Мультимедиа Л.р.№2 Хромочкин Максим

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Правила набору тексту

Загальні правила оформлення тексту

1. Крапка в кінці заголовка і підзаголовках, вимкнених окремим рядком, не ставиться. Якщо заголовок складається з декількох речень, то крапка не ставиться після останнього з них. Порядковий номер всіх видів заголовків, що набирається в одному рядку з текстом, повинен бути відділений пробілом незалежно від того, чи є після номера крапка

2. Крапка не ставиться в кінці підпису, в заголовку таблиці і всередині неї. При відділенні десяткових часток від цілих чисел краще ставити кому (0,158), а не крапку (0.158).

3. Перед знаком пунктуації пробіл не ставиться (виняток становлять відкриваються парні знаки, наприклад, дужки, лапки). Після розділового знака пробіл обов'язковий (якщо цей знак не стоїть в кінці абзацу). Тире виділяється пробілами з двох сторін. Дефіс пробілами не виділяється.

4. Числівники порядкові і кількісні виражаються в простому тексті словами (зазвичай, однозначні при наявності скорочених найменувань), цифрами (багатозначні і при наявності скорочених позначень) і змішаним способом (після десятків тисяч часто застосовуються вирази типу 25 тис.), числівники в непрямих відмінках набирають з так званими нарощеннями (6-го). У наборі зустрічаються Арабські та Римські цифри.

5. Індекси і показники між собою і від попередніх і наступних елементів набору не повинні бути розділені пробілом (Н2О, м3 / с)

6. Не можна набирати в різних рядках прізвища та ініціали, до них відносяться, а також відокремлювати один ініціал від іншого.

7. Не слід залишати в кінці рядка прийменники і союзи (з однієї-трьох букв), початківці речення, а також однобуквені союзи і прийменники в середині пропозицій.

8. Останній рядок в абзаці не повиннен бути занадто коротким. Треба намагатися уникати залишення в рядку або перенесення двох букв. Текст кінцевого рядка повинен бути в 1,5-2 рази більше розміру абзацного відступу, тобто містити не менше 5-7 букв. Якщо цього не виходить, необхідно увігнати залишок тексту в попередні рядки або вигнати з них частину тексту. Це правило не відноситься до кінцевих рядків в математичних міркуваннях, коли текст може бути зовсім коротким, наприклад "і", "або" і т. п.

9. Знаки відсотка ( % ) застосовують тільки з відносяться до них числами, від яких вони не відокремлюються.

Правила переносу

1. При наборі повинні дотримуватись усі граматичні правила переносу.

2. Не допускаються немилозвучні переноси і переноси, що спотворюють зміст.

3. Не можна переносити скорочення, що набираються прописними буквами (ВУЗ), прописними з окремими рядковими (КЗот) і з цифрами (ФА1000).

4. Скорочені вирази (і т.д., і т.п.) при переносі не повинні розриватися.

5. При переносі не повинні відриватися прізвища від ініціалів та ініціали один від одного, але перенос з розривом прізвища допускається.

6. Не відриваються при переносі скорочені загальні назви від власних імен (тов. Іванов).

7. Допускається не більше 4 переносів підряд.

8. При наборі на малий формат не більше 5.

Правила при використанні скорочень

1. Скороченню підлягають різні частини мови. Одне й те саме скорочення застосовується для всіх граматичних форм одного й того самого слова, незалежно від року, числа, відмінка й часу.

2. Під час скорочень слів застосовують відсікання, стягування чи поєднання цих прийомів.

3. Під час скорочення повинно залишатися не менше ніж дві літери, незалежно від прийому, який використовується. Під час стягування крапка не ставиться, під час відсікання крапка ставиться.

4. Іменники та інші частини мови, крім прикметників і дієприкметників, скорочують лише за наявності їх у списку особливих випадків скорочень слів.

5. Прикметники, що закінчуються на -графічний, -логічний, -номічний, -навчий, скорочують відсіканням частини слова -афічний, -огічний, -омічний, -авчий.

6. Під час скорочення прикметників, утворених від географічних назв і назв народів, як в етнографічному, так і в адміністративному значенні, зберігають найповнішу для розуміння форму скорочення.

Конспект з правил набору для форматів А4 та А5

A4

A5

Конспект Текст

Конспект

Візитівка "крутого" видавця

Плакат на тему "Поставте мені п'ятірку"