Посилання на повідомлення на тему Bios (Завдання 4, тема 1.3.)

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Award.BiosSetup

Standard CMOS Setup
Розділ, в якому встановлюється дата і час, визначаються параметри пристроїв, підключення до IDE контролера: hdd, cd, mo і інші, а також флоппі-диски. У цьому ж розділі встановлюється зупинка комп'ютера при виявленні BIOS помилок.

Date (mm: dd: yy) - встановити дату в форматі: місяць, день, рік. Time (hh: mm: ss) - установка поточного часу в форматі година, хвилина, секунда.

Цей параметр призначений для того, щоб встановити дату і час на внутрішніх годинниках комп'ютера RTC (Real-Time Clock) - годинник реального часу. Можна встановити час в годинах, хвилинах і секундах, а дату - число, місяць і рік. Багато програм використовують звернення до годинника реального часу, так що для нормального функціонування системи прийнято встановлювати даний час і дату. Годинник реального часу «йдуть» і при виключенні живлення комп'ютера і його повного від'єднання від мережі живлення.

Оскільки вони харчуються від тієї ж батарейки, яка живить мікросхему CMOS. Дату встановлювати слід в «американському» форматі - Місяць / Число / Рік. Параметр не впливає на стабільність роботи комп'ютера. Всі сучасні ОС мають власні засоби корекції RTC, тому установка годин в BIOS застосовується не часто.

Можливі також такі варіанти цієї настройки:

System Time System Date

Також може бути присутнім параметр: Daylight Saving

Цей параметр існує для того, щоб система сама могла вчасно переводити годинники на зимовий і літній час.

Disable або Off - автоматичний переведення годинників на зимовий / літній час заборонений. Enable або On - автоматичний переведення годинників на зимовий / літній час дозволений. Оскільки в операційних системах є більш зручні засоби настройки цієї функції, в BIOS слід її відключати.

Primary Master - Master (ведучий) на першому каналі IDE Primary Slave - Slave (ведений) на першому каналі IDE Secondary Master - Master (ведучий) на другому каналі IDE Secondary Slave - Slave (ведений) на другому каналі IDE

Після вибору Primary Master можлива установка наступних параметрів (їх кількість і назви можуть змінюватися в залежності від типу IDE пристрою):

Type (тип пристрою) - вказується тип IDE пристрою. Може приймати значення:

• Auto - автоматичне визначення BIOS типу IDE пристрою
• None - забороняє будь-яке IDE пристрій
• User Type HDD - дозволяє установку параметрів жорсткого диска користувачем
• CD-ROM - повідомляє BIOS про підключення CD-ROM
• LS-120 - повідомляє BIOS про підключення LS-120
• ZIP-100 - повідомляє BIOS про підключення ZIP-100
• MO - повідомляє BIOS про підключення IDE магнитооптического накопичувача
• JAZ2 - повідомляє BIOS про підключення внутрішнього накопичувача Iomega JAZ ємністю 2 Мбайт з інтерфейсом IDE
• Other (або Other device, Other ATAPI device і т.д.) - повідомляє BIOS про підключенні не зазначеного вище пристрої

В інших колонках встановлюються значення, в основному відносяться до параметрам вінчестерів. При застосуванні інших пристроїв установка цих значень звичайно не потрібно.

Translation Method (метод трансляції геометрії) - визначає метод перетворення апаратної геометрії IDE накопичувача в геометрію, зрозумілу для різних операційних систем.

Може приймати значення: LBA - Logical Block Addressing (логічна адресація блоку) - найбільш популярний метод, обов'язковий для дисків об'ємом більше 504 MBytes • Match Partition Table (відповідно до таблиці розділу) - цей параметр слід вибрати в тому випадку, якщо до цього IDE каналу підключається жорсткий диск з вже встановленою операційною системою і спосіб трансляції, застосований для цього жорсткого диска, невідомий
• Normal (звичайний) - залишає апаратну геометрію жорсткого диска без змін
• Large (великий) - метод трансляції, який використовується досить рідко і застосовується, зокрема, для деяких варіантів UNIX
• Manual (ручна установка) - дозволяє установку параметрів жорсткого диска вручну

Cylinders (циліндри) - тут вказується кількість циліндрів жорсткого диска. Параметр може бути змінений тільки в разі встановлення значення Manual в Translation Method.

Head (головка) - тут вказується кількість головок жорсткого диска. Параметр може бути змінений тільки в разі встановлення значення Manual в Translation Method.

Sector (сектор) - тут вказується кількість секторів жорсткого диска. Параметр може бути змінений тільки в разі встановлення значення Manual в Translation Method.
PRECOMP - номер доріжки, починаючи з якої дані записуються більш щільно.
Може визначатися автоматично.

