Мобільні процесори.СПК

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
Довідник Список використаних джерел Список учасників НОП

Технології в мобільних процесорах AMD і Intel

Зниження споживання енергії

Багато компонентів ноутбука створені з оглядкою на зниження споживаної енергії. Наприклад, вже майже всі моделі мають економне LED-підсвічування екрану. Процесори теж не залишилися осторонь. Коли комп'ютер простоює без діла або центральний процесор слабко завантажений, машина знижує оберти. Між іншим, така ситуація виникає досить часто, наприклад, якщо користувач зайнятий веб-серфінгом або розслабляється з допомогою невимогливих до ресурсів казуальних ігор.

Завдяки технологіям Enhanced Intel Speedstep Technology і AMD Cool'n'Quiet автоматично знижуються частота і напруга живлення CPU, коли це не призводить до погіршення продуктивності. Таким чином, знижуються споживання енергії та тепловиділення процесора. Це, у свою чергу, дозволяє підвищити тривалість роботи лептопа від батареї і зменшити нагрів корпусу і шум системи охолодження.

Всі сучасні моделі процесорів середнього та високого рівня AMD і Intel підтримують ці технології. Також в їх числі і деякі бюджетні Intel Atom (N455 і N475) і Celeron (U3400, P4500, P4600, SU2300). Пам‘ятайте, що вам буде потрібно ОС не старше Windows XP SP2 (до неї входить спеціальний драйвер) і активація функції в BIOS. Також треба вибрати режим економного споживання енергії в Windows. Переконатися, що EIST працює коректно можна з допомогою Intel Processor Frequency ID Utility. Налаштувати роботу «зелених» технологій RMClock (AMD і Intel) можна за допомогою утиліт K10Stat і PhenomMSRTweaker (AMD).

Підвищення продуктивності

AMD і Intel впровадили у свої процесори механізми, що допомагають їм автоматично підвищувати частоту ядер. Turbo Boost підтримується тільки моделями серій Core i5 і i7. Аналогічна технологія від головного конкурента Intel — Turbo Core — поки доступна тільки на процесорах Phenom II X4 і X6 для настільних комп’ютерів. Впровадження її в ноутбуках залишається відкритим питанням — AMD поки не робило заяв на цей рахунок. Можна припустити, що в майбутньому таке рішення буде реалізовано і в мобільних «чорно-зелених» чіпах.

Принцип дії обох технологій дуже схожий. Якщо в процесі роботи процесора завантажені не всі ядра, автоматично підвищується тактова частота одного або декількох з них. У 2-х ядерних моделей може підвищуватися частота у одного ядра, у 4-х ядерних моделей — у одного або двох ядер, у 6-x — до трьох ядер. До стандартних можна віднести ситуацію, коли прискорюється одне ядро при запуску або програми, не оптимізованої під сучасні процесори. А 4-х ядерних може підвищити частоту двох ядер, щоб підвищити швидкість обробки програми, що використовує за призначенням лише два ядра.

У чипів Intel неактивні ядра можуть бути відключені зовсім, а у чіпів AMD — ядра залишаються активні, але працюють на мінімальних обертах. Важливо, що при будь-якому розкладі температура і енергоспоживання чіпа залишаються в рамках TDP. Так що підйом частоти не позначається на автономності і нагріванні лептопів. Виходить, що виробники, легалізувавши «розгін», подбали, щоб він був безпечним.

Апаратна віртуалізація

Буває, що на один домашній комп‘ютер претендують відразу кілька людей. І мало хто знає, що на комп’ютері з одним процесором можна запустити дві операційні системи. Таким чином, за одним ПК можуть одночасно працювати чи відпочивати дві людини. Укожного крім віртуального робочого середовища, буде свій монітор, клавіатура і миша. Технології віртуалізації Intel Virtualization Technology (VT-x) і AMD Virtualization (AMD-V) актуальні, якщо роль такого домашнього ПК грає ноутбук. Правда, налаштувати таку систему важко і потрібен відповідний софт.

VT-x підтримується всіма мобільними процесорами серій Core i5 і i7, а також частково процесорами серій Core i3 (усі за винятком 380M), Atom (моделями Z540, Z550 і Z560) і Celeron (моделями U3400, SU2300 і P4600). Актуальні зараз моделі Pentium не сумісні з Intel Virtualization Technology. Як бачимо, Virtualization Technology це привілей досить потужних CPU Intel. У той же час AMD-V підтримується всіма процесорами AMD — від Sempron до Phenom. Однак не забувайте, що для комфортної роботи двох чоловік за одним комп‘ютером, процесор має бути як мінімум 2-х ядерним і бажано потужніший.


Вбудована графіка

Так історично склалося, що інтегрована графіка у ноутбуків «живе» в північному мосту (чіпсеті). З появою сімейства процесорів Core, Intel порушила цю традицію. Відеоадаптер HD Graphics вбудований прямо в чіп цих CPU. Раніше купуючи ноутбук, вибір був чітким — або у нього дискретна графіка, або вбудована. А тепер можна купити модель з відеокартою GeForce або Radeon, а графіка Intel все одно буде в процесорі. Таким чином, Intel зможе ще підсилити свої позиції серед постачальників графічних адаптерів (з урахуванням вбудованих адаптерів). За оцінками за другий квартал 2010 року, Intel посідає перше місце. У неї 54,3% ринку, друге місце в AMD з 24,5%, третє в NVIDIA з 19,8%.

Примітно, що крім нього ноутбуки можуть також мати і дискретну відеокарту. У такому випадку HD Graphics задіюється при роботі від батареї для максимальної автономності, а картка NVIDIA GeForce або ATI Radeon — при роботі від мережі для високої продуктивності.

Швидкість HD Graphics в іграх поступається бюджетній дискретній графікі та кращим представникам цього класу від AMD, хоча і помітно більше, ніж у попередника Intel GMA 4500. З її допомогою вдасться пограти лише в старі ігри або деякі нові на мінімальних налаштуваннях графіки. А функціональність HD Graphics досить непогана: є підтримка DirectX 10, OpenGL 2.01 і Shader Model 4.0, сумісність з HDMI і DisplayPort, апаратне декодування Full HD-відео (у форматах VC-1, MPEG2, H.264), виведення зображення на два монітори. Так що цей адаптер задовольнить запити більшості користувачів, що не збираються грати на ноутбуці.

Вбудованою графікою оснащені всі моделі Core i3/i5/i7 (за винятком Core i7 840QM, 820QM, 740QM і 720QM), а також деякі Pentium (U5400, P6200, P6100, P6000) і Celeron (P4600 і U3400).