Мої Лабораторні роботи: Обробка зображень та мультимедіа

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Зображення

JPG

Представлення(.jpg .jpeg .jfif).Алгоритм JPEG дозволяє стискати зображення як з втратами, так і без втрат. Допустимий рівень стиснення залежить від характеру зображення та існує, як правило, в межах 1:10. При стисненні зображення перетворюється з колірного простору RGB в YCbCr. Підтримуються зображення з лінійним розміром не більше 65 535 × 65 535 пікселів. Файл JPEG містить послідовність маркерів кожен із яких починається з байта 0xFF, що свідчить про початок маркера, і байта-ідентифікатора. Даний формат є самим найпоширенішим, його використовують у більшості фотокамер та в інтернеті. Для швидкості, зручності і універсальності використовують JPG.

BMP

Формат BMP(BitMap)-був розроблений компанією Microsoft для ОС Window.Являє собою стисненне зображення,яке легко читається в Windows за допомогою спеціальних функій Win API. В BMP файлах інформація про колір кожного файлу має 1,4,8,16 або 24-х(біт/піксельне кодування).Число біт/піксель називається так же глибиною представлення кольору визначається максимальне число кольорів у зображенні. Зображення при глибині 1 біт / піксель може мати всього два кольори, а при глибині 24 біт / піксель - більше 16 млн. різних кольорів.

Загальна структура

  1. Заголовок зі структури BITMAPFILEHEADER і блоку BITMAPINFO Останній містить:
    1. Інформаційні поля.
    2. Бітові маски для вилучення значень колірних каналів (опціональні).
    3. Таблиця кольорів (опціональна).
  2. Колірний профіль (опціональний).
  3. Піксельні дані.

Типи формату

  • Монохромний
  • Кольоровий

Программи для запуску

  • Adobe Photoshop
  • Paint
  • The Gimp
  • Image Viewer

GIF

Gif(.gif)Формат був розроблений наприкінці 1980-х для мережі CompuServe (однієї з перших інтерактивних інформаційних служб) і залишається одним із найпопулярніших форматів графіки в World Wide Web. Підтримує до 256 колорів. Документи Gif87a.txt і Gif98a.txt, що описують даний формат файлів, широко поширені в Інтернеті. Специфікація GIF включає елементарну (але популярну) функцію анімації. Вона представляє собою послідовність з декількох статичних кадрів та інформації про час, на протязі якого кожен кадр повинен відображатися на екрані. Анімацію можна зробити циклічною. У форматі GIF застосовується LZW-стиснення. Його суть полягає у виявленні "фраз" - послідовностей пікселів з повторенням кольорів. Їх початкові позиції і довжина заносяться в таблицю, і в відповідність їм ставиться коротший ключ. Таблиця і набір ключів і формують кінцевий стиснений файл. Такий алгоритм забезпечує стиснення без втрат, проте ефективний лише для зображень з повторенням пікселів у горизонтальному ряду. Однією з особливостей GIF є черезрядкове збереження зображення. Рядки зображення діляться на групи, потім записуються перші рядки кожної з груп, далі другі рядки, треті... Завдяки цьому можна мати представлення про зображення повністю маючи лише його частину. Таким чином черезрядковий GIF під час завантаження відобраається в браузері поетапно, покращуючи свою якість з кожним етапом.

PNG

Представлення(.png)PNG(portable network graphics).Неофіційна назва (PNG is not GIF) тобто PNG це не GIF.Даний формат створений як заміна застарівшого і простішого формату GIF, а також, в деякій степені, для заміни значно тяжкого формату TIFF. Даний формат переважно специфікується для використання у інтернеті. PNG підтримує три основних типу растрових зображень: полутонове зображення (з глибиною кольору 16 біт), кольорове індексоване зображення (палітра 8 біт для кольору глибиною 24 біт) та повнокольорове зображення (з глибиною кольору 48 біт). Даний формат зберігає графічну інформацію в стисненому вигляді. Стиснення відбувається без втрат.PNG пропонує безліч варіантів прозорості. З повноколірний і чорно -білих зображень або одне значення пікселя можt бути оголошений як прозорий або може бути доданийальфа-канал(тобто відведений будь-який відсоток часткової прозорості, який буде використовуватися). Для зображення на основі палітри , альфа-значення можуть бути додані до запису палітри. Число таких значень, збережених може бути менше, ніж загальна кількість записів палітри , і в цьому випадку інші записи вважаються повністю непрозорими.Сканування значень пікселів для бінарної прозорості передбачається виробляти для зниження кольоровості, щоб уникнути пікселів які стають ненавмисно прозорим. Це, швидше за все, представляє проблему для систем, які можуть декодувати 16-біт на канал зображення (як це і повинно бути сумісно зі специфікацією), але тільки вихід 8 біт на канал (норма для всіх, крім самих високих кінцевих систем).

