Портфоліо проекту "Штучний інтелект" Павлової Анастасії

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук



          середній

Тема статті

Штучний інтелект: загроза для людства чи помічник?

Опис проблеми

Почемо роботу з того,що ж таке "штучний інтелект"? На запит, що таке штучний інтелект (англ. Artificial intelligence, AI), Вікіпедія відповість, що це - розділ комп`ютерної лінгвістики та інформатики, що формалізує завдання, які нагадують справи, що виконує людина.

Простими словами, штучний інтелект (англ. Artificial intelligence, AI) - це широка галузь комп'ютерних наук, які спрямовані на імітацію інтелекту людини машинами. І хоча про цю технологію активно говорять десь з початку 2000-х, вона далеко не нова.

104786213-GettyImages-675938062.1910x1000.jpg

Термін "штучний інтелект" ще в 1956 році ввів професор Дартмутського коледжу Джон МакКарті, коли очолив невелику команду вчених, аби визначити, чи можуть машини вчитися, як діти, методом спроб та помилок, врешті розвинувши формальне мислення Розумні машини, що підтримують штучний інтелект, з кожним днем набувають все ширшого застосування. Вони можуть контролювати виробництво і ставити діагнози. Деякі з них здатні підтримати діалог та вирішувати непрості завдання. Однак з розвитком штучного інтелекту та робототехніки постає всі більше запитань технічного, соціального та економічного характеру.

Я вирішила розібратись чим же врешті стане штучний інтелект – загрозою чи помічником для людства?

Дослідження у сфері робототехніки та штучного інтелекту зайняли одну з лідируючих позицій в сучасній науці. Компаній, що працюють у цьому напрямку дуже багато. Кожен зайняв власну нішу і розвиває той чи інший напрямок. Практично кожного дня в наше поле зору потрапляють новини, що так чи інакше стосуються розробок в сфері штучного інтелекту.

середній

Про потенційну загрозу штучного інтелекту висловлювався також відомий фізик-теоретик Стівен Гокінг. Він стверджував, що в майбутньому людям вдасться створити таку його форму, яка візьме ініціативу на себе і буде постійно самовдосконалюватися. Хокінг вважав, що можливості людей обмежені надто повільною еволюцією і людство, не маючи шансів в такій боротьбі проти машин, – програє. Однак, не всі вважають, що розумні машини є потенційною загрозою для людства. Творець веб-додатку Cleverbot, Ролло Карпентер каже, що людство ще дуже довгий час буде господарем власних технологій. Він вважає, що технології, які ми створили на базі на базі штучного інтелекту, допоможуть вирішити ряд проблем та завдань, які людина самостійно розв’язати не може. Карпентер також вважає, що до створення алгоритмів, які приведуть до появи повноцінного штучного інтелекту, залишається лише кілька десятиліть. Ми не можемо впевнено прогнозувати, що саме станеться, коли машини перевершать нас інтелектом. Тобто ми не можемо робити прогнози щодо однозначності поведінки машин,

– Ролло Карпентер

І все ж Карпентер схиляється до думки, що штучний інтелект стане позитивною силою і слугуватиме на благо людства. Не бачить негативу розвитку штучного інтелекту колишній чемпіон світу з гри в шахи Гаррі Каспаров. Виступаючи на минулорічній конференції DefCon, що проходила в Лас Вегасі, Каспаров опротестовував позицію, що широке застосування розумних машин стане загрозою для людства. "Людство не повинно опиратися змінам, що несуть в собі машини наділені штучним інтелектом", – сказав Каспаров.

Щоправда він визнає, що людство неминуче чекають кардинальні соціальні зміни – до прикладу роботи поступово замінюватимуть людей на робочих місцях. Практично вся рутинна робота буде передана розумним машинам, адже вони зможуть виконувати її швидше та краще. Зміни торкнуться сотні мільйонів робочих місць. При цьому, в процесі автоматизації постраждають не лише працівники з низьким рівнем кваліфікації.

