Користувач:Чижма Ольга Олегівна
Кліматичні пояси і типи клімату Євразії, їх порівняння з Північною Америкою
Кліматичні пояси і типи клімату Євразії, їх порівняння з Північною Америкою
Євразію перетинають усі кліматичні пояси Північної півкулі - від арктичного до екваторіального . Тому на її території сформувалися різноманітні типи клімату. Серед них переважають континентальні. Загальними показниками континентального клімату є значна амплітуда коливання річних температур і невелика кількість опадів.
Субарктичний пояс. Для східної частини субарктичного поясу характерний різко континентальний клімат. У межах його поширення річна амплітуда температур настільки велика, що подібної немає ніде у світі. Для середньомісячних температур амплітуда становить 50-65 °С, а для екстремальних досягає 102 °С. Така величезна амплітуда зумовлена вкрай низькими зимовими температурами. Не випадково назва одного з полюсів холоду Північної півкулі - міста Оймякон - перекладається з якутської мови як «шалена холоднеча», «лютий холод». Другий полюс холоду, як ви пам'ятаєте, перебуває у Гренландії. Гірські системи закривають місто від пом'якшувального впливу океанів. Це спричинює застій дуже холодного повітря у міжгірних улоговинах. Тому середні січневі температури повітря опускаються тут до -50 °С, а в Оймяконській улоговині морози досян гають -70 °С. Оскільки порівняно невелика кількість опадів ту» випадає переважно влітку, сніговий покрив незначний і поверхня промерзає на велику глибину.
Помірний пояс. Найпоширеніші в Євразії континентальні типи клімату помірного поясу. З віддаленням від Атлантичного океану ступінь континентальності зростає, що проявляється у збільшенні різниці літніх і зимових температур, у зменшенні річної кількості опадів. Для більшої частини Європи, у тому числі й України, характер¬ний помірно континентальний тип клімату. Йому притаманні значні відміни у температурі за сезонами. Зима помірно холодна, часом з морозами. Літо тепле: середня температура липня +18...20 °С. Річна кількість опадів, що випадають переважно влітку, становить 500-700 мм. У Західному Сибіру переважає континентальний клімат. У внутрішніх районах Євразії, де клімат різкоконтинентальний, узимку дуже холодно, але снігу мало. А влітку буває спека, що нагадує тропічну. Тому в Якутії визрівають навіть кавуни.
Субтропічний пояс. Континентальний клімат, що поширений тут на півночі Іранського нагір'я, майже не відрізняється від тропічного. Улітку тут, як і в субтропіках, спекотно, проте зима значно холодніша. Наприклад, у центральноазіатській пустелі Такла-Макан середня температура у холодний період знижується до -8 °С і навіть нижче. Окремі області із субтропічним континентальним кліматом вирізняються винятковою сухістю.
Тропічний пояс. У тропічному поясі континентальний тип клімату називають пустельним. Він поширений переважно на Аравійському півострові й подібний до клімату Сахари. Улітку, коли сонце в зеніті, пісок може розпікатися до +80 °С, а повітря в тіні нагрівається до +50 °С і вище. Узимку середні температури на рівнинах не опускаються нижче +15 °С.
Цілорічно в пустелях Аравійського півострова дмуть пасати. Оскільки пасати зароджуються над суходолом, то більшу частину року вони сухі й гарячі. Унаслідок цього в пустелях понад 200 днів упродовж року безхмарні, а річна кількість опадів не перевищує 100 мм.
Високогірний клімат. Значно поширений у Євразії високогірний клімату. Особливо незвичним є клімат найвищого у світі нагір'я - Тибету. Висота й замкнутість Тибету зумовлюють невелику кількість опадів. За умов розрідженого повітря тут трапляються різкі коливання температури протягом доби (до 37 °С). Буває так, що вдень за сонці 30-градусна спека, а неподалік у тіні - заморозки. Вночі створюється іній і замерзають струмки.
Сезонно-вологі типи клімату. Вони формуються на південних частинах Європи й Азії, а також на сході материка . Головною осбливістю сезонно-вологих типів клімату є різка зміна зволоження впродовж року.
Субтропічний пояс. У південній частині субтропічного поясу Європи сформувався субтропічний середземноморський клімат. Він характеризується максимальними для цієї частини світу температурами впродовж усього року. Зима волога з температурою +8... 10 °С, а влітку сухо і панує тропічна спека. Однак головна особливість цього типу клімату полягає у зміні сухого спекотного літа вологою теплою зимою. За рік тут випадає у середньому 400-600 мм опадів.
До сезонно-вологих типів клімату відносять також мусонний клімат субтропічного поясу, що сформувався в умовах мусонної циркуляції атмосфери. Він характеризується значними відмінами у зволоженні за сезонами. Взимку, коли сухе континентальне повітря переміщується з центральних регіонів Євразії до океану, протягом трьох-чотирьох місяців може не випасти ні краплини дощу. Влітку вітри змінюються і потужні вологі повітряні потоки переміщуються з океану на суходіл, спричинюючи рясні дощі на узбережжі.
Окремі ділянки на півдні Євразії належать до найвологіших місць на Землі. Наприклад, у районі населеного пункту Черапунджі (Індія) івресічно щороку випадає близько 12 000 мм, а в окремі роки - понад 50000 мм опадів.
Помірний пояс. Мусонний клімат помірного поясу характеризуються великими сезонними контрастами температур і опадів: узимку морози й невелика кількість опадів, а влітку, навпаки, спекотно і велика кількість опадів (близько 3/4 річної суми).
Вологі типи клімату. Вони сформувалися переважно у північно-західній і південно-східній частинах Євразії. їхньою головною особливістю є рівномірне зволоження протягом року.
Субарктичний пояс. Вологий клімат цього поясу охоплює узбереж¬жя Баренцова моря, північ Скандинавського півострова й острів Ісландію. Йому властиві порівняно м'яка зима з температурами -8...0 °С і прохолодне літо з температурою не вище +10 °С. Опади «близько 500 мм) у вигляді дощу і снігу випадають рівномірно протягом року.
Помірний пояс. Тут сформувався морський клімат, що характеизується переважанням вологого атлантичного повітря протягом гсього року. Взимку температура повітря тут коливається від 0 °С -б °С. Погода мінлива, з частими дощами й туманами, сніговий зокрив нестійкий. Літо прохолодне, середня температура +10 °С. Опадів багато (до 1000 мм), розподіляються вони рівномірно протягом року. У цій області перебуває крайній захід Євразії.
Екваторіальний пояс. Для цього поясу характерний екваторіаль-иий тип клімату. Він охоплює більшість островів Малайського архіпелагу і південь півострова Малакка. Його головні особливості високі температури й рясні (2000-3000 мм) опади, що рівномірно випадають упродовж року. Такий клімат є несприятливим для людини.