SVG(.svg)

Scalable Vector Graphics - мова розмітки, що розробляється W3C консорціумом c 1999 року. Мова служить для опису графічних даних на веб-сторінці у вигляді тексту (XML). Термін SVG може означати не тільки саму мова розмітки, але й формат одержуваного зображення . На SVG можна створювати нескладні векторні і змішані векторно-растрові зображення. Мова розроблялася, грунтуючись на ідеї технології VML від Microsoft і PGML. На відміну від VML, SVG не є чиєюсь власністю, повністю відкритий і безкоштовний. Поточна версія - 1.1 , випущена в 2001 році, зараз йде розробка і затвердження версії 1.2. SVG малюнок складається з набору геометричних фігур, описаних у форматі XML: лінія, еліпс, багатокутник і т.п. Основною перевагою SVG перед іншими форматами, застосовуваними в інтернеті, є те, що SVG картинка представляє з себе ніщо інше, як простий текстовий файл. Такий файл можна відкрити і відредагувати будь-яким текстовим редактором, а також серверним скриптом. Також SVG може похвалитися підтримкою анімації, причому не покадрової, як в GIF, а з дуже широкою системою управління, заснованої на мові SMIL. Мабуть, єдиним істотним недоліком SVG є велика вага складних малюнків, але дану неприємність легко усунути за допомогою технології gzip стиснення. SVG надає всі переваги XML: можливість роботи в різних середовищах, інтернаціоналізація (підтримка Юнікоду).Недоліки формату: SVG успадковує всі недоліки XML, такі як великий розмір файлу (втім, останній компенсується існуванням стисненого формату SVGZ), складність використання у великих картографічних додатках через те, що для правильного відображення маленької частини зображення документ необхідно прочитати цілком.

Збережені зображення

Оригінал фото JPEG Фото BMP Фото GIF Фото PNG Фото SVG

Таблиця порівняння

Формат JPEG GIF BMP PNG SVG
Тип файлу Растровий Растровий Растровий Растровий Векторний
Розмір файлу Малий Малий Дуже великий Нормальний Малий
Прозорість Відсутня Присутня Відсутня Присутня Відсутня
Анімація Відсутня Присутня Відсутня Відсутня Присутня
Кількість кольорів 16777216 256 16777216 16777216 -
Недоліки Можливість виникнення артефактів Мала кількість кольрів Великий розмір Відсутність анімації Недоліки xml

Текст

Правила набору основного тексту

  • Розмір відступів між словами під час набору має дорівнює одному символу.
  • У наборі не повинно бути коридорів, тобто сполучення відступів між словами по вертикалі (або похилої лінії) у трьох і більше суміжних рядках.
  • Абзацні відступи між словами у всьому тексті повинні бути однаковими .
  • Останній рядок абзацу має бути довшим абзацного відступу не менше, ніж в 1,5 рази.
  • Якщо набір виконується без абзацного відступу, тоді останній рядок повинен має бути неповним.
  • Довжина рядка не повинна перевищувати 60-65 символів.
  • Нормальний розмір сторінки 30-40 рядків.
  • Нижня межа тексту на попередньої сторінки повинна бути нижче, ніж початок тексту наступної або не менше 5 рядків.
  • Остання сторінка розділу (якщо розділ починаються з нової сторінки) повинна виглядати заповненою хоча б наполовину.

Коридори

Коридор - збіг по вертикалі або косій лінії пропусків між словами у сусідніх трьох або більше рядках, які розбивають набір на якусь подобу колонок, що ускладнює сприйняття тексту, заважає нормальному читанню, привертаючи увагу до зовнішньої сторони набору. Наприклад: Коридори графічно розділяють текст абзацу або смуги на деяку подобу колонок, а вони можуть ускладнювати сприйняття тексту, через що "коридори" треба усувати як дефект набору. За технічними. правилам набору коридор неприпустимий у трьох рядках в книжкових виданнях, у чотирьох - у виданнях інформаційних та в журналах.

Переноси

Забороняється:

  • починати новий рядок із знаку переносу;
  • переносити не менше чотирьох букв;
  • переносити абревіатури, що пишуться великими літерами;
  • робити переноси, що спотворюють значення слів;
  • відокремлювати цифру з дужкою чи точкою від наступного слова;
  • розривати переносом такі скорочення як і т.д., і т.п. та їм подібні;
  • відокремлювати ініціали від прізвищ, а знаки номера, параграфа, градуси, відсотка, позначення одиниць виміру, позначення дня, місяця, року не відокремлювати від цифр;
  • розривати переносом цифри, які складають одне число;
  • ставити пропуск між знаком переносу і частиною слова;
  • переносити знаки пунктуації;
  • відокремлювати предмет від його номера;

Абзаци

  • Абзацні відступи у виданні повинні бути однаковими незалежно від кегля окремих частин тексту. Допустимі відхилення в текстах різних кеглів 1 п.
  • При наборі з абзацним відступом кінцевий рядок абзацу повинен бути більше абзацного відступу не менш ніж в 1,5 рази і коротше повного рядка не менше ніж на 11/2 кегелів.
  • При наборі без абзаців кінцевий рядок абзацу повинен бути не менше 2 кегелів шрифту і коротше повного рядка не менше ніж на 1/2 кегелів.