LANDZ - не застосовується для сучасних пристроїв. Для старих вінчестерів вказувався номер циліндра для паркування магнітних головок при відключенні харчування.

SIZE - фактичний розмір (ємність) вінчестера в Мбайтах або Гбайт.
Значення встановлюється автоматично.

MODE - режим доступу до даних на диску:

• Auto - дозволяє автоматично створити визначення ручного режиму.
• Normal - залишає апаратну геометрію без змін. Використовується для вінчестерів до 504 Мбайт.
• Lange - використовується досить рідко. Максимальний розмір вінчестера може бути до 1 Гбайт.
• LBA - застосовується для всіх жорстких дисків. None - для підключення SCSI-дисків.
• MPT - при підключенні диска з невідомим методом логічного перетворення адрес.

CHS Capacity (ємність диска, певна як добуток кількості циліндрів на кількість головок і на кількість секторів) - тут вказується місткість жорсткого диска.
Параметр не може бути змінений.

Maximum LBA Capacity (максимальна ємність диска в режимі LBA) - тут вказується місткість жорсткого диска як, якби метод трансляції був LBA.
Параметр не може бути змінений.

Multi-Sector Transfers (передача даних з декількох секторів диска) - параметр визначає кількість секторів, що передаються як блок даних. Як правило, чим більше секторів в блоці, тим вище швидкість обміну.
Може приймати значення:

• Disabled - забороняє блокову передачу. Обмін йде по одному сектору
• 2, 4, 6, 8, 16, 32 - можливі значення кількості секторів в блоці
• Maximum залишає визначення кількості секторів в блоці на розсуд BIOS

SMART Monitoring (можливість S.M.A.R.T діагностики) - дозволяє вирішувати / забороняти можливість діагностики стану жорсткого диска відповідно до вимог стандарту S.M.A.R.T.
При вирішенні параметра і порушення нормального функціонування жорсткого диска BIOS видає на екран відповідне повідомлення до появи таблиці з характеристиками комп'ютера.

Слід врахувати, що дозвіл цього параметра знизить продуктивність комп'ютера на кілька відсотків і може зробити скрутним захоплення відеопотоку, наприклад, без випадання кадрів.
Може приймати значення:

• Enabled - дозволено
• Disabled - заборонено

PIO Mode (режим програмованого введення / виводу) - тут можна вказати режим PIO для даного накопичувача. Як правило, BIOS правильно визначає максимально швидкий режим для пристрою. Зміна параметра іноді буває необхідно при підключенні старих накопичувачів, не завжди виконаних в повній відповідності до стандартів. Зазвичай в цьому випадку значення PIO слід зменшити. Параметр може приймати значення від 0 до 4.

ULTRA DMA Mode (режим Ultra DMA) - параметр аналогічний PIO Mode, тільки для режимів UltraDMA. Параметр може приймати значення від 0 до 4, а також Disabled (режим UltraDMA заборонений).

Set Device As (встановити пристрій як ...) - параметр дозволяє вказати BIOS, який вид накопичувача на змінному диску він повинен представити операційну систему.
Це поле з'являється тільки при виборі відповідного пристрою в параметрі Type. Може приймати значення:

• Auto - BIOS сам визначає уявлення пристрої
• Floppy - пристрій представляється, як гнучкий диск
• Hard Disk - пристрій представляється, як жорсткий диск

Існують і інші значення застосовуються для настройки пристроїв-IDE, але вони з'являються в BIOS вкрай рідко.

Flopy Disk Drive У цьому параметрі слід вказати кількість і тип встановлених в системі флоппи- дисководів. Якщо значення цього параметра не відповідає істині, то при роботі можливі проблеми. До контролера флоп-дисководів можна підключити два дисковода одночасно. При цьому першим дисководом вважається той, до разьему якого з'єднувальний шлейф підключений без «перекрутки». Перший дисковод часто позначають буквою А, а другий - В. Значення параметра встановлюються в секціях First Flopy Drive і Second Flopy Drive або в Drive A і Drive B.

Значення параметра в обох секціях можуть бути:

• 180 KB 5,25 "- п'ятидюймовий дисковод для дискет SD, тобто одинарної щільності, ємністю 180 Кбай;
• 360 KB 5,25 "- п'ятидюймовий дисковод для дискет DD, тобто подвійної щільності, ємністю 360 Кбайт;
• 1,2 MB 5,25 "- п'ятидюймовий дисковод для дискет HD, тобто високої щільності, ємністю 1,2 Мбайт;
• 720 КB 3,25 "- тридюймовий дисковод для дискет DD, тобто подвійної щільності, ємністю 720 Kбайт;
• 1,44 MB 3,25 "- тридюймовий дисковод для дискет HD, тобто високої щільності, ємністю 1,44 Мбайт;
• 2,88 MB 3,25 "- тридюймовий дисковод для дискет QD, тобто четверний щільності, ємністю 2,88 Мбайт;
• None - дисковод не підключений.

Можливі також такі варіанти цієї настройки:

Floppy Drive A: / B:
Diskette A: / B:
Legacy Diskette A: / B:

Це не всі можливі значення даного параметра BIOS.

Потрібно вказувати підключення дисководи в тому порядку, в якому вони фізично підключені.

Floppy 3 Mode
Багато хто вважає, що цей параметр включає підтримку третього флоппі-дисковода. Однак це не так. Це так званий «режим 3» для флоппі-дисководів. Він використовується тільки в деяких країнах, наприклад, в Японії. Для його застосування потрібен спеціальний дисковод, який дозволяє досягти більш високої швидкості передачі даних, ніж звичайні дисководи. Такі дисководи не застосовуються, тому цей режим рекомендується вимкнути (Disable або Off).

Можливі також такі варіанти цієї настройки:
Floppy 3 Mode Support
Support for Floppy 3 Mode

Video
Установка типу відеоадаптера для первинного системного монітора. Хоча вторинний монітор підтримується і деякими ОС, установки в «BIOS Setup» для нього відсутні. За замовчуванням встановлюється EGA / VGA.

Можливі варіанти:

• Mono (Monochrome) - для монохромних відеоадаптерів,
• Hercules - також для монохромних відеоадаптерів,
• MDA - для монохромних відеоадаптерів, що підтримують тільки текст,
• CGA 80 (Color Graphics Adapter) - для режиму 80 колонок,
• CGA 40 (Color Graphics Adapter) - для режиму 40 колонок,
• EGA / VGA (Enhanced Graphics Adapter / Video Graphics Array) - для EGA-, VGA-, SVGA- і PGA-адаптерів моніторів.

Останній параметр може називатися і VGA / PGA / EGA.
Опція може мати назву і Primary Display, а для вибору значень можуть бути запропоновані VGA / EGA, CGA40x25, CGA80x25, Mono і Absent. Варіант з відсутнім дисплеєм також може знайти застосування, як не дивно, наприклад, в спеціалізованих технологічних системах. У всякому разі, автор з такою ситуацією стикався.

У «BIOS Setup» такий тип адаптера також може зустрінеться, а в літературі так вже точно - XGA (eXtended Graphics Array).
Такі відеоадаптери почали випускатися «IBM» в 1990-му році для комп'ютерів з шиною MCA, вони підтримували режим «Bus Master», відрізнялися підвищеним дозволом, високоякісної графікою і продуктивністю.

Необхідно згадати і про застосування рідкокристалічних дисплеїв. Опція може називатися LCD & CRT, а значення параметра можуть бути наступні:

• LCD (Liquid Crystal Display) - рідкокристалічний дисплей,
• CRT (Cathode Ray Tube) - дисплей з електронно-променевою трубкою,
• AUTO - автоматичне визначення пристрою,
• LCD & CRT - об'єднаний параметр.

Halt On - зупинка на ...
Вказується, чи потрібно зупиняти запуск комп'ютера в разі деяких, виявлених BIOS, помилок. Може приймати значення:

• All Errors (всі помилки) - вибір цього значення призводить до зупинки при будь-яку помилку
• No Errors (без помилок) - вибір цього значення не викликає зупинки при будь-яку помилку
• All but Keyboard (всі помилки, крім клавіатури) - вибір цього значення призводить до зупинки при будь-яку помилку, окрім відсутності або несправності клавіатури
• All but Disk (всі помилки, крім диска) - вибір цього значення призводить до зупинки при будь-яку помилку, окрім відсутності або несправності жорсткого диска
• All but Disk / Keyboard (всі помилки, крім клавіатури і / або диска) - вибір цього значення призводить до зупинки при будь-яку помилку, окрім відсутності або несправності клавіатури і / або диска

Можливі також такі варіанти цієї настройки:

Error Halt
POST Error Halt
POST Errors
Halt On All Errors
No Halt On Any Errors

Цей розділ може також містити інформацію:

• Base Memory: - розмір основної системної пам'яті
• Extended Memory: - розмір розширеної пам'яті
• Other Memory: - розмір решти пам'яті
• Total Memory: - розмір загальної пам'яті.