Проект з ОІТ та Екології: "Літосфера" - 15 групи ПГФ
Зміст
Літосфера
Ідея проекту
Метою цього проекту є пояснення значення літосфери та її будови.
Літосфе́ра (від грец. Λίθος - камінь і σφαίρα - куля, сфера) — верхня тверда оболонка земної кулі. До її складу входять земна кора та субстрат (верхня частина мантії Землі).
Потужність літосфери під океанами становить 5 — 100 км (мінімальна під серединно-океанічними хребтами, максимальна на периферії океанів), під континентами — 25 — 200 км і більше (мінімальна — під молодими гірськими утвореннями, вулканічними дугами і континентальними рифтовими зонами, максимальна — під щитами древніх платформ). Найбільша потужність літосфери спостерігається на найменш прогрітих, а найменша — на найбільш прогрітих ділянках. Найбільші структурні одиниці літосфери — літосферні плити, розміри яких у поперечнику становлять 1 — 10 тис. км.
У сучасну епоху літосфера розділена на 7 головних і декілька дрібніших плит. Межі плит є зонами максимальної тектонічної, сейсмічної і вулканічної активності. Рух літосферних плит і блоків, а також його можливі причини вивчаються геодинамікою. Під континентами і океанами літосфера переходить в астеносферу, твердість і в'язкість речовини якої нижчі, ніж у літосфери.
Разом з астеносферою літосфера утворює тектоносферу Землі, в якій відбуваються основні геологічні процеси. Для позначення зовнішньої оболонки літосфери вживався нині застарілий термін Сіаль, що походить від назви основних елементів гірських порід: Si (лат. Silicium - силіцій) та Al (лат. Aluminium - алюміній).
Автор проекту
Бубнова Олена Юріївна, Бубнова Олена
Матеріали проекту
Інтернет ресурси проекту
Додаткові матеріали проекту
Результати проекту
[1] презентація