єднання і передачі даних залежно від поточної конфігурації модему. Застосування АТ-команды Мп надає користувачеві можливість контролювати процес набору номера, з'єднання з видаленим модемом і передачі даних. Нагадаємо, що:
> команда МО-ПЕРМАЛОЙ (М) повністю відключає гучномовець;
> команда Ml включає його під час набору номера і вимикає після з'єднання з видаленим модемом (у момент виявлення тієї, що несе);
> по команді М2 гучномовець залишається включеним весь час;
> по команді МЗ гучномовець включається після набору останньої цифри номера і вимикається після виявлення тієї, що несе видаленого модему.
Конструктивні особливості зовнішніх модемів визначають їх переваги і недоліки.
Переваги зовнішнього модему:
> зовнішня індикація;
> наявність окремого блоку живлення;
> наявність зовнішніх органів управління (скидання модему, регулювання гучності і так далі).

Внутрішні модеми.

Внутрішній модем є типовою картою розширення для установки в слот материнської плати комп'ютера. При цьому найчастіше використовується слот шини ISA. Такі модеми не мають власного блоку живлення і отримують постійну живлячу напругу від пристрою, в який вони встановлені.
На задній панелі внутрішніх модемів зазвичай є роз'єми для підключення лінії зв'язку (LINE, TELCO), телефону (PHONE) і іноді крайового устаткування даних (DTE) (у модемах для групових блоків (пулів).
Безпосередньо на модемній платі розміщуються перемички або DIP-переключатели для вибору комунікаційного порту і номера переривання. При цьому небажане одночасне використання портів Сом1 і COM3 (лінія IRQ4) або COM2 і COM4 (лінія IRQ3).
У деяких моделях на задній панелі встановлений регулятор рівня гучності гучномовця модему, а також перемикачі рівня вихідного сигналу.
У внутрішніх модемів також мають свої переваги і недоліки.
Переваги внутрішніх модему:
> внутрішні модеми не займають додаткового місця на робочому столі;
> не вимагають модернізації контроллера СОМ-ПОРТА;
> дозволяють уникнути плутанини в сполучних кабелях;
> внутрішні модеми дешевше зовнішніх.
Недоліки:
> необхідна наявність вільного слота на материнській платі комп'ютера;
> збільшується навантаження на блок живлення комп'ютера;
> відсутня зовнішня індикація, що утрудняє контроль за роботою модему;
> для відновлення працездатності модему після його "зависання" може потрібно перезавантаження комп'ютера шляхом відключення живлення або кнопкою RESET на його панелі;
> при установці внутрішнього модему потрібна тонша настройка системних ресурсів, — необхідно уважно відноситися до вибору адреси СОМ-ПОРТА і його переривання (IRQ) (переривання не повинне бути задіяне іншим пристроєм);
> складність переустановлення модему в інший комп'ютер.

Установка модемів

Установка зовнішнього модему

Зовнішній модем необхідно встановлювати в безпосередній близькості від розетки живлячої електромережі, телефонної розетки і комп'ютера, з яким він взаємодіятиме. Якщо це зробити складно або неможливо, то необхідно постаратися подовжити телефонну лінію. Подовження інтерфейсу RS-232 між модемом і комп'ютером не рекомендується у зв'язку з відомими обмеженнями на його довжину.
Заземлення модему здійснюється провідником кабелю живлення. За відсутності трьохконтактних розеток необхідно передбачити додатковий заземляючий провідник з перетином дроту не менше 1,5 мм . За допомогою такого провідника сполучають клему "GND" ("ЗЕМЛЯ") на задній панелі модему з контуром заземлення приміщення. У деяких недорогих модемах непередбачене застосування заземлення. При їх підключенні до комп'ютерів слід дотримуватися обережності і дотримуватися певної послідовності дій. Спочатку за допомогою модемного кабелю необхідно з'єднати вимкнений модем з вимкненим комп'ютером і загорнути до упору гвинти, що фіксують роз'єми.
Потім підключити вилки комп'ютера і блоку живлення модему в розетки електромережі. Після цього можна безпосередньо включати живлення модему і комп'ютера в довільній послідовності.
Канальний роз'єм (LINE, WALL, SW, LL) призначений для підключення кабелю, що сполучає модем з телефонним каналом. При цьому можна використовувати що поставляються з модемом або будь-які інші кабелі, обладнані роз'ємами типу RJ11, RJ12, RJ41 або RJ45. У багатьох модемів є гніздо для підключення телефонного апарату (PHONE). Саме сюди і потрібно підключати телефон, що залишився без діла. В цьому випадку за відсутності модемного зв'язку телефон можна буде використовувати по своєму прямому призначенню. Паралельне підключення модему і телефону є небажаним.
У загальному випадку модем повинен бути "першим" або єдиним споживачем використовуваної телефонної лінії.
Конструкція вітчизняної телефонної вилки і розетки декілька відрізняється від стандарту RJ11. Тому для підключення модему до лінії необхідний спеціальний перехідник. Перехідник можна виготовити самостійно з кабелю, що входить в комплект модему, і стандартного телефонного набору "вилка/розетка". Для цього необхідно:
> акуратно розділити кабель на дві рівні половини і очистити їх кінці від обплетення на довжину 3—4 см;
> відокремити червону і зелену жили і очистити їх від ізоляції на довжину 1,5—2 см;
> незадействованньте жили потрібно укоротити і ізолювати;
> очищені від ізоляції провідники необхідно підключити до телефонної вилки/розетки відповідно.
При цьому треба враховувати, що роз'їм RJ11 має чотири контакти з яких використовується тільки два центральних.
При підключенні зовнішнього модему можна дотримуватися наступної послідовності дій.
> визначити раціональний варіант розміщення комп'ютера, модему, телефону, трансформатора (якщо він використовується) і блоку живлення на робочому місці;
> відключити комп'ютер від мережі і забезпечити його надійне заземлення;
> підключити сполучний кабель до модему і відповідного послідовного порту комп'ютера і закріпити його на корпусі гвинтами;
> підключити телефонний кабель до гнізда модему з написом "LINE". Телефонну вилку вставити в телефонну розетку;
> до гнізда модему з написом "PHONE" підключити кабель, що закінчується телефонною розеткою, до якої необхідно підключити телефонний апарат;
> провести установку перемикачів модему відповідно до інструкції;
> на видаленні 30—34 см від корпусу комп'ютера зафіксувати джгут телефонних проводів на стіні або ніжці столу за допомогою липкої стрічки;
> підключити зовнішній блок живлення до модему і знижувального трансформатора.

Установка внутрішнього модему

Перед установкою плати внутрішнього модему в комп'ютер необхідно вибрати номер зв'язного порту (Сом1 —COM4) і номер системного переривання (IRQ2—IRQ7). Для цього згідно керівництва користувача модему потрібно встановити в необхідні положення відповідні перемички або перемикачі (джампери). Слід вибирати невживані в даному комп'ютері номер порту введення-виводу і номер лінії переривання.
Інформацію про вільні системні ресурси комп'ютера можна отримати за допомогою практично будь-якої діагностичної утиліти, наприклад MSD.EXE, SISINFO.EXE (NU), або засобами використовуваної операційної системи. Наприклад, Windows'95 дозволяє отримати всю необхідну інформацію з меню Computer Properties (Control_Panel\ System \ Device Manager\). Якщо всі порти введення-виводу вже зайняті, доведеться чимось пожертвувати ради установки модему, або встановити модем на інший комп'ютер.
При установці внутрішнього модему потрібно враховувати адреси послідовних портів, задіяні системою, і використовувані в комп'ютері лінії переривання. Інформація, що приводиться нижче, про системні ресурси комп'ютера, що встановлюються за умовчанням, допоможуть виконати конфігурацію карти модему без сторонньої допомоги.
При установці внутрішнього модему корисно дотримуватися наступної послідовності дій.
> відключити комп'ютер від мережі змінного струму витягнувши вилку з розетки;
> зняти кожух комп'ютера;
> вибрати один з вільних слотів на материнській платі;
> прибрати захисну планку із зворотного боку корпусу комп'ютера напроти вибраного слота;
> встановити плату модему у вибраний слот і переконатися, що плата до упору увійшла до слота материнської плати комп'ютера;
> закріпити плату модему за допомогою гвинта, що укручується в задню стінку корпусу комп'ютера.

