Портфоліо проекту до тренінгу за програмою "Навчання для майбутнього" Гонжа Анна 2018
Зміст
- 1 Назва навчальної теми
- 2 Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети
- 3 Вік учнів, клас
- 4 Стислий опис проекту (скопіювати з Плану)
- 5 План вивчення теми (вставити файл)
- 6 Оцінювання (стислий опис і інструменти)
- 7 Діяльність учнів та вчителя (скопіювати з Плану з посиланнями на відповідні документи)
- 8 Відомості про автора
- 9 Відомості про тренінг
Назва навчальної теми
Українські землі під владою царської Росії крізь призму епохи (друга половина ХІХ століття)
Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети
Предмет: Історія України
Вік учнів, клас
9 клас, вік учнів: 14-15 років
Стислий опис проекту (скопіювати з Плану)
Даний проект призначений для учнів 9-их класів рівня стандарту і розрахований на чотири 45-хвилинні уроки. Тема проекту «Українські землі у складі Російської імперії в другій половині ХІХ століття» охоплює програмовий матеріал з історії України. Головною метою цього проекту є поглиблений аналіз, деталізація та узагальнення знань за даною темою. Під час проекту учні братимуть участь у таких видах діяльності: опрацювання першоджерел, робота з текстовим матеріалом, використання Інтернет-ресурсів, робота з програмою PowerPoint і створення публікацій. Для полегшення виконання завдань учнями, вчитель, орієнтуючись на результати проведеного опитування для визначення рівня попередніх знань, демонструє ознайомлюючу презентацію, яка створює основу для подальшої роботи класного колективу. Також він вказує особливості оцінювання даного виду роботи. Вчительська презентація є своєрідним планом роботи. В ній зазначені рекомендовані завдання для виконання учнями. Вчитель, об’єднавши учнів у три групи, дає їм можливість самостійно обрати вид і тему роботи більш цікаву та зручну для втілення. Рекомендується створити наступні учнівські роботи - презентацію або публікацію на три пропоновані теми:
1.Наддніпрянська Україна в системі міжнародних відносин другої половини ХІХ століття;
2.Соціально-економічне становище українських земель в Наддніпрянській Україні другої половини ХІХ століття;
3.Ключові тенденції національно-культурного відродження в Наддніпрянщині у другій половині ХІХ століття.
У ході підготовки учнівських груп, вчитель організовує та координує їх діяльність методичними вказівками та порадами. Демонстрація результатів дослідницьких учнівських робіт буде здійснюватись в ході вивчення даної теми. Таким чином, учні детально опанують матеріал і будуть готовими до формулювання аналітичних висновків стосовно політичного становища українських земель в складі Російської імперії у другій половині ХІХ століття, тлумачення причинно-наслідкових зв’язків соціально-економічних особливостей періоду, пояснення суті розгортання процесів національно-культурного відродження на Наддніпрянщині в другій половині ХІХ століття. На останньому уроці пропонується виконати контрольну роботу для перевірки здобутих знань. В оцінюванні учнів, в рамках проекту, будуть враховуватись дві складові:
1) Робота учня в одній із дослідницьких груп;
2) Оцінка знань учня за контрольну роботу.
