Навігаційна лінійка НЛ-10М

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Самойленко Людмила ВІкторІвна

Загальний опис (принцип дії)

Навігаційна лінійка НЛ-10М- логарифмічна лінійка, адаптована для вирішення завдань навігації і літаководіння. Призначена для виконання необхідних розрахунків в польоті і на землі при підготовці до польоту. Вона має ряд переваг: наприклад, щоб зробити будь-який розрахунок на лінійці, необхідно один рух - поєднати шкали. Наприклад, для розрахунку такого параметра, як справжня швидкість, на калькуляторі необхідно натиснути мінімум сім кнопок. На лінійці - поєднати дві риски, і можна дивитися результат. Причому, якщо не змінюється температура за бортом, і рухати нічого не треба. При порівняно невеликих габаритах рахункова лінійка дозволяє досить просто і з достатньою для практичних обчислень точністю вирішувати більшість завдань по літаководінню, бомбокиданню, повітряному стріляних і т.д. Навігаційна лінійка НЛ-10 є подальшим удосконаленням попередніх варіантів лінійок цього типу (НЛ-7, НЛ-8 і раптово НЛ-9). Крім завдань, які могли вирішуватися на попередніх моделях, НЛ-10 додатково забезпечує: • визначення виправленої повітряної швидкості за показаннями комбінованого покажчика швидкості КУС-1200; • розрахунок елементів розвороту літака; • визначення пройденого літаком шляху за час від 1 хвилини (секунди) до 16,6 години (16,6 хвилини); • вимірювання відстаней на картах; • визначення виправлених значень висот за показаннями барометричного висотоміра до 24 000 м; • зброя ближнього бою.


Історична довідка

Вперше навігаційна лінійка з прямолінійними шкалами була запропонована в 1923 році радянським конструктором В. Г. Немчинова. У 1927 році штурманом ВПС Чорноморського Флоту Л. С. Поповим була сконструйована перша універсальна навігаційна рахункова лінійка, яка дозволяла вже проводити розрахунки з урахуванням методичних помилок барометричних висотомірів і аеродинамічних покажчиків швидкості. У зв'язку з удосконаленням засобів літаководіння ця лінійка значно змінювалася і мала різні модифікації. За цей час вона залишається необхідним рахунковим інструментом штурманів і льотчиків і служить для наближених обчислень.

Технічні характеристики

Навігаційна лінійка НЛ-10М складається з корпусу, движка і визирки. На лінійці нанесено 17 шкал: Нумерація шкал НЛ-10М: 1, 2 -для розрахунку колійного часу, шляховий швидкості, для вирішення завдань на множення і ділення; 1, а -для розрахунку параметрів розвороту; 8, 4, 5 - для визначення тригонометричних функцій кутів, рішення навігаційного трикутника швидкостей по теоремі синусів і розрахунку радіусу розвороту (кута крену); 6 - для зведення в квадрат і витягання квадратного кореня (спільно зі шкалою 5 або 1 і 2); 7, 8, S - для перерахунку висоти польоту при Н <12000 м: 12,14, 15 -для перерахунку висоти польоту при Н> 12000 м; 12, 13, 14, 15, 16-для перерахунку повітряної швидкості; 15,16 - для перерахунку одиниць вимірювання (милі, фути, км); 17 -для вимірювання відстаней на карті.

Сфера застосування

Навігаційні лінійки даного типу застосовуються для практичних обчислень точно вирішувати більшість завдань по літаководінню, бомбардируванню, повітряному стріляних і т. д.

Фото,відео-матеріали

Nov liniika.jpg
Nov lin1.jpg











Список використаних джерел

  1. Історичні дані
  2. Загальний опис
  3. Технічні характеристики

Список використаної літератури

Книга В.А. Кормашова