ПК-01 Львів

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

ПК-01 Львів - 8-розрядний навчально-побутовий мікрокомп'ютер розроблений у 1986–1987 роках у Львівському політехнічному інституті доцентом В. Я. Пуйдою. Випускався Львівським виробничим об'єднанням ім. В. І. Леніна. Ціна комп'ютера становила 750 рублів. Пізніше було створено спеціальну лабораторію, де під керівництвом В. Я. Пуйди вдосконалювався серійний зразок ПК-01, було розроблено ПК-01М, ПК-02 «Мукачево», ПК-03.

Pclviv.jpg
Процесор КР580ВМ80А на частоті 2,22 МГц
Швидкодія 200...300 тис. оп./сек
Пам'ять ОЗУ - 64 КБ (включаючи відеопам'ять 16 КБ, що підключається сторінки

в другу чверть загального адресного простору), ПЗУ - 16 КБ

Відео 16 КБ з роздільною здатністю 256×256 - 4 кольори (загальна палітра 8 кольорів,

але одночасно можна було використовувати не більше 4-х)

Зовнішня пам'ять Побутовий магнітофон
Розширення Підключення контролера НГМД, підключення принтера «ROBOTRON CM 6329.01 M»

зі складу комплексу «ДВК-3» та подібних до нього

Габарити Системний блок – 338×268×65 мм, блок живлення – 200×157×97 мм
Потужність Не більше 30 Вт

Історія

Роботи в напрямку створення малогабаритного комп'ютера для спеціальних застосувань почались Пуйдою В. Я. в Дослідному конструкторському бюро (ДКБ) Львівського політехнічного інституту на початку 80-х років. Назву «ПК-01 "Львів"» придумав Володимир Якович. Під таким ім'ям перший прототип попав на ВДНГ у Києві в 1986 році. Там його побачив міністр освіти України В. Д. Пархоменко. Комп'ютер був відзначений нагородою і відповідна інформація була передана у Львівський політехнічний інститут. Коли ПК-01 «Львів» відправили на закриту виставку в Москві, де демонструвались копії IBM/PC (ЕС1840, Іскра 1030, Нейрон). Проте, всі ці ПЕОМ мали великі габарити, спеціальні монохромні дисплеї, на яких зображення виводились методом псевдографіки — набором алфавітно-цифрових символів. А ПК-01 був у габаритах клавіатури, виводив на звичайний кольоровий телевізор, наприклад, «Юність» різноманітні кольорові графічні зображення в чистому графічному вигляді. Як зовнішній запам'ятовувальний пристрій використовувався звичайний касетний магнітофон, наприклад «Весна». Окрім цього, ПК-01 мав порт для підключення принтера та роз'єм із сигналами системної магістралі для підключення інших пристроїв, наприклад контролера ГМД, різноманітних спеціалізованих пристроїв. Усе це дуже здивувало керівництво, і було прийняте остаточне рішення про серійний випуск на військовому заводі у Львові із назвою ПК-01 «Львів»

Відео

Монітором служив побутовий телевізор, після певних доробок. Роздільна здатність відеоконтролера становить 256×256 точок, але краї зображення часто не поміщались на екран, або спотворювались. Тому були виділені основна зона — 200×225 точок та кольоровий бордюр. Малювати поза основною зоною можна було лише звертаючись безпосередньо до відеопам'яті. Відеоконтролер міг працювати із 8-ма кольорами, 4 з яких можна відобразити одночасно. Колір фону міг бути будь-яким, інші 3 кольори вибирались із 7 фіксованих палітр.

Клавіатура

Клавіатура містила російську та латинську розкладки. Російська була класичною ЙЦУКЕН, а латинська замість звичної QWERTY була транслітерацією JCUKEN. Це могло створювати незручності для користувачів, які звикли працювати на інших комп'ютерах, а також при розробці емуляторів. Позначки на клавішах були не нанесені, а були виконані із пластику іншого кольору, який було вплавлено в клавішу. Такі позначки не витирались при використанні. Також «ПК-01 Львів», на відміну від більшості комп'ютерів свого часу, мав клавіші зі стрілочками, винесені окремим блоком.

Програмне забезпечення

Початково ПК-01 Львів постачався із окремим інтерпретатором мови Бейсик на касеті, пізніше його було внесено до ПЗП. Також в комплекті йшло декілька навчальних програм, гра та програма-тест. Більшість ПЗ було створено власноруч користувачами, або невеликими фірмами.

Посилання