План вивчення теми (вставити файл)
Оцінювання (стислий опис і інструменти)
На початку роботи, з метою активізації опорних знань, вчитель використовує проведення опитування за темою «Українські землі у складі Російської імперії наприкінці XVIII - у першій половині ХІХ століття» для вияву рівня обізнаності учнів. Отримавши результати, вчитель пропонує заповнити першу колонку таблиці «ЗХД» – «Що я знаю?», де кожен учень матиме змогу тезисно занотувати вже відому йому інформацію. Після демонстрації презентації вчителя, колективного обговорення запитань, рекомендованих до проектної діяльності, ознайомлення з умовами виконання та критеріями оцінювання проектів та вибору групами учнів тем для їх втілення, вчитель пропонує заповнити другу колонку таблиці «ЗХД» – «Що я хочу дізнатися?». Наступний етап характеризується як найбільш продуктивний: учні готують проекти, а вчитель координує їх діяльність через методичні вказівки, поради, консультативні зустрічі з учнями. Так вчитель має змогу оцінювати учнівську роботу вже на підготовчому етапі, враховуючи рівень організованості, обізнаність, наявність творчого підходу. Учні, в свою чергу, допомагають один одному, діляться враженнями між собою, намагаючись оцінити власний рівень досягнення мети проектної діяльності. Паралельно, вони заповнюватимуть таблицю «ЗХД». На завершальному етапі оцінювання, після демонстрації учнівськими групами результатів їхньої роботи, відбувається остаточне заповнення таблиці «ЗХД» в колонці під назвою «Що я дізнався?» та контрольна робота. Отримані результати оцінювання, вчитель заносить до журналу оцінювання учнів.
Оцінювання інформаційних ресурсів Інтернету
Діяльність учнів та вчителя (скопіювати з Плану з посиланнями на відповідні документи)
Спочатку вчитель створює буклет проекту і демонструє його учням для пояснення і розуміння ними мети, завдань і форм їхньої діяльності.
Для виявлення рівня учнівських знань, вчитель проводить опитування, що дає змогу визначити обізнаність та попередню поінформованість учнів. Підсумовуючи отримані дані, наступним кроком для втілення подальших завдань стає заповнення учнями першої колонки таблиці "ЗХД" – «Що я знаю?». Далі вчитель знайомить учнів із вчительською презентацією, яка є своєрідним планом роботи учнів. Тут вони ознайомлюються із ключовим, тематичними та змістовими питаннями теми, які слугуватимуть опорними пунктами для виконання їх проектних завдань. Презентація також містить корисну інформацію щодо Інтернет-ресурсів та джерел, які знадобляться під час створення проектів. Поряд з цим, вчитель зазначає основні вимоги, особливості організації та критерії оцінювання даних видів роботи: презентації та публікації. Після цього, учні обговорюють питання теми, обираючи найбільш цікаву для себе, вчитель демонструє учням приклад учнівської презентації, яка слугуватиме якісним прикладом структуризації інформаційного матеріалу, його аналітичної обробки та варіантом узагальнення масиву інформації, скомпонованого на основі різноманітних джерел та ресурсів. Після цього, вчитель об’єднує учнів в три групи, після чого вони розпочинають безпосередню проектну діяльність (документ для фасилітації) за такими рекомендованими темами:
Група № 1. Досліджує тематичне питання “Яким було місце України в системі міжнародних відносин?” та відповідні йому змістові питання. Рекомендується створити презентацію чи публікацію на тему:
Наддніпрянська Україна в системі міжнародних відносин другої половини ХІХ століття
Презентація або публікація має містити такі складові:
1. Визначити суть «українського питання» в контексті міжнародної політики;
2. З’ясувати вплив Кримської війни 1853-1856 років на соціально-економічне становище українських земель;
3. Окреслити вплив Східної війни на соціальні виступи на Наддніпрянщині.
Група № 2. Досліджує тематичні питання ”Як були реалізовані
“великі реформи” 1860-1870 рр. в Україні?” та “Яку роль відіграли
модернізаційні процеси у зміні економічного становища українських земель в
складі Російської імперії” та відповідні змістові питання до них.
Рекомендується створити презентацію чи публікацію на тему:
Соціально-економічне становище українських земель в Наддніпрянській Україні другої половини ХІХ століття
Презентація або публікація має містити такі складові:
1. Виявити, як були реалізовані “великі реформи” 1860-1870 рр. в Наддніпрянщині;
2. Визначити суть модернізації економіки України;
3. Виявити, в чому полягали зміни соціальної структури українських земель;
4. З’ясувати, що таке “урбанізація”, “індустріалізація”, “земство”, “пролетаріат” та, яким чином останній вплинув на зародження соціал - демократичного руху.