середній

Штучний інтелект може вирішити безліч проблем людства – починаючи від небезпеки кліматичних змін і закінчуючи лікуванням тяжких хвороб. Тому сьогодні розробка штучного інтелекту – це чи не першочергове завдання для науковців. Стівен Хокін та Ілон Маск разом з іншими вченими створили список принципів, на яких має базуватись будування робототехніки та їх експлуатація у реальному житті. Три закони робототехніки були сформовані Айзеком Азімовим. На конференції, присвяченій штучному інтелекту, що проходила на початку 2017 року, велика група вчених розширила нині існуючі закони до 23 пунктів. Перед конференцією проводились масштабні опитування учасників зустрічі на тему пріоритетів розвитку штучного інтелекту та управління ним на майбутні роки. Чорновий варіант законів був розглянутий на конференції та отримав схвалення 90% вчених, після чого була оформлена їх остаточна редакція.

23 пункти згруповані по трьом напрямкам: дослідницькі питання, етика та цінності, і довгострокові питання. Серед основних постулатів – це дотримання балансу між роботами і людьми та створення роботів не задля їх самих, а з метою вирішення конкретної проблеми.

Опис1

Найбільш спірним стало питання про правовий та етичний статус штучного інтелекту. І хоч сьогодні для більшості такі питання здаються фантастичними, та враховуючи всю складність робототехніки, дебати на цю тему вже починають зароджуватися в Європейському Союзі. Деякі з пунктів законів вже реалізовуються на практиці. Так, група вчених, що працює над проектом DeepMind, обговорюють створення спеціальної «великої червоної кнопки», яка б могла миттєво урегулювати ситуацію, коли робот виходить з-під контролю. Всі вчені конференції стверджують, що основою безпеки та контролю роботів є лише створення їх задля служінню загальних етичних цінностей та для блага всього людства, а не окремої держави чи організації.

Штучний інтелект – загроза людству?

У Стівена Хокінга, Білла Гейтса і Ілона Маска є дещо спільне – всі вони бояться апокаліпсису за участю ШІ. Це гіпотетичний сценарій, за яким штучний інтелект стає домінуючою формою життя на Землі.

Чи станеться апокаліпсис з ШІ – велике питання. Але вже зараз ШІ демонструє вміння навчатися не тому, для чого він був призначений. Роботи вчаться брехати і обманювати, починають віднімати у нас робочі місця (тільки в США понад 250 000 роботів виконують роботу, призначену для людей – а скільки їх буде в східних країнах, де виробляють 90% світової техніки?), роботизовані системи стають розумнішими за хакерів серед людей, стають все більш схожими на людей і починають розуміти нашу поведінку.

Навіть в наш час вже є приклади ситуацій, коли штучний інтелект виходить з-під людського контролю. Керівництво соціальної мережі Facebook змушене було відключити свою систему штучного інтелекту, після того як чат-боти почали спілкуватися на власній, неіснуючій мові, яку люди не змогли розшифрувати. В американських ЗМІ з’явилися уривки з “діалогів”, які вели між собою віртуальні співрозмовники (орфографія і пунктуація збережені):

Боб: Я можу можуЯЯ все інше. Еліс: Кулі мають нуль для мене для мене для мене для мене для мене.

Випробувачі алгоритму схильні вважати, що фрази і навіть самі повторення представляли собою спроби ботів самостійно «зрозуміти» принципи спілкування.

Як пояснюють фахівці, боти не отримали безпосередньої інформації про структуру англомовних речень, тому програми спробували «імпровізувати». Так чи інакше, ботів, що вийшли з-під контролю було вирішено відключити, а решта в ході подальших експериментів змогли досить ефективно виконувати свою задачу – спілкуватися з людьми так, що багато хто з них навіть не запідозрили, що мають справу з штучним інтелектом.

середній

Блог до проекту

Blogger або WordPress

Мультимедійна презентація

Google Диск

Календар подій проекту:

Календар

Опитування до проекту

"Штучний інтелект"

Фотоальбом до проекту

Фотоальбом

Спілкування між учасниками проекту

  • Чат
  • Форум
  • Спільнота на базі соціальних мереж
  • Skype
  • Telegram
  • Viber
  • Wiki-сторінка
  • Сайт

Інформаційні ресурси

Відеоматеріали

  1. Илон Маск искусственный интеллект может угрожать человечеству
  2. Искусственный интеллект уничтожит человечество
  3. Святослав Вакарчук про штучний інтелект: загроза чи благо?

Електронні ресурси

  1. Стівен Хокінґ: штучний інтелект може знищити людство
  2. Людський розум і штучний інтелект: Чи мріє Ілон Маск про людей-кіборгів?
  3. Ілон Маск вважає, що штучний інтелект є “фундаментальною загрозою” для усього людства


Центральноукраїнський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка