Проект з ІКТ - "Температура повітря, як одна з головних характеристик повітря"

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Автор навчального проекту:

Федоров Микола Миколайович


Творча назва

Температура повітря, як одна з головних характеристик повітря

Основні питання:

Ключове питання:

-Чи може температура впливати на якість повітря?

Тематичні питання:

-Чим важливе повітря?

-Які його складові?

-Який вплив температури на склад повітря?

Змістові питання:

-Як нагріваеться повітря?

-Що відбувається з повітрям з висотою?

-Від чого залежить температура повітря?

Стислий опис:

Основними компонентами сухого повітря є азот (78,09% за об’ємом) і кисень (20,95%), а також невелика кількість вуглекислого газу, водню та інших газів. Вміст водяної пари у повітрі постійно змінюється (від 0,2 до 3 %) залежно від її агрегатного стану. Повітря містить також тверді й рідкі домішки (аерозолі). Від їх кількості і різновиду залежать процеси поглинання і розсіювання радіації, виникнення окремих оптичних явищ в атмосфері тощо. Вуглекислий газ є фізіологічним регулятором дихального центру людини і тварин. Концентрація вуглекислого газу у повітрі закритих приміщень, яка зростає одночасно із збільшенням вмісту пилу, мікроорганізмів тощо, є основним показником забруднення повітря. Очищене від сторонніх домішок, водяної пари і вуглекислого газу повітря зовсім безбарвне і прозоре. Воно не має ні запаху, ні смаку. Маса 1 дм3 повітря при 0 °C і 760 мм тиску дорівнює 1,293 г. Звідси виходить, що його середня грам-молекулярна маса дорівнює 29 г, а середня молекулярна маса 29 в. о.

22,4 дм3 • 1,293 г/дм3 = 29 г.

Повітря утворює газову оболонку навколо земної кулі товщиною понад 1000 км. Із збільшенням висоти розрідженість повітря безперервно збільшується, а тиск весь час зменшується. Склад повітря на різних висотах теж змінюється. При температурі —140,7°С і тиску близько 40 атм повітря скраплюється в безбарвну легкорухливу рідину з густиною 0,9 г/см3. Незважаючи на дуже низьку температуру кипіння (близько —192°С при звичайному тиску) рідке повітря можна тривалий час зберігати у відкритих спеціальних посудинах з подвійними стінками, між якими утворено вакуум (відкачано повітря). У таких посудинах рідке повітря випаровується дуже повільно.

При температурі зрідженого повітря різко змінюються властивості речовин. Так, спирт і ефір перетворюються в тверді речовини. Твердими речовинами стають також хлор, сірководень, вуглекислий газ і аміак. Ртуть перетворюється в ковкий метал, а гума стає такою крихкою, що при ударі розсипається на дрібненькі шматочки.

При обережному кип'ятінні зрідженого повітря його складові частини випаровуються нерівномірно. Спершу випаровується майже чистий азот (tкип −196 °C), а потім аргон (tкип −186 °C). В результаті залишається майже чистий кисень (tкип −183 °C). На цьому основується застосування рідкого повітря в техніці для добування азоту, кисню і аргону.

Кінцевий продукт

Кінцевим продуктом є знання, які діти отримають в результаті успішного виконання проекту.

Навчальні предмет(и):

Фізика, екологія, географія, метеорологія, хімія.


Класи:

5-6 клас

Діяльність учнів:

Завдвння 1: Учні 5-6 класів кожного вівторка о 9 годині вимірюють температуру повітря біля своєї школи та надсилають результати по електронній пошті (e-mail: [email protected]). Потім ця інформація збирається і створюється карта температури повітря в різних районів міста Кіровоград за даний день. Результати вимірювання учнів коментує вчитель

Завдання 2: Учні 5-6 класів надсилають нарордні прикмети про погоду по електронній пошті (e-mail: [email protected]). Потім буде оголошено результати на найкращі прекмети.


Приблизний час, необхідний для реалізації навчального проекту:

проект проводиться з 03.09.2009 до 01.10.2009 року


Матеріали та ресурси:

Презентація вчителя

Презентація учнів

Ресурсы

  • Печатные материалы:

Підручники з географії довідники атласи

  • Интернет ресурсы:

Погода України Острів знань Зміни температури з роками