Включення модему

Після установки модему він готовий до включення. При натисненні тумблера живлення зовнішнього модему зазвичай виконується його автоматична самоперевірка, в перебігу якої можуть мигати деякі індикатори на лицьовій панелі. Після закінчення самотестирования модем готовий до використання.
Для ретельнішої перевірки працездатності модему необхідно скористатися якою-небудь наявною зв'язною програмою. Досить скористатися будь-якою термінальною програмою, що дозволяє управляти модемом за допомогою набору АТ-команд або команд протоколу V.25bis. Якщо ж модем має буквено-цифровий дисплей, то його можна повністю протестувати без використання комунікаційних програм і комп'ютера.
Перевірка відповідей модему

У інтелектуальних модемах на команди, що вводяться з комп'ютера, модем повинен формувати відповіді в текстовому або цифровому вигляді. При використанні набору АТ-команд на введення команди "AT" або "at" модем повинен відповісти повідомленням "ОК" або "О". У разі відсутності відповіді слід ввести команду ATQOV1, що встановлюєрежим відповіді в текстовому вигляді, і повторити спробу з введенням команди "AT".
Якщо повторна спроба виявилася невдалою, слід ще раз перевірити справність сполучного кабелю і послідовного порту комп'ютера. У разі відповіді модему "ERROR", слід перевірити відповідність встановлених швидкостей зв'язного порту модему і комп'ютера, або командою AT\J1 включити режим інтерфейсу змінної швидкості, при якому швидкість порту модему автоматично підстроюється під швидкість передачі терміналом АТ-команд. Проте треба знати, що далеко не всіма модемами підтримується така можливість.

Установка початкової конфігурації

При першому включенні в модем за умовчанням завантажується заводська конфігурація. Набір заводських установок включає певні значення параметрів і характеристик передачі. Як правило, модем може відразу почати роботу, використовуючи заводську конфигуратщю. Проте, бажано оцінити значення всіх встановлених параметрів на предмет можливості роботи в конкретних умовах. В першу чергу, необхідно звернути увагу на значення таких параметрів модему, як швидкість передачі, коефіцієнт паузи імпульсного набору, режим виправлення помилок і інші параметри.
У разі потреби за допомогою альтернативних АТ-команд можна змінити значення окремих параметрів. Для збереження вибраних значень в незалежній пам'яті потрібно використовувати команду AT&Wn (n — номер профілю (варіанту) конфігурації).
Майже у всіх модемах є декілька профілів заводської конфігурації, орієнтовані, наприклад, на роботу по комутованих або орендованих каналах, в синхронному або асинхронному режимах і тому подібне За умовчанням при включенні живлення в оперативну пам'ять модему завантажується профіль з мінімальним номером. Для виклику іншого профілю потрібно використовувати команду AT&Fn або ATZn (n — номер профілю конфігурації). Якщо потрібний, щоб при включенні живлення профіль з номером відмінним від 0 викликався за умовчанням, цей профіль необхідно заздалегідь запам'ятати по команді AT&Yn.

Локальний аналоговий тест

Шляхом виконання описаних вище операцій можна тільки частково перевірити комунікаційний порт, контроллер, що управляє, і ланцюги живлення модему. Переконатися в справності канальної частини модему, тобто в працездатності власне модулятора і демодулятора, дозволяє проведення локального аналогового тесту.
Для початку перевірки слід ввести команду Ат&т1. Дана команда завжди повинна бути останньою в командному рядку, оскільки вона переводить модем в режим передачі (трансляції) даних з комп'ютера по місцевому шлейфу. При цьому що будь-які вводяться з комп'ютера дані проходитимуть через модем на його канальну частину і повертатися назад для відображення на моніторі. Якщо модем безпомилково повертає перевірочну послідовність, то результат проведення тесту можна вважати успішним.
Дана перевірка виконується до тих пір, поки не закінчиться час, що задається числом, записаному в регістрі S18, або поки вона не буде перервана уручну командою "+++". У останньому випадку після отримання відповіді ОК необхідно видати модему команду завершення тесту Ат&то. Іншим способом завершення тесту є використання команди АТН, яка дозволяє завершити перевірку модему з одночасним відключенням його від лінії.
Результат проведення локального аналогового тесту для модему ZYXEL 1496E-Plus виглядає таким чином: at&tl
CONNECT 19200/ZyX 19200/V42b
+++
OK
Підключення модему до лінії відбувається по команді ATD. При її виконанні модем підключається до лінії, і в гучномовці повинен зазвучати у відповідь тон станції. Одночасно на лицьовій панелі повинен зажевріти індикатор "ВІН" (якщо такий є).

Локальний аналоговий тест з самодіагностикою

Локальний аналоговий тест з самодіагностикою схожий на попередній за тим виключенням, що модем сам передає і приймає спеціальну перевірочну послідовність даних і потім порівнює їх між собою. За наслідками порівняння підраховується кількість помилок. Для створення тестової послідовності модем використовує спеціальний (апаратний або програмний) генератор тестових послідовностей.
Для того, щоб запустити локальний аналоговий тест з самодіагностикою, необхідно видати команду Ат&т8. Після завершення перевірки на екрані відображається тризначне десяткове число, рівне кількості помилок. Максимальне число помилок, що відображається, рівне 255, навіть якщо фактичне число помилок більше.