Група № 3. Досліджує тематичне питання “В чому полягали ключові тенденції національно-культурних процесів в Україні в другій половині ХІХ століття?” та відповідні йому змістові питання. Рекомендується створити презентацію чи публікацію на тему:
Ключові тенденції національно-культурного відродження в Наддніпрянщині у другій половині ХІХ століття
Презентація або публікація має містити такі складові:
1. Визначити роль інтелігенції в розвитку українського національного руху та осучасненні суспільства;
2. Охарактеризувати особливості громадівського руху 1860–1890-х років та діяльність Київської громади;
3. З’ясувати суть течії Хлопоманів;
4. Виявити значення Польського повстання 1863–1864 рр. в контексті його наслідків для України;
5. Визначити ідеї Молодих громад та вплив заборонних актів російської імперської влади (Валуєвського циркуляру, Емського указу) на динаміку розвитку українського руху;
6. Визначити, у чому полягала роль особистостей Володимира Антоновича і Михайла Драгоманова у розгортанні національного руху;
7. Охарактеризувати Братство тарасівців та національне відродження кримських татар.
Під час дослідження учні мають використовувати вказані вчителем у презентації Інтернет-ресурси та джерела, намагатись застосувати творчий підхід до даної діяльності, втілити основний інформаційний задум поряд із застосуванням широкого кола можливостей програмового забезпечення. На кожному пройденому етапі їх спільної командної діяльності учні мають індивідуально заповнювати другу колонку таблиці «ЗХД» – «Що я хочу дізнатися?». Метою діяльності вчителя на етапі підготовки є координація групової та індивідуальної роботи учнів. Вчитель має консультувати учнів індивідуально з окремих питань, надавати методичні вказівки і поради колективного характеру, стимулювати учнів до рефлексії, до організованої групової роботи, перевіряти результати їх діяльності на кожному етапі та враховувати всі здобутки і прорахунки для загальної картини їх роботи.
В результаті учні мають створити презентації або публікації та заповнити останню колонку таблиці “ЗХД” - “Що я дізнався?”. Представлення результатів дослідницьких учнівських робіт буде здійснюватись в ході вивчення даної теми. Таким чином, учні здійснять захист власних творчих робіт, використовуючи ті знання і організаторські здібності, які вони здобули під час виконання проекту.
На останньому уроці пропонується виконати контрольну роботу для перевірки здобутих знань. В оцінюванні учнів, в рамках проекту, будуть враховуватись дві складові:
1) Робота учня в одній із дослідницьких груп;
2) Оцінка знань учня за контрольну роботу.
Оцінки вчитель вносить до Журналу оцінювання учнів і оголошує їм підсумкові результати їхньої діяльності.
Відомості про автора
Ім'я, прізвище
Анна Гонжа
Фах, навчальний предмет
Вчитель історії, предмет: Історія
Навчальний заклад
Центральноукраїнський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка
Місто\село, район, область
м. Кропивницький
Контактні дані
Номер телефону: 0671111853
Відомості про тренінг
Програма складається з 64 годин очного навчання з дванадцяти модулів. У ході цього курсу вчителі працюють над навчальним проектом, в якому особлива увага приділяється пізнавальним інтересам та потребам учнів, які в свою чергу проводять власні дослідження в рамках розробленого проекту. Вчителі також опановують проектно-дослідницьку методику, роботу з мультимедіа та Інтернет-ресурсами, розробку власних проектів з використанням інформаційних технологій, створення презентацій, публікацій та web-сторінок від імені учнів як представлення результатів самостійних навчальних досліджень. Основна увага приділяється педагогічним аспектам інтеграції комп’ютерних технологій до практики вітчизняної школи. В результаті проходження тренінгу вчитель має розроблене портфоліо навчального проекту, готове до застосування на уроці.
Дати проведення тренінгу
з 5 по 9 лютого 2018 року
Місце проведення тренінгу
м. Кропивницький, Центральноукраїнський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка
Тренери
Дроговоз Наталія Анатоліївна, Грінченко Віктор Григорович