Виноски

  • Нумерація виносок повинна бути посторінкова, якщо не маємо окремої вказівки на суцільну нумерацію;
  • Кегль виносок повинен бути на 1–2 пункти менше кегля основного тексту;
  • Індекс виноски в тексті та в самій виносці набирається 6–м кеглем;
  • Абзацний відступ виноски дорівнює абзацному відступу основного тексту;
  • Між виносками повинне бути невелике відбиття (1–2 пункти) .

Заголовки

  • У заголовка, набраного прописними буквами, пробіли між словами повинні бути більше, ніж звичайні;
  • Не допускаються прийменники, сполучники і прислівники, які стоять в кінці рядків заголовків;
  • Довжина рядка заголовку, який вирівняно по центру, повинна бути не більше ширини смуги набору, зменшеної на два абзацні відступи;
  • Заголовок розбивається на рядки за змістом;
  • Розмір інтерліньяжу повинен бути приблизно 110–120% від кегля. Якщо заголовок набраний прописними буквами, то інтерліньяж збільшується;
  • Відбиття зверху повинне бути більше, ніж знизу;
  • Простір по вертикалі, який займає заголовок з відбиттям, рекомендується робити кратним інтерліньяжу;
  • Над заголовком повинно бути не менше 4 рядків основного тексту. Допускається 3 рядки, але останній рядок повинен бути меншим 2/3 від ширини смуги набору;
  • Під заголовком повинно бути не менше 3 рядків основного тексту.

Формули

  • Формули набираються тим самим кеглем, що й основний текст, з вирівнюванням по центру і відбиттями від основного тексту в 0,7–1 рядок;
  • В групі формул з однотипною лівою частиною найбільш довгу формулу вирівнюють по центру, а інші — за знаком співвідношення;
  • Відстань між формулами, які йдуть підряд — 4–6 пунктів;
  • Змінні, позначенні латинськими символами, набираються курсивом, а цифри набираються прямими;
  • Індекси набираються 6–м кеглем;
  • При розбивці однієї формули на декілька рядків математичні знаки набираються вкінці кожного рядка і повторюються на початку наступного;
  • Якщо формула йде разом з текстом, то рядок, де вона знаходиться, за необхідністю набирається зі збільшеним інтерліньяжем;
  • Номер формули набирається кеглем основного тексту і вирівнюється по правому краю;


wikiwall плакат

Звук

Я обрав 3 музичні композиції.Дві із них у не стисненому форматі wav(1411 kbps). Та одна композиція у стисненому без втрат форматі flac(958 kbps). Композиції я конвертував у формат mp3 з такими бітрейтами як 128, 256 та 320 за допомогою програми Total Audio Converter.

Композиції:

  • Nightwish - Wish I Had an Angel.wav
  • Survivor - Eye Of The Tiger.flac
  • The Eagles - Hotel California.wav

Розміри оригіналів 26-65Mb а компресовані 3-9Mb. Оригінали файлів в (.wav) та (.flac)

mp3. 128kbps

mp3. 256kbps

mp3. 320kbps

При прослуховуванні композицій в mp3 з бітрейтом 128 був місцями розмитий звук тобто як повинно було бути по суті втратилась чіткість на високих та малих частотах. Треки з бітрейтом 256 та 320 не так помітна,а різниця між і оригіналом в (1411 та 958 kbps) та з компресованим mp3(128kbps) досить відчутна.

Відео

DivX

DivX — це відеокодек стандарту MPEG-4 частина 2; технологія відеозапису з пакетом програм на її основі, що дають змогу створити і переглянути медіа файли з високим ступенем стиснення. Остання версія 10.2.2 (17 липня 2014 р.) Він має апаратну підтримку DXVA, завдяки цьому відтворення файлів буде відбуватися дуже гладко навіть на не дуже потужному комп'ютері. Ця система настільки ефективна, що надає можливість дивитися відео високої роздільної здатності (до 1080р) або дисків Blu-Ray навіть на дуже скромних конфігураціях. Компанія DivX також розробила DivX Web Player, який дає змогу переглядати відеофайли в форматах DivX, AVI & MKV в браузерах таких як Chrome, Internet Explorer, Firefox і Safari в режимі Full HD.

Divx

DVD-Video

DVD-Video відео формат для зберігання цифрового відео на DVD диски. Ємність DVD дисків чотирьох видів: одношарові та двошарові, з можливістю запису до 4,7 та 8,5 відповідно на одну сторону.Для відтворення таких дисків використовується DVD привід та MPEG2 декодер.

DVD-video

HD-video

Формат High Definition Video - це абсолютно новий стандарт відео, який пропонує користувачеві більш високу якість зображення за рахунок збільшення розподільної здатності на відтворюючому пристрою."Формат високої чіткості" як його частіше називать. High Definition Video це будь який відеоконтент з роздільною здатністю більше 1280х720 пікселів. На сьогоднішній день основними є: HD1080 (1920x1080) і HD720 (1280x720). Обидва вони маю співвідношення ширини до висоти кадру (екрана) рівним 16: 9.

HD-video

Завданння на 5

Відео 25 кадр