Локальною цифровий тест

Локальний цифровий тест дозволяє видаленому модему, який не відповідає Рекомендації ITU-T V.54, організувати дистанційний цифровий тест з місцевим модемом. При цьому перевіряється видалений комп'ютер (DTE) послідовний і канальний порти видаленого модему. Фактично цей режим не є режимом самоперевірки в локальному цифровому шлейфі, оскільки шлейф встановлюється у бік видаленого модему. При включеному локальному цифровому тесті будь-які дані, прийняті від видаленого модему повертаються до нього назад .
Видалений модем, передаючи певну послідовність даних і порівнюючи її з прийнятою, перевіряє исправность-телефонного каналу, місцевого і видаленого модемів.
Для організації локального цифрового тесту необхідно виконати певну послідовність дій:
> набрати номер видаленого модему і провести з ним з'єднання;
> коли з'єднання встановлене, слід повернутися в режим передачі команд і ввести команду Ат&тз;
> після цього користувач видаленого комп'ютера або прикладний процес вводить для передачі послідовність символів.
Користувач локального комп'ютера не спостерігає на екрані ніяких знаків, в той час, як місцевий модем повертає назад всі дані, передавані видаленим модемом. Дана перевірка продовжується поки не закінчиться час, що задається вмістом регістра S18. Якщо цей регістр не використовується (при S12=0), користувач видаленого модему повинен відключитися від каналу або викликати місцевого користувача по іншому каналу для повідомлення про припинення тесту.
Для переривання тесту уручну необхідно ввести команду Ат&то. Можна використовувати також команду АТН, завершивши тим самим тест і відключивши модем від лінії.

Дистанційний цифровий тест

Дистанційний цифровий тест призначений для перевірки канального порту видаленого модему, телефонного каналу, місцевого послідовного порту і канального порту модему, а також місцевого комп'ютера. Для проведення тесту необхідно ввести послідовність знаків в місцевий комп'ютер. Потім локальний модем посилає ці знаки видаленому модему, який, у свою чергу, повертає їх локальному модему.
В процесі тесту в місцевому комп'ютері проводиться порівняння прийнятих знаків з переданими. Якщо прийняті знаки не співпадають з переданими, несправний або місцевий комп'ютер, або локальний або видалений модем, або телефонний канал. Для локалізації несправності на місцевому і видаленому модемі потрібно провести локальний аналоговий тест.
Порядок проведення дистанційного цифрового тесту наступний:
> набрати номер видаленого модему, конфігурація якого дозволяє приймати запит видаленого цифрового тесту, і встановити з ним з'єднання;
> після встановлення з'єднання перейти в командний режим і ввести команду Ат&т6 (дана команда повинна бути останньою в командному рядку);
> ввести послідовність знаків.
Після того, як модем прийме команду Ат&т6, він запрошує цифровий шлейф у видаленого модему з використанням спеціальної послідовності сигналів. Модем може бути запрограмований в стан прийому запиту цифрового шлейфу від видаленого модему за допомогою команди Ат&т4, а на відмову виконання запиту дистанційного цифрового тесту — за допомогою команди Ат&т5.

Дистанційний цифровий тест з самодіагностикою

Видалений цифровий тест з самодіагностикою аналогічний вже розглянутому видаленому цифровому тесту. Відмінність полягає в тому, що модем сам генерує і передає видаленому модему спеціальну перевірочну послідовність даних . На прийомі він також сам підраховує і видає в комп'ютер число помилок. Цим тестом перевіряється канальний порт видаленого модему, телефонний канал, місцевий канальний і місцевий послідовний порти модему.
Для проведення дистанційного цифрового тесту з самодіагностикою необхідно виконати наступні операції:
> набрати номер видаленого модему, конфігурація якого дозволяє приймати запит видаленого цифрового тесту, і встановити з ним з'єднання;
> коли з'єднання встановлене, перейти в командний режим і ввести команду Ат&т7;
Після завершення перевірки на екран монітора виводиться число, рівне кількості помилок. Максимальне число помилок, що відображається, рівне 255, навіть якщо фактичне число помилок більше.
Тест продовжується, поки не закінчиться час, визначений значенням вмісту регістра S18, або поки перевірка не буде перервана командою Ат&то. Також для завершення перевірки і негайного відключення від лінії може використовуватися команда АТН.

модем