Мережі з централізованим управлінням

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Централізовані мережі (із хост-машиною) складаються з особливо надійного й потужного центральною вузла та неінтелектуальних терміналів. На центральному вузлі здійснюється обробка даних, виконуються функції керування мережею (діагностування, збирання статистики і т. ін.), установлюється зв’язок з іншими мережами. Термінали називаються неінтелектуальними, оскільки вони позбавлені обчислювальних можливостей, на них виконуються тільки функції введення i виведення інформації та керування процесом її оброблення. Роль терміналів можуть виконувати персональні комп’ютери і навіть дисплейні станції. Нині централізовані мережі практично не застосовуються.

У мережі з централізованим управлінням виділяються один або кілька машин, які керують обміном даними по мережі. Диски виділених машин, які називаються файл-серверами, доступними для інших комп'ютерів мережі. На файл-серверах повинна працювати спеціальна мережева операційна система. Звичайно це мультизадачності ОS, що використовує захищений режим роботи процесора.

Решта комп'ютери називаються робочими станціями. Робочі станції мають доступ до дисків файл-сервера і спільно використовуваних принтерів, але й тільки. З одного робочої станції не можна працювати з дисками інших робочих станцій. З одного боку, це добре, тому що користувачі ізольовані один від одного і не можуть випадково зашкодити чужі дані. З іншого боку, для обміну даними користувачі змушені використовувати диски файл-сервера, створюючи для нього додаткову навантаження.

Є, проте, спеціальні програми, що працюють у мережі з централізованим управлінням і дозволяють передавати дані безпосередньо від однієї робочої станції до іншої минаючи файл-сервер. Приклад такої програми - програма NetLink. Після її запуску на двох робочих станціях можна передавати файли з диска одній станції на диск інший, аналогічно тому, як будуть скопійовані файли з одного каталогу в інший при допомогою програми Norton Commander.

На робочих станціях має бути встановлено спеціальне програмне забезпечення, часто зване мережевий оболонкою. Це забезпечення працює в середовищі тієї ОS, яка використовується на даній робочій станції, - DOS, OS/2 і т.д.

Файл-сервери можуть бути виділеними або невиділеними. У першому випадку файл-сервер не може використовуватися як робоча станція і виконує тільки задачі управління мережею. У другому випадку паралельно із завданням управління мережею файл-сервер виконує звичайні для користувача програми в середовищі MS-DOS. Однак при цьому знижується продуктивність файл-сервера і надійність роботи всієї мережі в цілому, так як помилка в призначеній для користувача програмі, запущеної на файл-сервер, може призвести до зупинки роботи всієї мережі. Тому не рекомендується використовувати невиділені файл-сервери, особливо у відповідальних випадках.

Існують різні мережеві ОS, орієнтовані на мережі з централізованим управлінням. Найвідоміші з них - Novell NetWare, Microsoft Lan Manager (на базі OS/2), а також виконана на базі UNIX System V мережева ОS VINES.